Справа № 156/51/23
Провадження № 3/156/46/23
Рядок статзвіту 309
25 січня 2023 року смт Іваничі
Суддя Іваничівського районного суду Волинської області Федечко М.О., у присутності захисника ОСОБА_23, особи, уповноваженої на складення протоколу ОСОБА_1 перевіривши матеріали, які надійшли з Володимирського РВП ГУ НП України у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ч. 5 ст. 173-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КупАП),
12.01.2023 року до Іваничівського районного суду Волинської області з Володимирського РВП ГУ НП України у Волинській області надійшли матеріали у справі про адміністративне правопорушення відносно гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Судове засідання призначене на 11:00 год 25 січня 2023 року.
24.12.2023 року від представника потерпілої ОСОБА_3 - ОСОБА_4 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи через зайнятість в іншій справі.
Дослідивши клопотання ОСОБА_4 , протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього документи, суддя вважає, що матеріали у справі про адміністративне правопорушення підлягають поверненню для доопрацювання з наступних підстав.
Згідно статті 255 КУпАП на поліцію покладено обов'язок складати протокол. За загальним правилом особа, яка складає протокол повинна зібрати докази, що будуть підтверджувати фабулу протоколу (обставини) та інкриміновану норму, що була порушена.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.ст. 213, 221, 256, 278 КУпАП на розгляд уповноважених на те органів і посадових осіб, в тому числі до суду, повинні надходити належно оформленні справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до вимог ст. 256 КУпАП, п. 9 розд. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС від 06.11.2015 року № 1376у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
Протокол про адміністративне правопорушення складається українською мовою. Не допускається закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу, а також внесення додаткових записів після того, як протокол підписаний особою, щодо якої він складений.
У протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ № 735439 від 19.12.2022 року відповідно до п. 9 розд. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» слід вказати суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол). Однак в протоколі не зазначено коли, від кого та в якій формі ОСОБА_2 отримала інформацію про вчинення кібербулінгу відносно неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4.
Також до матеріалів справи долучено копію заяви від 05.11.2022 року ОСОБА_3 до Володимирського РВП ГУНП у Волинській області про встановлення осіб, які причетні або безпосередньо брали участь в образах та приниженні її неповнолітнього сина ОСОБА_5 , а також вжиття заходів щодо таких. На підставі цієї заяви Володимирським РВП ГУНП у Волинській області розпочато відповідну перевірку. Із суті адміністративного правопорушення слідує, що ОСОБА_2 , перебуваючи на своєму робочому місці, не повідомила уповноважені підрозділи органів національної поліції України про факт булінгу (цькування), а саме: кібербулінгу відносно неповнолітнього ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4, учня ІНФОРМАЦІЯ_3 даного навчального закладу. Із поданого представником ОСОБА_4 клопотання, де ОСОБА_3 вказана як потерпіла, слідує, що остання позиціонує себе у даній справі про адміністративне правопорушення саме як потерпіла особа, однак потерілою у протоколі ОСОБА_3 не вказано. При цьому слід вказати, що потерпілим є особа, якій адміністративним правопорушенням заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Відтак, при усуненні недоліків протоколу слід визначити статус ОСОБА_3 - законного представника ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4.
Заразом у протоколі не вказано будь-яких свідків, яким відомі будь-які обставини, що мають значення для розгляду цієї справи, стосовно обставин вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 173-4 КупАП. Одночасно, до матеріалів справи про адміністративне правопорушення долучено пояснення щодо правопорушення наступних громадян: ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 ,, ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 . Статус цих осіб не визначено. Під час виправлення недоліків протоколу необхідно встановити та вказати свідків обставин вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 173-4 КупАП.
Окрім того, згідно з п. 9, п. 13 розд. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції особі, стосовно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші. У рядку протоколу "пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, по суті правопорушення" вказано: "провину не визнає". При цьому у протоколі відсутній запис про додавання до нього пояснень ОСОБА_2 окремо, хоча такі пояснення долучено до матеріалів адміністративної справи і датовано 22.12.2022 року. Відтак, з протоколу неможливо з'ясувати чи надавала ОСОБА_2 пояснення по суті адміністративного правопорушення, вчиненого 19.12.2022 року під час складення протоколу серії ВАБ № 735439.
Відповідно до п. 12 розд. ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції у разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підписати протокол про адміністративне правопорушення у ньому робиться запис про це. При цьому, у протоколі серії ВАБ № 735439 від 19.12.2022 року наявний рядок "від пояснення та підпису відмовився (відмовилася) у присутності понятих" який не заповнено, прізвища та ініціали понятих не вказано.
Згідно з п. 8 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 735439 від 19.12.2022 року наявна відмітка уповноваженої на складення протоколу особи інспектора СЮП ВП Володимирського РВП ГУНП у Волинській області ОСОБА_1. про отримання 19.12.2022 року ОСОБА_2 копії постанови, і одночасно у рядку "підпис" вказано про відмову ОСОБА_2 від підпису, у зв'язку з чим неможливо однозначно встановити дату отримання ОСОБА_2 копії протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 735439 від 19.12.2022 року.
Таким чином, матеріали справи не містять всіх відомостей, які необхідні для забезпечення правильного розгляду справи, у зв'язку з чим, суддя, не має можливості в повному обсязі з'ясувати склад адміністративного правопорушення, що вчинено ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 245 КУпАП завдання провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи. Викладене свідчить, що адміністративний матеріал щодо ОСОБА_2 складений з порушенням вимог КУпАП, тобто без проведення належної перевірки органом, який надіслав адміністративний матеріал до суду.
Суддя звертає увагу, що суд не вправі самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже, діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Відповідно до рішення ЄСПЛ «Малафєєва проти Росії», у випадку, коли викладена в протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом). За вимогами ст. 62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Постановою Пленуму Верховного Суду України за №14, від 23.12.2005 року, визнано правильною практику судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без дотримання вимог, передбачених ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення підлягають направленню до Володимирського районного відділу поліції ГУНП у Волинській області для доопрацювання. При доопрацюванні матеріалів справи про адміністративне правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням вимог Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, із врахуванням ст. 38 КУпАП щодо строків накладення адміністративного стягнення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 256, 268, 278 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя,-
Матеріали про притягнення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст. 173-4 КУпАП повернути до Володимирського РВП ГУ НП України у Волинській області на доопрацювання для усунення недоліків, зазначених в мотивувальній частині постанови.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя М. О. Федечко