Рішення від 23.01.2023 по справі 440/10009/22

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

. 23 січня 2023 року м. Полтава Справа № 440/10009/22

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Клочка К.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі иакож позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі також відповідач-1), Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі також відповідач -2) , військової частини НОМЕР_1 (надалі також відповідач -3), про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, а саме просить:

- визнати протиправною бездіяльність Полтавського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду після призову на військову службу під час мобілізації та прибуття до Полтавського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

- зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу Військової частини НОМЕР_1 .

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час мобілізації (призову) позивач повинен був пройти медичний огляд з метою визначення придатності до військової служби, проте цього зроблено не було, чим порушено порядок призову під час мобілізації та поставлено стан його здоров'я під загрозу, оскільки відповідачу Полтавському об'єднаному міському територіальному центру комплектування та соціальної підтримки було достеменно відомо про наявність у позивача групи інвалідності та значні проблеми зі здоров'ям. Вказує, що враховуючи, що його призвано на військову службу з порушенням вимог закону, достатнім і ефективним способом захисту порушеного права є визнання протиправною бездіяльності Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення позивача на проходження медичного огляду та зобов'язання військової частини НОМЕР_1 виключити позивача зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2022 року визнано поважними причини пропуску строку звернення ОСОБА_1 до адміністративного суду та поновлено ОСОБА_1 пропущений строк звернення до суду у справі. Прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Залучено до участі у справі як другого відповідача Полтавський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази від відповідачів та встановлено строк для їх надання до суду.

07 грудня 2022 року до суду надійшов відзив Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на позовну заяву, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що на час прийняття рішення про мобілізацію позивача були відсутні підстави, які б підтверджували про його належність до осіб, які відповідно до статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову на військову службу. У Полтавському ОМТЦК та СП відсутні відомості про звернення позивача під час проходження служби до відповідних командирів для направлення на медичний огляд. Відповідно до наказу начальника Полтавського об'єднаного міського ТЦК та СП від 06.05.2022 №96 позивач вибув для проходження служби до іншої військової частини та у підпорядкуванні начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 не перебуває. Пояснює, що на даний час Полтавський обласний ТЦК та СП чи Полтавський об'єднаний міський ТЦК та СП не є органами, які можуть приймати будь-які рішення стосовно позивача.

23 грудня 2022 року до суду надійшов відзив Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки на позовну заяву, у якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що у Полтавському об'єднаному міському ТЦК та СП відсутні відомості про виклик позивача з метою здійснення його призову на військову службу під час мобілізації. Позивач самостійно з'явився до Полтавського об'єднаного міського ТЦК та СП та був призваний на військову службу під час мобілізації як військовозобов'язаний, який добровільно з'явився на призов. У Полтавському об'єднаному міському ТЦК та СП відсутні відомості про звернення позивача (під час проходження служби) до відповідних командирів для направлення на медичний огляд. На даний час відповідно до наказу начальника Полтавського об'єднаного міського ТЦК та СП від 06.05.2022 №96 - позивач вибув для проходження служби до іншої військової частини, у підпорядкуванні начальника Полтавського об'єднаного міського ТЦК та СП не перебуває. Отже, на даний час Полтавський об'єднаний міський ТЦК та СП не є органом, який може приймати стосовно позивача будь-яке рішення, тому вимоги позивача не ґрунтуються на положеннях законодавства та є безпідставними.

Копію ухвали суду від 22 листопада 2022 року військова частина НОМЕР_1 отримала 19 грудня 2022 року, однак відповідач не скористався правом на надання відзиву на позовну заяву у строк, встановлений судом.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини

ОСОБА_1 присвоєну другу групу інвалідності з 03.01.2017 безтерміново, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0563094, копія якої наявна у матеріалах справи /а.с. 15/.

У витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв (протокол №643 від 19 березня 2013 року) зазначено: "Осколкові поранення голови, нижньої та верхньої правих кінцівок, ЗЧМТ (контузія 1984 р.) колишнього військовослужбовця ОСОБА_1 , 1965 року народження, наслідком яких стали.... ПОРАНЕНННЯ, КОНТУЗІЯ, ЗАХВОРЮВАННЯ, ТАК, ПОВ'ЯЗАНІ З ВИКОНАННЯМ ОБОВ'ЯЗКІВ ВІЙСЬКОВОЇ СЛУЖБИ ПРИ ПЕРЕБУВАННІ В КРАЇНАХ, ДЕ ВЕЛИСЬ БОЙОВІ ДІЇ" /а.с. 18/.

Отже, ОСОБА_1 є інвалідом другої групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим Управлінням соціального захисту населення, копія якого наявна у матеріалах справи /а.с. 16/.

Підпунктом 2.86 пункту 2 наказу наказу т.в.о. військового комісара Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) №21 від 24.02.2022 відповідно до мобілізаційного плану призначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , призваного Полтавським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 24.02.2022- стрільцем відділення охорони взводу охорони роти охорони Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.41/.

Наказом т.в.о. військового комісара Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №96 від 06.05.2022 (пункт 22) молодшого сержанта ОСОБА_1 , стрільця роти охорони Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, призначеного наказом командувача військ оперативного командування " ІНФОРМАЦІЯ_3 " (по особовому складу) від 05.05.2022 №32-РС, зарахованого в розпорядження командира НОМЕР_3 окремої механізованої бригади, наказано вважати таким, що справи та посаду здав і вибув до нового місця служби до м. Біла Церква. З 06.05.2022 виключено із списків особового складу Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки та всіх видів забезпечення /а.с. 40/.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.05.2022 №111 молодшого сержанта по мобілізації ОСОБА_1 , зарахованого наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 05.05.2022 №32-РС у розпорядження військової частини НОМЕР_1 , призначено на посаду кулеметника 1 стрілецької роти 1 стрілецького батальйону, ВОС-101627А, який прибув для подальшого проходження служби з ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 07.05.2022 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення, а на котлове забезпечення за загальновійськовою нормою №1 зі сніданку 07.05.2022 та вирішено вважати таким, що 07.05.2022 справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою /а.с. 20/.

Позивач перебував на лікуванні у закладах охорони здоров'я у період з 29.06.2022 по 15.07.2022 та з 20.09.2022 по 27.09.2022, що підтверджується: випискою із медичної карти стаціонарного хворого № 839 /а.с. 25-26/, випискою із медичної карти стаціонарного хворого № 2081 /а.с.23-24/, довідкою № 745 від 05.08.2022 про тимчасову непрацездатність особи рядового і начальницького складу /а.с. 28/, виписним епікризом від 05.08.2022 /а.с. 29-30/.

11.10.2022 позивач звернувся до командира військової частини НОМЕР_1 із рапортом, у якому просив звільнити його зі Збройних Сил України в зв'язку з погіршенням стану здоров'я, що унеможливлює виконувати службові обов'язки /а.с. 28/.

Вважаючи протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження медичного огляду після призову на військову службу під час мобілізації та прибуття до Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

За приписами частин 1, 2, 3 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється, зокрема, громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом) або за призовом.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Частиною 4 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" встановлено, що порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами.

Статтею 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ (надалі - Закон №3543-ХІІ, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

За приписами статті 1 Закону України "Про оборону України" особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію. Мобілізацію провести на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Згідно пункту 3 цього Указу мобілізація проводиться протягом 90 діб із дня набрання чинності цим Указом.

Як вже зазначалося судом, підпунктом 2.86 пункту 2 наказу т.в.о. військового комісара Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) № 21 від 24.02.2022 відповідно до мобілізаційного плану призначено молодшого сержанта ОСОБА_1 , призваного Полтавським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки 24.02.2022- стрільцем відділення охорони взводу охорони роти охорони Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки, ІНФОРМАЦІЯ_2 /а.с.19,41/.

При цьому позивач зазначає про порушення його права на обов'язковий медичний огляд під час призову на військову службу.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (надалі - Закон №2232-XII) на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.

Статтею 22 Закону №3543-ХІІ визначені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Зокрема, відповідно до частин 3, 5 статті 22 Закону №3543-XII під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися до військових частин або на збірні пункти територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках керівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки), або у строки, визначені командирами військових частин (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку, військовозобов'язані, резервісти Служби зовнішньої розвідки України - за викликом керівників відповідних підрозділів Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язані Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

За приписами частини 5 статті 22 Закону №3543-XII (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особливості проходження медичного обстеження військовозобов'язаними та резервістами під час мобілізації, на особливий період визначаються Міністерством оборони України спільно з Міністерством охорони здоров'я України.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

За змістом пункту 7 цього Положення територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.

В силу пункту 12 цього Положення керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право, зокрема, видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження.

Частиною першою статті 39 Закону №2232-XII встановлено, що призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

На військову службу під час мобілізації призиваються резервісти та військовозобов'язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.

Призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації здійснюється для доукомплектування військових посад, передбачених штатами воєнного часу, у терміни, визначені мобілізаційними планами Збройних Сил України та інших військових формувань.

Порядок призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період визначений статті 39-1 Закону №2232-XII.

Частинами 6, 7 статті 39-1 Закону №2232-XII передбачено, що громадяни України, які призиваються на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, проходять у встановленому порядку обов'язковий медичний огляд.

Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають громадяни України, які на момент призову: 1) визнані за результатами медичного огляду непридатними до військової служби за станом здоров'я; 2) досягли граничного віку перебування в резерві, або якщо час, що залишився до досягнення такими громадянами граничного віку перебування в резерві, є меншим за строк, на який здійснюється призов; 3) вислужили встановлені строки військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, і з дня їх звільнення з такої служби пройшло менше одного року; 4) мають загальний строк військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у календарному обчисленні не менше одного року. Такі особи в зазначений період можуть бути призвані на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період за їхньою згодою.

Пунктом 2 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України, затвердженого Указом Президента України від 10 грудня 2008 року № 1153/2008 ( у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що громадяни проходять військову службу у Збройних Силах України (далі - військова служба) в добровільному порядку або за призовом.

У добровільному порядку громадяни проходять: військову службу (навчання) за контрактом курсантів у вищих військових навчальних закладах, а також закладах вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти); військову службу за контрактом осіб рядового складу; військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; військову службу за контрактом осіб офіцерського складу. З громадянами, які добровільно вступають на військову службу, укладається контракт згідно з додатками 1 і 2. За призовом громадяни проходять: строкову військову службу; військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; військову службу за призовом осіб офіцерського складу.

Згідно з пунктом 3 цього Положення громадяни, які добровільно вступають на військову службу (далі - військова служба за контрактом) або призиваються, проходять обов'язковий медичний огляд у порядку, що затверджується Міністерством оборони України за погодженням із центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі по тексту - Положення №402).

Пунктом 1.1. глави 1 розділу ІІ Положення №402 передбачено, що медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) з метою визначення придатності, зокрема: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю.

Відповідно до пунктів 2.1, 2.2 глави 2 розділу ІІ Положення №402 організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань приписки і районні (міські) призовні комісії, в областях - на обласні призовні комісії та призовні комісії Автономної Республіки Крим і міста Києва.

Медичний огляд призовників проводиться на призовних дільницях районних (міських) військових комісаріатів лікарями, які залучаються з місцевих лікувальних закладів рішенням керівника місцевої державної адміністрації, на збірних пунктах Автономної Республіки Крим, обласних, Київського міського військових комісаріатів - лікарями медичного відділення тимчасового штату збірного пункту, які залучаються з лікувальних закладів відповідних управлінь охорони здоров'я. Кожний призовник оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за наявності медичних показань і лікарями інших спеціальностей.

Згідно з пунктами 3.1, 3.2, 3.3 глави 3 розділу II Положення №402 медичний огляд військовозобов'язаних проводиться за рішенням військового комісара ВЛК військових комісаріатів.

Військовозобов'язані, залежно від категорії запасу, військово-облікової спеціальності та призначення, підлягають повторному огляду ВЛК військових комісаріатів. Крім того, офіцери запасу підлягають повторному огляду зазначеними ВЛК під час чергового атестування, а рядовий, сержантський та старшинський склад запасу ВЛК військових комісаріатів - у разі зміни призначення.

Кожний військовозобов'язаний оглядається хірургом, терапевтом, невропатологом, психіатром, окулістом, оториноларингологом, стоматологом, дерматологом, а за медичними показаннями і лікарями інших спеціальностей.

Повторний медичний огляд військовозобов'язаних, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів, раніше визнаних придатними до військової служби або непридатними до військової служби в мирний час за станом здоров'я, а також військовозобов'язаних плавскладу ВМС Збройних Сил України проводиться один раз на 5 років ВЛК військових комісаріатів, а льотного складу - ЛЛК військових комісаріатів.

Військовозобов'язані, визнані непридатними до військової служби, повторно оглядаються ВЛК військових комісаріатів за місцем проживання після обов'язкового обстеження у спеціалізованих лікувально-профілактичних закладах. Медичний огляд цієї категорії громадян проводиться за графою ІІ Розкладу хвороб, а тих, які мають офіцерське звання, - за графою ІІІ цього Розкладу хвороб.

Отже, громадяни України, які добровільно вступають на військову службу або призиваються, у тому числі, із числа резервістів в особливий період, проходять у встановленому порядку обов'язковий медичний огляд, за результатом якого визначаються особи, які є непридатними до військової служби за станом здоров'я.

При цьому, наявність попереднього запису у обліковій картці про придатність до військової служби не звільняє відповідну особу від обов'язку направити військовозобов'язаного на такий медичний огляд.

Однак, у порушення наведених вище норм права, позивач не був направлений Полтавським об'єднаним міським територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на обов'язковий медичний огляд та не пройшов такий обов'язковий медичний огляд під час призову для проходження військової служби під час мобілізації в особливий період, який оформлено наказом т.в.о. військового комісара Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (по стройовій частині) №21 від 24.02.2022 /а.с. 41/.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження обов'язкового медичного огляду під час призову на військову службу 24 лютого 2022 року.

Матеріалами справи підтверджено, що у подальшому Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 07.05.2022 №111 молодшого сержанта по мобілізації ОСОБА_1 , зарахованого наказом командира військової частини НОМЕР_4 (по особовому складу) від 05.05.2022 №32-РС у розпорядження військової частини НОМЕР_1 , призначено на посаду кулеметника 1 стрілецької роти 1 стрілецького батальйону, ВОС-101627А, який прибув для подальшого проходження служби з ІНФОРМАЦІЯ_4 , з 07.05.2022 зараховано до списків особового складу та на всі види забезпечення, а на котлове забезпечення за загальновійськовою нормою №1 зі сніданку 07.05.2022 та вирішено вважати таким, що 07.05.2022 справи та посаду прийняв та приступив до виконання службових обов'язків за посадою /а.с. 20/.

Тобто з 07.05.2022 позивач проходить службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Водночас, відповідно до довідки ВЛК від 27.09.2022 №547 військової частини НОМЕР_5 позивач обмежено придатний до військової служби.

Відповідно до підпункту "б" пункту 2 частини 4 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовослужбовці, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, звільняються з військової служби на підставах: під час воєнного стану: за станом здоров'я - на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивачем не надано до суду висновку (постанови) військово-лікарської комісії про його непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку, а за відсутності такого документу законом не встановлено обов'язку командира військової частини, у якій проходить службу військовослужбовець, який не пройшов обов'язкового медичного огляду, звільнити такого військовослужбовця з військової служби під час воєнного стану.

З огляду на викладене вище, позовна вимога про зобов'язання військової частини НОМЕР_1 виключити ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , - необґрунтована та задоволенню не підлягає.

За приписами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач правомірності своїх дій у спірних правовідносинах не довів, що є підставою для задоволення позовних вимог у відповідній частині.

Отже, адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2-10, 72-80, 139, 229, 243-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ) до Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Дмитра Коряка, 4А, м. Полтава, 36039), Полтавського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (, вул. Шевченка, 78-А, м. Полтава, 36039, код ЄДРПОУ 07851296), військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Полтавського об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не направлення ОСОБА_1 на проходження обов'язкового медичного огляду під час призову на військову службу 24 лютого 2022 року.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною восьмою статті 18, частинами сьомою-восьмою статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів складення повного судового рішення.

.

Суддя К.І. Клочко