Справа № 530/573/22
Провадження № 3/535/8/23
24 січня 2023 року смт Котельва
Суддя Котелевського районного суду Полтавської області Шолудько А.В., розглянувши матеріали, які надійшли з відділення поліції №4 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, відповідно до постанови Полтавського апеляційного суду від 21.07.2022 року, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , працюючого різноробочим ФГ «Агровалді» (с. Великі Будища Полтавського району Полтавської області),
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_1 27.06.2022 року о 07.45 год. на а/д Полтава - Суми 145 км, керував автомобілем ЗАЗ 110307, державний номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння, огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинення транспортного засобу в порядку ст. 266 КУпАП за допомогою газоаналізатора алкотестера «Drager Alcotest 6810», ARCD - 0223, тест 736, проба позитивна, результат тесту 0.55 ‰, чим порушив пункт 2.9 (а) Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року за №1306 та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 та захисник - адвокат Сідько Світлана Іванівна, яка діє на підставі ордера серії ВІ №1111725 від 10.11.2022 року (а.с. 27), не з'явилися, про дату, час та місце судового розгляду своєчасно повідомлені належним чином (а.с. 39-41). Відповідно до вимог ст. 268 КУпАП їх неявка не є перешкодою для розгляду справи.
ОСОБА_1 про причини неявки суд не повідомив, клопотання про відкладення судового розгляду не заявляв.
24.01.2023 року захисник Сідько С.І. подала до суду письмове клопотання про розгляд справи без її участі та без участі ОСОБА_1 , й про закриття провадження по справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, оскільки у справі відсутні належні і допустимі докази вчинення ним адміністративного правопорушення, а також допущення працівниками поліції порушень щодо фіксації адміністративного правопорушення (а.с. 42-48).
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП доведена достовірними і належними доказами.
Частина перша статті 130 КУпАП передбачає відповідальність, у тому числі, й у зв'язку з керуванням транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 2.9а Правил дорожнього руху водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно з пунктами 2, 3 Розділу І Інструкції «Про виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом МВС України та МОЗ України від 09.11.2015 року №1452/753 (далі - Інструкція), огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Відповідно до пунктів 6 та 7 Розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться: поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі - спеціальні технічні засоби); лікарем закладу охорони здоров'я (у сільській місцевості за відсутності лікаря - фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту, який пройшов спеціальну підготовку). У разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з частинами 2-5 статті 266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, на стан алкогольного сп'яніння, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення. У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, на проведення огляду на стан алкогольного сп'яніння поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ №007351 від 27.06.2022 року, в якому викладені обставини вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП (а.с. 1); роздруківкою проведеного у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 за допомогою технічного засобу - приладу «Drager Alcotest 6810», прилад №ARCD - 0223, відповідно до якого, результат тесту №736 на алкоголь становить 0.55 ‰ (а.с. 2); актом огляду на стан алкогольного сп'яніння ОСОБА_1 з використанням спеціальних технічних засобів, у зв'язку з виявленими ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, зміна забарвлення шкіри обличчя), за допомогою газоаналізатора алкотестера «Alcotest Drager 6810», прилад №ARCD - 0223, результат тесту - проба позитивна, кількісний показник 0.55 ‰, який не заперечувався ОСОБА_1 (а.с. 3); направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 27.06.2022 року, в якому зазначено, що у результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, зміна забарвлення шкіри обличчя, ОСОБА_1 від медичного огляду в лікарняному закладі відмовився, особистими поясненнями ОСОБА_1 , що він направлення отримав, в лікарню їхати відмовляється (а.с. 4); оголошеними у судовому засіданні письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 про проходження ОСОБА_1 огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу газоаналізатора «Драгер», результат тесту 0.55 ‰, та про відмову його проходити огляд в закладі охорони здоров'я (а.с. 5, 6).
Згідно з відтвореними під час судового розгляду відеозаписами, що містяться DVD-R диску, доданому до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААБ №007351 від 27.06.2022 року, зафіксовано факт керування водієм ОСОБА_1 транспортним засобом ЗАЗ 110307, державний номерний знак НОМЕР_1 ; роз'яснення водію ОСОБА_1 працівником поліції причин зупинки транспортного засобу - встановлення порушення правил користування ременем безпеки (що підтверджується й постановою про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії БАБ №765798 від 27.06.2022 року, згідно з якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.5 ст.121 КУпАП, у зв'язку з порушення ним правил користуванням ременями безпеки (а.с. 9)); встановлення поліцейським наявності у водія ОСОБА_1 зовнішніх ознак перебування в стані алкогольного сп'яніння, про які працівником поліції повідомлено водія: запах алкоголю з порожнини рота, тремтіння пальців рук, зміна забарвлення шкіри обличчя; проходження на місці зупинки транспортного засобу у присутності двох свідків у встановленому порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння за допомогою спеціального технічного засобу - приладу Drager Alkotest, відповідно до якого, результат тесту на алкоголь становить 0.55‰; запрошення водія ОСОБА_1 пройти огляд в закладі охорони здоров'я та його відмови від такого проходження огляду; роз'яснення працівником поліції прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та відсторонення водія ОСОБА_1 від керування транспортним засобом (а.с. 10).
Таким чином, належно встановлені, досліджені та перевірені доказами обставини, які свідчать про вину ОСОБА_1 у порушенні вимог Правил дорожнього руху щодо заборони водію керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння, що охоплюється складом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом», який застосовується при оцінці доказів.
Згідно з довідками відділення поліції №4 Полтавського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області №2733/115/120/01-2022 й №2734/115/120/01-2022 від 28.06.2022 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканець АДРЕСА_1 , 03.10.2008 року отримав посвідчення водія на право керування транспортними засобами серії НОМЕР_2 . Повторність відсутня (а.с. 7, 8).
Під час судового розгляду не встановлено наявності обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність ОСОБА_1 за адміністративне правопорушення.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення та особу ОСОБА_1 , який має посвідчення водія на право керування транспортними засобами, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення в межах безальтернативної санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП у вигляді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік, що за своїм видом та мірою відповідає, визначеній у ст. 23 КУпАП, меті накладення адміністративного стягнення, і є необхідним й достатнім для виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобіганню вчиненню правопорушень.
Керуючись ст. ст. 33, 40-1, ч. 1 ст. 130, ст. 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Визнати ОСОБА_1 винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч грн. 00 коп.) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), р/о UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 536,80 грн (п'ятсот тридцять шість грн. 80 коп.).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Котелевський районний суд Полтавської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня її винесення.
Суддя