Рішення від 26.01.2023 по справі 560/11138/22

Справа № 560/11138/22

РІШЕННЯ

іменем України

26 січня 2023 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом, в якому просить:

1.Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови поновити з 01.04.2021 виплату пенсії, призначену за Законом України «Про державну службу» з врахуванням для її обчислення довідки від 25.04.2019 №13913/05 та від 29.04.2020 №321-Ф.

2.Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.04.2021 нарахування та виплату пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", обчислену відповідно до рішення від 19.05.2020 в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, з якої сплачемо єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, врахувавши до розрахунку пенсії виплати зазначені у довідках від 25.04.2019 № 13913/05 та від 29.04.2020 №321-Ф з врахуванням проведених виплат.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання рішення суду при обчисленні пенсії за Законом України «Про державну службу» заробітну плату відповідач протиправно врахував у нульовому значенні.

Ухвалою суду від 28.10.2022 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, згідно змісту якого просив у задоволенні позовних вимог відмовити. Вказав, що на виконання рішення суду від 23.12.2021 у справі №560/9971/21 головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області рішенням №968010121039 від 22.04.2022 ОСОБА_1 проведено розрахунок пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу». Заробітну плату враховано в нульовому значенні, оскільки даним рішенням суду не покладено на органи Пенсійного фонду України зобов'язань щодо обчислення пенсії з урахуванням довідок про складові заробітної плати.

Також зазначає, що цей спір підлягає розгляду у порядку ст.383 КАС України.

Дослідивши матеріли справи, суд встановив наступні обставини.

З 03.02.2010 позивач отримувала пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0901768 від 01.03.2017, ОСОБА_1 довічно встановлено ІІ групу інвалідності з 01.03.2017.

30.01.2018 позивач звернулась до Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області із заявою про переведення на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».

Листом №1059/02 від 05 лютого 2018 року Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області відмовило в призначенні пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу".

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду у справі №822/537/18 від 12.03.2018 визнано протиправною відмову №10159/02 від 05.02.2018 Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області у переведенні ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області зарахувати у стаж роботи ОСОБА_1 в якості державного службовця період роботи з 08.04.1993 по 21.08.1995. Зобов'язано Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області з 30.01.2018 здійснювати нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до частини сьомої ст. 37 Закону України "Про державну службу" №3723 в розмірі 60% від заробітку відповідно до довідки №882/05 від 30.01.2018.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі №822/537/18 рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 скасовано та прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною відмову Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області №10159/02 від 05.02.2018 у переведенні ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов'язано Білогірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про переведення її з пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності державного службовця згідно з ст.37 ЗУ "Про державну службу".

У цьому судовому рішенні вказано, що відмова відповідача в частині переведення позивача з пенсії по інвалідності, призначеної їй відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію державного службовця по інвалідності ІІ групи відповідно до ЗУ "Про державну службу" з підстави, що позивач не досягла віку 60 років є неправомірною, а тому позовна вимога щодо визнання протиправною відмову №10159/02 від 05.02.2018 Білогірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області підлягає задоволенню.

Також суд зазначив, що при врахуванні висновків даної постанови, при наявності довідки належного зразка відповідач буде діяти в межах чинного законодавства, а тому належним способом захисту прав позивача, в межах даних правовідносин, буде повторний розгляд заяви позивача про переведення її з пенсії по інвалідності згідно ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пенсію по інвалідності державного службовця згідно з ст.37 ЗУ "Про державну службу". Щодо довідки суд зазначив, що вона має бути затвердженого зразка передбаченого постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3. В свою чергу, матеріали справи містять лист відповідь на запит №882/05 від 30.01.2018. Позивач сама зазначає в переліку додатків до позовної заяви, що це не довідка, а відповідь про складові заробітної плати.

З 30.01.2018, з урахуванням постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі №822/537/18, позивача переведено на пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу».

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968010121039 від 15.05.2019 позивачу перераховано пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії з 28.03.2019 - 6547,82 грн.

Крім цього, рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.11.2019 по справі №560/3303/19, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.02.2020, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 період роботи з 08.04.1993 по 21.08.1995 в Білогірському районному управлінні сільського господарства.

У цьому рішенні суд встановив, що стаж державної служби ОСОБА_1 , що визнаний відповідачем без врахуванням спірного періоду, становить 19 років 9 місяців 20 днів. З врахуванням спірного періоду роботи позивача з 08.04.1993 по 21.08.1995 на посаді спеціаліста першої категорії з питань вдосконалення організації оплати праці та організації селянських (фермерських) господарств Білогірського районного управління сільського господарства, стаж державної служби позивача складає понад 20 років.

29.04.2020 за №321-Ф позивачу ГУ ПФУ у Хмельницькій області видано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій державної служби.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968010121039 від 18.05.2020 позивачу здійснено перерахунок пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії з 18.05.2020 - 12554,29 грн.

Згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968010121039 від 26.03.2021 позивача з 01.04.2021 переведено на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії з 01.04.2021 - 4473,13 грн.

Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області листом повідомило позивача, що при призначенні з 30.01.2018 пенсії згідно Закону України «Про державну службу» не було враховано, що постанова Сьомого апеляційного адміністративного суду від 28.03.2019 по справі №822/537/18 не містить зобов'язання щодо призначення даного виду пенсії. З 01.04.2019 позивача переведено на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розмір якої становить 4473,13 грн. Підстав для продовження виплати пенсії з 01.04.2019 згідно Закону України «Про державну службу» немає.

Згідно рішення №968010121039 від 18.06.2021 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснило позивачу перерахунок пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у зв'язку із зміною прожиткового мінімуму. Розмір пенсії з 01.07.2021 - 4483,84 грн.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі №560/9971/21, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.04.2022 визнано протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 26.03.2021 №968010121039 та від 18.06.2021 №968010121039.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.04.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", з урахуванням проведених виплат.

На виконання рішення суду головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення №968010121039 від 22.04.2022 про відмову в проведенні перерахунку пенсії.

У цьому рішенні зазначено про поновлення з 01.04.2021 виплати пенсії по інвалідності згідно Закон України «Про державну службу», та врахування до обрахунку пенсії заробітної плати в нульовому значенні, оскільки зобов'язальна частина рішення суду не містить посилання на довідки, згідно яких необхідно провести поновлення виплати пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу». Розмір пенсії по інвалідності згідно Закон України «Про державну службу» становить - 1769,00 грн,

Також вказано, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі №560/9971/21 розмір пенсії є меншим (1769,00 грн), ніж той, що по інвалідності згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (4473,13 грн), тому поновлювати пенсію по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу» недоцільно.

Враховуючи зазначене, відмовлено ОСОБА_1 в поновлені пенсії по інвалідності згідно Закон України «Про державну службу» на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.12.2021 у справі №560/9971/21.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

- посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

- розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

- у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

- матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

Згідно пункту 5 Порядку, форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Пунктом 2 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу» пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII «Про державну службу», а саме:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

У рішенні суду від 23.12.2021 у справі №560/9971/21 вказано про наявність у матеріалах справи довідок, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 25.04.2019 №13912/05, №13913/05 та 29.04.2020 за №321-Ф про складові заробітної плати позивача, згідно яких і була обрахована пенсія позивачу (та виплачувалась до прийняття оскаржуваних рішень).

Вказані довідки за формою та змістом відповідають вимогам форм довідок, затверджених постановою Правління ПФУ №1-3 від 17.01.2017, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки містять усі необхідні складові заробітної плати працюючого державного службовця.

Також довідки містять необхідну інформацію про те, що на всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Тому відповідач зобов'язаний провести обрахунок пенсії позивача згідно Закону України «Про державну службу», виходячи із даних заробітної плати державного службовця, зазначених у таких довідках.

Суд також зазначає, що відповідач відмовив у проведенні відповідного перерахунку, прийнявши рішення, яке є протиправним, а не вчинив дії, тому позовні вимоги в цій частині слід задовольнити шляхом визнання протиправним відповідного рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Як наслідок, слід визнати протиправним та скасувати рішення №968010121039 від 22.04.2022. В задоволенні позовних вимог про визнання протиправними дій слід відмовити.

Водночас, позивач просить зобов'язати врахувати до розрахунку пенсії виплати, зазначені у двох довідках - від 25.04.2019 № 13913/05 та від 29.04.2020 №321-Ф.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Вихід за межі позовних вимог - це вирішення незаявленої вимоги, задоволення вимоги позивача у більшому розмірі, ніж було заявлено.

Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. З цього випливає, що вихід за межі позовних вимог можливий за наступних умов:

- лише у справах за позовами до суб'єктів владних повноважень, оскільки лише в цьому випадку відбувається захист прав та інтересів позивача;

- повний захист прав позивач неможливий у спосіб, про який просить позивач. Повнота захисту полягає в ефективності відновлення його прав;

- вихід за межі позовних вимог повинен бути пов'язаний із захистом саме тих прав, щодо яких подана позовна заява.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17 лютого 2020 року по справі №820/1961/18.

Враховуючи наведені норми, суд, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та зобов'язати здійснити обрахування пенсії, виходячи з відомостей трьох довідок - від 25.04.2019 №13912/05, №13913/05 та 29.04.2020 за №321-Ф (оскільки в іншому разі розмір пенсії позивача буде меншим, ніж до порушення її прав).

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

При цьому помилковими є доводи відповідача про те, що цей спір підлягає розгляду у порядку ст.383 КАС України. Так, згідно рішення у справі №560/9971/21 визначення розміру пенсії не було предметом розгляду (спір стосувався переведення позивача на пенсію по інвалідності за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») та рішення щодо цієї вимоги не приймалось. Навпаки, у вказаному рішенні суд дійшов висновку, що зобов'язання відповідача про поновлення позивачу нарахування та виплати пенсії по інвалідності згідно Закону України «Про державну службу», починаючи з 01.04.2021, з урахуванням проведених виплат, є належним та достатнім способом захисту прав позивача у спірному випадку. Отже, не дивлячись на те, що сторони у цих позовах є ті ж самі, однак підстави та предмет спору у цих справах не є ідентичним, оскільки матеріально-правові вимоги позивача до відповідача не є тотожними.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №968010121039 від 22.04.2022.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.04.2021 нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності згідно Закону України "Про державну службу", обчислену в розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної в довідках від 25.04.2019 за №13912/05, №13913/05 та від 29.04.2020 за №321-Ф, виданих Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, з врахуванням проведених виплат.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 січня 2023 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя Д.А. Божук