Рішення від 26.01.2023 по справі 520/17401/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2023 року № 520/17401/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області (вул. Волошина, буд. 33, смт. Кегичівка, Красноградський район, Харківська область, 64003, код ЄДРПОУ 04396963) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ХІІ сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.06.2021 № 1782“Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів»;

- визнати протиправним та скасувати рішення ХІV сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.07.2021 № 2871 “Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 »;

- зобов'язати Кегичівську селищну раду Красноградського району Харківської області на найближчий сесії повторно розглянути клопотання від 18.06.2021 про надання дозволу на розроблення проекту з землеустрою, для ведення особистого селянського господарства площею до 2,0га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованою за межами населеного пункту.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішенням ХІV сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.07.2021 № 2871 позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, для ведення особистого селянського господарства площею до 2,0га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованою за межами населеного пункту. Позивач посилається на те, що бажана земельна ділянка розташована за межами населеного пункту та відносно яких рішенням ХІІ сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.06.2021 № 1782 наданий дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів, з метою визначення охорони та національного використання земель природно-заповідного фонду України, а також збереженням властивих угідь для стації перебування бабака, який занесений до Червоної Книги України. Однак, рішення вважає необґрунтованим та безпідставним, оскільки відсутні належні докази які б підтвердили віднесення земельної ділянки, яку він просив виділити до земель природно-заповідного фонду, оскільки відсутні проектна документація щодо встановлення меж території та об'єктів природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення та території Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області, відсутнє відображення на топографічної основі Державного земельного кадастру орієнтованого місця розташування цінних для заповідання територій та об'єктів, а також дата та номер відповідного рішення, відсутня інформація, яку повинно бути оприлюднена на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, тобто межі земельних ділянок в натурі не встановлювалися, розроблення проекту землеустрою Кегічівською селищною радою не замовлялось, чим було порушено право позивача, щодо своєчасного та правомірного розгляду клопотання у місячний строк. Не погодившись з діями відповідача позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу та отримана ним.

Відповідач надав відзив на позов, у якому просить в задоволенні позовних вимог відмовити, посилаючись на правомірність свого рішення та зазначив, що рішення ХІІ сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.06.2021року №1782“Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів» приймалося не відносно позивача, та не може порушувати його законні права та інтереси, позивачем не доведено в чому саме резервування цінних до заповідання територій порушує його права 23.06.2021 Голова президії ради Харківської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок звернувся з відповідним клопотанням про надання дозволу на розробку проекту з землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів. До клопотання були додані графічний матеріал, на якому зазначене бажане місце розташування цінних земель для заповідання територій та об'єктів. В клопотанні наведено обґрунтування, що вказана територія є станцією перебування бабака, який в свою чергу занесений до Червоної Книги України, відповідно з метою збереження властивих угідь та недопущення знищення вказаної території і було спрямоване звернення Харківської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок. Разом з тим, відповідач зазначив, що Кегичівською селищною радою на офіційному веб-сайті створено окрему вкладку природо заповідний фонд з відображенням оскаржуваного рішення та картографічним матеріалом земельної ділянки, яку пропонується зарезервувати до цінних для заповідання територій. Одначасно з цим, відповідач зауважує, що сам позивач у позові не заперечує той факт, що бажану земельну ділянку хоче отримати за рахунок земель, які на підставі оскаржуваного рішення підлягають резервуванню. На даний час технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів погоджено в установленому законом порядку Департаментом захисту довкілля та природокористування Харківської обласної державної адміністрації, що підтверджується листом від 06.10.2021року №03.01-18-5214 . Крім того, у листі зазначено, що згідно «Звіту про науково-дослідну роботу проведення досліджень та підготовки матеріалів з розширення мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду Харківської області на період до 2021року», який розроблено та затверджено НДУ «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» у 2016році, ця ділянка входить до складу запропонованого до створення гідрологічного заказника «Олександрівський»(630га) та являється розширенням існуючого заказника. Щодо розгляду клопотання позивача у сесійному порядку, відповідач зазначає, що згідно зі ч.10 ст.29 глави 6 розділу ІІІ Регламенту Кегичівської селищної ради затвердженого рішенням 1 сесії VІІІ скликання від 01.12.2020року №7 підготовлений секретарем перелік проектів рішень направляється не пізніше ніж за 10 днів до початку сесії селищному голові для вирішення питання щодо включення до проекту порядку денного, а у разі скликання сесії за день, що передує дню її проведення, то перелік проектів рішень направляється селищному голові не пізніше 1 дня до дня проведення сесії. Тому, відповідач звертає увагу суду на те, що час між поданням клопотання та засіданням сесії складає всього вісім днів.Тому відсутні законні підстави для скасування оскаржуваного рішення. Стосовно прийняття рішення ХІV сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.07.2021року №2871“Про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою ОСОБА_1 », Кегичівська селищна рада діяла в межах на підставі та у спосіб визначений чинним законодавством.

Позивач надав відповідь на відзив, у якому зазначив, що відповідач зловживає своїм положенням, як орган якому надані права розпорядження земельними ділянками, та він на власний розсуд вирішує, незалежно від встановлених законом норм коли та кому надавати ті ж самі земельні ділянки, що на його думку є дискримінаційними ознаками та такими, що принижують гідність та обмежують у правах громадянина України. Доводи відповідача викладені у відзиві взагалі не відповідають чинному законодавству та жодним чином не обґрунтовують прийняте рішення. Просить його позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) , зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Рішенням ХІІ сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.06.2021року №1782 наданий дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів, з метою визначення охорони та національного використання земель природно-заповідного фонду України, а також збереженням властивих угідь для стації перебування бабака, який занесений до Червоної Книги України. Технічна документація із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів погоджено в установленому законом порядку Департаментом захисту довкілля та природокористування Харківської обласної державної адміністрації, що підтверджується листом від 06.10.2021року №03.01-18-5214 . Листом від 06.10.2021року №03.01-18-5214 зазначено, що згідно «Звіту про науково-дослідну роботу проведення досліджень та підготовки матеріалів з розширення мережі територій та об'єктів природно-заповідного фонду Харківської області на період до 2021року», який розроблено та затверджено НДУ «Український науково-дослідний інститут екологічних проблем» у 2016році, ця ділянка входить до складу запропонованого до створення гідрологічного заказника «Олександрівський»(630га) та являється розширенням існуючого заказника. Рішенням ХІV сесії VІІІ скликання Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області від 30.07.2021року №2871позивачу відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, для ведення особистого селянського господарства площею до 2,0га за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності, розташованою за межами населеного пункту. Вважаючи свої права порушені ОСОБА_1 звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Відповідно до статті 3 Земельного Кодексу України(надалі ЗК) земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.Згідно з частиною другою статті 4 ЗК України завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Згідно п. «а» ч. 2 ст. 22 ЗК України до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).

За правилами пункту «а» частини третьої статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Згідно ч. ч. 3-4 ст. 116 ЗК України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

З наведеного випливає, що законодавцем гарантовано право безоплатної передачі земельної ділянки громадянину у власність, зокрема, у межах норм безоплатної приватизації, порядок проведення якої регламентовано положеннями ст. 118 ЗК України.

Так, згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

При цьому, згідно ч.7 ст.118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що позивачу відмовлено в задоволенні його клопотання з підстав того, що бажана до відведення у власність позивачу земельна ділянка, розташована за межами населених пунктів Кегичівського району Харківської області, відповідно до рішення ХІІ сесії Кегичівської селищної ради І скликання від 30.06.2021 року №1782 надано дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів. З метою визначення, охорони та раціонального використання земельприродно-заповідного фонду України, а також збереження власних угідь для станції перебування бабака, який занесений до Червоної Книги України.

Відповідно до Закону України № 3055-ІІІІ від 07.02.2002 «Про Червону книгу України» червона книга України є офіційним державним документом, який містить перелік рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також узагальнені відомості про сучасний стан цих видів тваринного і рослинного світу та заходи щодо їх збереження і відтворення.

Відповідно до ст. 5 цього Закону об'єкти Червоної книги України належать до природних ресурсів загальнодержавного значення і підлягають особливій охороні на всій території України, у межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони.

У передбаченому законом порядку права власників об'єктів Червоної книги України можуть бути обмежені в інтересах охорони цих об'єктів, навколишнього природного середовища та захисту прав громадян.

Згідно ст. 11 Закону охорона та відтворення об'єктів Червоної книги України забезпечуються органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами, що є суб'єктами використання тваринного і рослинного світу, власниками об'єктів Червоної книги України, власниками та користувачами земельних ділянок, у межах яких перебувають рідкісні і такі, що знаходяться під загрозою зникнення, види тваринного і рослинного світу, занесені до Червоної книги України.

Охорона об'єктів Червоної книги України забезпечується шляхом, зокрема, пріоритетного створення заповідників, інших територій та об'єктів природно-заповідного фонду, а також екологічної мережі на територіях, де перебувають (зростають) об'єкти Червоної книги України, та на шляхах міграції рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного світу.

Згідно ст. 20 Закону України «Про Червону книгу України» відповідальність за порушення законодавства у сфері охорони, використання та відтворення рідкісних і таких, що перебувають під загрозою зникнення, видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, несуть особи, винні у погіршенні, знищенні середовища перебування (зростання) видів тваринного та рослинного світу, занесених до Червоної книги України.

Окрім іншого суд зазначає, що відповідно до статті 55 Закону України «Про природно-заповідний фонд» з метою недопущення знищення або руйнування в результаті господарської діяльності цінних для заповідання територій та об'єктів до прийняття у встановленому порядку рішень про організацію чи оголошення територій та об'єктів природно-заповідного фонду і виділення необхідних для цього коштів проводиться їх резервування на період до п'яти років.

Резервуванню підлягають території, що включають землі державної та комунальної власності.

Території, що резервуються з метою наступного заповідання, залишаються у віданні їх землевласників та землекористувачів і використовуються за цільовим призначенням із додержанням особливих вимог охорони навколишнього природного середовища та обмежень, що визначаються рішенням про резервування. Провадження на таких територіях діяльності, що призводить до зміни угідь, на земельних ділянках усіх категорій земель (боліт, степів, сіножатей, пасовищ, земельних лісових ділянок) забороняється.

Рішення про резервування приймає орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність та користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, на підставі технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів.

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, орган виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурний підрозділ обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища, наукова установа, природоохоронне громадське об'єднання звертаються до органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність та користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України, з клопотанням про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів.До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування цінних для заповідання територій та, об'єктів, обґрунтування необхідності їх заповідання.Орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування у межах своїх повноважень у десятиденний строк розглядає зазначене клопотання і надає дозвіл на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів або мотивовану відмову в його наданні. Підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування цінних для заповідання територій та об'єктів вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що відповідач повинен був розглянути клопотання Голови президії ради Харківської обласної організації Українського товариства мисливців та рибалок та за наслідками розгляду вказаного клопотання було прийнято рішення XII сесії VIII скликання Кегичівської селищної ради від 30 червня 2021 року №1782 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів».

Крім того суд зазначає, що Кегичівською селищною радою на офіційному вебсайті за посиланням (http://kegichivskaselrada.gov.ua/mdex.php/prirodozapovidnij-fond створено окрему вкладку природозаповідний фонд з відображенням оскаржуваного рішення та картографічним матеріалом земельної ділянки, яку пропонується зарезервувати до цінних для заповідання територій.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що відповідач - Кегичівська селищна рада, резервуючи територію де проживає рідкісний вид, що включений до Червоної книги України, діяв в межах вимог чинного законодавства України, а отже оскаржувані позивачем рішення XII сесії VIII скликання Кегичівської селищної ради від 30 червня 2021 року №1782 «Про надання дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо резервування цінних для заповідання територій та об'єктів» та рішення XIV сесії VIII скликання Кегичівської селищної ради від 30 липня 2021 року №2767 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою гр. ОСОБА_1 » є такими, що винесені в межах чинного законодавства України, а тому не підлягають скасуванню.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Кегичівської селищної ради Красноградського району Харківської області (вул. Волошина, буд. 33, смт. Кегичівка, Красноградський район, Харківська область, 64003, код ЄДРПОУ 04396963) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Заічко О.В.