Постанова від 25.01.2023 по справі 120/4099/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/4099/22 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Воробйова І.А.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

25 січня 2023 року м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Міністерства внутрішніх справ України, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність , яка полягає у відмові включити до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії діючі не скасовані види міліцейського грошового забезпечення;

- зобов'язати виготовити і направити до Головного Управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.12.2019 р. до якої включити відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-12 від 09.04.92р. Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб та з врахуванням положень постанов КМУ від 13 лютого 2008 року №45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" :

- посадовий оклад - 3 600 грн.;

- оклад за військовим (спеціальним) званням - 2400 грн.;

- надбавка за вислугу років (35%) 2100 грн. ;

- надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 4050 грн.;

- надбавка за таємність 15% - 540 грн.;

- надбавка за оперативно- розшукову діяльність та інф. а/забез. 45% - 1620 грн.;

- міліцейська премія (82, 70 %) 11 834, 37 грн.;

- надбавка за стаж в поліції 45% - 2700 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходженя служби в поліції 79, 84 % - 6946, 08 грн.,

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 540 грн.;

- премія 62, 58 % - 10 129, 25 грн.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 15.08.2022 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з вищезазначеним рішенням суду першої інстанції, позивач оскаржив його в апеляційному порядку, який, покликаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задовольнити.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Вінницькій області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

09.09.2021 р. Департаментом персоналу МВС України сформовано довідку №22/6-5454 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 .

Згідно даної довідки розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням постанови від 11 листопада 2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" станом на 19.11.2019 р. становить:

- посадовий оклад - 3 600 грн.;

- оклад за спеціальним званням - 2400 грн.;

- надбавка за стаж в поліції 45% - 2700 грн.;

- надбавка за специфічні умови проходженя служби в поліції 79, 84 % - 6946, 08 грн.,

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 540 грн.;

- премія 62, 58 % - 10 129, 25 грн.

Всього 26 315, 33 грн.

На думку позивача, у вказану довідку, крім зазначеного, мають бути також включені надбавка за виконання особливо важливих завдань , надбавка за таємність, надбавка за вислугу років, надбавка за оперативно- розшукову діяльність та інф. а/забез. і премія у розмірі 82, 70% .

Вказане слугувало підставою для звернення позивача до сузу із даним адміністративним позовом.

Приймаючи оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив у видачі нової довідки, відповідно, вимога позивача про зобов'язання виготовити та направити нову довідку із включенням відповідних складових, - не може бути задоволена.

Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за № 2262-XII (надалі, також Закон № 2262-XII).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 року проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (надалі, також Постанова № 988). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту.

При цьому, у Постанові Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393» (надалі, також Порядок № 45) від 13 лютого 2008 року у Додатку 2 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Кабінет Міністрів України 11 листопада 2015 року прийняв постанову № 988, яка набрала чинності 2 грудня 2015 року, та якою затверджено схеми окладів за спеціальним званням поліцейських, схеми посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

Відповідно до статті 94 Закону України «Про Національну поліцію», Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року за № 988, з метою впорядкування структури та умов грошового забезпечення поліцейських та курсантів вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 6 квітня 2016 року за № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (надалі, також Порядок № 260).

Пунктом 3 Порядку № 260 передбачено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Так, Пунктами 4-11 Порядку № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції; надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі; надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць; надбавка за службу в умовах режимних обмежень; надбавка за почесне звання «заслужений»; доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності; доплата за вчене звання; доплата за службу в нічний час.

Таким чином, з 19 листопада 2019 року, дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/12704/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом України № 2262-XII, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановами № 988, № 260 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Крім того, суд ураховує, що у постановах Верховного Суду від 15 серпня 2019 року у справі №821/256/17 та від 25 листопада 2019 року у справі № 809/325/18 касаційний суд висловив правову позицію, у відповідності до якої в довідку для перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 включаються надбавки та премії, які фактично виплачувалися поліцейським за відповідними посадами у місяці, з якого відбувається перерахунок пенсії.

На підставі викладеного вище суд зазначає, що позивач реалізував своє право на отримання пенсії у належному йому розмірі, відповідно до Постанови № 988, а саме йому виготовлено та надано довідку про грошове забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.

Суд вважає помилковими твердження позивача щодо необхідності складання довідки з інформацією про розмір грошового забезпечення включивши види мілцейського грошового забезпечення, відповідно до яких виплачувалася пенсія та які виплачувалися міліціонерам під час їх існування станом на січень 2016 року, оскільки право на перерахунок пенсії позивача виникло у листопаді 2019 року, та відповідачем виготовлено довідку з урахуванням грошового забезпечення із зазначенням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій саме за листопад 2019 року.

Суд акцентує уввагу, що підставою для видачі довідки позивачу є прийняття постанови КМУ №988, якою підвищено посадові оклади поліцейських.

Так, Порядком №260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4 Порядку №260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5 Порядку №260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6 Порядку №260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7 Порядку №260); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8 Порядку №260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9 Порядку №260); доплата за вчене звання (пункт 10 Порядку №260); доплата за службу в нічний час (пункт 11 Порядку №260).

При цьому, ані Порядком №260, ані постановою КМУ №988 не визначено, що до грошового забезпечення поліцейського входять надбавка за виконання особливо важливих завдань , надбавка за таємність, надбавка за вислугу років, надбавка за оперативно- розшукову діяльність та інф. а/забез.

Натомість даними нормативно -правовими актами визначено, що до складу грошового забезпечення входить надбавки за стаж в поліції, за специфічні умови проходженя служби в поліції та за службу в умовах режимних обмежень.

Вказане узгоджується з висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постанові від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) щодо неврахування для перерахунку пенсії пенсіонерам органів внутрішніх справ додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами).

Щодо розміру премії то така, також визначається у встановленому законодавством розміру, виходячи із сум з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції.

Окремо суд вказує й на те, що в попередніх довідках виданих позивачу, відсутнє таке визначення , як«міліцейська премія» та також вказано «премія».

Суд також вказує на те, що згідно положень процитованих вище норм перерахунок пенсій здійснюється за наявності на тепідстав, а саме,у разі зміни грошового забезпечення та з зазначенням тих розмірів, які встановлені законодавством саме на день виникнення права на такийперерахунок.

За таких обставин, суд дійшов висновку, щовідповідач правомірно відмовив у видачі нової довідки.

Приймаючи до уваги наведене в сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Статтею 316 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 15 серпня 2022 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 325 КАС України та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.