Постанова від 25.01.2023 по справі 160/3584/22

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2023 року м. Дніпросправа № 160/3584/22

Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого - судді Малиш Н.І. (доповідач), суддів: Баранник Н.П., Щербака А.А.,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 липня 2022 року (суддя 1-ї інстанції Конєва С.В.) в адміністративній справі №160/3584/22 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15.02.2022р. позивач звернулась до суду з позовом до Департаменту патрульної поліції про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати на користь позивача грошового забезпечення у вигляді доплати за службу в нічний час за період з 16.01.2016р. по 31.03.2017р. (включно) та індексації грошового забезпечення за період з 16.01.2016р. по 31.10.2017р. (включно); зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити на користь позивача невиплачене грошове забезпечення у вигляді доплати за службу у нічний час за період з 16.01.2016р. по 31.03.2017р. (включно); зобов'язання відповідача нарахувати та сплатити на користь позивача заборгованість з індексації грошового забезпечення за період з 16.01.2016р. по 31.10.2017р. (включно).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач в період часу з 16.01.2016р. по 31.03.2017р. відпрацювала в нічний час 720 годин згідно довідок про облік несення служби у нічний час, а відповідно, така доплата повинна була виплачена у загальній сумі 3780,00 грн., проте, відповідач в порушення вищенаведених вимог вищезазначену доплату за службу у нічний час не нарахував та не виплатив. Окрім того, також у період з 16.01.2016р. по 31.10.3017р. відповідачем протиправно не було нараховано та не виплачено індексацію грошового забезпечення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 липня 2022 року позов задоволено.

Відповідачем на вказане рішення суду подано апеляційну скаргу, в якій зазначає на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального просить скасувати рішення суду та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позову.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що позивачем за спірні періоди було отримано грошове забезпечення в максимально можливому розмірі враховуючи наявні межі граничних розмірів грошового забезпечення, встановлені наказами Департаменту згідно вимог п.6,7 розділу І Порядку №260; за пунктом 11 розділу І Порядку №260. Щодо ненарахуванні та несплаті на користь позивача індексації грошового забезпечення, то судом не враховано, що постановою Кабінету Міністрів України №1078 не було передбачено індексації грошового забезпечення поліцейських у спірний період, зміни щодо проведення індексації саме поліцейським були внесені постановою Кабінету Міністрів України №782 від 10.10.2017р., яка набрала чинності 24.10.2017р., а відповідно, вказані нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі та така індексація грошового забезпечення поліцейським здійснюється лише з листопада 2017р., а отже, підстави для нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення позивачеві у спірний період відсутні.

Позивач не скористалась правом подання відзиву.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 311 КАС України.

Перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач з 16.01.2016р. проходить службу в органах поліції на посаді інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Управління патрульної поліції, що підтверджується матеріалами справи, а також відомостями, наведеними у листі відповідача від 23.09.2021р. за №991аз/1/41/5/05-2021 (а.с.8-11).

У період з січня 2016р. по березень 2017р. включно позивач несла службу в нічний час, загальна кількість відпрацьованих годин, складає 720 годин, що підтверджується змістом копії Довідок обліку несення служби у нічний час, зокрема, щодо позивача за наведений спірний період (а.с.9,9-зворот).

Також і згідно інформації, яка міститься у копіях Відомостей про грошове забезпечення позивача за період з січня 2016р. по жовтень 2017р. включно, видно, що позивачеві індексація грошового забезпечення відповідачем не нараховувалася та не виплачувалась, відповідні відомості про їх виплату відсутні (а.с.10, 10-зворот).

Факти не нарахування та невиплати відповідачем позивачеві доплати за службу у нічний час до грошового забезпечення за період з 16.01.2016р. по 31.03.2017р. включно, а також і індексації грошового забезпечення у період з 16.01.2016р. по 31.10.2017р. включно через відсутність підстав для такої виплати підтверджується і змістом листа Департаменту патрульної поліції від 23.09.2021р. за №991аз/1/41/5/05-2021 (а.с.8).

Позивач не погодившись з бездіяльністю відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачеві доплати за службу у нічний час до грошового забезпечення та індексації грошового забезпечення за наведені спірні періоди, звернулась до суду з даною позовною заявою.

Суд першої інстанції задовольняючи позов дійшов висновку про його обґрунтованість.

Колегія суддів суду апеляційної інстанції переглядаючи судове рішення доходить наступних висновків.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 94 Закону України «Про Національну поліцію» N 580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року N 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (далі Постанова № 988).

Підпунктом 3 п. 5 Постанови N 988 визначено обов'язок виплачувати доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час.

Критерії виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських, визначаються Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України 06 квітня 2016 року N 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 квітня 2016 року за N 669/28799 (далі Порядок №260).

Згідно п. 5 Розділу І Порядку N 260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Пунктом 11 Розділу І Порядку N 260 визначено, що грошове забезпечення, виплачене поліцейському несвоєчасно або в меншому розмірі, ніж належало, виплачується за весь період, протягом якого поліцейський мав на нього право, але не більше ніж за три роки, що передували зверненню за одержанням грошового забезпечення.

Відповідно до п. 11 Розділу II Порядку N 260 поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Годинна ставка обчислюється шляхом ділення місячного посадового окладу на кількість годин фактичного часу служби з урахуванням норми тривалості службового часу за відповідний місяць при 40-годинному робочому тижні.

Підставами для виконання службових обов'язків у нічний час є графіки нарядів та чергувань, затверджені наказами керівників підрозділів органів поліції.

Облік фактичного часу служби в нічний час для нарахування доплати здійснюється шляхом оформлення довідки обліку несення поліцейськими служби в нічний час за формою, визначеною у додатку 1 до цих Порядку та умов.

Поліцейським, що залучалися до служби в нічний час, виплата доплати за службу в нічний час за минулий місяць здійснюється одночасно з виплатою грошового забезпечення за поточний місяць.

Враховуючи зазначені норми законодавства, виплата поліцейським доплати за службу у нічний час на підставі довідок обліку несення поліцейськими служби у нічний час передбачена як постановою №988, так і Порядком №260, і така доплата є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення поліцейського, який входить до складу грошового забезпечення поліцейського, а обов'язок виплачувати доплату за службу у нічний час є імперативним, і ця доплата не може обмежуватися чи взагалі скасовуватися наказами відповідача за умови чинності у спірний період наведених нормативно-правових актів.

Як свідчать встановлені обставини справи, позивач у період з січня 2016р. по березень 2017р. включно несла службу у нічний час, загальна кількість відпрацьованих годин становить 720 годин, що підтверджується змістом копій Довідок про облік несення служби у нічний час за спірний період (а.с.9, 9-зворот). Проте, доказів на підтвердження нарахування та виплати позивачеві доплати за службу у нічний час у період з 16.01.2016р. по 31.03.2017р. суду не надано.

В суді апеляційної інстанції відповідачем вказане не спростовано, а отже висновки суду першої інстанції про доведеність не нарахування та не виплати відповідачем позивачеві у спірний період доплати за службу у нічний час є вірними.

Щодо не нарахування та невиплати позивачеві індексації грошового забезпечення за період з 16.01.2016р. по 31.10.2017р.

Відповідач оскаржуючи рішення суду першої інстанції в цій частині зазначає на те, що індексація грошового забезпечення повинна здійснюватися лише з листопада 2017р., тобто, після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №782.

Право на індексацію грошового забезпечення поліцейських відповідно до закону прямо передбачено ч.5 ст.94 Закону №580, який набрав чинності з 07.11.2015р.

Порядок, спосіб та умови проведення індексації врегульовані Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-ХІІ (далі Закон №1282).

Відповідно до статті 2 Закону №1282 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, у тому числі, оплата праці (грошове забезпечення).

Індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях (стаття 3 Закону №1282).

Індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті (стаття 4 Закону №1282).

Згідно до статті 5 Закону №1282 встановлено, що підприємства установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів.

Підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.

Індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів (стаття 9 Закону №1282).

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону №1282).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003р. №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі Порядок №1078).

Зазначений Порядок №1078 обумовлює правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.

Відповідно до приписів п. 2 вказаного Порядку , індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 № 782 "Про внесення зміни до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення" внесено зміну до пункту 2 Порядку № 1078 доповнивши абзац п'ятий після слова "військовослужбовців" словом ", поліцейських".

Проте є вірними висновки суду першої інстанції, що включення або не включення у пункт 2 Порядку №1078 посади поліцейського у перелік осіб, грошове забезпечення яких індексується, не впливає на обов'язок відповідача нараховувати суми індексації грошового забезпечення та право особи позивача одержати такі виплати у спірний період з урахуванням приписів як Закону №1282, так і вимог спеціальної норми ч.5 ст.94 Закону №580.

Оскільки факт не нарахування та не виплати відповідачем позивачеві індексації грошового забезпечення у період з 16.01.2016р. по 31.10.2017р. включно, підтверджується змістом копій Відомостей про грошове забезпечення позивача, є вірними висновки суду першої інстанції про задоволення заявлених позовних вимог.

З урахуванням викладеного колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.

Розподіл судового збору не здійснюється у відповідності до норм ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 139, 311, 315, 316, 321, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Департаменту патрульної поліції залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22 липня 2022 року в адміністративній справі №160/3584/22 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки визначені ст.ст 328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя Н.І. Малиш

суддя Н.П. Баранник

суддя А.А. Щербак