26 січня 2023 року Чернігів Справа № 620/7935/22
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук Л.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, Чернігівського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (далі - Департамент соціальної політики), Чернігівського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат (далі - Центр по нарахуванню соціальних виплат), в якому (з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог) просить:
визнати протиправною бездіяльність Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради щодо невиплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 9670,00 грн;
стягнути з Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради на користь позивача щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2022 рік, відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 9670,00 грн;
визнати протиправною бездіяльність Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо невиплати позивачу разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 9670,00 грн;
стягнути з Чернігівського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь позивача щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2022 рік, відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 9670,00 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, судом встановлено наступне.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується Посвідченням від 28.08.2021 серії УБД № 150240 (а.с. 9) та має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, у розмірі, визначеному статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Проте, вказана допомога йому у 2022 році у розмірі 9670,00 грн виплачена не була. Зазначає, що станом на травень 2022 року він проходив службу в Чернігівському районному управління поліції ГУНП в Чернігівській області.
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 09.11.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. Витребувано у відповідача відомості про виплату позивачеві грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.
У відзиві представник Департаменту соціальної політики заперечує проти заявлених позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити, оскільки жоден із уповноважених суб'єктів, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 07.05.2022 № 540, не включив позивача до переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, які подавались ними до Департаменту у 2022 році. Враховуючи вказане, перерахування (виплата) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачу у 2022 році ним не здійснювалась. А тому, вважає, що він є неналежним відповідачем у даній справі.
Ухвалою суду від 08.12.2022 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 29.12.2022 продовжено розгляд справи № 620/7935/22. Залучено до участі у розгляді справи в якості другого відповідача Центр по нарахуванню соціальних виплат. Витребувано відомості про виплату позивачеві грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.
У відзиві представник Центру по нарахуванню соціальних виплат заперечує проти заявлених позовних вимог та просить у їх задоволенні відмовити, оскільки відповідно до бази даних отримувачів допомоги Центру позивач не перебуває у нього на обліку як отримувач такої допомоги, а тому, Центр не проводив виплату зазначеної допомоги позивачу у 2022 році. Разом з відзивом подано клопотання про заміну на належного відповідача. Також зазначено, що в даному випадку відповідний перелік щодо позивача як особи, яка має право на отримання допомоги до 5 травня 2022 року від відповідних органів станом на 10.01.2023 до Центру не надходив.
Ухвалою суду від 11.01.2023 витребувано, зокрема, у Головного управління Національної поліції в Чернігівській області (далі - ГУНП в Чернігівській області) відомості щодо формування та подання переліку осіб, які мають право на отримання грошової допомоги до 5 травня як учасники бойових дій, до місцевих органів соціального захисту населення (в межах компетенції), а також щодо включення до такого переліку позивача.
24.01.2023 від ГУНП в Чернігівській області на виконання ухвали суду від 11.01.2023 надійшов лист від 17.01.2023 № 184/124/20/01-2023 (а.с. 74-75), в якому повідомлено наступне.
24 лютого 2022 року у зв'язку з повномасштабним вторгненням російської федерації на територію України, зокрема, на територію Чернігівської області і початком активних бойових дій, відповідальними працівниками ГУНП в Чернігівській області було знищено облікову базу працівників поліції - учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції та Операції Об'єднаних сил як в паперовому, так і в електронному вигляді, з метою недопущення витоку та потрапляння до ворога конфіденційної інформації стосовно даної категорії поліцейських. Після деокупації території Чернігівської області, для відновлення інформаційної бази та ведення належного обліку діючих працівників поліції - учасників бойових дій, учасників антитерористичної операції і Операції Об'єднаних сил, управлінням кадрового забезпечення ГУНП в Чернігівській області було підготовлено та направлено на структурні підрозділи лист від 10 травня 2022 року № 874/124/01/20-2022 щодо збору інформації стосовно діючих поліцейських учасників бойових дій, які мають право на виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року згідно чинного законодавства. Після отримання інформації від структурних підрозділів ГУНП області щодо діючих працівників поліції, які мають право на разову грошову допомогу передбачену Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», було сформовано загальні списки осіб і направлено до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради.
Також ГУНП в Чернігівській області зазначило, що ОСОБА_1 , звільнений наказом ГУНП в Чернігівській області від 21 березня 2022 року № 120 о/с, а поновлений на службі наказом ГУНП в Чернігівській області від 13 травня 2022 року № 212 о/с. Оскільки, лист щодо збору інформації був направлений раніше терміну видання наказу про його поновлення на службі, працівники Чернігівського районного управління поліції, у відповідь на вказівку, не включили його до загального списку поліцейських-учасників бойових дій, який направляли до ГУНП в Чернігівській області.
На час направлення листа до структурних підрозділів ГУНП щодо збору та отримання інформації стосовно діючих поліцейських-учасників бойових дій, які мають право на виплату разової грошової допомоги до 5 травня 2022 року згідно чинного законодавства, ОСОБА_1 не був поліцейським ГУНП в Чернігівській області, тому не включався до списків на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 7 травня 2022 року № 540. В подальшому, після поновлення на службі, до ГУНП в Чернігівській області не надходило жодного звернення стосовно необхідності включення ОСОБА_1 до списків на виплату щорічної разової грошової допомоги. Також, ОСОБА_1 жодного разу не звертався до ГУНП в Чернігівській області із заявою про включення його до списків осіб, що мають право на виплату щорічної разової грошової допомоги згідно чинного законодавства і не надавав підтверджуючі документи про те, що він є учасником бойових дій та діючим поліцейським.
Ухвалою суду від 26.01.2023 у задоволенні клопотань представників Департаменту соціальної політики та Центру по нарахуванню соціальних виплат про заміну неналежного відповідача відмовлено.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на наступне.
З-поміж іншого, положення статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачають щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.
07.05.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову «Деякі питання виплати у 2022 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» № 540 (далі - Постанова № 540).
Вказаною Постановою затверджено Порядок використання у 2022 році коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - Порядок № 540).
Зазначений Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною», для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (далі - бюджетні кошти).
Положеннями пункту 5 Порядку № 540, з-поміж іншого, передбачено, що право на отримання грошової допомоги мають громадяни (далі - отримувачі грошової допомоги) - учасники бойових дій.
Згідно з пунктом 2 та підпунктом 2 пункту 3 Порядку № 540 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітики.
Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня щодо виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р. є:
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення);
структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - місцеві органи соціального захисту населення), центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Постанови № 540 установлено, що виплата грошової допомоги у 2022 році здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад - особам, які не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України як особи, яким призначено пенсію (щомісячне довічне грошове утримання), станом на 5 травня 2022 р., шляхом перерахування коштів на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби, а особам, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького та рядового складу, - на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Подібні правові положення закріплено і у пункті 6 Порядку № 540, а саме передбачено, що отримувачам грошової допомоги із числа військовослужбовців, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу, які проходять службу (крім осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку), виплата грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на спеціальні рахунки військових частин, установ, організацій за місцем їх служби.
Отримувачам грошової допомоги, які не є військовослужбовцями, поліцейськими, особами начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, служби судової охорони, особами начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби (крім осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку), виплата грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів місцевими органами соціального захисту населення, центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на поточні рахунки таких осіб в уповноважених банках.
Згідно з пунктом 3 Постанови № 540 постановлено Міністерству оборони, Міністерству внутрішніх справ, Міністерству інфраструктури, Національній гвардії, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державній податковій службі, Державній митній службі, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Державному бюро розслідувань, Службі безпеки, Службі зовнішньої розвідки, Службі судової охорони, Міністерству юстиції, Управлінню державної охорони, Державній службі з надзвичайних ситуацій, Адміністрації Державної прикордонної служби, Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Офісу Генерального прокурора, Державній судовій адміністрації, Державній спеціальній службі транспорту, іншим утвореним відповідно до законів військовим формуванням, підприємствам, установам, організаціям забезпечити подання до 31 травня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги та не перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України.
У разі неможливості забезпечити подання органами, визначеними в абзаці першому цього пункту, до 31 травня поточного року структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад переліків осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, такі органи можуть подати до 30 вересня поточного року інформацію в розрізі категорій та чисельності осіб, які мають право на отримання грошової допомоги, а також сум для виплати грошової допомоги.
Відповідно до пункту 8 Порядку № 540 отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6 «Особи, які належать до учасників бойових дій», 7, 9, 10, 10-1 і 11 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до 5 травня поточного року включно, яким не виплачено грошової допомоги станом на 1 липня, мають право звернутися щодо її виплати до місцевого органу соціального захисту населення за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання та отримати її до 30 вересня поточного року.
З огляду на аналіз зазначених правових норм суд зауважує наступне.
(1) порядок та підстави виплати щорічної разової грошової допомоги у 2022 році особам, які мають статус учасника бойових дій, визначений нормами Порядку № 540;
(2) у 2022 році отримувачам грошової допомоги, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України, така допомога виплачується місцевими органи соціального захисту населення або центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат;
(3) пунктом 8 Порядку № 540 передбачено право особи, яка має статус учасника бойових дій, у випадку неотримання грошової допомоги станом на 1 липня, звернутися щодо її виплати до місцевого органу соціального захисту населення за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання та отримати її;
(4) підставами для вказаних органів здійснити перерахунок грошової допомоги до 5 травня її отримувачам є:
- поданий уповноваженим суб'єктом, визначеним у пункті 3 Постанови № 540, перелік осіб, які мають право на отримання зазначеної допомоги;
- звернення особи, яка має право на отримання грошової допомоги.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 наказом ГУНП в Чернігівській області від 21.03.2022 № 120о/с був звільнений зі служби в поліції, а наказом від 13.05.2022 № 212о/с - був поновлений. Уповноваженим суб'єктом - ГУНП в Чернігівській області, позивача до переліку осіб, які мають право на отримання щорічної допомоги до 5 травня, який у подальшому був поданий до Департаменту соціальної політики, включено не було (а.с. 74-75).
Зареєстрованим місцем проживання позивача є смт. Куликівка Чернігівської області (а.с. 5-7). Разом з тим, як зазначено Центром по нарахуванню соціальних виплат (а.с. 48), відповідно до бази даних отримувачів допомоги до 5 травня Центру позивач не перебуває у нього на обліку як отримувач вказаної допомоги.
Доказів звернення позивача або до Департаменту соціальної політики, або до Центру по нарахуванню соціальних виплат щодо виплати йому неотриманої ним грошової допомоги до 5 травня ним до суду не надано.
При цьому, суд звертає увагу, що ухвалою суду від 29.12.2022 у позивача витребовувались докази на підтвердження обставин, за яких, на його думку, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів з боку відповідачів.
Згідно з частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
При цьому, суд враховує, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки, ні Департамент соціальної політики, ні Центр по нарахуванню соціальних виплат не отримували від уповноваженого суб'єкта (зокрема ГУНП в Чернігівській області) переліку осіб, які мають право на отримання допомоги до 5 травня, куди б був включений позивач, а також не отримували звернення позивача щодо виплати йому вказаної допомоги суд не вбачає в діях відповідачів протиправності невиплати позивачу як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2022 році.
Позовна вимога про стягнення з відповідачів коштів грошової допомоги на користь позивача задоволенню не підлягає, оскільки вона є похідною від першої - про визнання протиправними дій відповідачів щодо невиплати позивачу допомоги до 5 травня, яка як встановлено судом задоволенню не підлягає.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у задоволенні позовних вимог.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради, Чернігівського обласного центру по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності та стягнення коштів - відмовлено повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач 1: Департамент соціальної політики Чернігівської міської ради, вул. Івана Мазепи, 19, м. Чернігів, 14017, ЄДРПОУ: 43649464.
Відповідач 2: Чернігівський обласний центр по нарахуванню і здійсненню соціальних виплат, прос. Миру, 116-а, м. Чернігів, 14005, ЄДРПОУ: 03190840.
Повний текст судового рішення складено 26 січня 2023 року.
Суддя Л.О. Поліщук