26 січня 2023 року
м. Київ
справа №420/6365/22
адміністративне провадження №К/990/2591/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Мельник-Томенко Ж.М.,
суддів Загороднюка А.Г., Соколова В.М.,
розглянувши заяви суддів Мельник-Томенко Ж.М., Загороднюка А.Г., Соколова В.М. про самовідвід
у справі №420/6365/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
На розгляд колегії суддів судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян 23 січня 2023 року передано касаційну скаргу ОСОБА_1 на постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 29 листопада 2022 року у справі №420/6365/22 (провадження №К/990/2591/23).
За наслідками автоматизованого розподілу, скаргу передано на розгляд колегії суддів у складі: Мельник-Томенко Ж.М. (судді-доповідача), суддів Загороднюка А.Г., Соколова В.М., про що складено протокол від 23 січня 2023 року.
26 січня 2023 року суддями заявлено самовідводи від участі у розгляді цієї касаційної скарги, які обґрунтовані порушенням порядку визначення суддів для розгляду справи, встановленого статтею 31 КАС України, без урахування спеціалізації.
Відповідно до частини першої 31 КАС України визначення судді, а в разі колегіального розгляду - судді-доповідача для розгляду конкретної справи здійснюється Єдиною судовою інформаційно-телекомунікаційною системою під час реєстрації документів, зазначених в частині другій статті 18 цього Кодексу, а також в інших випадках визначення складу суду на будь-якій стадії судового процесу, з урахуванням спеціалізації та рівномірного навантаження для кожного судді, за принципом випадковості та в хронологічному порядку надходження справ.
Рішенням зборів суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді від 14 січня 2019 року №1 «Про визначення спеціалізації суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді та судових палат Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду» визначено спеціалізацію суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді та судових палат Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду.
Так, судді Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян спеціалізуються на розгляді таких категорій адміністративних справ:
- Справи щодо виборчого процесу та референдуму (коди 101000000- 101040500 Класифікатора).
- Справи щодо захисту політичних (крім виборчих) та громадянських прав (коди 102000000- 102090200 Класифікатора).
- Справи щодо статусу народного депутата України, депутата місцевої ради, організації діяльності представницьких органів влади (коди 103000000- 103030000 Класифікатора).
- Справи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000) (коди 104000000- 104040000 Класифікатора).
- Справи щодо примусового виконання судових рішень і рішень інших органів (код 105000000 Класифікатора).
- Справи, що виникають з відносин публічної служби (коди 106000000- 106030100 Класифікатора).
- Справи щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради правосуддя, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів (коди 107000000- 107050100 Класифікатора).
- Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики (коди 108030000- 108040000, 108090000, 108120000 Класифікатора).
- Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України (коди 113000000- 113070200 Класифікатора).
- Заяви про відвід судді (суддів), щодо якого (яких) колегія суддів Верховного Суду в Касаційному адміністративному суді у складі судової палати дійшла висновку про необґрунтованість заявленого відводу.
Загальним класифікатором спеціалізації суддів та категорії справ зазначену справу визначено за кодом класифікатора 106000000 - справи, що виникають з відносин публічної служби.
Між тим, присвоєна цій справі категорія не відповідає суті правовідносин, з яких виник спір.
Після дослідження матеріалів касаційної скарги та судових рішень у справі №420/6365/22 установлено, що ОСОБА_1 проходив службу у Національній поліції України у Одеській області на посаді начальника сектору управління організаційно-аналітичного забезпечення та оперативного реагування ГУНП в Одеській області та відповідно до витягу з Наказу №10810/с від 20 жовтня 2016 року позивача звільнено зі служби в Національної поліції України у Одеській області. На цей час позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
23 лютого 2022 року представник позивача звернувся із заявою до відповідача про виготовлення та направлення до ГУПФ України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення заявника за його посадою або прирівняною посадою станом на листопад 2019 року за формою, встановленою додатком 2 до Порядку №45 з врахуванням Постанови №988 та Порядку №260 для перерахунку з 01 грудня 2019 року пенсії та з адвокатським запитом (оригінал знаходиться у відповідача), яким просив повідомити яке процентне співвідношення складає надбавка за специфічні умови проходження служби за посадою заявника.
21 березня 2022 року ГУНП в Одеській області надав відповідь на заяву листом за №33/Є-31 повідомив на даний час до ГУНП в Одеській області списки осіб, які проходили службу в Національній поліції України і отримали право на перерахунок пенсії від ГУПФ України не надходили, тому для виготовлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії заявнику немає законних підстав.
Не погоджуючись із такими діями відповідача ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом.
З огляду на зміст спірних правовідносин, дана справа підпадає під категорію справ зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов'язкового державного соціального страхування, з них загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, з них осіб, звільнених з публічної служби (код 112010201 Класифікатора).
На розгляді вказаної категорії справ спеціалізуються судді Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав.
Відповідно до частини першої статті 39 КАС України за наявності підстав, зазначених у статтях 36 - 38 цього Кодексу, суддя, секретар судового засідання, експерт, спеціаліст, перекладач зобов'язані заявити самовідвід.
Згідно з частиною першою статті 40 КАС України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Так, згідно з пунктом 5 частини першої статті 36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
За правилами частини першої статті 40 КАС України питання про самовідвід судді може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі.
Отже, при визначенні суддів для розгляду даної справи допущено помилку в їх спеціалізації, що є порушенням порядку визначення складу суду, встановленого статтею 31 КАС України, тому колегія суддів вважає, що заяви суддів Мельник-Томенко Ж.М., Загороднюка А.Г., Соколова В.М., про самовідвід підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 31, 36, 39, 40 КАС України, Суд, -
Заяви суддів Мельник-Томенко Ж.М., Загороднюка А.Г., Соколова В.М. про самовідвід - задовольнити.
Відвести суддів Мельник-Томенко Ж.М., Загороднюка А.Г., Соколова В.М. від участі у розгляді справи №420/6365/22.
Передати матеріали касаційної скарги у справі №420/6365/22 (провадження №К/990/2591/23) до Секретаріату Касаційного адміністративного суду для визначення складу суду в порядку, передбаченому КАС України, Положенням про автоматизовану систему документообігу суду та Тимчасовими засадами використання автоматизованої системи документообігу суду та визначення складу суду у Верховному Суді.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
...........................
...........................
...........................
Ж.М. Мельник-Томенко
А.Г. Загороднюк
В.М. Соколов
Судді Верховного Суду