Єдиний унікальний номер №175/269/23
Провадження 2-о/175/8/23
26 січня 2023 року Дніпропетровський районний суд
Дніпропетровської області
у складі: головуючого судді Васюченка О.Г.,
за участю секретаря Кульпіної Л.Г..
розглянувши у закритому судовому засіданні у смт. Слобожанське цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті,-
23 січня 2023 року до Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області звернулась заявник із вищевказаною заявою окремого провадження, в якій просила встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт смерті її батька - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживав АДРЕСА_1 , та який загинув в наслідок нанесення ракетного удару ІНФОРМАЦІЯ_2 о 04-29 годині по містечку №1 смт. Десна, Чернігівського району, Чернігівської області. В обґрунтування своєї заяви заявник послалась на те, що встановлення юридичного факту в судовому порядку необхідно для подальшого оформлення спадкових прав, оскільки здійснити реєстрацію означеного акту цивільного стану в позасудовому порядку немає можливості через відсутність у заявника необхідних документів, отримати які в умовах військових дій не було можливості.
Ухвалою Дніпропетровського районного суду Дніпропетровської області від 23 січня 2023 року заяву окремого провадження прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі, яку призначено до судового розгляду з повідомленням учасників справи.
В судове засідання учасники справи не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, заявником подана суду заява про розгляд справи за її відсутності. За таких обставин суд, керуючись положеннями ст.ст. 10, 211, 223, 294, 317 ЦПК України, вважає за можливе провести судове засідання та здійснити розгляд справи по суті за відсутності учасників справи, а також без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису у відповідності до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали цивільної справи, суд приходить до наступного висновку на підставі нижчевикладеного.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Так, в судовому засіданні встановлено, що заявниця є донькою громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про народження заявника (Серія НОМЕР_1 повторно виданого 12 листопада 2022 року Чечелівскьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Дніпрі Південно-Східного міжрегіонального Міністерства юстиції (м. Дніпро)).
Наказом №146/1 від 24 квітня 2022 року начальника Дніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на підставі Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» від 24.02.2022р. №69/2022 її батько був призваний до Збройних Сил України та направлений (призначений) до військової частини НОМЕР_2 , що підтверджується копією зазначеного вище наказу.
13 червня 2022 року від начальника Дніпровського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заявниці прийшло сповіщення про те, що її батько - ОСОБА_2 , як військовослужбовець Збройних сил України зник безвісті внаслідок ракетного удару з боку країни агресора у місці дислокації військової частини в/ч НОМЕР_2 у населеному пункті - АДРЕСА_2 .
За даним фактом були проведені службові розслідування та видано Наказ №170 командира військової частини НОМЕР_3 від 16.06.2022 року «Про підсумки проведення службового розслідування».
З цього наказу вбачається, що 17 травня 2022 року о 04-29 год. ОСОБА_2 разом з іншими військовослужбовцями військової частини НОМЕР_2 в момент нанесення ракетного удару (під час обстрілу) по містечку № НОМЕР_4 АДРЕСА_2 знаходився в казармі. З того часу відомостей про ОСОБА_2 не має.
Слідчими СБУ в Чернігівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022041440000240 за ознаками ч. 3 ст.110 КК України. Під час розслідування цього провадження встановлено, що внаслідок ракетного удару та руйнування будівель казарм № НОМЕР_5 і № НОМЕР_6 загинули, зникли безвісті і поранено велику кількість військовослужбовців ЗСУ військової частини НОМЕР_2 .
Таким чином є всі підстави вважати, що ОСОБА_2 загинув захищаючи Батьківщину.
Викладені обставини підтверджуються копіями відповідних документів долучених до матеріалів справи, а також твердженнями заявниці у її заяві окремого провадження.
Правовідносини з приводу встановлення факту, що має юридичне значення, - факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України врегульовані положеннями Конституції України, ЦПК України, Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану», Правилами державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5 (далі - Правила).
Так, згідно до ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір.
Відповідно до ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Нормою ст. 315 ЦПК України закріплено перелік таких юридичних фактів, що підлягають встановленню в порядку окремого провадження, де серед іншого зазначено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14 березня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 18 квітня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб.
Указом Президента України №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 17 травня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 12 серпня 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указ Президента України № 757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 07 листопада 2022 року продовжено строк дії воєнного стану в Україні 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб..
За змістом ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Глави 5 Розділу ІІІ Правил державна реєстрація смерті в позасудовому порядку проводиться за заявою родичів померлого органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою. Даним медичним документом є: лікарське свідоцтво про смерть (форма №106/о); фельдшерська довідка про смерть (форма №106-1/о); або лікарське свідоцтво про перинатальну смерть. Для розгляду справи про встановлення факту смерті у суді відділ державної реєстрації актів цивільного стану на прохання заявника складає письмову відмову у проведенні державної реєстрації смерті, у якій викладає причини неможливості проведення такої реєстрації.
Зі змісту норм ст.17 Закону України «Про державну реєстрації актів цивільного стану», Глави 5 Розділу ІІІ Правил слідує, що за відсутності документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
Нормою ст. 3 Конституції України визначено, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
За змістом ст. ст. 13, 89, 294 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених ЦПК України випадках. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Оцінюючи дослідженні в судовому засіданні докази в їх сукупності та взаємозв'язку, суд вважає їх належними, допустимими, достовірними та достатніми для прийняття рішення у справі по суті.
Аналізуючи встановлені судом на підставі таких доказів фактичні обставини в контексті наведених норм законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої заяви і необхідність її задоволення. Правова позиція суду та прийняте на її підставі рішення ґрунтуються на тому, що згідно норм Конституції України та наведених положень законів забезпечення можливості реалізації та захист прав, свобод та інтересів громадян є одним із головних обов'язків держави, виконання якого не може бути вибірковим. Отже, держава повинна захищати та сприяти реалізації законних прав, свобод та інтересів всіх своїх громадян, в тому числі права на проведення державної реєстрації актів цивільного стану як офіційного визнання і підтвердження державою фактів, з якими пов'язується подальше виникнення в громадян та реалізація ними певних цивільних прав і обов'язків. Підставою для встановлення факту смерті особи є підтверджені доказами обставини, які достовірно свідчать про смерть такої особи в певний час, за певних обставин та на певній території.
Стосовно даної цивільної справи, то правом, яке держава має захищати та забезпечувати можливість для реалізації, є право заявника, як громадянки України та дочки, на державну реєстрацію смерті свого батька, що, в свою чергу, є підставою для реалізації заявником інших своїх прав, пов'язаних зі смертю батька, зокрема права на спадкування після батька, отримання допомоги на його поховання тощо. Натомість, реалізація вказаних прав в позасудовому порядку наразі неможлива з об'єктивних причин - відсутності у заявника документів, передбачених чинним законодавством України, які посвідчують факт смерті особи і дозволяють здійснити державну реєстрацію смерті особи відповідним територіальним органом ДРАЦС України. При цьому з огляду на обставини, за яких сталася смерть батька заявниці (тривання бойових дій, неможливість належного функціонування за таких умов органів влади, а отже і отримання від них відповідних документів), у заявниці була відсутня як на той час (момент смерті батька), так і на теперішній можливість отримати такі документи і надати їх заінтересованій особі у справі для здійснення державної реєстрації смерті особи в позасудовому порядку. Разом з тим, означена відсутність документів у заявника сама по собі не може бути безумовною підставою для відмови судом у задоволенні заяви про встановлення факту смерті особи, оскільки визначений законом, зокрема п.1 Главою 5 Розділу ІІІ Правил, перелік документів, на підставі яких територіальним органом ДРАЦС України підтверджується факт смерті особи та здійснюється подальша його державна реєстрація, є вичерпним джерелом доказів лише для такого територіального органу ДРАЦС України, а не для суду, оскільки суд при розгляді і вирішенні цивільних справ використовує ширше коло джерел та засобів доказування, що вбачається зі змісту ст.ст. 76, 82, 89 ЦПК України.
Отже, керуючись наведеними вище нормами законодавства та спираючись на вищезазначені правові висновки, приймаючи до уваги значення, яке має встановлення факту смерті батька заявниці для реалізації її прав та інтересів, враховуючи, що викладені в поданій до суду для розгляду заяві окремого провадження фактичні дані щодо смерті батька заявниці знайшли своє підтвердження в ході розгляду справи належними, допустимими, достовірними та достатніми доказами, суд приходить до висновку про дійсність заявленого для встановлення юридичного факту, а саме смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , батька заявника - громадянина України, який проживав АДРЕСА_1 , та який загинув в наслідок нанесення ракетного удару 17 травня 2022 о 04-29 по містечку №1 смт. Десна, Чернігівського району, Чернігівської області. Встановлення цього факту не суперечить чинному законодавству і не порушує чиїх-небудь прав або охоронюваних законом інтересів.
У відповідності до ст.ст. 317, 430 ЦПК України дане рішення суду має бути допущене до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.3, 124 Конституції України, ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Глави 5 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року №52/5, ст.ст.2, 4, 7, 13, 19, 23, 76-81, 89, 211, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Центральний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився с. Дубове, Тячівського району, Закарпатської області, який проживав АДРЕСА_1 , та який загинув в наслідок нанесення ракетного удару (причина смерті) ІНФОРМАЦІЯ_2 (дата смерті) о 04:29 години по містечку №1 смт. Десна, Чернігівського району, Чернігівської області (місце смерті).
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги усіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя О.Г. Васюченко