Справа № 191/48/23
Провадження № 2-о/191/4/23
05 січня 2023 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого - судді Костеленко Я.Ю.
за участю секретаря - Омельченко К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Синельникове цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Синельниківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), про встановлення факту народження,-
Заявники ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулися до суду із заявою про встановлення факту народження, посилаючись на те, що 11 червня 2010 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 уклали шлюб, зареєстрований Комунарським відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції, актовий запис №283, про що свідчить свідоцтво про шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуваючи у шлюбі з ОСОБА_1 у пологовому будинку м. Ялта, заявник ОСОБА_2 народила дитину - дочку ОСОБА_3 . При народженні дитини їй було видано виписний епікриз. У зв'язку з тим, що медичні документи про народження, отримані на території АР Крим зразка російської федерації є недійсними, а довідка про народження дитини видана компетентною установою України - відсутня, вона позбавлена можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому поряду. У зв'язку з цим, на даний час, заявник не має можливості навіть вивезти дитину на не окуповану територію України, де оформити закордонний паспорт, щоб мати можливість реалізувати законні права дитини. Просять встановити факт народження дитини ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ялта, АР Крим Україна від батьків: матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки Республіки Вірменії та батька ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина Республіки Вірменії.
Представник заявників ОСОБА_4 надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності та відсутності заявників.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився за невідомих суду причин, хоча про день та час розгляду справи повідомлявся належним чином.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, встановив наступне.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п.7 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з п.1 ст.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій визначається тимчасово окупованою територією.
Відповідно до п.18 Постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
За загальними правилами ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявником для державної реєстрації народження дитини.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Відповідно до ч.1 ст.144 Сімейного кодексу України батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч.1 ст.122 СК України дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини.
Згідно з п.14 розділу III Правил державної реєстрації актів громадського стану в Україні якщо дитина народилась у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини за заявою будь-кого з них.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України.
Відповідно до частини 1 статті 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка утримує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Окрім того, за приписами ч.3 ст.317 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Судом встановлено, що відповідно до копії свідоцтва про шлюб НОМЕР_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , громадянин Республіки Вірменія та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянка Республіки Вірменії, 11.06.2010 уклали шлюб, що зареєстровано Комунарським відділом реєстрації актів цивільного стану Запорізького міського управління юстиції, актовий запис №283.
З виписного епікризу Ялинського пологового будинку від 25 квітня 2015 року, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 об 15.10 год. народила дитину - дівчинку.
05.05.2015 Ялтинським міським відділом записів актів громадянського стану Департаменту записів актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим видано свідоцтво про народження серія НОМЕР_2 . У відповідності до даних, вказаних у свідоцтві, ІНФОРМАЦІЯ_6 народилась ОСОБА_3 в м. Ялта Республіка Крим, Російська Федерація, мати - ОСОБА_2 , громадянство Республіки Вірменія, батько - ОСОБА_1 , громадянство Російська Федерація.
Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що станом на день реєстрації народження дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , заявники ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації та ОСОБА_2 є громадянкою Республіки Вірменія.
В той же час заявниками на підтвердження громадянства України не надано жодного документа, надано лише посвідки на постійне проживання відповідно до Закону України «Про імміграцію», виданих у 2008 році та 2010 році, згідно з якими вони є громадянами Вірменії.
Відповідно ст.4 Конституції України в Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом.
Відповідно до змісту матеріалів справи, наявні суперечливі докази щодо громадянства батьків дитини, суду не надані, актуальні, належні та допустимі докази щодо громадянства кожного із батьків дитини, клопотань про витребування відповідних доказів судом - не заявлено.
Відповідно до ч.2 ст.9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Згідно ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Задоволення ж заяви, у викладеній редакції, неможливе, оскільки за загальними приписами цивільного та сімейного законодавства України захист порушеного права та його відновлення можливе лише за умови доведеності цього права.
Враховуючи, що відомості про дитину, її батьків, зазначені в заяві, не співпадають з відомостями, зазначеними в свідоцтві про народження дитини, суд позбавлений можливості встановити заявлений факт.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 6 червня 2018 року по справі № 758/2671/17 провадження № 61-25701св18.
Керуючись ст.ст.12, 13, 81, 89, 247, 263-265, 293, 315, 317, 319 ЦПК України, суд, -
В задоволені заяви ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Синельниківський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Дніпро), про встановлення факту народження - відмовити.
На рішення протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду .
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання - після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Я.Ю. Костеленко