Рішення від 26.01.2023 по справі 560/11432/22

Справа № 560/11432/22

РІШЕННЯ

іменем України

26 січня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з адміністративним позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії військової частини НОМЕР_1 щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні виплати додаткової грошової винагороди за травень 2022 року в розмірі 30 000 гривень;

- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести виплату позивачу додаткової грошової винагороди за травень 2022 року в розмірі 30 000 гривень.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 28.05.2022 № 109 на нього накладено дисциплінарне стягнення у вигляді догани за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 126 та ч. 2 ст. 130 КУпАП.

Підставою для накладання дисциплінарного стягнення стало службове розслідування та відповідно акт службового розслідування від 26.05.2022 року проведеного на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 №80 від 02.05.2022 року.

Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду від 09.08.2022 року справа №686/8581/22, суд вирішив провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.

21.09.2022 року позивач подав рапорт на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 , стосовно скасування наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 28.05.2022 року №109 про притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді - догани та провести йому виплату додаткової грошової винагороди за травень 2022 року в розмірі 30 000 гривень.

За результатами розгляду рапорта, військова частина НОМЕР_1 листом від 13.10.2022 року № 3174 повідомила позивача, що підстав для скасування наказу немає.

Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови у скасуванні наказу командира військової частини НОМЕР_1 та проведенні йому виплати додаткової грошової винагороди за травень 2022 року незаконними, оскільки порушують його права, гарантовані Конституцією України та чинним законодавством, через що вони мають бути поновлені -шляхом визнання таких дій протиправними та зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.11.2022 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без виклику осіб.

28.11.2022 відповідач подав до суду відзив на даний адміністративний позов, в якому у задоволенні позову просить суд відмовити.

В обгрунтування відзиву зазначив, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №80 від 02.05.2022 року була проведена службова перевірка за фактом порушення ст. ст. 11, 49, 56 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 та ч. 4 ст. 126 КУпАП трактористом інженерної роти військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 .

За результатами службового розслідування відповідно до акту службового розслідування від 26 травня 2022 за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 та ч. 4 ст.126 КУпАП трактористу інженерної роти військової частини НОМЕР_1 солдату ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді "догани".

На підставі наведеного, відповідач вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

17.01.2023 року відповідач надав додаткові пояснення по справі, в яких зазначив, що згідно постанови Хмельницького міськрайонного суду від 09.08.2022 року по справі №686/8581/22, суд вирішив провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за ч. 2 ст. 130 КУпАП за відсутністю в діях позивача складу інкримінованого адміністративного правопорушення.

Проте відповідно до витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 28.05.2022 року №109, позивач також вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 126 КУпАП, тому наказ від 28.05.2022 №109 є правомірним, оскільки з метою врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 Міністр оборони України видав окреме доручення від 25.03. 2022 № 248/1298 у якому в 10 пункті зазначено: "до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000 гривень або 30 000 гривень не включати військовослужбовців, у разі вчинення інших дій (бездіяльності), які мають ознаки адміністративного або кримінального правопорушення - за місяць, у якому здійснено таке правопорушення".

Враховуючи наведене у задоволенні позову просить суд відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.

Солдат ОСОБА_1 проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_1 на посаді тракториста інженерної роти.

На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 №80 від 02.05.2022 року проведено службове розслідування за фактом порушення ст. ст. 11, 49, 56 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України та вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 та ч. 4 ст. 126 КУпАП трактористом інженерної роти військової частини НОМЕР_1 солдатом ОСОБА_1 .

На підставі акту службового розслідування від 26.05.2022 року, проведеного на підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 №80 від 02.05.2022 року, командиром військової частини НОМЕР_1 видано наказ № 109 від 28.05.2022 року (з адміністративно-господарської діяльності) відповідно до якого за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 126 та ч. 2 ст. 130 КУпАП трактористу інженерної роти військової частини НОМЕР_1 солдату ОСОБА_1 оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

Відповідно до постанови Хмельницького міськрайонного суду від 09.08.2022 року по справі №686/8581/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , який здійснює службу в територіальній обороні в/ч НОМЕР_1 , - за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд вирішив провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.

21.09.2022 року позивач подав рапорт на ім'я командира військової частини НОМЕР_1 про скасування наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 28.05.2022 року №109 про притягнення його до дисциплінарної відповідальності у вигляді - догани та провести йому виплату додаткової грошової винагороди та щомісячної премії, яка була з нього вирахувана.

За результатами розгляду рапорта, військова частина НОМЕР_1 листом від 13.10.2022 року № 3174 повідомила позивача, що підстав для скасування наказу немає, оскільки відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 № 109 від 28.05.2022 року (з адміністративно-господарської діяльності) ОСОБА_1 було позбавлено додаткової грошової винагороди за травень 2022 року в розмірі 30 000 грн., за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 130 та ч. 4 ст. 126 КУпАП та оголошено дисциплінарне стягнення у вигляді догани.

У вказаному листі відповідач зазначив, що згідно постанови Хмельницького міськрайонного суду від 09.08.2022 року по справі №686/8581/22, суд вирішив провадження у справі відносно ОСОБА_1 закрити за ч. 2 ст. 130 КУпАП за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення, проте позивач також притягувався до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст. 126 КУпАП.

Тому відповідач відмовив позивачу у задоволенні його рапорту.

Позивач вважає такі дії відповідача щодо відмови у скасуванні наказу командира військової частини НОМЕР_1 та проведенні йому виплати додаткової грошової винагороди за травень 2022 року незаконними, а також такими, що порушують його права, гарантовані Конституцією України та чинним законодавством, тому звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується таким.

Відповідно до вимог статті 17 Конституції України, держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Статтею 65 Конституції України визначено, що громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до вимог частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

Загальні права та обов'язки військовослужбовців Збройних Сил України і їх взаємовідносини, обов'язки основних посадових осіб, правил внутрішнього порядку у військовій частині визначає Статут внутрішньої служби Збройних Сил України, затверджений Законом України від 24.03.1999 №548-ХІV.

Статтею 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України передбачений, зокрема, обов'язок військовослужбовців щодо додержання Конституції України та законів України, Військової присяги.

Статтями 1, 2, 4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24.03.1999 №551-XIV, визначено, що військова дисципліна - це бездоганне і неухильне додержання всіма військовослужбовцями порядку і правил, встановлених статутами Збройних Сил України та іншим законодавством України.

Військова дисципліна зобов'язує кожного військовослужбовця, зокрема: додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, неухильно виконувати вимоги статутів Збройних Сил України, накази командирів; поводитися з гідністю й честю, не допускати самому і стримувати інших від негідних вчинків.

На виконання частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією держави-терориста російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Одночасно, військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об'єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з'єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування постановлено запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України "Про правовий режим воєнного стану" заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, №341/2022 від 17.05.2022 та № 573/2022 від 12.08.2022, строк дії воєнного часу продовжувався.

На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 “Про введення воєнного стану в Україні” та № 69 “Про загальну мобілізацію”, Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнята постанова № 168, пунктом 1 якої установлено, що на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно, а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах.

Виплата такої додаткової винагороди здійснюється на підставі наказів командирів (начальників).

Отже, з 24.02.2022 на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно. Підставою для нарахування та виплати такої винагороди є відповідний наказ командира.

У цій справі, стверджуючи про допущення відповідачем протиправних дій під час нарахування та виплати додаткової винагороди у травні 2022 року в сумі 30 000 грн., позивач вказує на те, що постановою Хмельницького міськрайонного суду від 09.08.2022 року по справі №686/8581/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , який здійснює службу в територіальній обороні в/ч НОМЕР_1 , - за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішено провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення, відповідно йому повинна бути виплачена додаткова грошова винагорода за травень 2022 року в розмірі 30 000 грн.

Досліджуючи питання відповідності дій відповідача під час нарахування і виплати позивачу додаткової винагороди у травні 2022 року критеріям, встановленим частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, визначений Порядком виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженим наказом Міністерства оборони України № 260 від 07.06.2018, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.06.2018 за № 745/32197 (далі - Порядок № 260).

Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку, грошове забезпечення військовослужбовця включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Пунктом 3 Порядку № 260 встановлено, що підставами для розрахунку та виплати основних і додаткових видів грошового забезпечення є: штат військової частини (установи, організації) (далі - військова частина); накази про призначення на посаду та зарахування до списків особового складу військової частини, про вступ до виконання обов'язків за посадою, в тому числі тимчасово, про зарахування в розпорядження; накази про встановлення та виплату основних і додаткових видів грошового забезпечення; накази про присвоєння військових звань; грошовий атестат або довідка про грошові виплати (за винятком осіб, призваних (прийнятих) на військову службу за контрактом, у тому числі під час проходження строкової військової служби).

Відповідно до пункту 17 Порядку № 260, на період дії воєнного стану виплата грошового забезпечення особам офіцерського, старшинського, сержантського та рядового складу може встановлюватися за окремим рішенням Міністра оборони України.

Так, 25.03.2022 Міністром оборони України було прийнято рішення про врегулювання виплати військовослужбовцям додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022, яке того ж дня телеграмою доведено до відома, в тому числі, командирів (начальників) військових частин, установ.

Пунктом 10 вказаного рішення встановлено, що до наказів про виплату додаткової винагороди в розмірі 100 000, 00 грн. або 30 000, 00 грн., не включаються, зокрема, ті військовослужбовці у діях (бездіяльності) яких є ознаки кримінального або адміністративного правопорушення.

Постановою Хмельницького міськрайонного суду від 09.08.2022 року по справі №686/8581/22 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , який здійснює службу в територіальній обороні в/ч НОМЕР_1 , - за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішено провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу інкримінованого адміністративного правопорушення.

Проте суд зазначає, що ОСОБА_1 також притягувався до адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 4 статті 126 КУпАП, що підтверджується матеріалами справи, та не заперечується позивачем - відповідно до змісту позовної заяви.

Згідно із частиною 4 статті 126 КУпАП керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом встановлено, що постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі № 372/3933/21 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя: АДРЕСА_1 , непрацюючого, за ст.ст.124, 130 ч.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, вирішено ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст. ст.124, 130 ч.1 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян що становить 17000 грн., з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

З наведеного, а також на підставі того, що позивач не оскаржував результатів службового розслідування, суд робить висновок про те, що відповідач правомірно не включив позивача до наказу про виплату додаткової грошової винагороди у травні 2022 року.

Крім того, суд наголошує на тому, що згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частина друга вказаної статті передбачає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зміст вказаних норм дає підстави для висновків про те, що незважаючи на встановлений обов'язок суб'єкта владних повноважень довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності, позивач не звільняється від свого процесуального обов'язку доказування тих обставин, якими він обґрунтовує позовні вимоги.

Згідно частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (частина 1 статті 77 КАС України).

Пі час судового розгляду спору відповідачем доведена правомірність позбавлення позивача права на отримання додаткової винагороди, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 за травень 2022 року, тому у задоволенні позовних вимог необхідно відмовити.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )

Відповідач:Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_3 )

Головуючий суддя В.К. Блонський