Постанова від 26.01.2023 по справі 200/6927/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2023 року справа №200/6927/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Гаврищук Т.Г., суддів: Блохіна А.А., Сіваченка І.В.,

за участю секретаря судового засідання Усенко Т.І.,

представника відповідача Гурняк О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року по справі №200/6927/21 (суддя І інстанції Кравченко Т.О., повний текст рішення складено 23 грудня 2021 року в м. Слов'янськ Донецької області) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Восток Автосервіс» до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування наказу та податкових повідомлень-рішень, -

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування наказу ГУ ДПС у Донецькій області від 04 березня 2021 року №268-п «Про проведення фактичної перевірки ТОВ «Восток Автосервіс» (ЄДРПОУ 38673867)»; визнання протиправними та скасування податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 14 квітня 2021 року № 000/4455/0901, відповідно до якого застосовано адміністративний штраф за порушення закону у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів на суму 500000,00 грн, прийняте за актом фактичної перевірки від 15 березня 2021 року № 2294/05-99-83-09/38673867; податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Донецькій області від 14 квітня 2021 року № 000/4451/0901, відповідно до якого застосовано штрафну (фінансову) санкцію на суму 1020,00 грн, прийняте за актом фактичної перевірки від 15 березня 2021 року № 2294/05-99-83-09/38673867.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 14 квітня 2021 року № 000/4451/0901 форма «ПС»; від 14 квітня 2021 року № 000/4455/0901 форма «С». В іншій частині позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що ним правомірно було прийнято спірні податкові повідомлення-рішення, оскільки актом перевірки встановлено порушення позивачем вимог ст.17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» - оптова торгівля пальним або зберігання пального без наявності ліцензії; -п. 85.2 ст. 85 ПК України - ненадання посадовим особам контролюючого органу до перевірки документів, пов'язаних з предметом перевірки. Відповідач також зазначає, що відсутні правові підстави для відшкодування позивачеві витрат на надання правничої допомоги.

Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшов висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Восток Автосервіс» (ідентифікаційний код 38673867, місцезнаходження: 87557, Донецька обл., м.Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217) зареєстроване як юридична особа 26 квітня 2013 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) внесений відповідний запис.

В період з 05 по 12 березня 2021 року на підставі наказу ГУ ДПС у Донецькій області від 04 березня 2021 року № 268-п і направлень від 04 березня 2021 року №№ 353, 354, 355 посадові особи відповідача Дегтярев Є., ОСОБА_1 та ОСОБА_2 відповідно до пп. 80.2.5 п. 80.5 ст. 80 ПК України провели фактичну перевірку ТОВ «Восток Автосервіс», об'єктом якої було місце зберігання пального за адресою: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217.

Під час перевірки складений акт відмови від підпису в направленні на проведення перевірки. Перевірку проведено з відома (в присутності) бухгалтера ОСОБА_3 , яка відмовилася надати свої анкетні дані.

Під час перевірки ТОВ «Восток Автосервіс», за результатами якої складено акт від 15 березня 2021 року № 144/05-99-83-09/38673867, досліджені питання дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС, зокрема в частині наявності передбачених законодавством ліцензій, необхідних для здійснення діяльності з виробництва, зберігання та реалізації пального.

В акті фактичної перевірки зазначено, що договір оренди (суборенди) нерухомого майна, виробничих комплексів, складських приміщень, місць торгівлі, обладнання тощо; прибутково-видаткові накладні, приймальні акти, товарно-транспортні накладні, інші документи первинного обліку ТМЦ; облікові документи, які застосовуються у місцях приймання, транспортування, зберігання, відпуску пального відповідно до діючих нормативно-правових актів з питань його обліку (вантажні митні декларації, договори поставки, технічна документація, звіт за результатами експертизи, сертифікати відповідності на пальне) - не надано; інші документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки, які надані на вимогу перевіряючих - надані частково, а саме товарно-транспортна накладна від 03 березня 2021 року № Р125, рахунок на оплату від 04 березня 2021 року № 129, акт звірки взаємних розрахунків за період з 01 лютого 2021 року по 04 березня 2021 року.

В акті фактичної перевірки посадові особи відповідача вказали, що на підставі аналізу акцизних накладних ними встановлено, що в січні-березні 2021 року ТОВ «Восток Автосервіс» здійснювало придбання важких дистилятів (газойлі) у кількості 65 630,01 л за кодом товару УКТ ЗЕД 2710194300 на адресу місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому платник податку зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки (м. Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217), згідно з акцизними накладними № АН-82 від 15 лютого 2021 року на 16 209,31 л; №АН-107 від 23 лютого 2021 року на 10 102,29 л; № АН-298 від 03 лютого 2021 року на 18 191,38 л; № АН-125 від 03 березня 2021 року на 13 036,58 л; № АН-96 від 19 лютого 2021 року на 8 090,45 л..

Після початку фактичної перевірки ТОВ «Восток Автосервіс» частково надало документи, що підтверджують придбання дизельного палива та його оприбуткування, а саме: товарно-транспортну накладну від 03 березня 2021 року № Р125, рахунок на оплату від 04 березня 2021 року № 129, акт звірки взаємних розрахунків за період з 01 лютого 2021 року по 04 березня 2021 року.

Станом на 05 березня 2021 року у ТОВ «Восток Автосервіс» відсутня будь-яка ліцензія на право зберігання пального за адресою: м. Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217.

За висновком посадових осіб відповідача, ними встановлено порушення ТОВ «Восток Автосервіс» вимог п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині ненадання посадовим особам контролюючого органу до перевірки документів, пов'язаних з предметом перевірки, а саме договорів та інших документів, що свідчать про термін переходу права власності або непереходу права власності на пальне (договори на поставку та реалізацію пального); договорів та актів прийому-передачі (у випадку зберігання пального інших суб'єктів або передачі пального на зберігання іншим суб'єктам); видаткових накладних, товарно-транспортних накладних; акцизних накладних на отримання та реалізацію пального; «Звіту про використання та запаси палива» форма № 4-МТП (місячна); бухгалтерського обліку та складського обліку; карток субрахунку №№ 203, 281 (щомісячно) за період з 01 січня 2021 року по дату перевірки; подорожнього листа вантажного автотранспорту; наказу про призначення керівника.

Крім того, за висновком посадових осіб відповідача, ними встановлено порушення ТОВ «Восток Автосервіс» вимог ст. 15 Закону № 481/95-ВР в частині зберігання пального без отримання відповідної ліцензії. (При цьому в акті зазначено, що під час проведення фактичної перевірки інвентаризація пального не проводилась).

В акті фактичної перевірки зазначено, що за результатами перевірки ТОВ «Восток Автосервіс» встановлено порушення вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладено на органи ДПС, а саме:

- ст. 17 Закону № 481/95-ВР - оптова торгівля пальним або зберігання пального без наявності ліцензії;

- п. 85.2 ст. 85 ПК України - ненадання посадовим особам контролюючого органу до перевірки документів, пов'язаних з предметом перевірки.

Висновок посадових осіб відповідача за результатами перевірки полягав у тому, що перевіркою встановлено порушення ч. ч. 1, 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР в частині зберігання пального без отримання відповідної ліцензії, а саме: згідно з відомостями інформаційних баз даних ДПС України та Єдиного реєстру акцизних накладних, та п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині ненадання посадовим особам контролюючого органу до перевірки документів, пов'язаних з предметом перевірки.

В акті про результати фактичної перевірки вказано, що до нього додані:

додаток 1 - Перелік документів, які не надані посадовими особами ТОВ «Восток Автосервіс»; додаток 2 - перелік акцизних накладних, зареєстрованих постачальниками ТОВ «Восток Автосервіс»; акти відмови від подання документів до перевірки від 05 березня 2021 року та від 12 березня 2021 року; акт відмови від підпису у направленнях на перевірку від 05 березня 2021 року.

До акту фактичної перевірки додані копії фотознімку дверей офісного приміщення та фотознімку нежитлової будівлі і цистерни (резервуару).

При цьому, наявність таких додатків як фотознімки безпосередньо в акті фактичної перевірки не обумовлена; в акті відсутні відомості про те, що під час фактичної перевірки посадові особи відповідача проводили фотозйомку. Однозначно встановити, де саме, ким і коли були зроблені вказані фотознімки неможливо.

Додаток 1 до акту фактичної перевірки, являє собою складену посадовими особами відповідача, уповноваженими на проведення перевірки, на підставі ст. ст. 20, 85 ПК України вимогу про надання засвідчених підписом посадової особи та скріплених печаткою (за наявності) копій документів, що безпосередньо стосуються господарських відносин, виду, обсягу і якості операції та розрахунків (їх відображення в обліку і звітності) з контрагентами-продавцями та покупцями, щодо фактичного придбання, зберігання, списання або подальшого постачання з 01 січня 2021 року по дату початку перевірки, а також: договорів та інших документів, що свідчать про термін переходу власності або не переходу права власності на пальне (договори на поставку та реалізацію пального); договорів та актів прийому-передачі (у випадку зберігання пального інших суб'єктів або передачі пального на зберігання іншим суб'єктам); видаткових накладних, товарно-транспортних накладних; акцизних накладних на отримання та реалізацію пального; «Звіту про використання та запаси палива» форма № 4-МТП (місячна); бухгалтерського обліку та складського обліку; картки субрахунку №№ 203, 281 (щомісячно) за період з 01 січня 2021 року по дату перевірки; подорожнього листа вантажного автотранспорту; наказу про призначення керівника.

В додатку № 1 зазначено, що документи мали бути надані у термін до 11 березня 2021 року, а також вказано, що від отримання додатку 1 бухгалтер ТОВ «Восток Автосервіс» ОСОБА_4 відмовилась 05 березня 2021 року.

Додаток 2 до акту фактичної перевірки являє собою Перелік акцизних накладних, зареєстрованих постачальниками ТОВ «Восток Автосервіс» в Єдиному реєстрі акцизних накладних щодо важких дистилятів (газойлі) за період з 01 січня 2021 року по 04 березня 2021 року, до якого включені:

1. Акцизна накладна форми «П» від 03 лютого 2021 року № 298, згідно з якою ТОВ «Енерго Трейд Інвест» реалізувало (здійснило постачання) ТОВ «Восток Автосервіс» з акцизного складу № 1007707, з якого відвантажене пальне, важкі дистиляти (газойлі), код УКТ ЗЕД 2710194300, обсягом реалізації 15 288, у літрах, доведених до температури 15С - 18 191.

2. Акцизна накладна форми «П» від 15 лютого 2021 року № 82, згідно з якою ТОВ «Ріда Групп» реалізувало ТОВ «Восток Автосервіс» з пересувного акцизного складу (транспортний засіб НОМЕР_1 ), важкі дистиляти (газойлі), код УКТ ЗЕД 2710194300, в обсязі реалізації - 13 692, у літрах, доведених до температури 15С - 16 209,31.

3. Акцизна накладна форми «П» від 19 лютого 2021 року № 96, згідно з якою ТОВ «Ріда Групп» реалізувало ТОВ «Восток Автосервіс» з пересувного акцизного складу (транспортний засіб НОМЕР_2 ), важкі дистиляти (газойлі), код УКТ ЗЕД 2710194300, в обсязі реалізації - 6 843, у літрах, доведених до температури 15С - 8 090,45.

4. Акцизна накладна форми «П» від 23 лютого 2021 року № 107, згідно з якою ТОВ «Ріда Групп» реалізувало ТОВ «Восток Автосервіс» з пересувного акцизного складу (транспортний засіб НОМЕР_3 ), важкі дистиляти (газойлі), код УКТ ЗЕД 2710194300, в обсязі реалізації - 8 395, у літрах, доведених до температури 15С - 10 102,29.

В цих акцизних накладних в рядку «адреса місця зберігання пального, яке не є акцизним складом, на якому суб'єкт господарювання - неплатник податку, зберігає пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки» вказані код операції «3», напрям використання - «0», адреса: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217.

До акта фактичної перевірки також долучені документи, що стосуються придбання та оплати пального в періоді, за який проводилась перевірка, а саме:

- рахунок на оплату від 04 березня 2021 року № 129, згідно з яким ТОВ «Ріда Групп» на підставі договору від 11 лютого 2021 року № 2021-1102/1 здійснило постачання ТОВ «Восток Автосервіс» палива дизельного ДП-3-Євро5-ВО (код УКТ ЗЕД 2710194300) у кількості 5 929 т на загальну суму 156 800,02 грн, в тому числі ПДВ 26 133,34 грн;

- товарно-транспортна накладна від 03 березня 2021 року № Р125, згідно з якою перевізник ТОВ «Укрінформтрейд» на замовлення ТОВ «Ріда Групп» здійснив перевезення ТОВ «Восток Автосервіс» з пункту навантаження: Полтавська обл., м. Кременчук, вул. Свіштовська, буд. 3 до пункту розвантаження: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217, товару - 2710194300 Паливо дизельне ДП-3-Євро5-ВО, об'єм нафтопродукту - 13 000 л, густина нафтопродукту - 0,8471 кг/м3, маса нафтопродукту - 11 012 кг;

- акт звірки взаєморозрахунків - взаємних розрахунків по стану за період з 01 лютого 2021 року по 04 березня 2021 року між ТОВ «Ріда Групп» та ТОВ «Восток Автосервіс», підписаний лише постачальником ТОВ «Ріда Групп».

В акті звірки відображена інформація про те, що, за даними постачальника, згідно з платіжним дорученням від 12 лютого 2021 року № 12 сплачено 347 200,01 грн, реалізовано товарів і послуг № 82 на суму 347 199,98 грн; сплачено згідно з платіжним дорученням від 18 лютого 2021 року № 16 на суму 178 800,02 грн; сплачено згідно з платіжним дорученням від 19 лютого 2021 року № 18 на суму 221 000,04 грн; реалізація товарів і послуг № 96 на суму 178 799,99 грн; реалізація товарів і послуг № 107 на суму 220 999,99 грн; згідно з платіжним дорученням від 02 березня 2021 року № 23 на суму 296 399,99 грн; реалізація товарів і послуг № 125 на суму 296 400,05 грн. Всього за даними постачальника дебет - 1 043 400,01 грн, кредит - 1 043 400,06 грн. З боку ТОВ «Восток Автосервіс» акт не підписаний.

Допитані в якості свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили, що під час проведення фактичної перевірки ТОВ «Восток Автосервіс» не проводили інвентаризацію та не знімали залишки пального; висновок про зберігання позивачем палива зроблений на підставі аналізу акцизних накладних за попередні періоди, а не за наслідками встановлення факту зберігання пального безпосередньо під час перевірки.

Листом від 11 березня 2021 року № 1218/05-99-09-01-16 ГУ ДПС у Донецькій області повідомило позивачеві, що в період з 05 березня 2021 року по 12 березня 2021 року провело фактичну перевірку об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 , де здійснює господарську діяльність ТОВ «Восток Автосервіс». У зв'язку з цим керівнику ТОВ «Восток Автосервіс» запропоновано прибути до ГУ ДПС у Донецькій області 15 березня 2021 року для ознайомлення та підписання результатів фактичної перевірки.

Лист від 11 березня 2021 року надісланий позивачу рекомендованою поштовою кореспонденцією 11 березня 2021 року і вручений адресату 24 березня 2021 року, про що свідчать Трекінг поштового відправлення 8751701888094, фіскальний чек та рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

15 березня 2021 року посадові особи відповідача, уповноважені на проведення фактичної перевірки, склали акт відмови від підписання та отримання акта про результати фактичної перевірки від 15 березня 2021 року № 144/05-99-83-09/38673867, яким засвідчили, що керівник ТОВ «Восток Автосервіс» ОСОБА_7 та бухгалтер ОСОБА_3 відмовилися від підписання та отримання акта перевірки без надання пояснень.

Разом із супровідним листом від 15 березня 2021 року № 1463/05-99-09-01-16 ГУ ДПС у Донецькій області направило позивачу другий примірник акта про результати фактичної перевірки № 2294/05-99-83-09/ НОМЕР_4 (з додатком) та акт відмови від підписання та отримання акта перевірки від 15 березня 2021 року № 144/05-99-83-09, який був отриманий позивачем 24 березня 2021 року.

06 квітня 2021 року позивач подав ГУ ДПС у Донецькій області заперечення на акт фактичної перевірки.

Про результати розгляду заперечень ГУ ДПС у Донецькій області повідомило позивача листом від 13 квітня 2021 року № 3612/05-99-09-01-16.

14 квітня 2021 року ГУ ДПС у Донецькій області прийнято податкові повідомлення-рішення:

- форми «ПС» № 000/4451/0901, яким до позивача відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54, п. 121.1 ст. 121 ПК України застосовані штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 1 020,00 грн за платежем «Адміністративні штрафи та інші санкції, код платежу 21081103;

- форми «С» № 000/4455/0901, яким до позивача відповідно до пп. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 ПК України і абз. 9 ч. 7 ст. 17 Закону № 481/95-ВР застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) в сумі 500 000,00 грн (код платежу 21081103).

Наведені обставини сторонами не оспорюються.

Щодо правомірності застосування фінансових санкцій згідно податкового повідомлення-рішення від 14 квітня 2021 року форми «ПС» № 000/4451/0901 колегія суддів зазначає наступне.

Пунктом 121.1 статті 121 Податкового кодексу України( далі ПК України) визначено, що ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

У відповідності до вимог до абз. п. 85.2 ст. 85 ПК України платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.

За приписами п. 85.6 ст. 85 ПК України у разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис.

Як свідчить акт фактичної перевірки від 15 березня 2021 року, порушення позивачем вимог п. 85.2 ст. 85 ПК України полягало у ненаданні посадовим особам контролюючого органу до перевірки документів, пов'язаних з предметом перевірки, а саме договорів та інших документів, що свідчать про термін переходу власності або не переходу права власності на пальне (договори на поставку та реалізацію пального); договорів та актів прийому-передачі (у випадку зберігання пального інших суб'єктів або передачі пального на зберігання іншим суб'єктам); видаткових накладних, товарно-транспортних накладних; акцизних накладних на отримання та реалізацію пального; «Звіту про використання та запаси палива» форма № 4-МТП (місячна); бухгалтерського та складського обліку; карток субрахунку №№ 203, 281 (щомісячно) за період з 01 січня 2021 року по дату перевірки; подорожнього листа вантажного автотранспорту; наказу про призначення керівника.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, 05 березня 2021 року посадові особи, уповноважені на проведення фактичної перевірки, склали акт про відмову від надання документів до перевірки № 124/05-99-09-01, в якому зазначили, що після ознайомлення з направленнями на перевірку бухгалтер ТОВ «Восток Автосервіс» ОСОБА_3 в порушення вимог ст. 85 ПК України відмовилася від надання посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, а саме до перевірки не додані документи, які зазначені в Додатку № 1 до акта фактичної перевірки.

В судовому засіданні свідок ОСОБА_5 пояснив, що ОСОБА_3 було запропоновано надати документи ТОВ «Восток Автосервіс», необхідні для проведення перевірки, ще до завершення оформлення початку перевірки. Запит про надання документів посадові особи, які проводили перевірку, залишили в кабінеті співробітниці іншого підприємства, оскільки ОСОБА_3 залишила приміщення, а інших співробітників ТОВ «Восток Автосервіс» там не було. Аналогічні пояснення надав свідок ОСОБА_6 ..

При цьому, належні та допустимі докази, які б свідчили, що 05 березня 2021 року посадові особи відповідача надали ОСОБА_3 або іншій уповноваженій особі ТОВ «Восток Автосервіс» запит про надання документів (додаток 1 до акта про результати фактичної перевірки), суду не надані.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що залишення запиту в кабінеті співробітнику іншого підприємства не може вважатися врученням запиту ТОВ «Восток Автосервіс».

12 березня 2021 року посадові особи, уповноважені на проведення фактичної перевірки, склали акт про відмову від надання документів до перевірки № 140/05-99-09-01, в якому зазначили, ті самі відомості, що й в аналогічному акті від 05 березня 2021 року.

При цьому, свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 пояснили, що запит про надання документів засобами поштового зв'язку позивачу не надсилали; за місцезнаходженням ТОВ «Восток Автосервіс» повторно не виходили.

До того ж свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 не змогли пояснити, яким чином бухгалтер ОСОБА_3 12 березня 2021 року «в порушення вимог ст. 85 ПК України відмовилася від надання посадовим (службовим) особам органів державної податкової служби у повному обсязі документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки, а саме до перевірки не додані документи, які зазначені в Додатку № 1 до акта фактичної перевірки», зважаючи на те, що 05 березня 2021 року вона звільнена з ТОВ «Восток Автосервіс», посадові особи відповідача 12 березня 2021 року за місцезнаходженням товариства не виходили, а ОСОБА_3 до податкового органу не прибувала.

Інших доказів на підтвердження порушення позивачем вимог п. 85.2 ст. 85 ПК України відповідачем не надано.

За таких обставин, колегія суддів вважає правомірним висновок суду першої інстанції про те, що відповідач не довів наявність підстав для застосування до позивача штрафної санкції, передбаченої п. 121.1 ст. 121 ПК України, а тому вірно задоволено позов в цій частині.

Податковим повідомлення-рішенням від 14 квітня 2021 року №000/4455/0901 на підставі абз. 9 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500 000,00 грн..

Позивач, спростовуючи встановлене порушення, зазначив, що впродовж лютого-березня 2021 року придбавав дизельне паливо у ТОВ «Ріда Групп», яке після придбання перевантажувало в автомобіль ГАЗ, державний номер НОМЕР_5 , обладнаний спеціалізованою цистерною ємністю 8 717 м3 для заправки автотранспорту; в автомобіль КАМАЗ, державний номер НОМЕР_6 , обладнаний спеціалізованою цистерною ємністю 4 910 м3 для заправки, в та спеціалізований причеп (паливороздаточна-цистерна), державний номер НОМЕР_7 , ємністю 9 359 м3, для заправки.

Після придбання палива заливав його до паливних баків транспортних засобів, використовуючи вказану вище техніку. У зв'язку з цим , позивач стверджував, що не здійснював зберігання палива, яке використовує у господарській діяльності.

Позивач 01 лютого 2021 року уклав договори оренди транспортних засобів №№ 2, 3, 4, 6 та договір позички, на підставі яких отримало в користування транспортні засоби, які використовувало у своїй господарській діяльності:

автомобіль VOLVO FМ8, державний номер НОМЕР_8 , з паливним баком на 380 л;

автомобіль VOLVO FМ8, державний номер НОМЕР_9 , з паливним баком на 380 л;

автомобіль VOLVO FМ8, державний номер НОМЕР_10 , з паливним баком на 380 л;

автомобіль VOLVO FМ8, державний номер НОМЕР_11 , з паливним баком на 380 л;

автомобіль VOLVO FМ8, державний номер НОМЕР_12 , з паливним баком на 380 л;

автомобіль FAW CA1047, державний номер НОМЕР_13 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль FAW CA1047, державний номер НОМЕР_14 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль JAC HFC 1020KR, державний номер НОМЕР_15 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль JAC HFC 1020K, державний номер НОМЕР_16 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль JAC HFC 1020K, державний номер НОМЕР_17 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль FOTON BJ1043, державний номер НОМЕР_18 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль YUEJIN 1062 NJ-1062DA, державний номер НОМЕР_19 , з паливним баком на 105 л;

автомобіль КАМАЗ 5320, державний номер НОМЕР_6 , з паливним баком на 240 л;

автомобіль КАМАЗ 5511, державний номер НОМЕР_20 , з паливним баком на 240 л;

автомобіль КАМАЗ 5511, державний номер НОМЕР_21 , з паливним баком на 240 л;

автомобіль КАМАЗ 5410, державний номер НОМЕР_22 , з паливним баком на 240 л;

автобус NEOPLAN N-4416, державний номер НОМЕР_23 , з паливним баком на 390 л;

автобус NEOPLAN N-4016, державний номер НОМЕР_24 , з паливним баком на 390 л;

навантажувач фронтальний SDLGL953F, державний номер НОМЕР_25 , з паливним баком на 290 л;

екскаватор навантажувач ЕО-2658, державний номер НОМЕР_26 , з паливним баком на 350 л;

автомобіль FORD TRANSIT, державний номер НОМЕР_27 , з паливним баком на 60 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_28 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_29 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_30 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.480, державний номер НОМЕР_31 , з паливним баком на 1 200 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_32 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_33 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF FT-XF-95, державний номер НОМЕР_34 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.480, державний номер НОМЕР_35 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_36 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_37 , з паливним баком на 880 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_38 , з паливним баком на 1 200 л;

автомобіль DAF XF-95.430, державний номер НОМЕР_39 , з паливним баком на 880 л.

На підставі договору оренди транспортних засобів від 01 лютого 2021 року № 3, укладеного між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як орендодавцем та позивачем як орендарем на строк до 31 січня 2022 року, в користуванні позивача на умовах оренди перебувають зокрема: транспортний засіб марки ГАЗ, модель 3307, тип спеціалізована цистерна ємністю 8 717 м3, державний номер НОМЕР_5 , 1992 року випуску (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_40 ); транспортний засіб марки КАМАЗ, модель 5320, тип спеціалізована паливна цистерна ємністю 4 910 м3, державний номер НОМЕР_6 , 1991 року випуску (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_41 ); транспортний засіб марки ПЦ, модель 7012, тип спеціалізований причеп - паливороздаточна цистерна ємністю 9 359 м3, державний номер НОМЕР_7 , 1989 року випуску (свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу серії НОМЕР_42 ).

Факт передачі цих транспортних засобів позивачу підтверджений актом здачі-приймання до договору оренди транспортних засобів від 01 лютого 2021 року № 3.

Позивач експлуатує 57 транспортних засобів різних типів та моделей, які перебувають в його користуванні на умовах оренди, про що свідчать повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма № 20-ОПП) від 05 лютого 2021 року та від 12 лютого 2021 року.

Окрім того, 01 лютого 2021 року між позивачем та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 були укладені договори суборенди на транспортне обслуговування №№ 7/21, 8/21, 9/21, за умовами яких позивач як субпідрядник здійснював транспортні технологічні перевезення за замовленням генерального підрядника на території публічного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь».

За твердженням позивача, після заправки транспортних засобів вони були задіяні на виконанні вищезазначених договорів субпідряду, як наслідок, позивач не здійснював зберігання пального, а тому не потребувало ліцензії на цей вид діяльності.

На підтвердження цих доводів позивач надав:

1. договір оренди транспортного засобу від 01 лютого 2021 року № 2, укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як орендодавцем та ТОВ «Восток Автосервіс» як орендарем, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування транспортні засоби у кількості 5 одиниць та акт задачі-приймання транспортних засобів до цього договору;

2. договір оренди транспортного засобу від 01 лютого 2021 року № 3, укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як орендодавцем та ТОВ «Восток Автосервіс» як орендарем, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування транспортні засоби у кількості 20 одиниць та акт задачі-приймання транспортних засобів до цього договору;

3. договір оренди транспортного засобу від 01 лютого 2021 року № 4, укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як орендодавцем та ТОВ «Восток Автосервіс» як орендарем, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування транспортні засоби у кількості 5 одиниць та акт задачі-приймання транспортних засобів до цього договору;

4. договір оренди транспортного засобу від 01 лютого 2021 року № 6, укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як орендодавцем та ТОВ «Восток Автосервіс» як орендарем, за умовами якого орендодавець передав, а орендар прийняв у строкове платне користування транспортні засоби у кількості 5 одиниць для здійснення господарської діяльності та акт задачі-приймання транспортних засобів до цього договору;

5. договір позички транспортного засобу від 01 лютого 2021 року, укладений між ТОВ «Восток Автосервіс» як позичкодавцем та фізичною особою ОСОБА_9 як користувачем, за умовами якого позичкодавець передав, а користувач прийняв в тимчасове безоплатне користування вантажний автомобіль DAF, 2006 року випуску, номерний знак НОМЕР_43 , вантажний автомобіль DAF, 2005 року випуску, номерний знак НОМЕР_39 ;

6. свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів, які позивач отримав в користування, а саме: СХЕ 693110, СХС 426892, СХС 426891, СХС 425793, АН 015808, АН 015807, СХК 072519, СХК 647911, СХЕ 580298, СХЕ 754041, СХЕ 754040, СХЕ 580299, СХЕ 580300, СХЕ 580228, СХВ 001871, СХС 693679, СХЕ 851361, СХС 425766, СХХ 704319, СХО 524641, СХМ 720675, СХМ 673362, СХО 750999, СХО 108501, САК 969682, СХМ 382866, САК 434845, САК 969692, НОМЕР_44 , НОМЕР_45 , НОМЕР_46 ;

7. договір субпідряду на транспортне обслуговування від 01 лютого 2021 року № 9/21, укладений між ТОВ «Восток Автосервіс» як субпідрядником та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як підрядником, за умовами якого субпідрядник прийняв на себе зобов'язання надавати послуги з технологічного перевезення автомобілями VOLVO вантажів за заявками генерального підрядника, а генеральний підрядник прийняв на себе зобов'язання прийняти і оплатити ці послуги, які мали надаватися на території приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» на підставі договору від 27 квітня 2020 року № 6/2/20ТП, укладеного між замовником - приватним акціонерним товариством «Металургійний комбінат «Азовсталь» та генеральним підрядником;

8. договір субпідряду на транспортне обслуговування від 01 лютого 2021 року № 8/21, укладений між ТОВ «Восток Автосервіс» як субпідрядником та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як підрядником, за умовами якого субпідрядник прийняв на себе зобов'язання надавати послуги з технологічного перевезення автомобілями слябів за зведеними заявками генерального підрядника, а генеральний підрядник прийняв на себе зобов'язання прийняти і оплатити ці послуги, які мали надаватися на території приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» на підставі договору від 07 серпня 2020 року № 24.2020ТП, укладеного між замовником - приватним акціонерним товариством «Металургійний комбінат «Азовсталь» та генеральним підрядником;

9. договір субпідряду на транспортне обслуговування від 01 лютого 2021 року № 7/21, укладений між ТОВ «Восток Автосервіс» як субпідрядником та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як підрядником, за умовами якого субпідрядник прийняв на себе зобов'язання надавати послуги по забезпеченню генерального підрядника транспортними засобами для здійснення перевезень та обсягів робіт за договірними умовами генерального підрядника. Послуги мали надаватися на території приватного акціонерного товариства «Металургійний комбінат «Азовсталь» на підставі договору від 02 березня 2020 року № 2020/3 УБТ ТО, укладеного між замовником - приватним акціонерним товариством «Металургійний комбінат «Азовсталь» та генеральним підрядником;

10. рахунки-фактури про надання ТОВ «Восток Автосервіс» ФОП ОСОБА_8 послуг з транспортного обслуговування від 16 лютого 2021 року № СФ-0000001, від 16 лютого 2021 року № СФ-0000002, від 26 лютого 2021 року № СФ-0000008, від 26 лютого 2021 року № СФ-0000009, від 26 лютого 2021 року № СФ-0000010, від 26 лютого 2021 року № СФ-0000011, від 05 березня 2021 року № СФ-0000012, від 05 березня 2021 року № СФ-0000013, від 05 березня 2021 року № СФ-0000014, від 05 березня 2021 року № СФ-0000015, від 16 лютого 2021 року № СФ-0000004, від 16 лютого 2021 року № СФ-0000006, від 16 березня 2021 року № СФ-0000017, від 17 березня 2021 року № СФ-0000018, від 17 березня 2021 року № СФ-0000019, від 17 березня 2021 року № СФ-0000020, від 17 березня 2021 року № СФ-0000023, від 17 березня 2021 року № СФ-0000024, від 17 березня 2021 року № СФ-0000025, від 31 березня 2021 року № СФ-0000036, від 31 березня 2021 року № СФ-0000038, від 26 лютого 2021 року № 7, від 31 березня 2021 року № 34, від 31 березня 2021 року № 35, від 23 квітня 2021 року № 49;

11. акти наданих послуг від 16 лютого 2021 року № 1, від 16 лютого 2021 року № 2, від 26 лютого 2021 року № 8, від 26 лютого 2021 року № 9, від 26 лютого 2021 року № 10, від 26 лютого 2021 року № 11, від 05 березня 2021 року № 12, від 05 березня 2021 року № 13, від 05 березня 2021 року № 14, від 05 березня 2021 року № 15, від 16 лютого 2021 року № 4, від 16 лютого 2021 року № 6, від 16 березня 2021 року № 17, від 17 березня 2021 року № 17, від 17 березня 2021 року № 19, від 17 березня 2021 року № 20, від 17 березня 2021 року № 23, від 17 березня 2021 року № 24, від 17 березня 2021 року № 25, від 31 березня 2021 року № 38;

12. рахунки на оплату послуг від 16 лютого 2021 року № 7, від 31 березня 2021 року № 34, від 31 березня 2021 року № 35, від 31 березня 2021 року № 36, від 23 квітня 2021 року № 52;

13. відомості про заправлення дизельним паливом транспортних засобів ТОВ «Восток Автосервіс» від 03 лютого 2021 року, від 15 лютого 2021 року, від 19 лютого 2021 року, від 23 лютого 2021 року, від 03 березня 2021 року;

14. платіжні доручення про оплату ФОП ОСОБА_8 послуг ТОВ «Восток Автосервіс» від 21 березня 2021 року № 3761, від 25 березня 2021 року № 3759, від 22 березня 2021 року № 3704, від 16 березня 2021 року № 3628, від 05 березня 2021 року № 3589, від 19 березня 2021 року № 3639, від 16 березня 2021 року № 3629, від 04 березня 2021 року № 3575, від 02 березня 2021 року № 3561, від 25 лютого 2021 року № 3529, від 05 березня 2021 року № 3588, від 28 квітня 2021 року;

15. звіти про роботу автомобілів та подорожні листи за лютий-березень 2021 року з інформацією про рух пального.

Позивач 11 березня 2021 року звернувся до ГУ ДПС у Донецькій області з заявою щодо ліцензії на право зберігання пального (виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки), в якій просило видати ліцензію на зберігання пального за адресою: Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, буд. 217 (заява зареєстрована відповідачем 11 березня 2021 року за № 8152/АП).

Разом з заявою від 11 березня 2021 року, крім інших документів, позивач надав договір від 02 лютого 2021 року № 5, укладений між фізичною особою-підприємцем ОСОБА_8 як орендодавцем та ТОВ «Восток Автосервіс» як орендарем, за умовами якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування об'єкт оренди - паливозаправний пункт (паливораздавальна колонка), ємність для палива 8 500 м3 та ємність для палива 16 000 м3, а також акт здачі-приймання до цього договору.

Абзацом 9 частини 2 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» № 481/95-ВР ( далі Закон № 481/95-ВР) встановлена відповідальність у разі оптової торгівлі пальним або зберігання пального без наявності ліцензії - 500 000 гривень.

Згідно з ч. 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) або місцезнаходженням постійного представництва.

У відповідності до вимог ч. 16 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкт господарювання (у тому числі іноземний суб'єкт господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) має право зберігати пальне без отримання ліцензії на право зберігання пального в місцях виробництва пального або місцях оптової торгівлі пальним чи місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримані відповідні ліцензії.

За приписами ч. 39 ст. 15 Закону № 481/95-ВР для отримання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на право зберігання пального разом із заявою додатково подаються завірені заявником копії таких документів: документи, що підтверджують право власності або право користування земельною ділянкою, або інше передбачене законодавством право землекористування на земельну ділянку, на якій розташований об'єкт оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, чинні на дату подання заяви та/або на дату введення такого об'єкта в експлуатацію, будь-якого цільового призначення; акт вводу в експлуатацію об'єкта або акт готовності об'єкта до експлуатації, або сертифікат про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, або інші документи, що підтверджують прийняття об'єктів в експлуатацію відповідно до законодавства, щодо всіх об'єктів у місці оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального, необхідних для оптової або роздрібної торгівлі пальним або зберігання пального; дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.

Відповідно до ч. 44 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання, що здійснюють зберігання пального, яке не реалізовується іншим особам і використовується виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки, копії зазначених документів не подають. Такі суб'єкти господарювання у заяві зазначають про використання пального для потреб власного споживання чи переробки, загальну місткість резервуарів та ємностей, що використовуються для зберігання пального, та їх фактичне місцезнаходження.

Після видачі/призупинення/анулювання ліцензії на право оптової або роздрібної торгівлі пальним або на зберігання пального податковий орган вносить відповідні відомості до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального не пізніше наступного робочого дня з дня видачі/призупинення/анулювання відповідної ліцензії (ч. 45 ст. 15 Закону № 481/95-ВР).

Згідно ч. 19 ст. 15 Закону № 481/95-ВР ліцензія на право зберігання пального не отримується на місця зберігання пального, що використовуються:

підприємствами, установами та організаціями, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету;

підприємствами, установами та організаціями системи державного резерву;

суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) для зберігання пального, яке споживається для власних виробничо-технологічних потреб виключно на нафто- та газовидобувних майданчиках, бурових платформах і яке не реалізується через місця роздрібної торгівлі.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють роздрібну, оптову торгівлю пальним або зберігання пального виключно у споживчій тарі до 5 літрів, ліцензію на роздрібну або оптову торгівлю пальним або ліцензію на зберігання пального не отримують (ч. 21 ст. 15 Закону № 481/95-ВР).

За визначенням, наведеним у ст. 1 Закону № 481/95-ВР:

зберігання пального - діяльність із зберігання пального (власного або отриманого від інших осіб) із зміною або без зміни його фізико-хімічних характеристик;

місце зберігання пального - місце (територія), на якому розташовані споруди та/або обладнання, та/або ємності, що використовуються для зберігання пального на праві власності або користування.

За визначенням, наведеним у пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, акцизний склад - це:

а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;

б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.

Не є акцизним складом:

а) приміщення відокремлених підрозділів розпорядника акцизного складу, які використовуються ним виключно для пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі маркованих марками акцизного податку горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу, а також для здійснення оптової та/або роздрібної торгівлі відповідно до отриманої розпорядником акцизного складу ліцензії;

б) приміщення або територія, на кожній з яких загальна місткість розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не перевищує 200 кубічних метрів, а суб'єкт господарювання (крім платника єдиного податку четвертої групи) - власник або користувач такого приміщення або території отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 1000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам.

Критерій, визначений цим підпунктом, щодо загальної місткості ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального не застосовується до ємностей суб'єктів господарювання, які є розпорядниками хоча б одного акцизного складу;

в) приміщення або територія незалежно від загальної місткості розташованих ємностей для навантаження-розвантаження та зберігання пального, власником або користувачем яких є суб'єкт господарювання - платник єдиного податку четвертої групи, який отримує протягом календарного року пальне в обсягах, що не перевищують 10000 кубічних метрів (без урахування обсягу пального, отриманого через паливороздавальні колонки в місцях роздрібної торгівлі пальним, на які отримано відповідні ліцензії), та використовує пальне виключно для потреб власного споживання і не здійснює операцій з реалізації та зберігання пального іншим особам;

г) паливний бак як ємність для зберігання пального безпосередньо в транспортному засобі або обладнанні чи пристрої;

ґ) приміщення або територія, у тому числі платника податку, де зберігається або реалізується виключно пальне у споживчій тарі ємністю до 5 літрів включно, отримане від виробника або особи, яка здійснила його розлив у таку тару.

Підпунктом 14.1.6-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.

Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для:

а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним пп. «а» п. 2 ч. 2 ст. 91 91 Митного кодексу України);

б) зберігання в ньому пального або спирту етилового на митній території України;

в) ввезення пального або спирту етилового на митну територію України, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених ст. 229 цього Кодексу.

Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які належить декільком розпорядникам акцизного складу пересувного, є декількома акцизними складами пересувними, кількість яких дорівнює кількості власників пального або спирту етилового, що переміщується та/або зберігається в такому транспортному засобі.

Транспортний засіб, в якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий, право власності на які переходить від одного суб'єкта господарювання до іншого, вважається іншим акцизним складом пересувним.

Не є акцизним складом пересувним: транспортний засіб, що використовується суб'єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу та платником акцизного податку, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки; паливний бак транспортного засобу.

Відповідно до пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПК України реалізація пального або спирту етилового для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального або спирту етилового з переходом права власності на таке пальне або спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам.

Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України:

у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;

при використанні пального суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу/акцизного складу пересувного, що передано (відпущено, відвантажено) платником акцизного податку таким суб'єктам господарювання виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки.

До власного споживання також відносяться операції із заправлення пальним за договорами підряду при одночасному виконанні таких умов:

а) замовники за договорами підряду не здійснюють реалізацію пального іншим особам, крім реалізації бензолу поза межами митної території України в митному режимі експорту;

б) заправлення здійснюється в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, які: призначені для виконання робіт на землях сільськогосподарського або лісового призначення, на землях, наданих гірничим підприємствам для видобування корисних копалин та розробки родовищ корисних копалин, а також для виконання робіт з будівництва доріг; належать іншим особам; виконують роботи протягом строку дії договору підряду виключно на зазначених у цьому пункті землях, що перебувають у власності або користуванні замовника;

в) транспортні засоби, що здійснюють заправлення в паливний бак машин, механізмів, техніки та обладнання для агропромислового комплексу, у паливний бак транспортних засобів спеціального призначення або в паливний бак спеціального обладнання чи пристрою, зазначені в пп. «б» цього підпункту, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з такого транспортного засобу.

Згідно з пп. пп. 14.1.224, 14.1.224-1 п. 14.1 ст. 14 ПК України розпорядник акцизного складу - суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.

Розпорядник акцизного складу пересувного - суб'єкт господарювання - платник акцизного податку, який є власником пального або здійснює діяльність з виробництва спирту етилового та який з використанням транспортного засобу незалежно від того, кому належить такий транспортний засіб: реалізує або зберігає пальне або спирт етиловий; ввозить пальне на митну територію Україні, з якого сплачено акцизний податок або на умовах, визначених ст. 229 цього Кодексу.

При переході від одного суб'єкта господарювання до іншого права власності на пальне або спирт етиловий, що переміщується та/або зберігається у транспортному засобі, відбувається зміна розпорядника акцизного складу пересувного.

Не є розпорядником акцизного складу пересувного суб'єкт господарювання (перевізник, експедитор), який здійснює транспортування пального або спирту етилового.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, висновок відповідача про порушення позивачем вимог ч. ч. 1, 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР, відображений в акті фактичної перевірки, ґрунтуються виключно на аналізі інформації, наведеної в акцизних накладних.

Під час проведення фактичної перевірки посадові особи відповідача не встановили сам факт зберігання позивачем пального, його кількість, місце та спосіб зберігання, не проводили інвентаризацію пального в місці зберігання, не знімали залишки товарно-матеріальних цінностей, не проводили відбір зразків тощо, про що свідчать акт фактичної перевірки, а також пояснення свідків ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ..

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що встановлення лише факту постачання пального недостатньо для висновку про наявність в діях позивача складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 9 ч. 7 ст. 17 Закону № 481/95-ВР.

Сама по собі наявність у позивача обладнання і ємностей, придатних для зберігання пального, також не свідчить про вчинення ним правопорушення, відповідальність за яке передбачена абз. 9 ч. 7 ст. 17 Закону № 481/95-ВР. До того ж в акті фактичної перевірки, на підставі якого винесене оскаржуване податкове-повідомлення рішення, про цю обставину посадові особи контролюючого органу не зазначали.

Акцизні накладні, на які міститься посилання в акті фактичної перевірки, є одним із доказів, що підтверджує факт придбання позивачем палива, однак вони не можуть слугувати доказом зберігання товариством пального без наявності ліцензії.

Долучені до акту фактичної перевірки додані копії фотознімку дверей офісного приміщення та фотознімку нежитлової будівлі і цистерни (резервуару), судом правомірно не прийнято в якості належних доказів, оскільки наявність таких додатків як фотознімки безпосередньо в акті фактичної перевірки не обумовлена; в акті відсутні відомості про те, що під час фактичної перевірки посадові особи відповідача проводили фотозйомку. При цьому, однозначно встановити, де саме, ким і коли були зроблені вказані фотознімки неможливо.

Факт отримання позивачем ліцензії на право зберігання пального після проведення фактичної перевірки не є свідченням того, що посадові особи контролюючого органу під час перевірки встановили факт порушення позивачем вимог ч. ч. 1, 8 ст. 15 Закону № 481/95-ВР.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що відповідач не довів належними та допустимими доказами факт порушення позивачем вимог ст.15 Закону № 481/95-ВР, а тому правомірно скасовано податкове повідомлення-рішення від 14 квітня 2021 року форми «С» № 000/4451/0901.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Судом першої інстанції було відмовлено у відшкодуванні витрат позивача на професійну правничу допомогу, а тому доводи апеляційної скарги в цій частині колегією суддів не прийняті до уваги.

Апеляційний суд дійшов висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статями 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року по справі №200/6927/21 - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 13 грудня 2021 року по справі №200/6927/21 - залишити без змін.

Постанова у повному обсязі складена 26 січня 2023 року.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з 26 січня 2023 року та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя: Т.Г. Гаврищук

Судді: А.А. Блохін

І.В. Сіваченко