Рішення від 18.01.2023 по справі 260/1576/21

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 січня 2023 року м. Ужгород№ 260/1576/21

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гаврилка С.Є.

з участю секретаря судового засідання - Рошко Л.М.

учасники справи:

позивач: Західний офіс Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області - представник - Станкович Вікторія Іллівна;

відповідач: Дочірнє підприємство "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" - представник - не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області до Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 квітня 2021 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом Західний офіс Держаудитслужби (79000, Львівська область, м. Львів, вул. Костюшка, 8, код ЄДРПОУ 40479801) в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 40922492) до Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 39 код ЄДОПОУ 31179046), яким просить суд: "1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження по справі; 2. Зобов'язати Дочірнє підприємство "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" виконати вимоги "Про усунення виявлених порушень" від 30.12.2020 №13-07-05-14/4092- 2020 в повному обсязі.".

11 травня 2021 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 червня 2021 року після відкриття провадження позовну заяву було залишено без руху.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 липня 2021 року було продовжено розгляд даної адміністративної справи.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2022 року було закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за період з 30 вересня 2016 року по 30 червня 2020 року. За результатами вказаної ревізії було складено акт від 24 листопада 2020 року № 13-07-05/05. У зв'язку із виявленими в акті ревізії порушеннями начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області було пред'явлено вимогу щодо усунення порушень, які виявлені в ході проведеної ревізії фінансово - господарської діяльності ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"" від 30 грудня 2020 року № 13-07-05-14/4092-2020. Проте, підконтрольна установа не виконала Вимогу, а відтак відповідач звернувся до суду із даним позовом про зобов'язання виконати вимоги про усунення виявлених порушень.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача просить суд відмовити повністю в задоволенні позову з наступних підстав. Зазначає, що Також слід зазначити, що позивач звернувся до суду з позовною заявою до ДП "Закарпатський облавтодор", в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що зазначені у Вимозі порушення призвели до незаконного отримання доходів та завданню матеріальної шкоди (збитків) державному бюджету на загальну суму 83449,78 грн. Проте АТ "ДАК "Автомобільні дороги України", а також її дочірні підприємства згідно свого Статуту не є органом державної влади, або місцевого самоврядування, а є підприємством приватного права, а тому не могли своїми діями зазначеними у Вимозі завдати матеріальної шкоди (прямих збитків) державному бюджету. Також слід зазначити, що позивач звернувся до суду з позовною заявою до ДП "Закарпатський облавтодор" не про примусове відшкодування виявлених збитків, а про примусове виконання Вимоги, що в свою чергу суперечить вимогам статті 10 пункту 7 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 23.01.1993 № 2939-ХІІ. Тобто позивач обрав не вірний спосіб захисту.

16 січня 2023 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника відповідача, відповідно до якого останній просив розглянути дану справу без його участі представника (Т. 3 а.с. 71).

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

А відтак, оскільки представник відповідача належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду даної справи, у відповідності до статті 205 КАС України його неявка не перешкоджає розгляду даної справи по суті.

Під час розгляду справи по суті представник позивача підтримав позовні вимоги, просив задовольнити в повному з мотивів, що наведені у позові.

Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 19 частини 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що Управлінням Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області було проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" за період з 30 вересня 2016 року по 30 червня 2020 року.

За результатами вказаної ревізії було складено акт від 24 листопада 2020 року № 13-07-05/05 (Т. 1 а.с.а.с. 13-64, 124-229).

29 грудня 2022 року відповідачем було подано заперечення на акт від 24 листопада 2020 року № 13-07-05/05 (Т. 1 а.с.а.с. 230-233).

За результатами розгляду вказаного заперечення позивачем 29 грудня 2020 року було складно Висновок на заперечення (Т. 1 а.с.а.с. 67-108).

У зв'язку із виявленими в акті ревізії порушеннями начальником Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області було пред'явлено вимогу щодо усунення порушень, які виявлені в ході проведеної ревізії фінансово - господарської діяльності ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"" від 30 грудня 2020 року № 13-07-05- 14/4092-2020 (Т. 2 а.с.а.с. 83-91).

Як вбачається із вказаної вимоги, Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області вимагає:

1. Розглянути результати проведеної ревізії окремих питань та питання щодо притягнення у порядку, встановленому законодавством, до відповідальності працівників ДП "Закарпатський облавтодор", винних у допущених порушеннях.

2. Забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) земельних ділянок в натурі (на місцевості) на земельні ділянки загальною площею 0,66154 га. на яких розміщені об'єкти нерухомого майна підприємства.

3. Вжити заходів щодо реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, 3 земельних ділянок загальною площею 2,76 гектарів.( за кадастровими номерами: 2124886400:11:011:0007 - площею 0,0747 га, 2124882900:11:013:0011- площею 0,8 га; 2124880300:11:011:0010 - площею 1,8846 га).

4. Відповідно до вимог Порядку відчуження об'єктів державної власності затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 червня 2007р. № 803, Порядку списання об'єктів державної власності затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2007р. №1314, звернутися до власника майна - акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", з клопотанням про вирішення питання щодо об'єктів нерухомого та рухомого майна підприємства на загальну суму 346326,20 грн яке перебуває в незадовільному технічному стані внаслідок його псування.

5. Вжити заходів щодо забезпечення ефективного використання основних засоби Підприємства первісною вартістю 3634042,13 грн колишньої філії "Мукачівський райавтодор", які передані у травні 2019 року при реорганізації ДП "Закарпатський облавтодор", філії "Мукачівська ДЕД" як дільниця ДРП-5 (Берегово, у тому числі АБЗ) та дільниця ДРП-5 (Ключарки), в тому числі звернутися до власника майна - акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України", з клопотанням про вирішення питання щодо відчуження, або списання об'єктів нерухомого та рухомого майна яке не використовується у господарській діяльності.

6. Забезпечити, відшкодування до державного бюджету зайво отриманих бюджетних коштів від Служби автомобільних доріг в Закарпатській області на загальну суму 83449,78 грн, з них внаслідок: включення в Акти форми № КБ-2в коштів завищеного розміру страхових внесків на заробітну плату працюючих інвалідів на суму 71720,01 грн, включення в Акти форми № КБ-2в коштів на доплати працівникам у зв'язку з втратами часу на проїзд від місця розміщення будівельної організації (збірного пункту) до об'єкту будівництва і назад в сумі 11729,77 гривень.

7. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок зайвого нарахування та виплати квартальних премій працівникам апарату ДП "Закарпатський облавтодор" на загальну суму 65710,46 грн та як наслідок зайвого нарахування та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 14353,25 гривень.

8. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок зайвого нарахування та виплати квартальної премії керівникам і спеціалістам філії "Мукачівська ДЕД" в сумі 44927,64 грн та як наслідок зайвого нарахування та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 14353,25 грн працівникам апарату ДП "Закарпатський облавтодор" на загальну суму 65710,46 грн та як наслідок зайвого нарахування та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 9884,08 гривень.

9. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок не вжиття заходів по зверненню суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу протягом строку позовної давності до боржників, що прострочили виконання зобов'язань згідно договорів, які є обов'язковими до виконання відповідно до статті 629 Цивільного кодексу, на суму 737116,20 гривень.

10. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяну внаслідок безоплатної реалізації робіт Бистрицькій сільській раді на суму 313682,00 гривень.

11. Вжити заходи, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 47839, 18 грн, внаслідок неналежного виконання вимог Договору купівлі- продажу (поставки) товарів (з доставкою) № 48/3 від 13.08.2018 року укладеного з приватним підприємством "Таурус ЛТД".

12. Вжити заходи, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 237556,24 грн внаслідок, неналежного виконання вимог Договору купівлі-продажу від 07.08.2018 № 137 укладеного з Державним підприємством "Артемсіль".

13. Вжити заходи, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 33661,95 грн, внаслідок неналежного виконання вимог договорів купівлі- продажу №23/07-18 від 23.07.2019 та № 52/3 від 26.07.2019 укладених з Малим приватним підприємством виробничо-комерційна фірма "Корал".

14. Вжити заходи, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 49021,41 грн, внаслідок неналежного виконання вимог Договору від 01.08.2018 року №ВБ-02/Ф на стаціонарну фізичну охорону об'єктів укладеного з Товариством з обмеженою відповідальністю "Агенство Безпеки та Охорони "Легіон".

15. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 130-136 КЗпПУ, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" втрат в сумі 1 921 573,92 грн які склалися внаслідок судових рішень в зв'язку з не забезпеченням своєчасної сплати платежів до бюджету.

16. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України, недоотримано доходу ДП "Закарпатський облавтодор" на загальну суму 76068,00 грн від здачі в оренду нерухомого майна підприємства фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 для розміщення кафе.

17. Забезпечити відшкодування, відповідно до норм статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625 Цивільного кодексу України, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок втрати трьох об'єктів основних засобів філії "Ужгородська ДЕД" розташованих за адресою: с. Баранинці, вул. Об'їзна, будинок, 13 (господарська будівля площею 46,76 кв. м., будівля лабораторії площею 69,51 кв. м. та склад - навіс) залишковою вартістю 22204,00 грн, які використовуються та обліковуються як активи на балансі підприємства.

18. Не допускати у подальшому порушення норм "Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.09.2014 р. № 879.

Проте, позивач вказує, що відповідачем не було вжито заходи з усунення виявлених порушень та недоліків, у зв'язку із чим відповідач звернувся до суду із даним позовом про зобов'язання виконати вимоги про усунення виявлених порушень.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Згідно із статтею 2 частиною 1 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" від 26 січня 1993 року № 2939-XII (далі по тексту - Закон України № 2939-XII), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Згідно із статтею 10 пунктами 1, 7, 10 Закону України № 2939-XII, органу державного фінансового контролю надається право: перевіряти в ході державного фінансового контролю грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси й інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, документи щодо проведення закупівель, проводити перевірки фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо); пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Відповідно до пункту 4 підпункту 9 Положення про Державну аудиторську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2016 року № 43, встановлено, що Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань: вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, зокрема: вимагає від керівників та інших осіб підприємств, установ та організацій, що контролюються, усунення виявлених порушень законодавства; здійснює контроль за виконанням таких вимог; звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Процедуру проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення суду - в інших суб'єктів господарювання визначено Порядком проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 (далі - Порядок № 550).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 550 інспектування полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності об'єкта контролю і проводиться у формі ревізії, яка повинна забезпечувати виявлення фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб.

Згідно із пунктом 46 Порядку № 550 якщо ж вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Відповідно до пункту 50 Порядку № 550 за результатами проведеної ревізії у межах наданих прав контролюючі органи вживають заходів для забезпечення, зокрема, звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства.

Аналіз норм чинного законодавства, якими врегульовані спірні правовідносини, свідчить про те, що проведення перевірки органом державного фінансового контролю здійснюється з метою корегування роботи підконтрольного суб'єкта та приведення його діяльності відповідно до вимог законодавства. Наслідком такої перевірки є надіслання об'єкту такої перевірки вимоги, яка містить інформацію про виявлені порушення. Одночасно, з метою коригування діяльності підприємства, у такій вимозі може бути зазначено і спосіб усунення виявлених порушень і лише у цій частині така вимога є обов'язковою до виконання. Водночас відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, здійснюється шляхом звернення до суду з окремим позовом про їх стягнення або відшкодуванням їх підприємством у добровільному порядку. Це означає, що приписи вимоги, у яких зазначено суми збитків, не мають зобов'язального характеру для об'єкта контролю, оскільки не є виконавчим документом, на підставі якого ці кошти можуть бути стягнуто інакше, ніж за рішенням суду.

Як судом було встановлено, що Вимога щодо усунення порушень, які виявлені в ході проведеної ревізії фінансово - господарської діяльності ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"" від 30 грудня 2020 року № 13-07-05-14/4092-2020 в частині її пунктів 4-17 стосується, зокрема:

5. Вжиття відповідачем заходів щодо забезпечення ефективного використання основних засоби Підприємства первісною вартістю 3634042,13 грн колишньої філії "Мукачівський райавтодор";

6. Забезпечення, відшкодування до державного бюджету зайво отриманих бюджетних коштів від Служби автомобільних доріг в Закарпатській області на загальну суму 83449,78 грн;

7. Забезпечення відшкодування, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок зайвого нарахування та виплати квартальних премій працівникам апарату ДП "Закарпатський облавтодор" на загальну суму 65710,46 грн та як наслідок зайвого нарахування та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 14353,25 гривень;

8. Забезпечення відшкодування, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок зайвого нарахування та виплати квартальної премії керівникам і спеціалістам філії "Мукачівська ДЕД" в сумі 44927,64 грн та як наслідок зайвого нарахування та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 14353,25 грн працівникам апарату ДП "Закарпатський облавтодор" на загальну суму 65710,46 грн та як наслідок зайвого нарахування та перерахування єдиного соціального внеску в сумі 9884,08 гривень;

9. Забезпечення відшкодування, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяної внаслідок не вжиття заходів по зверненню суду з вимогою про захист свого цивільного права на суму 737116,20 гривень;

10. Забезпечення відшкодування, на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди (збитків), заподіяну внаслідок безоплатної реалізації робіт Бистрицькій сільській раді на суму 313682,00 гривень;

11. Вжиття заходів на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 47839, 18 грн;

12. Вжиття заходів на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 237556,24 грн;

13. Вжиття заходів на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 33661,95 грн;

14. Вжиття заходів на користь ДП "Закарпатський облавтодор" щодо відшкодування суми штрафів (пені) встановлених за судовим рішенням, що призвело до втрат підприємства в сумі 49021,41 грн;

15. Забезпечення відшкодування на користь ДП "Закарпатський облавтодор" втрат в сумі 1 921 573,92 грн які склалися внаслідок судових рішень в зв'язку з не забезпеченням своєчасної сплати платежів до бюджету;

16. Забезпечення відшкодування недоотримано доходу ДП "Закарпатський облавтодор" на загальну суму 76068,00 грн від здачі в оренду нерухомого майна підприємства;

17. Забезпечення відшкодування на користь ДП "Закарпатський облавтодор" матеріальної шкоди, заподіяної внаслідок втрати трьох об'єктів основних засобів філії "Ужгородська ДЕД" розташованих залишковою вартістю 22204,00 грн, які використовуються та обліковуються як активи на балансі підприємства.

З даного проводу суд зазначає, що вимога контролюючого органу в частині усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, є обов'язковою до виконання лише у частині, яка не передбачає можливості примусового стягнення сум завданих збитків, відшкодування яких здійснюється через суд або у добровільному порядку. Тому така вимога в частині, де зазначено конкретні суми збитків, не є рішенням, що безпосередньо породжує права та/чи обов'язки для підприємства, що було об'єктом перевірки.

При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.

Вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.

За таких обставин у органу фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства, не пов'язаних із стягненням виявлених в ході перевірки збитків.

Відтак, збитки, щодо наявності яких зроблено висновок Держаудитслужбою, стягуються у судовому порядку за позовом органу державного фінансового контролю. Наявність збитків, правильність їх обчислення перевіряє суд, який розглядає позов про відшкодування збитків, а не позов контролюючого органу про зобов'язання виконати вимоги про усунення виявлених порушень.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 27 травня 2021 року у справі № 160/8621/19, від 17 червня 2021 року у справі № 0440/6907/18, від 15 липня 2021 року у справі № 160/8418/19.

Відповідно до статті 242 частини 5 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Зважаючи на вищенаведене, пункти вимоги, у яких зазначено суми збитків, не мають зобов'язального характеру для суб'єкта контролю, оскільки вказані кошти не можуть бути стягнуті інакше, ніж за рішенням суду.

Таким чином, вимога контролюючого органу в частині усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, є обов'язковою до виконання лише у частині, яка не передбачає можливості примусового стягнення сум завданих збитків, відшкодування яких здійснюється через суд або у добровільному порядку.

Отже вимога щодо усунення порушень, які виявлені від 30 грудня 2020 року № 13-07-05-14/4092-2020 в частині її пунктів 4-17, де зазначено конкретні суми збитків, не є рішенням, що безпосередньо породжує права та/чи обов'язки для підприємства, що було об'єктом перевірки.

Що стосується пунктів 2-3 Вимоги щодо усунення порушень, які виявлені в ході проведеної ревізії фінансово - господарської діяльності ДП "Закарпатський облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України"" від 30 грудня 2020 року № 13-07-05-14/4092-2020 щодо, зокрема: 2. Забезпечення виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) земельних ділянок в натурі (на місцевості) на земельні ділянки загальною площею 0,66154 га. на яких розміщені об'єкти нерухомого майна підприємства; 3. Вжиття заходів щодо реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, 3 земельних ділянок загальною площею 2,76 гектарів (за кадастровими номерами: 2124886400:11:011:0007 - площею 0,0747 га, 2124882900:11:013:0011- площею 0,8 га; 2124880300:11:011:0010 - площею 1,8846 га).

З даного приводу суд зазначає, що відповідно до акту ревізії від 24 листопада 2020 року № 13-07-05/05 (Т. 1 а.с.а.с. 13-64, 124-229), ревізією фінансово-господарської діяльності відповідача було встановлено, що згідно Витягів з Державного земельного кадастру про земельну ділянку у постійному користуванні філії "Ужгородська ДЕД" перебувають 3 земельні ділянки загальною площею 2,76 гектарів. Категорія земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Вид користування земельної ділянки - для розміщення та експлуатації будівель та споруд автомобільного та дорожнього господарства. Форма власності - державна. Вказаним земельним ділянкам присвоєно такі кадастрові номери:

-2124886400:11:011:0007 - місце розташування: АДРЕСА_1 , площа земельної ділянки - 0,0747 га; 2124882900:11:013:0011 - місце розташування: АДРЕСА_2 , площа земельної ділянки - 0,8 га; -2124880300:11:011:0010 - місце розташування: Ужгородський район, с. Баранинці, вул. Об'їзна, 11, площа земельної ділянки -1,8846 гектарів.

При цьому, згідно з відомостями Державного земельного кадастру інформація про право постійного користування на земельні ділянки за кадастровими номерами: 2124886400:11:011:0007 - площею 0,0747 га, 2124882900:11:013:0011- площею 0,8 га; 2124880300:11:011:0010 - площею 1,8846 га за філією "Ужгородська ДЕД" ДП "Закарпатський облавтодор", відсутня.

Крім того, інформація про земельні ділянки, які перебувають у користуванні ДП "Закарпатський облавтодор" та його філій відповідно до державних актів на право постійного користування землею в Державному земельному кадастрі відсутня.

Із наведеного слідує, що ДП "Закарпатський облавтодор" використовує земельні ділянки під вказаним об'єктами нерухомого майна з недотриманням вимог статей 125, 126 Земельного кодексу України.

Таким чином, у зв'язку із встановленими обставинними у акті ревізії відповідача було зобов'язано усунути вказані порушення шляхом виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) земельних ділянок в натурі (на місцевості) на земельні ділянки та вжиття заходів щодо реєстрації в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 3 земельних ділянок.

Згідно зі статтями 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права власності громадянами та юридичними особами на земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації, відбувається в порядку, визначеному частиною першою статті 128 цього Кодексу.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Стаття 120 Земельного кодексу України визначає перехід права на земельну ділянку у разі набуття права на жилий будинок, будівлю або споруду.

Згідно статті 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Так, відповідно до статті 76 частини 1 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Суд зазначає, що відповідачем не надано жодного належного доказу, що підтверджує обставини встановлені під час перевірки, а обставини, що викладені у акті ревізії від 24 листопада 2020 року не є беззаперечним доказом відповідачем вказаних у цьому земельних ділянок.

Враховуючи вищезазначене, суд не встановив у позивача прав землекористувача на земельну ділянки, що зазначені у акті ревізії від 24 листопада 2020 року, а також не встановлено під час перевірки фактичного використання відповідачем цієї земельної ділянки та, відповідно, порушення ним вимог законодавства щодо її використання.

З огляду на викладене, належні та достатні докази порушення позивачем статей 125, 126 Земельного кодексу України відповідачем не надано.

За правилами, встановленими статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Західного офісу Держаудитслужби в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області (79000, Львівська область, м. Львів, вул. Костюшка, 8, код ЄДРПОУ 40479801) в особі Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4 код ЄДРПОУ 40922492) до Дочірнього підприємства "Закарпатський облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 39 код ЄДРПОУ 31179046) про зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 18 січня 2023 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 27 січня 2023 року.

СуддяС.Є. Гаврилко