24 січня 2023 р.Справа № 520/15887/2020
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Русанової В.Б.,
Суддів: Спаскіна О.А. , П'янової Я.В. ,
за участю секретаря судового засідання Пукшин Л.Т,
представника позивача - Курило М.М.,
представника відповідачів - Ібрагімова Ф.Б. огли,
представника третьої особи - Черепова К.В.,
представника третьої особи - Ярового М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі за апеляційними скаргами ОСОБА_1 , Міністерства оборони України, Міністра оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 по справі № 520/15887/2020
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства оборони України , Міністра оборони України , Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України треті особи: Командування Повітряних Сил Збройних Сил України , Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба
про визнання протиправним та скасування пункту наказу та зобов'язання поновити на посаді, визнання протиправним та скасування наказу,
В провадженні Другого апеляційного адміністративного суду перебуває справа № 520/15887/2020 за апеляційними скаргами Міністра оборони України, Міністерства оборони України, ОСОБА_1 на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 26.04.2021 по справі № 520/15887/2020.
16.01.2023 позивач подав до суду апеляційної інстанції клопотання про зупинення провадження у справі з підстав, визначених п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України. На обґрунтування вказаного клопотання представник позивача зазначає, що на початку збройної агресії Російської Федерації проти України ОСОБА_1 терміново вирушив до м. Харкова, в добровільному порядку 25.02.2022 прибув до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба і більше місяця звичайним добровольцем захищав м. Харків поряд з іншими військовослужбовцями Університету. З 01.04.2022 позивач є військовослужбовцем Збройних Сил України на підставі наказу від 01.04.2022 № 85, проходить військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.
На підтвердження вищенаведеного представником позивача долучено копію наказів від 01.04.2022 № 85 та від 30.05.2022 № 440.
У клопотанні заявник додатково висловлює своє бажання про проведення розгляду поданої ним апеляційної скарги за його участю, однак у зв'язку із мобілізацією до завершення воєнного стану в Україні, не матиме можливості реалізувати своє право на безпосередню участь у розгляді цієї справи.
В судовому засіданні представник позивача просила клопотання про зупинення провадження задовольнити.
Представники відповідачів, третіх осіб в судовому засіданні просили прийняти рішення на розсуду суду.
Колегія суддів, заслухавши думку сторін, перевіривши матеріали справи, клопотання, приходить до наступного.
Положеннями ст. 236 КА України розмежовано підстави, за яких суд має право зупинити провадження, а також, з настанням яких суд зобов'язаний вчинити таку процесуальну дію.
Перелік визначених підстав є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Пунктом 5 ч. 1 ст. 236 КАС України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції, - до припинення перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зупинення провадження у справі - це врегульована законом і оформлена ухвалою суду тимчасова перерва в провадженні у справі, викликана наявністю однієї з передбачених в законі обставин, які заважають здійснювати її розгляд.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суд у кожному випадку повинен з'ясувати, чим обумовлюється неможливість розгляду справи.
Визначаючи наявність підстав, за яких провадження у справі підлягає обов'язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, ураховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі стосуються обставин, від яких залежить можливість її розгляду, і які передбачені статтею 236 КАС України.
Як убачається зі змісту положень п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України, зупинення провадження у справі має тимчасовий характер та обмежується строком перебування сторони у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Виходячи із загальних засад адміністративного судочинства, зупинення провадження у справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України обумовлено неможливістю гарантувати забезпечення процесуальних прав сторони у зв'язку із її перебуванням у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
При цьому, як вбачається із положень ч. 1 ст. 236 КАС України, зупинення провадження із вищенаведених підстав мають імперативний характер.
У зв'язку із цим слід ураховувати, що Указом Президента України від 24.02.2022, № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні запроваджено воєнний стан з 5:30 год. 24.02.2022 терміном на 30 діб, який продовжено Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022.
Вищевказаним Указом, зокрема, визначено Військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.
Збройні Сили України - це військове формування, на яке відповідно до Конституції України покладаються оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності (частина друга статті 1 Закону України «Про Збройні Сили України» 06.12.1991 №1934-XII.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про Збройні Сили України від 06.12.1991 за № 1934-XII до структури Збройних Сил України входять органи військового управління, з'єднання, військові частини, вищі військові навчальні заклади, військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти, установи та організації, що не належать до видів та окремих родів військ (сил) Збройних Сил України.
Згідно з ст. 11 Закону України від 06.12.1991 за № 1934-XII Збройні Сили України провадять свою діяльність, у тому числі на засадах постійної бойової та мобілізаційної готовності.
Тобто, Збройні Сили України постійно переведені на воєнний стан.
Як вбачається з наказу начальника від 01.04.2022 Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба № 85 генерал-майора запасу ОСОБА_1 , який прибув із Острозького РТЦК Рівненської області з 01.04.2022 зараховано до списків особового складу університету, на всі види забезпечення, на котлове харчування з обіду 01.04.2022 і визнано таким, що з 01.04.2022 справи та посаду начальника кафедри радіоелектронних засобів інформаційного забезпечення і управління зенітними ракетними комплексами та системами зенітних ракетних військ факультету зенітних ракетних військ університету прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 8 600,00 грн на місяць, шпк - "полковник". Підставою прийняття наказу слугувало мобілізаційне розпорядження.
З огляду на запровадження в Україні з 24.02.2022 воєнного стану, внаслідок чого ОСОБА_1 станом на час розгляду питання щодо зупинення провадження у справі, проходить військову службу у лавах Збройних Сил України, які переведені на воєнний стан, що унеможливлює його участь брати участь в судових засіданнях у цій справі, з метою повного, всебічного та об'єктивного розгляду справи, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для зупинення провадження у справі № 520/15887/2020 відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Судом апеляційної інстанції також враховані ухвали Верховного Суду від 29.12.2022 у справах № 460/15936/21 та № 380/3840/20, в яких викладені правові висновки з питань зупинення провадження по справі на підставі п. 5 ч. 1 ст. 236 КАС України.
Керуючись ст. 236, 321, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Клопотання ОСОБА_1 - задовольнити.
Зупинити провадження у справі № 520/15887/2020 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, Міністра оборони України, Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України, треті особи: Командування Повітряних Сил Збройних Сил України, Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба про визнання протиправним та скасування пункту наказу та зобов'язання поновити на посаді, визнання протиправним та скасування наказу - до припинення перебування позивача у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції.
Зобов'язати ОСОБА_1 повідомити про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження у справі з долученням копій підтверджуючих документів.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Головуючий суддя Русанова В.Б.
Судді Спаскін О.А. П'янова Я.В.
Повний текст ухвали складено 26.01.2023 року