Справа № 524/445/23
Номер провадження 3/524/614/23
26.01.2023 року суддя Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області Олейнікова Г.М., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов із Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , працюючої головним бухгалтером ТОВ "ВК"ВІВА" проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності за ст.163-4 ч.1 КУпАП, -
В провадження Автозаводського районного суду м.Кременчука надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 1/16-31-24-09-01 від 23.01.2023 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 порушила порядок ведення податкового обліку, а саме не подано (несвоєчасно подано) податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку,а також сум нарахованого єдиного внеску за І квартал 2021 року, граничний термін подання з урахуванням вимог Закону України від 15.05.2022 року № 2260 -ІХ 20.07.2022 року, фактично подано 07.12.2022 року, чим порушено пп. "б" п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), протокол № 2/16-31-24-09-01 від 23.01.2023 року в якому зазначено, що ОСОБА_1 порушила порядок ведення податкового обліку, а саме не подано (несвоєчасно подано) податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку,а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІ квартал 2021 року, граничний термін подання 09.08.2022 року, фактично подано 07.12.2022 року, чим порушено пп. "б" п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями), протокол № 3/16-31-24-09-01 від 23.01.2023 року в якому зазначено, що ОСОБА_1 порушила порядок ведення податкового обліку, а саме не подано (несвоєчасно подано) податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку,а також сум нарахованого єдиного внеску за ІІІ квартал 2021 року, граничний термін подання 09.11.2022 року, фактично подано 08.12.2022 року, чим порушено пп. "б" п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами та доповненнями).
Суддя відповідно до ст.278 ч.1 п.2 КУпАП перевіривши матеріали справи, приходить до наступних висновків:
На підставі ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Диспозиція ч. 1 ст. 163-4 КУпАП передбачає відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян.
Відповідно до статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
З урахуванням вищевикладеного, суддя вважає за необхідним повернути адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 за ст. 163-4 ч.1 КУпАП для належного оформлення Головному управлінню Державної податкової служби у Полтавській області Державної податкової служби України, у звязку з тим, що відповідно до п.2 Розділу ІІ Інструкції з оформлення податковими органами матеріалів про адміністративні правопорушення, у разі вчинення однією особою кількох адміністративних правопорушень, протоколи складаються окремо щодо кожного з вчинених правопорушень, які повинні відповідати вимогам ст.256 КУпАП та протоколи про адміністративне правопорушення з урахуванням вищезазначеного мають бути оформлені кожний, окремо, але в даному випадку, протоколи: № 1/16-31-24-09-01 від 23.01.2023 року, № 2/16-31-24-09-01 від 23.01.2023 року, № 3/16-31-24-09-01 від 23.01.2023 року оформлені одним матеріалом.
Згідно п.4 Розділу ІІ Інструкції ..., протокол повинен відповідати вимогам, викладеним у ст. 256 КУпАП.
Відповідно до п. 15 Розділу ІІ Інструкції ... до протоколу долучаються матеріали, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, та документи, що можуть свідчити про обставини, які пом'якшують або обтяжують відповідальність особи (за наявності). Кожний документ повинен мати свої реквізити (дату, назву, підписи тощо), містити достовірну інформацію та відповідати вимогам законодавства України про адміністративні правопорушення. Тобто законодавцем чітко визначено, до протоколу, а не протоколів.
Відповідно до п. 16 Розділу ІІ Інструкції ... якщо розгляд справ про адміністративне правопорушення віднесено до відання інших органів, належно оформлений Протокол надсилається органу, уповноваженому розглядати адміністративну справу, протягом трьох днів з дня його реєстрації. До Протоколу додаються інші матеріали справи, які є в наявності в податкових органах та які підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення.
Тобто, з урахуванням вищевикладеного, приходжу до висновку, якщо розгляд справи про адміністративне правопорушення віднесене до відання суду, то органу надсилається належно оформлений Протокол, а не протоколи.
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і до нього висуваються певні вимоги. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.
Відсутність в протоколі про адміністративне правопорушення зазначених даних без належного оформлення уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення особою протоколу унеможливлює повний та всебічний розгляд справи відносно особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, та позбавляє суд можливості з'ясувати всі обставини справи.
Керуючись ст.163-4, 256, 276, 278 КУпАП України, суд, -
Повернути для належного оформлення до Головного управління Державної податкової служби у Полтавській області Державної податкової служби України адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.163-4 КУпАП України.
Постанова оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Ганна ОЛЕЙНІКОВА