Справа № 600/1671/22-а
Головуючий у 1-й інстанції: Григораш В.О.
Суддя-доповідач: Граб Л.С.
26 січня 2023 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Граб Л.С.
суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "АФ-Транс" до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування постанов про застосування адміністративно-господарських штрафів,
В квітні 2022 року товариство з обмеженою відповідальністю "АФ-Транс" звернулося до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області, в якому просило визнати протиправними та скасувати постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу: № 307876 від 12 січня 2022 року; № 338126 від 23 лютого 2022 року; № 338142 від 09 березня 2022 року.
Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року позов задоволено:
-визнано протиправною та скасовано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 307876 від 12 січня 2022 року;
-визнано протиправною та скасовано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 338126 від 23 лютого 2022 року;
-визнано протиправною та скасовано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 338142 від 09 березня 2022 року.
Не погодившись з судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, апелянт посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для розгляду справи, невідповідність висновків обставинам справи та порушення норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення правового спору.
За правилами п.3 ч.1 ст.311 КАС України, розгляд справи колегією суддів здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "АФ-Транс" (код ЄДРПОУ 37767220) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, як юридична особа.
Позивач є власником транспортних засобів: автомобілів-марки CХА 751257, FORD державний знак CE1408EB, марки MAN державний знак НОМЕР_1 , DAF державний знак НОМЕР_2 та напівпричіпів марки SCHMITZ державний знак НОМЕР_3 , марки KRONE, державний знак НОМЕР_4 , марки KRONE, державний знак НОМЕР_5 .
08.11.2021 посадовими особами Чернівецької митниці Державної митної служби України проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки DAF, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , під час якого виявлено перевищення ТЗ нормативно-вагових параметрів, про що відповідача повідомлено листом від 08.11.2021 №7.2-08/1/7.2-28.2/6/2978.
14.11.2021 та 15.11.2021 посадовими особами Чернівецької митниці Державної митної служби України проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки FORD державний реєстраційний номер НОМЕР_6 , під час якого виявлено перевищення ТЗ нормативно-вагових параметрів, про що повідомлено відповідача листом від 15.11.2021 №7.2-08/1/7.2-28.2/6/3161.
28.12.2021 посадовими особами Чернівецької митниці Державної митної служби України проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля марки MAN, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 . Під час перевірки даного транспортного засобу виявлено перевищення ТЗ нормативно-вагових параметрів на одиничну вісь - 3,91 %, про що повідомлено відділ державного нагляду у Чернівецькій області листом від 29.12.2021 №7.2-08-2/7.2-28.1/6/4078.
Постановами Відділу державного нагляду (контролю) у Чернівецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті від 12.01.2022 №307876, від 23.02.2022 №338126 та від 09.03.2022 № 338142 на ТОВ "АФ-Транс", за порушення вимог Закону України "Про автомобільний транспорт" відповідальність за яке передбачена абз.6 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт" накладено адміністративно-господарський штраф по 34000,00 грн.
Не погоджуючись з вказаними постанови, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до приписів частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту регламентовано приписами Закону України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 № 2344-III (далі Закон № 2344-III ).
Частиною 12 статті 6 вказаного Закону передбачено, що державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
За правилами статті 34 Закону № 2344-ІІІ автомобільний перевізник повинен, зокрема, виконувати вимоги цього Закону та інших законодавчих і нормативно-правових актів України у сфері перевезення пасажирів та/чи вантажів.
Частиною 5 статті 53 Закону № 2344-ІІІ унормовано, що при виконанні міжнародних перевезень вантажів нерезиденти України повинні мати: дозвіл України; дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу; сертифікат відповідності транспортного засобу вимогам законодавства України щодо безпеки руху та екологічної безпеки, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України; документи на вантаж.
Абзацом 6 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кабінетом Міністрів України затверджено постанову №1040 від 04.12.2019 "Про затвердження Порядку здійснення посадовими особами митних органів контролю за дотриманням автомобільними перевізниками законодавства України щодо міжнародних автомобільних перевезень та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451" (далі - Порядок №1040).
Згідно пункту 18 Порядку №1040, у разі встановлення посадовою особою факту порушення перевізником вимог законодавства України щодо міжнародних автомобільних перевезень ним вживаються заходи, визначені пунктами 35 і 36 цього Порядку.
У відповідності до пункту 37 Порядку №1040, у разі встановлення посадовою особою під час здійснення митного контролю транспортного засобу (крім транспортних засобів, що використовуються для перевезення пасажирів) під час виїзду з України перевищення його вагових та (або) габаритних параметрів порівняно з визначеними законодавством більш як на 2 відсотки митний орган інформує про таке перевищення за допомогою електронних засобів зв'язку відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки та здійснює пропуск транспортного засобу через митний кордон України.
Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджено постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27.06.2007 "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" (далі - Порядок №879).
За визначенням, наведеним у підпункті 4 пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
У розумінні Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3 пункту 2 Порядку №879).
За змістом пункту 6 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль, крім документального, здійснюється виключно в пунктах габаритно-вагового контролю посадовими особами та/або працівниками відповідних органів.
Відповідно до п. 20 Порядку №879 за результатами точного та/або документального габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних.
Згідно з п.21 Порядку №879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.
Пунктом 26 Порядку №879 передбачено, що кошти, стягнені за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів, спрямовуються в установленому порядку до державного бюджету.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, встановлено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м., за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів-понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь -11 т, здвоєні осі -18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Як з'ясовано з матеріалів справи, підставою для винесення оскаржуваних постанов стало встановлення факту перевищення фактичного навантаження на одиночну вісь.
В той же час, встановлено, що «габаритно-ваговий контроль здійснено не посадовими особами органу Укртрансбезпеки, а митним органом у міжнародному пункті пропуску «Порубне-Сірет» митного поста «Вадул- Сірет» Чернівецької митниці».
Так, пунктом 37 Порядку здійснення посадовими особами митних органів контролю за дотриманням автомобільними перевізниками законодавства України щодо міжнародних автомобільних перевезень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 грудня 2019 року № 1040 у разі встановлення посадовою особою під час здійснення митного контролю транспортного засобу (крім транспортних засобів, що використовуються для перевезення пасажирів) під час виїзду з України перевищення його вагових та (або) габаритних параметрів порівняно з визначеними законодавством більш як на 2 відсотки митний орган інформує про таке перевищення за допомогою електронних засобів зв'язку відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки та здійснює пропуск транспортного засобу через митний кордон України.
У разі встановлення посадовою особою факту порушення перевізником вимог законодавства України щодо міжнародних автомобільних перевезень ним вживаються заходи, визначені пунктами 35 і 36 цього Порядку (п.18 Порядку).
Тобто, під час виїзду із території України перевищення його вагових і а (або) габаритних параметрів порівняно з визначеними законодавством більш як па 2 відсотки мінний орган інформує про таке перевищення за допомогою електронних засобів зв'язку відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки та здійснює пропуск транспортного засобу через митний кордон України.
Отже, повноваження посадових осіб митних органів у частині габаритно- вагового контролю обмежується безпосереднім здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів під час здійснення митного контролю транспортних засобів під час виїзду з території України.
Поряд з цим, позивачем не порушується питання щодо порушення посадовою особою митного органу норм закону під час здійснення габаритно-вагового контролю.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі чеку про зважування транспортного засобу позивача від 14.11.21 та листів Чернівецької митниці посадовими особами Укртрансбезпеки складено: акт рейддової перевірки №315590 від 18.11.21, акт №0061342 від 18.11.21 про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів, довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 18.11.21 № 0064942, в яких зафіксовано порушення Закону "Про автомобільний транспорт".
За змістом вищевказаного чеку, зафіксовано перевищення вагових обмежень транспортного засобу марки FORD державний реєстраційний номер НОМЕР_6 , а саме-на одиничну вісь 3,00% перевищує нормативно визначені 1 1,00 т, про що Чернівецька митниця Державної митної служби України, відповідно до пунктів 18, 37 Порядку №1040 повідомила найближчий територіальний орган Укртрансбезпеки - Придністровське міжрегіональне Управління Укртрансбезпеки (Чернівецька область).
В подальшому, посадовими особами Укртрансбезпеки, відповідно до Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті - Порядку №1567, на підставі чеку про зважування транспортного засобу та листа Чернівецької митниці Державної мігшої служби України, виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт, а саме порушення вимог статті 53 Закону України «Про автомобільний трапспорт», оскільки, митними органами перевірено транспортний засіб марки FORD, номерний знак НОМЕР_7 , що використовуються в своїй діяльності ТОВ «АФ-ТРАПС», при міжнародному перевезенні вантажу, на підставі міжнародної товарно-транспортної накладної, встановлено перевищення нормативно визначених вагових параметрів транспортного засобу із вантажем на одиничну вісь - на 3,00%, що перевищує нормативно визначені 11,00 г та відсутність у водія позивача при здійсненні перевезення вантажу оформленого дозволу, обов'язковість якого визначена статтею 53.
У зв'язку з тим, що у водія транспортного засобу, при здійсненні міжнародного перевезення вантажу з перевищенням вагових параметрів не було оформленого дозволу, обов'язковість оформлення та пред'явлення якого визначена нормами статті 53 Закону України «Про автомобільний транспорт», посадовими особами Придністровського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (Чернівецька область) встановлене правопорушення зафіксовано у Акті рейдової перевірки та в подальшому винесено постанову №307876 від 12.01.2022.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача марки MAN номерний знак НОМЕР_8 встановлено, що навантаження на одиничну вісь на 3,91% перевищило нормативно допустимі та визначені п. 22.5 ПДР України 11,00 т, відповідно до талону зважування, який формується автоматичним зважувальним обладнанням та листа Чернівецької митниці, що стало підставою для винесення постанови № 338126 від 23 лютого 2022 року.
За результатами габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача марки DAF номерний знак НОМЕР_9 встановлено, що навантаження на строєну вісь на 2,73% перевищило нормативно допустимі та визначені п. 22.5 ПДР України 22,00 т, відповідно до талону зважування, який формується автоматичним зважувальним обладнанням та листа Чернівецької митниці. Виявлені правопорушення слугувало підставою для винесення постанови № 338142 від 09 березня 2022 року.
Щодо відсутності відомостей в актах №0061342 від 18.11.2021, №0061354 від 13.01.2022, №0061386 від 13.01.2022 та довідках №0061342 від 18.11.2021, №0064954 від 13.01.2022, 0064993 від 13.01.2022 показників навантаження на осі, то слід зазначити, що у талонах зважування чітко відображено показники зважування транспортного засобу, а також здійснення габаритно-вагового контролю. Додатково, в талоні про зважування зазначені марка, реєстраційний номер транспортної засобу позивача, а також фактичне навантаження та нормативно допустиме.
При цьому, процес зважування транспортних засобів позивача здійснювався за допомогою ваги автоматичної для зважування ТЗ в русі ТВА-20 D-1 зав. номер № НОМЕР_10 . Виробник ТзОВ НВП "Техноваги". Вказане зважувальне обладнання пройшло оцінку відповідності технічному регламенту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки.
Метрологічна характеристика вимірювальної техніки відповідає вимогам нормативно-технічної документації, а саме вимоги СТУ OIML R 134-1:2010 "Прилади автоматичні для зважування дорожніх транспортних засобів у русі та вимірювання навантажень на вісь".
Таким чином, габаритно-ваговий контроль транспортного засобу позивача, здійснювався технічними засобами, що пройшли відповідні процедури (передбачені чинним законодавством при введенні в експлуатацію зважувального 14 обладнання вперше) з оцінки відповідності, мають відповідне свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, у зв'язку із чим є придатними до застосування.
З огляду на зазначене, колегія суддів вважає, що відповідач належними та допустимими доказами довів правомірність оскаржуваних постанов, а відтак відсутні підстави для їх скасування.
Відповідно до ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
Колегія суддів також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору не в повному обсязі встановив фактичні обставини справи та не надав їм належної правової оцінки, а доводи апеляційної скарги відповідача спростовують висновки суду першої інстанції та дають правові підстави для скасування оскаржуваного судового рішення.
У силу п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
Згідно зі ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення зокрема є, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що необхідно скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 242, 243, 250, 304, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Державної служби України з безпеки на транспорті задовольнити повністю.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "АФ-Транс", відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Граб Л.С.
Судді Смілянець Е. С. Сторчак В. Ю.