про передачу адміністративної справи до іншого адміністративного суду
27 січня 2023 рокум. Ужгород№ 260/15/23
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві , як відокремлений підрозділ ДПС України до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу
03 січня 2022 року Головне управління Державної податкової служби у місті Києві , як відокремлений підрозділ ДПС України звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 04 січня 2023 року відкрито спрощене позовне провадження в справі за позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві , як відокремлений підрозділ ДПС України до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність передачі адміністративної справи за підсудністю до іншого адміністративного суду з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 125 Конституції України, ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань встановлено, що місцезнаходженням відповідача -Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є: АДРЕСА_1 .
Позивач подав до суду позов в січні 2023 року, однак додав до позову витяг з ЄДР юросіб та ФОП щодо відповідача , датований 14.06.2022 року.
У відповідності до інформації з ЄДР юридичних та фізичних осіб-підприємців станом на січень 2023 року відповідач мешкає за адресою в місті Києві, яка також була ним зазначена і в податковій декларації.
Кореспонденція, направлена ЗОАС на адресу відповідача в м. Ужгороді, зазначену позивачем , не вручена, оскільки відповідач за цією адресою не знаходиться.
Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» суд припинив здійснення правосуддя з 15.12.2022 року. Згідно з п.2 розділу II до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Відтак, вирішення спору має здійснюватись окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на територію Київську область.
Суд звертає увагу, що відповідно до частини 1 статті 318 КАС України рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25-28 цього Кодексу.
Таким чином, порушення окружним адміністративним судом правил як предметної, так і територіальної підсудності є підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Наведене дає підстави стверджувати, що процесуальний закон забороняє адміністративним судам розглядати справи, які йому територіально не підсудні, і зобов'язує суд направити таку справу на розгляд за встановленою законом підсудністю.
Пунктом 3 частини 1 статті 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо після відкриття провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 5 статті 29 КАС України передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Згідно з ч. 1 ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Київського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 29, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
1. Адміністративну справу №260/15/23 за позовом Головного управління Державної податкової служби у місті Києві , як відокремлений підрозділ ДПС України до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу передати на розгляд до Київського окружного адміністративного суду (бульвар Лесі Українки, 26a, Київ, 0113).
Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя З.Б.Плеханова