Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
26 січня 2023 року № 520/9435/22
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дії та бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнанати протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, що полягають у перерахунку позивачу пенсії з 19.11.2019, виходячи з 70% грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021 № 33/41-582;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати позивачу з 19.11.2019р. щомісячну пенсію у розмірі 82% грошового забезпечення визначеного за оновленою довідкою наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021 № 33/41-582, провести індексацію з 01.03.2022року розміру цієї перерахованої пенсії у передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022року №118 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» порядку , а також здійснити йому виплату суми всієї перерахованої пенсії за весь період з 19.11.2019 по дату перерахунку пенсії разом з виплатою компенсації за несвоєчасну виплату всіх сум, несвоєчасно виплаченої йому пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 “ Про затвердження порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати ” у найближчий виплатний період однією сумою та без відстрочення такої виплати будь якими строками, а саме протягом 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що з грудня 2009року отримує пенсію за вислугу років в розмірі 82 % від грошового забезпечення. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2021року по справі №520/16638 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії відповідно до довідки наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021року № 33/41-582 виходячи з 70% грошового забезпечення, при цьому відповідач посилався на те, що рішенням суду виплата пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на головне управління не покладено. Позивач зазначає, що після перерахунку його пенсії 01.12.2019року її розмір повинен був враховутися виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які позивач набув на момент вихода на пенсію, тоб то у розмірі 82% від грошового забезпечення за відповідною посадою, оскільки розмір пенсії у відсотках не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві. У зв'язку з тим, що відповідачем при перерахунку 01.12.2019року не було правильно обчислено його пенсію у нього виникло право на отримання від відповідача компенсації за несвоєчасну виплату пенсії разом з виплатою суми перерахунку пенсії з її індексацією.
По справі було відкрито спрощене провадження в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана сторонам та отримана ними.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, де просив у задоволенні позову відмовити, посилаючися на їх безпідставність та неогрунтованість.
Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Харківській області та з 2009 року отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у розмірі 82% від грошового забезпечення. На виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2021року по справі №520/16638/21 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до довідки наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021року № 33/41-582 виходячи з 70% грошового забезпечення. На звернення позивача листом від 10.02.2022року №2076-1165/д-02/8-2000/22 та доданими до нього розрахунками відповідач повідомив, що рішенням суду від 15.11.2021року по справі №520/16638/21 виплата пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на головне управління не покладено. Крім того, позивач вважає, що йому повинно було з 01.03.2022 здійснено перерахунок пенсії з огляду на її індексацію на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" та нараховано компенсацію за несвоєчасну виплату пенсії у найближчий виплатний період однією сумою та без відстрочення такої виплати будь якими строками, а саме протягом 30 днів з дня набрання рішенням суду законної сили .
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам та доводам учасників справи, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір, щодо відсоткового зменшення розміру грошового забезпечення з 82% до 70% суд враховує наступне.
Згідно з частинами 1,2,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку. Отже, підставою для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, так і відповідна заява пенсіонера про перерахунок пенсії у разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або у зв'язку із введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Згідно з частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у […] адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом. Відповідно до ч. 2 ст. 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Суд звертає увагу на те, що рішенням Дзержинського районного суду м.Харкова від 07.05.2018року по справі №638/18451/17 зобовязано Головне управління пенсійного фонду України у Харківській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2016 року пенсію без обмеження максимальним розміром в розмірі 82% грошового забезпечення з урахуванням всіх видів грошового забезпечення в розмірах зазначених у довідці ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 29.05.2017року №100/31454-2003006013. На виконання цього рішення відповідач нараховував та виплачував позивачу щомісячну пенсію виходячи з розміру 82% грошового забезпечення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2021року по справі №520/16638/21, зазначена дата з якої повинно бути здійснено перерахунок пенсії позивача відповідно до довідки наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021року № 33/41-582. Зазначене рішення в апеляційному порядку не оскаржувалося і набрало законної сили 07.12.2021року. Листом від 10.02.2022року №2076-1165/д-02/8-2000/22 та доданими до нього розрахунками відповідач повідомив, що на виконання рішенням суду від 15.11.2021року по справі №520/16638/21 здійснено перерахунок пенсії з 19.11.2019року виходячи з 70% грошового забезпечення, оскільки рішенням суду, щодо виплати пенсії у розмірі 82% грошового забезпечення на головне управління не покладено.
Суд оцінює критично покликання відповідача на те, що оскільки у рішенні суду щодо перерахунку пенсії з 19.11.2019р. не було окремо прописане відсоткове значення грошового забезпечення, яке слід враховувати, відповідач правомірно застосував обмеження 70%. У даному випадку висновки суду у справі щодо відсоткового значення пенсії є обов'язковими для відповідача не лише в межах справи Дзержинського районного суду м.Харкова від 07.05.2018року по справі №638/18451/17, але і під час виникнення існування інших правовідносин, які пов'язані з пенсійним забезпеченням позивача, включаючи подальші перерахунки пенсії. Зважаючи на це, відповідач не має права повторно зменшувати відсотковий розмір пенсії позивача, тобто знову вчиняти ті ж самі дії, які вже були визнані судом протиправними.
Суд наголошує, що внесені Законом №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій. Згідно з п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи”, обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом. Приписами частини першої статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. За загальним правилом закон зворотної сили не має, а тому норми частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ в частині того, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, поширюється на відносини, які виникли після набуття чинності зазначеною редакцією Закону №2262-ХІІ.
Оскільки відповідачем не доведено правомірність повторного зменшення відсоткового значення розміру пенсії позивача, позов у цієї частині підлягає задоволенню.
Враховуючи це, слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно провести перерахунок пенсії позивача з 19.11.2019р. на підставі довідки наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021року № 33/41-582, виходячи з розміру 82% грошового забезпечення (з урахуванням висновків суду, викладених у вищезгаданих рішеннях) .
Стосовно позовної вимоги щодо проведення індексації перерахованої пенсії у передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022року №118 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» порядку, суд зазначає наступне.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 "Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році" установлено, що з 1 березня 2022 р. розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2021 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту 1 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Матеріали справи не містять копією протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.03.2022 та позивачем не доведено, що він звертався з до Головного управління пенсійного фонду України у Харківській області, з приводу порушеного права на індексацію пенсійної виплати.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Тобто, захисту адміністративним судом підлягають порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Отже, обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.
Оскільки суд не вправі вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце у майбутньому, вищевказана позовна вимога не підлягає захисту судом і у її задоволенні слід відмовити у зв'язку з передчасністю її заявлення.
Щодо нарахування компенсації за несвоєчасно виплаченої позивачу пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001року №159 “ Про затвердження порядку проведення компенсації громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати ” та позовної вимоги про сплату перерахованої пенсії у найближчий виплатний період без відстрочення будь такої виплати будь якими строками, протягом 30 днів, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» 9 жовтня 2000 року N 2050-III підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
За змістом статті 2 Закону №2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Приписами статей 3,4 Закону №2050-III обумовлено, що сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться). Виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.
Згідно з пунктом 1 Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 року №159 (далі - Порядок №159) його дія поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку №159 компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року.
Сума компенсації обчислюється як добуток нарахованого, але невиплаченого грошового доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) і приросту індексу споживчих цін (індексу інфляції) у відсотках для визначення суми компенсації, поділений на 100. Положеннями пункту 3 Порядку №159 передбачено, що компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат); соціальні виплати (допомога сім'ям з дітьми, державна соціальна допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по безробіттю, матеріальна допомога у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного, матеріальна допомога по безробіттю, допомога по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), допомога по вагітності та пологах, щомісячна грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, страхові виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності, тощо); стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення). Дія зазначених нормативних актів поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи), та стосується усіх доходів, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру (пенсії, соціальні виплати, стипендія, заробітна плата).
При цьому право на компенсацію частини доходів у громадянина пов'язується з настанням такого юридичного факту (події), як невиплата грошового доходу у встановлені строки його виплати. Компенсація за порушення строків виплати доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією (у даному випадку - органом прокуратури) добровільно чи на виконання судового рішення.
Отже, основною умовою для виплати громадянину компенсації, передбаченоїст.2 Закону №2050-ІІІ та Порядком №159, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів (у т. ч. пенсії). Кошти, які підлягають нарахуванню в порядку компенсації громадянину частини доходу, в т. ч. пенсія (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, щомісячної державної грошової допомоги та компенсаційних виплат), у зв'язку з порушенням строків її виплати, мають компенсаторний характер. Таким чином, компенсація втрати частини доходів нараховується лише на нараховані та фактично виплачені із порушенням строків доходи.
Матеріалами справи встановлено, що позивачу на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2021року по справі №520/16638/21 відповідачем було здійснено перерахунок пенсії відповідно до довідки наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021року № 33/41-582, що підтверджено листом Головного управління пенсійного фонду України у Харківській області від 10.02.2022року №2076-1165/д-02/8-2000/22 та доданими до нього розрахунками з якого вбачається, що відповідач був повідомлений, що рішенням суду від 15.11.2021року по справі №520/16638/21 йому здійснений перерахунок пенсії у розмірі виходячи з 70%.
З аналізу викладеного вбачається, що нарахування та виплата суми пенсії ставить первинною подією, щодо компенсації втрати частини пенсії, яка нараховується та виплачується, відповідно, після та за результатом нарахування та виплати основної суми пенсії. Отже, суду не надано доказів того, що між сторонами існує публічно-правовий спір щодо погашення відповідачем заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету. З огляду на викладене, позивач не має право на компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати пенсії з дати набрання законної сили судовим рішенням, але з меншим розміром грошового забезпечення у зв'язку з передчасністю даної вимоги та суд не вбачає підстав для спонукання відповідача виплатити позивачу заборгованість однією загальною сумою у повному обсязі без відстрочення, передбаченого вказаними постановами Кабінету Міністрів України, про що позивач просить у позові, і відмовляє у задоволенні позову у цій частині.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (надалі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з частиною третьою статті 43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про наявність підстави для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог ст. 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно з п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання протиправними дії та бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у зменшенні розміру щомісячної пенсії ОСОБА_1 з 19.11.2019, з 82% до 70% грошового забезпечення, визначеного за оновленою довідкою наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021 № 33/41-582.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 19.11.2019 щомісячну пенсію виходячи з розміру 82 % грошового забезпечення, визначену за оновленою довідкою наданою Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Харківській області" 100/31454 від 02.06.2021 № 33/41-582, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Заічко О.В.