Постанова від 17.01.2023 по справі 440/7128/21

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 січня 2023 р. Справа № 440/7128/21

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Мінаєвої О.М.

суддів: Калиновського В.А. , Кононенко З.О.

за участю секретаря судового засідання Пукшин Л.Т

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 року, головуючий суддя І інстанції: О.В. Гіглава, м. Полтава, повний текст складено 29.11.21 року у справі № 440/7128/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, у якому з урахування уточнення позовних вимог, просила суд:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області протизаконними;

- стягнути з розрахункового рахунку Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області кошти в сумі 2499917,40 грн;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області встановити загальний розмір базової пенсії позивача по двох складових станом на 18.07.2019 р. в сумі 53923,01 грн;

- зобов'язати дорахувати та виплатити підвищення до пенсії за період з 01.07.1995 р. по 18.07.2019 р.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі № 440/7128/21 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протизаконними, стягнення коштів, зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач, не погодившись із рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі № 440/7128/21 повністю та задовольнити її позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач зазначає, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначає, що рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 р. у справі №440/344/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 р. в частині розрахунку пенсії за період з 01.04.1990 р. по 01.03.1991 р. включно відповідно до абзацу 1, 3 п. 2 ст. 27 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вимог п. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. На виконання вказаного рішення відповідачем проведено розрахунок пенсії ОСОБА_1 , з яким позивач не погоджується та вважає цей розрахунок проведеним неправильно. Так, позивач вважає, що відповідач при розрахунку її пенсії за двоскладовою формулою неправомірно при розрахунку першої складової застосував абзац 2 п. 2 ст. 27 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", обмеживши частину розміру пенсії за віком, обчислену за раніше діючим законодавством, максимальним розміром пенсії, визначеним законом для відповідних категорій пенсіонерів, а при розрахунку другої складової управління неправильно розрахувало коефіцієнт стажу внаслідок невиключення періодів сплати позивачем страхових внесків, в яких остання сплачувала мінімальний страховий внесок та внесок, менший ніж мінімальний страхових внесок.

Розглянувши матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції, переглядаючи судове рішення в межах доводів та вимог апеляційної скарги у відповідності до ч.1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що 18.07.2019 р. ОСОБА_1 звернулась до Полтавського об'єднаного управління ПФУ із заявою про призначення/перерахунок пенсії, згідно з якою просила призначити пенсію за віком з власноручним дописом "по ЧАЕС Закон “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”". При цьому, при призначенні пенсії просила згідно власноручного допису "Відповідно ст. 57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” для розрахунку сер. з-ти взяти період з липня 1990 року по червень 1991 року" (т. 1, а.с. 89-91).

За вказаною заявою пенсійний орган призначив ОСОБА_1 пенсію за віком з 18.07.2019 р. із зниженням пенсійного віку на 3 роки як особі, яка постійно проживала та працювала у зоні посиленого радіологічного контролю і станом на 01.01.1993 р. прожила та відпрацювала у цій зоні не менше 4 років, на підставі Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-XII.

При цьому, розмір пенсії ОСОБА_1 пенсійний орган обчислив за нормами Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на підставі поданих документів, про що останню повідомлено листами від 08.08.2019 р. №3883/О-02 та від 28.08.2019 р. №4213/О-02 (т. 1, а.с. 209, 214).

Вважаючи свої права порушеними, ОСОБА_1 звернулась до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі №440/344/20, яке набрало законної сили 14.09.2020 р., позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання бездіяльності протизаконною та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 18.07.2019 р. в частині розрахунку пенсії за період з 01.04.1990 р. по 01.03.1991 р. включно відповідно до абзацу 1, 3 п.2 ст. 27 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вимог п. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 р. в частині розрахунку пенсії за період з 01.04.1990 р. по 01.03.1991 р. включно відповідно до абзацу 1, 3 п. 2 ст. 27 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням вимог п. 2 ст. 56 та ст. 57 Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено (т. 1, а.с. 13-16).

На виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 р. у справі №440/344/20 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі частини 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за двоскладовою формулою (частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону), про що свідчить рішення від 07.10.2020 р. №163750005734 (т. 1, а.с. 17-19).

Не погодившись із правильністю такого перерахунку, 29.01.2021 р. ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії з розрахунку за період з 01.04.1990 р. по 01.04.1991 р. з урахуванням прав та правил, встановлених в судовому рішенні від 17.03.2020 р. у справі №440/344/20 (т. 1, а.с. 31).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області від 05.02.2021 р. №4 відмовлено гр. ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 р. у справі №4440/344/20 згідно поданої заяви від 29.01.2021 р., оскільки зазначений перерахунок вже проведений (т. 1, а.с. 32).

Не погодившись з відмовою у проведенні перерахунку пенсії за її розрахунком, позивач звернулася до суду з цим позовом.

Відмовляю у задоволенні позову, суд першої інстанції дійшов висновку, що перерахунок пенсії позивачу проведено у відповідності до вимог пенсійного законодавства, оскільки обмеження розміру пенсії за першою складовою жодним чином не вплинуло на кінцевий розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за двома складовими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон №796-XII).

У відповідності до ст. 55 Закону №796-ХІІ призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку, у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ст. 57 Закону №796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Частиною 2 статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.

Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

До 01.01.2004 р. пенсії обчислювались згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-ХІІ).

Раніше діючим законодавством, а саме, статтею 19 Закону №1788-ХІІ передбачено, що пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.

Станом на 31.12.2003 р. максимальний розмір пенсії за віком відповідно до підпункту б пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 15.04.2003 №544 складав 150 грн (три мінімальні пенсії за віком - 50 грн х 3), тому розмір частини пенсії за страховий стаж, набутий до 01.01.2004 р. з урахуванням пункту 4-1 постанови Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1783 (зі змінами) визначається на рівні 168 грн (150 грн + 12% = 168 грн).

Згідно зі статтею 24 Закону №1058-ІV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Якщо сума сплачених за відповідний місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є меншою, ніж мінімальний страховий внесок, цей період зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови здійснення в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду, відповідної доплати до суми страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, таким чином, щоб загальна сума сплачених коштів за відповідний місяць була не меншою, ніж мінімальний страховий внесок. У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період пропорційно сплаченим страховим внескам.

Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 17.03.2020 у справі №440/344/20, яке набрало чинності 14.09.2020, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.07.2019 р. в частині розрахунку пенсії за період з 01.04.1990 р. по 01.03.1991 р. включно відповідно до абзацу 1, 3 пункту 2 статті 27 Закону №1058-ІV з урахуванням вимог пункту 2 статті 56 та статті 57 Закону №796-ХІІ з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На виконання рішення суду пенсію ОСОБА_1 обчислено згідно з частиною 2 статті 27 Закону №1058-ІV, з урахуванням положень статей 56, 57 Закону №796-ХІІ за двоскладовою формулою, при цьому, до уваги взято період заробітної плати на території радіоактивного забруднення з 01.04.1990 р. по 01.03.1991 р. (12 місяців), який чітко визначено в судовому рішенні.

У спірному випадку розрахунок пенсії за першою складовою здійснено відповідачем наступним чином.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.01.1993 №16 “Про порядок обчислення пенсій, що призначаються після 01 листопада 1992 року” при призначенні пенсій після 1 листопада 1992 року заробіток, з якого обчислюється пенсія, множиться на такі коефіцієнти: за 1990 рік - 2,03; за перше півріччя 1991 року - 1,65.

Тобто, фактичний одержуваний заробіток за період з 01.04.1990 р. по 31.03.1990 р., суми якого відображені в архівній довідці про заробітну плату від 08.07.2019 р. №О-564 трудового архіву Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області, помножені на зазначені коефіцієнти (т. 1, а.с. 25).

При цьому, згідно з листом Міністерства соціального захисту населення від 09.10.1996 р. №01-3/1375-02-6 суми заробітної плати переведено в грошову одиницю “гривня” (шляхом ділення фактичної суми заробітної плати “в рублях” на 100000).

Відтак, заробітна плата для обчислення пенсії за 1990 рік становить: - квітень 512,47/100000 = 0,00512 х 2,03 = 0,01039; - травень 223,01/100000 = 0,00223 х 2,03 = 0,00453; - червень 434,53/100000 = 0,00435 х 2,03 = 0,00883; - липень 458,98/100000 = 0,00459 х 2,03 = 0,00932; - серпень 811,45/100000 = 0,00811 х 2,03 = 0,01646; - вересень 19,91/100000 = 0,00020 х 2,03 = 0,00041; - жовтень 468,01/100000 = 0,00468 х 2,03 = 0,00950; - листопад 459,20/100000 = 0,00459 х 2,03 = 0,00932; - грудень 706,37/100000 = 0,00706 х 2,03 = 0,01433, всього 0,04093 х 2,03 = 0,08309.

Заробітна плата для обчислення пенсії за 1991 становить: - січень 499,82/100000 = 0,00500 х 1,65 = 0,00825; - лютий 208,96/100000 = 0,00209 х 1,65 = 0,00345; - березень 543,54/100000 = 0,00544 х 1,65 = 0,00898, всього 0,01253 х 1,65 = 0,02067.

Середньомісячний скоригований заробіток для обчислення пенсії за першою складовою становитиме 0,01729 грн: 0,08309 (за 1990) + 0,02067 (за 1991) = 0,10376.

Згідно Указу Президента України від 27.12.1991 “Про соціальний захист населення в умовах лібералізації цін” скоригований заробіток підвищується вдвічі: 0,10376 х 2 = 0,20752.

Враховуючи кількість місяців заробітної плати, з якої обчислюється пенсія, а саме - 12 (за період з 01.04.1990 р. по 31.03.1991 р.), маємо середньомісячний скоригований заробіток для обчислення пенсії: 0,20752 / 12 = 0,01729.

Основний розмір пенсії за першою складовою має становити: 0,01729 х 60% = 0,01037 грн.

З урахуванням положень частини 2 статті 56 Закону №796-ХІІ за умови наявності стажу роботи 15 років жінкам пенсія за віком призначається в повному розмірі (тобто в розмірі 55% від заробітку за раніше діючим законодавством ), із збільшенням пенсії на 1% заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж.

Страховий стаж ОСОБА_1 , набутий до 01.01.2004 р., складає 20 років 1 місяць 19 днів.

Отже, за 15 років стажу ОСОБА_1 - 55% від заробітку, за 20 років стажу - 55% + 5% = 60% від заробітку.

У разі обчислення пенсій з урахуванням заробітку, одержаного в період до 1 січня 1992 року, розміри пенсій підвищуються на такі коефіцієнти: 2 х 1,81 х 2,875 х 2 х 3 х 2,89855 х 3 х 2 х 1,2 х 1,17 х 1,22 х 1,922 х 1,899 х 1,108 х 1,1 х 1,22 х 1,11 х 1,4 х 1,12283 х 1,10256 х 1,1* х 1,05708 х 1,12, що передбачено наступними нормативними актами: Указ Президента України від 27.12.1991 (у 2 рази); постанова КМУ від 01.06.1992 №296 (у 1,81 рази); постанова КМУ від 03.12.1992 №677 (у 2,875 рази); постанова КМУ від 13.01.1993 №17 (у 2 рази); постанова КМУ від 02.06.1993 №397 (у 3 рази); постанова КМУ від 30.08.1993 673 (у 2,89855 рази); постанова КМУ від 06.12.1993 №983 (у 3 рази); постанова КМУ від 20.10.1994 № 721 (у 2 рази); постанова КМУ від 26.12.1994 №869 (у 1,2 рази); постанова КМУ від 20.01.1995 №41 (у 1,17 рази); постанова КМУ від 02.10.1995 №776 (у 1,22 рази); постанова КМУ від 10.01.1996 №32 (у 1,922 рази); постанова КМУ від 19.03.1996 №342 (у 1,899 рази); постанова КМУ від 26.07.1996 №831 (у 1,108 рази); постанова КМУ від 19.08.1999 №1528 (у 1,1 рази); постанова КМУ від 10.11.2000 №1686 (у 1,22 та 1,11 рази); постанова КМУ від 14.03.2001 №227 (у 1,4 рази); постанова КМУ від 27.06.2001 №741 (у 1,12283 рази); постанова КМУ від 19.12.2001 №1706 (у 1,10256 рази); постанова КМУ від 13.03.2002 №279 (у 1,1 рази); постанова КМУ від 15.04.2003 №544 (у 1,05708 рази); постанова КМУ від 20.11.2003 №1783 (у 1,12 рази).

Отже, з урахуванням зазначеного, загальний розмір пенсії за першою складовою становить: 0,01037 грн х 2 х 1,81 х 2,875 х 2 х 3 х 2,89855 х 3 х 2 х 1,2 х 1,17 х 1,22 х 1,922 х 1,899 х 1,108 х 1,1 х 1,22 х 1,11 х 1,4 х 1,12283 х 1,10256 х 1,1 х 1,05708 х 1,12 = 262,30 грн.

У спірному випадку вказану суму пенсії ОСОБА_1 пенсійний орган обмежив до 168,00 грн (обмеження трьома мінімальними розмірами пенсій станом на 31.12.2003 р. становить: 50,00 грн х 3 = 150,00 грн. із збільшенням на 12% згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.11.2003 №1783 “Про затвердження заходів щодо поліпшення пенсійного забезпечення громадян”).

У спірному випадку розрахунок пенсії за другою складовою здійснено наступним чином.

Згідно з частиною 2 статті 27 Закону №1058-ІV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Так, при обчислення пенсії за другою складовою за період страхового стажу після 01.01.2004 р. до уваги взято 2 роки 9 місяців 17 днів страхового стажу з 01.09.2007 р. по 31.03.2019 р. згідно сплати страхових внесків (т.1, а.с. 22-23/.

Відповідно до приписів ч. 3 статей 24 Закону №1058-ІV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

У разі якщо зазначену доплату не було здійснено, до страхового стажу зараховується період, визначений за кожний місяць сплати страхових внесків за формулою:

ТП = Св : В, де: ТП - тривалість періоду, що зараховується до страхового стажу та визначається в місяцях; Св - сума фактично сплачених страхових внесків за відповідний місяць з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати; В - мінімальний страховий внесок за відповідний місяць.

Періоди роботи після призначення пенсії зараховуються до страхового стажу на загальних підставах.

Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Згідно з ч. 4 ст. 24 Закону №1058-ІV пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Відповідно до ст. 25 Закону №1058-ІV коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:

Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.

Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням періодів до набрання чинності цим Законом не може перевищувати 0,75, а з урахуванням страхового стажу, передбаченого абзацом десятим частини третьої статті 24 цього Закону, - 0,85.

Керуючись приписами статей 24, 25 Закону №1058-ІV визначено коефіцієнт стажу позивача 0,0275 (2 х 12 + 9 = 33 міс. страхового стажу / 1200 = 0,0275).

У відповідності до ст. 40 Закону №1058-ІV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.

Заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою:

Кз = Зв : Зс, де:

Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), визначається за формулою:

Зв = З + Зд, де:

Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу). У разі якщо сума страхових внесків, сплачена виходячи з розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), для обчислення пенсії враховується розмір мінімальної заробітної плати;

Зд - сума заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, застрахованої особи, розрахована виходячи із передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону доплати, за місяць, за який визначається коефіцієнт заробітної плати (доходу) або з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, і яка визначається за формулою:

Д - сума доплати, здійснена відповідно до частини третьої статті 24 цього Закону, або додаткових сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначенні коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в Україні, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).

У разі відсутності на момент призначення пенсії даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за попередні місяці для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується щомісячна середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за наявний попередній місяць з наступним перерахунком коефіцієнта заробітної плати (доходу) після отримання даних про щомісячну середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за місяць (місяці), що передує зверненню за призначенням пенсії.

При обчисленні коефіцієнта заробітної плати (доходу) за періоди сплати страхових внесків за застрахованих осіб, зазначених у пунктах 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та за періоди, які включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, враховується мінімальний розмір заробітної плати.

При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які здійснювали підприємницьку діяльність і обрали особливий спосіб оподаткування своїх доходів (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), та членів їхніх сімей, що беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено страхові внески згідно з цим Законом за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

П - сума фактично сплаченого відповідного податку у розрахунку на відповідний місяць, у гривнях;

Ч - відсоток відрахувань до Пенсійного фонду від суми фактично сплаченого відповідного податку, чинний в межах відповідного періоду;

Т - розмір страхового внеску до солідарної системи у відповідному місяці.

Під час визначення доходу фізичної особи - підприємця для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується розмір податку, що сплачує така фізична особа, без збільшення розміру податку, передбаченого законодавством, за членів його сім'ї, які беруть участь у здійсненні цією фізичною особою підприємницької діяльності, та за осіб, які перебувають з нею у трудових відносинах.

Під час визначення доходу члена сім'ї фізичної особи - підприємця для обчислення коефіцієнта заробітної плати (доходу) враховується сума податку, внесена за одного члена сім'ї, на яку відповідно до законодавства збільшується відповідний податок зазначеної фізичної особи - підприємця.

При обчисленні заробітної плати (доходу), з якої фактично сплачено страхові внески за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу) для застрахованих осіб, які сплачують страхові внески у фіксованому розмірі, у тому числі членів їхніх сімей, які беруть участь у здійсненні підприємницької діяльності, а також для осіб, зазначених в абзаці першому частини дев'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", отриманий ними дохід за відповідний місяць визначається за формулою:

З - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої фактично сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхові внески) за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Ф - сума фактично сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхового внеску) у фіксованому розмірі за відповідний місяць;

Т - розмір єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (страхового внеску до солідарної системи), встановлений для відповідної категорії осіб у відповідному місяці, а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - у місяці, в якому укладено договір про добровільну участь.

В даному випадку індивідуальний коефіцієнт заробітної плати позивача 0,40734 визначено відповідно до приписів статті 40 Закону №1058-ІV за формулою Кз = Зв : Зс, де: Кз - коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи; Зв - сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу); Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п'ятої статті 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Про це свідчить наявний у матеріалах справи розрахунок індивідуального коефіцієнту заробітної плати позивача 0,40734 (т. 1, а.с. 22-23).

Так, заробітну плату враховано за весь період страхового стажу за даними системи персоніфікованого обліку з 01.09.2007 р. по 31.03.2019 р. пропорційно сплаченим страховим внескам, розмір якої склав 2520,98 грн (обчисленої згідно вимог статті 40 Закону №1058-ІV як добуток індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії 0,40734 та середнього заробітку за 3 попередні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії 6188,89 грн).

З урахуванням коефіцієнту стажу 0,02750, обчисленого згідно статті 25 Закону №1058-ІV ((2х12)+9/1200=0,02750), розмір пенсії за другою складовою становить: 69,33 грн = (2520,98 х 0,02750).

Загальний розмір пенсії за двома складовими склав: 168+69,33 = 237,33грн.

До виплати станом на 18.07.2019 р. визначено 1638,00 грн, з урахуванням доплати до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обмеження пенсії позивача до 168,00 грн жодним чином не вплинуло на кінцевий розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за двома складовими, оскільки розмір такої пенсії у будь-якому випадку був менший прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а тому, при визначенні розміру такої пенсії мала враховуватися доплата до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, в сумі 1638,00 грн.

Поряд з цим, відхиляючи розрахунки середньої заробітної плати, проведені позивачем у апеляційній скарзі, колегія суддів зазначає, що при визначенні середньої заробітної плати в розмірі 10377,27590 грн позивачем не здійснено переведення сум заробітної плати, які відображені в довідці про заробітну плату від 08.07.2019 р. №О-564 для обчислення пенсії “в рублях”, в грошову одиницю “гривня”; не враховано кількість місяців (12), що беруться до розрахунку, і визначено середній заробіток шляхом додавання сум заробітної плати, які відображено в грошовій одиниці “рубль” з урахуванням коефіцієнтів 2,03 та 1,65.

Позивачем при обчисленні заробітку за першою складовою не враховано заробіток за вересень 1990 року, як неповний місяць, що заперечується судом з огляду на те, що згідно архівної довідки від 08.07.2019 р. №О-564 трудового архіву виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області ОСОБА_1 працювала з 15.01.1990 р. по 30.07.1992 р. в ВАТ Ірпінський комбінат “Перемога” (т. 1, а.с. 95), інформація про неповні місяці роботи відсутня, що підтверджено актом перевірки первинних документів від 04.10.2019 р. №2 (т. 1, а.с. 99-100), тому підстави для виключення вересня 1990 року з розрахунку відсутні.

Наведений позивачем розрахунок коефіцієнтів страхового стажу за 11 місяців загальною сумою 37,62488, для розрахунку пенсії за першою складовою не передбачений раніше діючим законодавством.

Крім того, зазначений розрахунок коефіцієнту стажу обчислений позивачем із розрахунку розмірів отримуваної та середньої заробітної плати за відповідний період, що суперечить законодавству.

Позивачем для розрахунку пенсії за першою складовою застосовуються норми Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, а саме: визначається коефіцієнт страхового стажу та заробітної плати для обчислення пенсії, враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, розмір якої позивачем визначено на рівні 9205,19 грн, тоді як середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (заява від 18.07.2019) становить 6188,89 грн: за 2016 рік - 4482,35 грн, за 2017 рік - 6273,45 грн, за 2018 рік - 7810,88 грн.

При цьому порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.

Відхиляючи такі розрахунки розміру пенсії за першою складовою, наведені позивачем, колегія суддів зазначає, що частиною 2 статті 27 Закону №1058-ІV передбачено, що частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Законом №1058-ІV (перша складова), визначається відповідно до раніше діючого законодавства, яким чітко визначено, що розмір пенсії визначається у відсотках від заробітку. Враховуючи зазначене, розрахунки пенсії позивача не відповідають нормам раніше діючого законодавства (Закону №1788-ХІІ).

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що перерахунок пенсії позивачу проведено у відповідності до вимог пенсійного законодавства, оскільки обмеження розміру пенсії за першою складовою жодним чином не вплинуло на кінцевий розрахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за двома складовими.

Довід апеляційної скарги стосовно того, що суд першої інстанції послався на лист Міністерства соціального захисту населення від 09.10.1996 р. №01-3/1375-02-6 яким суми заробітної плати рекомендувалось поділити на 100000 з метою переведення в грошову одиницю «гривня», який не має юридичної сили, колегія суддів не приймає, оскільки згідно з Указом Президента України «Про грошову реформу в Україні» від 25.08.96 р. №762/96 та відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.96 р. №1002, у довідках про заробітну плату для обчислення пенсії заробітна плата в загальній сумі за кожний календарний рік перераховується у гривні в порядку її заокруглення, передбаченому в абзаці першому пункту 2 постанови, з п'ятьма знаками після коми. Тобто у довідках, які містять відомості про заробітну плату за період до 1 вересня 1996 року і після цієї дати, розміри заробітку до 1 вересня 1996 року перераховуються в гривні у співвідношенні 1:100000. Перерахування заробітку в гривні здійснюється в такому порядку його заокруглення: цифра в шостому розряді після коми до 5 відкидається, а більше 5 - збільшується в попередньому розряді на одиницю.

У відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позовні вимоги є необґрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно з ч. 1 ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що при прийнятті рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 у справі № 440/7128/21 суд дійшов правильних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував норми матеріального та процесуального права. Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду не спростовують.

Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 23.11.2021 року у справі № 440/7128/21 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя О.М. Мінаєва

Судді В.А. Калиновський З.О. Кононенко

Постанова складена в повному обсязі 26.01.23 р.