Справа № 201/553/23
Провадження № 1-кс/201/144/2023
19 січня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого в ОВС слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_5 , погодженого прокурором відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 , про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 110 КК України, у кримінальному провадженні № 22022050000003106, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.08.2022 року, -
Короткий виклад клопотання.
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого посилається на те, що слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 22022050000003106, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.08.2022 за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 110 КК України.
Враховуючи, що ОСОБА_6 у вказаному кримінальному провадженні набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 110 КК України, до слідчого/прокурора за викликами не з'являється, перебуває на тимчасово окупованій території, наявні ризики, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, слідчий просив в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Позиції учасників.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав в повному обсязі з підстав, вказаних в ньому.
Захисник зазначив, що не мав конфіденційної бесіди із своїм підзахисним, що позбавляє наразі висловити спільну правову позицію, а тому просив вирішити клопотання на розсуд суду.
Встановлені слідчим суддею обставини.
Слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях проводиться досудове розслідування у кримінальному проваджені № 22022050000003106, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.08.2022 за ознаками складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 110 КК України.
У вказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .
В ході досудового розслідування встановлено наступне.
Положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.
Згідно з вимогами ст. ст. 72, 73 Конституції України питання про зміну території України вирішуються виключно всеукраїнським референдумом, який призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених Конституцією, та проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.
Організація і порядок проведення референдумів та територіальний устрій України, згідно з положеннями ст. 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Відповідно до ст. ст. 132, 133 Конституції України територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно-територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.
22 лютого 2022 року президент російської федерації, реалізуючи злочинний план, направив до ради федерації звернення про використання збройних сил рф за межами рф, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року о 05 годині президент російської федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні, ціллю якої є зміна меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України з метою її подальшого приєднання до території російської федерації.
У подальшому, збройними силами рф, які діяли за наказом керівництва рф і зс рф, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам зброї та підрозділам ЗСУ, також військовими формуваннями рф здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.
24.02.2022 Указом Президента України №64/2022 введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому строк дії воєнного стану продовжено Указами Президента України №133/2022 від 14.03.2022, № 259/22 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022 - востаннє з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», окупаційна адміністрація російської федерації - сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Так, проведеним досудовим розслідуванням встановлено, що на тимчасово окупованій території Донецької області в містах, селищах, селах, районах, окупаційна влада з метою реалізації її цілей, а саме зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, створює відповідні окупаційні адміністрації. Діяльність вказаних окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованій території України є незаконною.
З кінця березня 2022 року (точна дата, час, місце та спосіб, у ході досудового розслідування не встановлені) по теперішній час на території м. Маріуполь Донецької області діє окупаційна адміністрація м. Маріуполь, яка включає стійке об'єднання трьох і більше осіб з числа радикально налаштованих громадян, депутатів Маріупольської міської ради від політичної партії ОПЗЖ, які, не сприймаючи державну владу в Україні, сповідують ідеї проросійської спрямованості, які попередньо зорганізувались для вчинення злочинів проти основ національної безпеки України та проти громадської безпеки. Члени вказаної групи об'єднані єдиним планом, щодо зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України та надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, з розподілом функцій учасників групи, спрямованих на досягнення плану, відомого всім учасникам.
Вказана організована група діє умисно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності, недоторканності, обороноздатності та державній безпеці України, з метою встановлення та утвердження тимчасової окупації території АДРЕСА_1 , як окремої територіальної одиниці в складі ДНР, співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впровадження на тимчасово окупованій території Донецької області рішень та дій рф, створення передумов для проведення псевдо референдуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф.
Члени даної організованої групи мають єдиний план та діють згідно нього для надання іноземній державі рф допомоги в проведенні підривної діяльності проти України, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:
1.Створення окупаційної адміністрації м. Маріуполь, а також з метою створення образу законності її діяльності проведення псевдо зборів мешканців м. Маріуполь Донецької області на яких обрано голову окупаційної адміністрації;
2.Підшукання та залучення до роботи в органах влади днр в м. Маріуполь Донецької області лояльно налаштованих громадян;
3.Застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр»;
4.Визнання та утвердження законності тимчасової окупації частини території Донецької області;
5.Представлення рф, як доброзичливої країни та партнера, яка звільнила м.Маріуполь Донецької області від нацистів. Здійснення дій з дискредитації Української влади та їх представлення як нацистів. Проведення масових заходів з святкування російських державних свят;
6.Переведення навчальних програм в закладах освіти на російські стандарти та програми;
7.Створення передмов для отримання мешканцями м. Маріуполь Донецької області громадянства рф;
8.Проведення спільних нарад та консультацій з представниками рф, проведення масових заходів за участю представників рф, з метою подальшої інтеграції окупованого м. Маріуполь Донецької області до стандартів рф;
9.Створення передумов для подальшого приєднання м. Маріуполь Донецької області до рф;
10.Підготовки до проведення на тимчасово окупованій території Донецької області референдуму за приєднання м. Маріуполь Донецької області до рф;
11.Організація та здійснення заходів по територіальній оборони, тощо.
В лютому-березні 2022 року, більш точної дати органом досудового розслідування не встановлено, у ОСОБА_7 , який в силу виконання функцій депутата Маріупольської міської ради від політичної партії ОПЗЖ був обізнаний про евакуацію органів державної влади та місцевого самоврядування з м. Маріуполь Донецької області, виник злочинний умисел на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора для подальшого входження м. Маріуполь Донецької області до складу російської федерації.
В подальшому в березні-квітні 2022 року, точної дати органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_7 усвідомлюючи, що реалізація розробленого ним злочинного плану можлива лише за умови створення внутрішньо стійкого об'єднання осіб, об'єднання та спрямування їх зусиль на вчинення злочинів, детальному розподілі між ними обов'язків при їх вчиненні, забезпеченні взаємозв'язку між діями усіх учасників злочину, а також координації їх поведінки, ОСОБА_7 вирішив створити та очолити організовану групу, у склад якої, як виконавці, повинні були увійти особи, що користувалися його довірою та мали одинакові з ним політичні погляди та злочинний умисел, а також виходячи з їх вмінь та навичок, можливостей створення необхідних умов для існування організованої групи і здійснення нею злочинної діяльності.
Розуміючи, що діяльність створеної ним організованої групи буде нести протиправний характер, ОСОБА_7 у невстановлений в ході досудового розслідування час, але не пізніше квітня 2022 року, підшукав у якості виконавців депутатів Маріупольської міської ради від політичної партії ОПЗЖ, ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які мали одинакові з ним політичні погляди та злочинний умисел, а також виходячи з їх вмінь та навичок, можливостей створення необхідних умов для існування організованої групи і здійснення нею злочинної діяльності, до відома яких довів розроблений ним план злочинної діяльності, та запропонував взяти активну участь у його реалізації.
У невстановленому в ході досудового розслідування місці, у невстановлений час, але не пізніше квітня 2022 року, депутати Маріупольської міської ради від політичної партії ОПЗЖ, ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , надали добровільну згоду на пропозицію ОСОБА_7 взяти активну участь у вчиненні злочинів, спрямованих на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора для подальшого входження м. Маріуполь Донецької області до складу російської федерації.
Для досягнення злочинного плану організованої групи ОСОБА_7 розподілив ролі її учасників, та собі, як організатору, відвів роль керівника організованої групи, згідно якої зобов'язався виконувати наступні функції:
- загальне керівництво і координацію діяльності учасників організованої групи, надання вказівок та пропозицій членам організованої групи;
- з урахуванням сфери діяльності членів організованої групи, їх вмінь та навичок призначати та змінювати останніх на посадах в окупаційній адміністрації м. Маріуполь Донецької області;
- підшукувати та залучати до діяльності організованої групи інших учасників;
- здійснювати, в межах своєї компетенції, загальне керівництво структурними підрозділами окупаційної адміністрації м. Маріуполь Донецької області;
- здійснювати заходи з забезпечення безпеки організованої групи, а саме організацію та здійснення заходів по територіальній оборони на території діяльності окупаційної адміністрації, штаб якої він очолює;
- організовувати і контролювати, в межах своєї компетенції, застосування на окупованій території так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», видавати в межах своєї компетенції правові акти (у формі розпорядження) і нормативно-правові акти;
- представляти інтереси відповідної території в незаконно створених «органах державної влади», «судах», у взаємодії із «державними органами виконавчої влади», «органами місцевого самоврядування», «політичними партіями» і «громадськими організаціями», а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями як в так званій «ДНР» так і за її межами.
- організовувати роботу з питань розвитку підприємництва, комунальної власності територіальної громади, використання земельних та водних ресурсів, організації, транспорту і транспортного обслуговування населення міста, зв'язку, охорони громадського порядку;
- проводити роботу з визнання законності місцевими мешканцями тимчасової окупації частини території Донецької області;
- організовувати та проводити на тимчасово окупованій території м. Маріуполь Донецької області масові заходи зі святкування російських державних свят;
- створювати передумови для отримання мешканцями м. Маріуполь Донецької області громадянства рф;
- проводити спільні наради та консультації з представниками рф, та проводити масові заходи за участю представників рф, з метою подальшої інтеграції окупованого м. Маріуполь Донецької області до стандартів рф та створення передумов для подальшого приєднання м. Маріуполь Донецької області до рф;
- здійснювати керівництво та контролювати діяльність створених районних окупаційних адміністрації в м. Маріуполь Донецької області;
- проводити підготовку до проведення на тимчасово окупованій території Донецької області референдуму за приєднання м. Маріуполь Донецької області до рф та інші;
ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , в якості виконавців, повинні були виконувати вказівки організатора, організовувати та проводити на тимчасово окупованій території м. Маріуполь Донецької області масові заходи з святкування російських державних свят, створювати передумови для отримання мешканцями м. Маріуполь Донецької області громадянства рф, проводити спільні наради та консультацій з представниками рф, масові заходи за участю представників рф, з метою подальшої інтеграції окупованого м. Маріуполь Донецької області до стандартів рф та створення передумов для подальшого приєднання м. Маріуполь Донецької області до рф, проводити підготовку до проведення на тимчасово окупованій території Донецької області референдуму за приєднання м. Маріуполь Донецької області до рф.
04.04.2022, з метою реалізації розробленого плану, спрямованого на зміну меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора для подальшого входження м. Маріуполь Донецької області до складу російської федерації та створення образу законності діяльності організованої групи, її члени ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 організували зібрання так званих «представників громади» - не встановлених досудовим розслідуванням мешканців м. Маріуполя Донецької області у будівлі комунального закладу «Маріупольська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №53 Маріупольської міської ради Донецької області» за адресою: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Пилипа Орлика, б. 79, на якому провели голосування щодо висування ОСОБА_7 кандидатом на посаду так званого голови «адміністрації міста Маріуполь» та подальшого звернення до керівництва «ДНР» про призначення ОСОБА_7 так званим головою «адміністрації міста Маріуполь».
Після проведення голосування, на підтримку вказаного заходу так званим головою «ДНР» ОСОБА_11 виданий указ № 123 від 06.04.2022 «Про главу адміністрації міста Маріуполь», яким ОСОБА_7 призначений на посаду так званого голови «адміністрації міста Маріуполь» «днр», створеного на тимчасово окупованій території окупаційною владою рф.
В подальшому 28.04.2022 ОСОБА_7 , в силу взятих на себе обов'язків, як керівника організованої групи, з метою створення образу законності їх діяльності, а також діяльності окупаційної адміністрації м. Маріуполь, для досягнення злочинного плану організованої групи, своїми наказами призначив ОСОБА_10 першим заступником голови окупаційної адміністрації м. Маріуполь Донецької області, ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 заступниками голови окупаційної адміністрації м. Маріуполь.
В свою чергу, ОСОБА_10 , якого призначено на посаду першого заступника голови окупаційної адміністрації, у період з кінця березня 2022 року по теперішній час, перебуваючи у м. Маріуполь Донецької області, діючі на виконання вказівок ОСОБА_7 , та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на встановлення та утвердження тимчасової окупації території АДРЕСА_1 , як окремої територіальної одиниці в складі «ДНР», співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впровадження на тимчасово окупованій території Донецької області рішень та дій рф, створення передумов для проведення псевдо референдуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф, відповідно до відведеної йому ролі виконує наступні функції, а саме:
- організовує і контролює в межах своєї компетенції дотримання так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», власних розпоряджень на відповідній території;
- взаємодіє від імені окупаційної адміністрації м. Маріуполь із незаконно створеними судовими органами днр, органами внутрішніх справ днр, прокуратури та мдб днр;
- на виконання вказівок керівника організованої групи, представляє інтереси відповідної території в незаконно створених органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями днр та рф, здійснює керівництво та контроль за діяльністю районних окупаційних адміністрацій створених в м. Маріуполь Донецької області;
- проводить роботу з визнання законною місцевими мешканцями тимчасової окупації частини території Донецької області;
- здійснює підготовку та узгоджує проведення політичних і громадських агітаційно-пропагандистських заходів на території м. Маріуполь Донецької області;
- бере участь в агітаційно-пропагандистських заходах за участю представників рф, з метою утвердження законності окупації рф частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики рф, з метою формування у місцевих мешканців поглядів направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф;
- за вказівкою керівника організованої групи організовує фільтраційні заходи працівників окупаційної адміністрації м. Маріуполь;
- у разі відсутності керівника організованої групи здійснює його обов'язки;
- проводить публічні зустрічі з мешканцями районів м. Маріуполь Донецької області;
- виконує інші обов'язки, визначені керівником організованої групи.
ОСОБА_6 , якого призначено на посаду заступника голови окупаційної адміністрації, у період з кінця березня 2022 року по теперішній час, перебуваючи у м. Маріуполь Донецької області, діючі на виконання вказівок ОСОБА_7 та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу направленого на встановлення та утвердження тимчасової окупації території м. Маріуполь Донецької області, формування м. Маріуполь Донецької області, як окремої територіальної одиниці в складі ДНР, співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впровадження на тимчасово окупованій території Донецької області рішень та дій рф, створення передумов для проведення псевдо референдуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф, відповідно до відведеної йому ролі виконує наступні функції, а саме:
- організовує і контролює в межах своєї компетенції дотримання так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», власних розпоряджень на відповідній території;
- взаємодіє від імені окупаційної адміністрації м. Маріуполь із незаконно створеними судовими органами днр, органами внутрішніх справ днр, прокуратури та мдб днр;
- на виконання вказівок керівника організованої групи, представляє інтереси відповідної території в незаконно створених органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями днр та рф;
- бере участь в агітаційно-пропагандистських заходах за участю представників рф, з метою утвердження законності окупації рф частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики рф, з метою формування у місцевих мешканців поглядів, направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф;
- залучає до співпраці з окупаційною адміністрацією місцевих мешканців м. Маріуполя
- організовує та контролює проведення інвентаризації майна комунальних підприємств Маріупольської міської ради;
- контролює створення незаконних установ, підпорядкованих окупаційній адміністрації, а саме так званих «Управління житлово-комунального господарства адміністрації міста Маріуполь», «муніципального унітарного підприємства «Маріупольтранс», «муніципального унітарного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_2 », «муніципального унітарного підприємства «Комунальник» та їх реєстрацію в так званих органах податкової інспекції «ДНР»;
- проводить публічні зустрічі з мешканцями районів м. Маріуполь Донецької області;
- виконує інші обов'язки визначені керівником організованої групи.
ОСОБА_9 , яку призначено на посаду заступника голови окупаційної адміністрації, у період з кінця березня 2022 року по теперішній час перебуваючи у м. Маріуполь Донецької області, діючи на виконання вказівок ОСОБА_7 та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу, направленого на встановлення та утвердження тимчасової окупації території АДРЕСА_1 , як окремої територіальної одиниці в складі ДНР, співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впровадження на тимчасово окупованій території Донецької області рішень та дій рф, створення передумов для проведення псевдо референдуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф, відповідно до відведеної їй ролі виконує наступні функції, а саме:
- організовує і контролює в межах своєї компетенції дотримання так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», власних розпоряджень на відповідній території;
- взаємодіє від імені окупаційної адміністрації м. Маріуполь із незаконно створеними судовими органами днр, органами внутрішніх справ днр, прокуратури та мдб днр;
- на виконання вказівок керівника організованої групи, представляє інтереси відповідної території в незаконно створених органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями днр та рф;
- бере участь в агітаційно-пропагандистських заходах за участю представників рф, з метою утвердження законності окупації рф частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики рф, з метою формування у місцевих мешканців поглядів, направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф;
- залучає до співпраці з окупаційною адміністрацією місцевих мешканців м. Маріуполя
- організовує та контролює проведення інвентаризації майна комунальних закладів культури та освіти Маріупольської міської ради;
- організовує та контролює відновлення роботи закладів культури та освіти в м. Маріуполь;
- впроваджує в закладах освіти м. Маріуполь російських навчальних програм та стандартів, з метою формування у їх відвідувачів проросійських поглядів;
- проводить публічні зустрічі з мешканцями районів м. Маріуполь Донецької області;
- виконує інші обов'язки визначені керівником організованої групи.
ОСОБА_8 , якого призначено на посаду заступника голови окупаційної адміністрації, у період з кінця березня 2022 року по теперішній час перебуваючи у м. Маріуполь Донецької області, діючи на виконання вказівок ОСОБА_7 та з відома інших учасників організованої групи, з метою реалізації спільного злочинного умислу направленого на встановлення та утвердження тимчасової окупації території м. Маріуполь Донецької області, формування м. Маріуполь Донецької області, як окремої територіальної одиниці в складі ДНР, співпраця з державою-агресором, збройними формуваннями, іншими окупаційними адміністраціями держави-агресора, які створені на тимчасово окупованій території Донецької області, впровадження на тимчасово окупованій території Донецької області рішень та дій рф, створення передумов для проведення псевдо референдуму та приєднання тимчасово окупованої території до складу рф, відповідно до відведеного йому ролі виконує наступні функції, а саме:
- організовує і контролює в межах своєї компетенції дотримання так званого законодавства днр, а саме: конституції, законів, указів і розпоряджень «голови днр», постанов та розпоряджень «ради міністрів днр», інших «нормативно-правових актів днр», власних розпоряджень на відповідній території;
- взаємодіє від імені окупаційної адміністрації м. Маріуполь із незаконно створеними судовими органами днр, органами внутрішніх справ днр, прокуратури та мдб днр;
- на виконання вказівок керівника організованої групи, представляє інтереси відповідної території в незаконно створених органах державної влади, судах, у взаємодії із державними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, політичними партіями і громадськими організаціями, а також у взаємодії із підприємствами, організаціями, установами, громадськими об'єднаннями днр та рф;
- бере участь в агітаційно-пропагандистських заходах за участю представників рф, з метою утвердження законності окупації рф частини території Донецької області, дискредитації органів влади України, та пропагування політики рф, з метою формування у місцевих мешканців поглядів, направлених на приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф;
- залучає до співпраці з окупаційною адміністрацією місцевих мешканців м. Маріуполя;
- організовує та контролює проведення інвентаризації майна комунальних транспортних підприємств Маріупольської міської ради, агропромислового комплексу, закладів торгівлі;
- організовує та контролює містобудівну діяльність;
- вирішує питання щодо незаконного привласнення земельних та водних ресурсів м. Маріуполь;
- організовує та контролює відновлення роботи закладів культури та освіти в м. Маріуполь;
- впроваджує в закладах освіти м. Маріуполь російських навчальних програм та стандартів, з метою формування у їх відвідувачів проросійських поглядів;
- проводить публічні зустрічі з мешканцями районів м. Маріуполь Донецької області;
- виконує інші обов'язки визначені керівником організованої групи.
05.05.2022 ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , діючи в складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, а саме з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України спільно з представниками рф, провели в місті Маріуполь Донецької області масовий захід, так зване відкриття пам'ятника «бабушке-воину», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, з метою створення передумов для приєднання м. Маріуполь Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався використанням символіки рф.
09.05.2022 ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , діючи в складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, а саме з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України спільно з представниками рф провели в місті Маріуполь Донецької області масовий захід «77-летие великой победы», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, а також розповсюдження серед мешканців м. Маріуполь Донецької області пропаганди що до єдності народів перемогою в Великій Вітчизняній Війні, за для підтримки рішень та дій країни агресора з приєднання тимчасово окупованої території Донецької області до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався закликами про приєднання тимчасово окупованої території до складу рф та використанням символіки рф.
12.06.2022 ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , діючи в складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, а саме з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України спільно з представниками рф провели в місті Маріуполь Донецької області масовий захід, святкування державного свята рф «день росії», метою якого було проведення агітаційної політики з приводу законності окупації рф частини території Донецької області, публічне висловлення прихильності учасників організованої групи до співпраці з державою-агресором, розповсюдження публічних закликів про приєднання м. Маріуполь Донецької області до складу рф та проведення агітаційної політики для подальшого проведення псевдо референдуму в м. Маріуполь задля його приєднання до складу рф. При цьому масовий захід супроводжувався використання символіки рф.
Окрім того, 12.06.2022 ОСОБА_7 , ОСОБА_6 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , діючи в складі організованої групи, з метою досягнення її злочинної мети, а саме з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України провели публічний агітаційно-пропагандистський захід «торжественное открытие обновленной стеллы на въезде в Мариуполь», під час якого учасники організованої групи спаплюжили стелу на в'їзді в м. Маріуполь, яка містила напис « ОСОБА_12 » окрашений в кольори прапору України, а саме відкрили напис «Мариуполь» окрашений в кольори прапору рф.
Розподіл вищевказаних функцій учасників організованої групи, попередньо узгоджено між всіма членами організованої групи та відповідає раніше розробленому злочинному плану. А кандидатури на зайняття вищевказаних посад попередньо погоджувалися між членами організованої групи, з урахуванням раніше розробленого незаконного штатного розпису окупаційної адміністрації м. Маріуполя.
Таким чином, ОСОБА_6 , як представник влади, будучи учасником організованої злочинної групи, спільно з іншими членами організованої групи ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_8 , у період з березня 2022 року по теперішній час підозрюється у вчиненні дій з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, тобто кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 110 КК України.
Щодо обґрунтованої підозри.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст. 28 ч. 2 ст. 110 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- протоколом тимчасового доступу до матеріалів кримінального провадження № 22022050000000250 від 15.04.2022 за підозрою ОСОБА_6 у скоєнні злочину передбаченого ч. 2 ст. 111 КК України;
- протоколом огляду мережі інтернет від 15.04.2022;
- протоколом огляду мережі інтернет від 16.04.2022, яким виявлено відеозапис, щодо проведення зборів учасників організованої групи та інших осіб, яким висунуто та обрано ОСОБА_7 головою м. Маріуполь;
- протоколом огляду мережі інтернет від 18.04.2022;
- протоколом огляду мережі інтернет від 24.05.2022;
- протоколом огляду мережі інтернет від 03.06.2022;
- протоколом допиту свідка ОСОБА_13 від 23.06.2022;
- висновком експерт № 75 від 24.06.2022, за результатами проведення фотопортретної експертизи;
- протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 15.07.2022, з отриманими матеріалами за результатами проведення НС(Р)Д, якими встановлено, що ОСОБА_6 займає посаду заступника голови окупаційної адміністрації м. Маріуполь, його обов'язки та сфера відповідальності;
- протоколом огляду всесвітньої мережі інтернет, а саме групи в месенджері «Telegram» «Новый Мариуполь» від 13.08.2022 яким встановлено, що ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , приймають участь в пропагандистських, агітаційних заходах за участю представників рф, зокрема відкриття пам'ятника «бабушке-воину», заходах присвячених святкуванню дня росії, відкриттю стели перефарбованої в кольори рф, святкування «77-летие великой победы», в яких використовується символіка рф, та виражаються лозунги, щодо єдності народів, задля подальшого приєднання тимчасово окупованої території до складу рф.
- протоколом огляду всесвітньої мережі інтернет, а саме групи в месенджері «Telegram» «Глава ОСОБА_14 » від 13.08.2022 яким встановлено, що ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , приймають участь в пропагандистських, агітаційних заходах за участю представників рф, зокрема відкриття пам'ятника «бабушке-воину», заходах присвячених святкуванню дня росії, відкриттю стели перефарбованої в кольори рф, святкування «77-летие великой победы», в яких використовується символіка рф, та виражаються лозунги, щодо єдності народів, задля подальшого приєднання тимчасово окупованої території до складу рф.
- протоколом огляду всесвітньої мережі інтернет, а саме групи в месенджері «Telegram» «HMRFJBO42202202» від 22.08.2022, яким виявлено накази керівника організованої групи «голови администации г. Мариполя» ОСОБА_7 від 28.04.2022, якими ОСОБА_7 призначив ОСОБА_10 першим заступником голови окупаційної адміністрації м. Маріуполь Донецької області та ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 заступниками голови окупаційної адміністрації м. Маріуполь, тобто учасниками організованої групи.
Таким чином, ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні умисних дій особою, яка є представником влади, в складі організованої групи, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, тобто у вчиненні злочину, передбаченого ч.3 ст.28 ч. 2 ст. 110 КК України.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного ОСОБА_6 із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
Щодо належного повідомлення про підозру.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, захопленням території м. Маріуполь Донецької області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_1 ( НОМЕР_2 ) від ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 19.08.2022 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 23.08.2022, 24.08.2022 та 25.08.2022, за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22022050000003106, отримання письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч. 2 ст. 110 КК України, допиту підозрюваного тощо.
У аналогічний спосіб у газеті «Урядовий кур'єр» № НОМЕР_3 (7303) від 23.08.2022, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 23.08.2022 опубліковано повістку про виклик особи - ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на 26.08.2022, 27.08.2022 та 29.08.2022.
Жодного разу у призначений час громадянин України ОСОБА_6 у призначене місце не з'явився, про неможливість та причини неприбуття не повідомив.
23 серпня 2022 року слідчим за погодженням із прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_6 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України, а саме вручено захиснику ОСОБА_6 .
Таким чином 23.08.2022 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.28 ч. 2 ст. 110 КК України, а саме у вчиненні умисних дій особою, яка є представником влади, в складі організованої групи, з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Щодо ризиків.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
При цьому слідчий суддя враховує, що як обов'язковий критерій застосування запобіжного заходу ризик кримінального провадження має прогностичний характер, його визначення у конкретний проміжок часу спрямоване на усунення негативного впливу на кримінальне провадження в майбутньому. Безумовно, наявність заявлених ризиків має обґрунтовуватися, а обов'язки, про покладення (продовження) яких клопоче орган досудового розслідування у разі обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, - бути у взаємозв'язку з ними. Однак, в переважній більшості випадків, враховуючи їх вірогідний характер, класичні категорії доказування, притаманні судовому процесу, при їх обґрунтуванні не застосовуються. При встановленні ризиків кримінального провадження слідчий суддя застосовує стандарт достатності підстав вважати, що підозрюваний може вдатися до дій на шкоду кримінальному провадженню. Оцінюючи вірогідність такої поведінки підозрюваного, слідчий суддя має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності позапроцесуальних дій зазначеної особи.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:
- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_6 , в разі визнання його винуватим у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється (відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії особливо тяжких злочинів. Санкція ч. 2 ст. 110 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з конфіскацією майна або без такої;
- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення;
- неприбуття на виклик до слідчого та прокурора та не повідомлення слідчому та прокурору про причини та неможливість прибути, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;
- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, у складі організованої злочинної групи, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому він підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення свідчить:
- тимчасова окупація території України частини Донецької області, що дає йому можливість продовжувати співпрацювати з окупаційною владою військовими та державними органами країни-агресора, та унеможливлює реальне відбування покарання, яке може бути призначене останньому у разі його засудження за цей злочин;
- поведінка підозрюваного ОСОБА_6 , який своїми діями, що виражаються у співпраці з державою-агресором та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованої на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення ним відповідальності за збройну агресію проти України;
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрюваний зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.
Щодо перебування підозрюваного на окупованій території.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Під збройними формуваннями російської федерації Закон № 1207-VII визначає регулярні з'єднання і підрозділи, підпорядковані Міністерству оборони російської федерації, підрозділи та спеціальні формування, підпорядковані іншим силовим відомствам російської федерації, їхні радники, інструктори та іррегулярні незаконні збройні формування, озброєні банди та групи найманців, створені, підпорядковані, керовані та фінансовані РФ, а також за допомогою окупаційної адміністрації РФ, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні російській федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України (п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України № 1207-VII).
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до до Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 27 квітня 2022 року, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 року № 75 (у редакції наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 квітня 2022 року № 80) Маріупольська міська громада є тимчасово окупованою територією України.
Таким чином, факт тимчасової окупації території м Маріуполь Донецької області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження Радою національної безпеки і оборони України та Президентом України, крім того він визнаний Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується відповідями оперативних співробітників на виконання доручень слідчого, показами свідків.
Щодо розшуку.
Постановою слідчого від 14 листопада 2022 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_6 оголошено в розшук.
Висновки.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_6 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстави вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, його оголошено у розшук, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
Враховуючи факт переховування ОСОБА_6 від слідства, а також те, що у кримінальному провадженні зібрані докази, які у своїй сукупності свідчать про вчинення ним інкримінованого йому кримінального правопорушення, беручи до уваги його тяжкість та специфіку, а також те, що у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованого злочину йому може бути призначено покарання у виді реального позбавлення волі на строк до десяти років, дані про особу підозрюваного, є підстави вважати, що запобіжним заходом, який здатний забезпечити його належну поведінку, є тримання під вартою.
Крім того, у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, які входять до переліку, визначеного ч. 6 ст. 176 КПК України, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Щодо застави.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, які входять до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Інші питання.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Визначення строку дії ухвали про обрання запобіжного заходу, тобто визначення, таким чином строку тримання особи під вартою, здійснюється лише під час застосування щодо особи запобіжного заходу, що відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України, можливе після затримання особи, а слідчий суддя, суд не пізніш як через сорок вісім годин з часу доставки такої особи до органу досудового розслідування, зобов'язаний розглянути питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід за обов'язкової присутності такого підозрюваного, обвинуваченого.
Посилання захисника на те, що він не мав конфіденційної бесіди із своїм підзахисним, що позбавляє наразі висловити спільну правову позицію, слідчим суддею не враховується, оскільки при обранні підозрюваному запобіжного заходу в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, участь захисника не передбачена, втім, аби не порушувати право на захист, захисник взяв участь у судовому засіданні, йому не створювались перешкоди для прибуття у судове засідання з метою реалізації права на захист. При цьому, у випадку затримання підозрюваного згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після його затримання і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки його до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід. В такому разі до початку такого розгляду захисник має право на конфіденційну бесіду із своїм підзахисним.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176-178, 183, 194 КПК України, слідчий суддя -
Клопотання - задовольнити.
В порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрати ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 110 КК України, у кримінальному провадженні № 22022050000003106, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 08.08.2022 року, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановлює ухвалу.
Відповідно до ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, на підставі частини шостої статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
Дана ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1