Справа № 420/16930/22
25 січня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства молоді та спорту України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Міністерства молоді та спорту України (далі - відповідач), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань присвоєння спортивних звань Міністерства молоді та спорту України, оформлене протоколом № 4 від 06.09.2022 року, в частині відмови ОСОБА_1 в присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту» з гандболу;
зобов'язати Міністерство молоді та спорту України повторно розглянути питання щодо присвоєння ОСОБА_1 спортивного звання «Майстер спорту» з гандболу відповідно до вимог законодавства України.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач у складі команди гандбольного клубу ФГО «Одеса» став бронзовим призером Чемпіонату України з гандболу (чоловіча Суперліга) сезону 2020-2021. На підставі цього, відповідно до подання Федерації гандболу Одеської області Управління фізичної культури та спорту Одеської обласної державної адміністрації листом № 1677/01-14/1168 від 08.11.2021 звернулося до Міністерства молоді та спорту України з клопотанням про присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу десятьом гравцям команди ФГО «Одеса». Розглянувши зазначене звернення, Міністерство молоді та спорту України в особі Департаменту олімпійського спорту, клопотання відносно семи гравців команди задовольнило, а щодо трьох гравців, а саме ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 відмовило, посилаючись на невідповідність вимогам п.8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України, проте не конкретизуючи про яку саме невідповідність йде мова.
Федерація гандболу Одеської області додатково розглянула та перевірила документи на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 на відповідність вимогам п.8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України й повторно звернулася до Управління фізичної культури та спорту Одеської обласної державної адміністрації з поданням про порушення ним клопотання перед Мінмолодьспортом про присвоєння останнім звання «Майстер спорту України» з гандболу. В свою чергу Управління фізичної культури та спорту Одеської обласної державної адміністрації, вивчивши матеріали відносно ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , листом № 124/17/01 -12/2-22/91 від 10.02.2022 року вдруге звернулося із зазначеним питання до Мінмолодьспорту.
Розглянувши повторне звернення, Департамент олімпійського спорту Мінмолодьспорту клопотання щодо ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу задовольнив, а щодо позивача відмовив, посилаючись на нібито ту саму невідповідність їх вимогам п.8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України.
Вважаючи таке рішення Департаменту олімпійського спорту Мінмолодьспорту необґрунтованим та безпідставним, 03.08.2022 року позивач звернувся із заявою (клопотанням) до Міністра молоді та спорту України про забезпечення реалізації закріпленого законодавством України права на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу шляхом розгляду матеріалів на засіданні Комісії з питань присвоєння спортивних звань. За результатами розгляду звернення матеріали розглянуті на засіданні Комісії з питань присвоєння спортивних звань Мінмолодьспорту та прийнято рішення про відмову у присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу (протокол №4 від 06.09.22 року) через нібито невідповідність вимогам п. 8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України, а саме у зв'язку із тим, що з 22 ігор чемпіонату України з гандболу серед чоловічих команд Суперліги сезону 2020-2021 згідно з протоколами змагань позивач був заявлений у 14-ти протоколах, а його ігрова активність зафіксована та підтверджена лише у 3-х.
Рішення Комісії з питань присвоєння спортивних звань Мінмолодьспорту, оформлене протоколом №4 від 06.09.22 року, позивач вважає таким, що порушує його права та інтереси в частині безпідставної відмови у присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою від 28.11.2022 провадження у вказаній справі відкрите, розгляд справи призначений за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
05.01.2023 відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що останній позов не визнає.
Зокрема, свою позицію обґрунтовує тим, що згідно з підпунктом 8 пункту 3 розділу III Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затверджену Наказом Мінмолодьспорту від 11.10.2013 №582 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.11.2013 за №1861/24393, в ігрових видах спорту кваліфікаційні норми та вимоги до спортивного звання «Майстер спорту України» та спортивних розрядів вважаються виконаними, якщо учасник команди був включений до заявочного листка стартового протоколу змагань, брав участь у змагальній діяльності і зіграв не менше ніж 50 відсотків ігор за календарем відповідних змагань.
Оскільки вимоги вищезазначеного Положення щодо присвоєння спортивного звання не були виконані, то на засіданні комісії з питань присвоєння спортивних звань прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 (Протокол №4 від 06.09.2022) у зв'язку з невідповідністю вимогам пункту 8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 11.10.2013 №582 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.11.2013 за №1861/24393, а саме: ОСОБА_1 з 22-х ігор чемпіонату України з гандболу серед чоловічих команд Суперліги сезону 2020-2021 згідно з протоколами змагань був заявлений у 14-ти протоколах, а ігрова активність зафіксована та підтверджена лише у 3-х.
Рішення щодо відмови присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу ОСОБА_1 є законним та обґрунтованим.
З огляду на викладене відповідач просить відмовити у задоволенні позову.
Позивачем 17.01.2023 подано відповідь на відзив. Позивач зазначає, що пункт 8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого Наказом Міністерства молоді та спорту України від 11.10.2013 року за № 582 визначає, що в ігрових видах спорту кваліфікаційні норми та вимоги до спортивного звання «Майстер спорту України» вважаються виконаними, якщо учасник команди:
1) був включений до заявочного листка стартового протоколу змагань;
2) брав участь у змагальній діяльності і зіграв не менше ніж 50 відсотків ігор за календарем відповідних змагань.
Жодної іншої нормативної вимоги до присвоєння спортивного звання (зафіксована та підтверджена ігрова активність тощо) зазначений пункт не містить. Вимога наявності певного рівня «зафіксованої та підтвердженої ігрової активності» не зустрічається в інших положеннях зазначеного нормативно-правового акту й решті актів Мінмолодьспорту України.
Щодо повного виконання кваліфікаційних норм та вимог до присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу свідчить те, що з 22-х проведених турів Чемпіонату України з гандболу серед чоловічих команд Суперліги сезону 2020-2021, до заявочного листа стартового протоколу змагань був включений у 14 іграх (нормативна вимога включення до заявочного листка стартового протоколу змагань), в тому числі у 12 іграх брав участь у змагальній діяльності на рівні 30-50 відсотків ігрового часу (нормативна вимога участі у змагальній діяльності та гри не менше ніж 50 відсотків ігор за календарем відповідних змагань). Тобто з 22 турів (ігор) був заявлений та фактично грав у 12-ти, що складає 55 % усіх ігор за календарем змагань. Зазначене підтверджується копіями протоколів змагань, що містяться у матеріалах справи.
Ключовими ознаками «ігрової активності» повинні передовсім визнаватися вихід і перебування на ігровому майданчику протягом ігрового часу, а не результативність в закинутих у ворота суперника м'ячах, штрафних вилученнях з майданчика і тому подібне. Позивач у 12-ти іграх з 22-х перебував на ігровому майданчику на рівні 30-50 % ігрового часу, а це, в свою чергу, складає 55 % усіх ігор за календарем.
Наданий відповідачем витяг з протоколу №4 від 06.09.2022 року Комісії з питань присвоєння спортивних звань, що стосується відмови у присвоєнні ОСОБА_1 , спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу не містить вказівки на підстави (мотиви) такої відмови. Виходячи з цього, посилання на відсутність ніби-то належної «ігрової активності» у відзиві та листі-відповіді Мінмолодьспорту України № 675/Ц-373/22/4.6 від 28.09.2022 року є власною інтерпретацією представником (представниками) Мінмолодьспорту кваліфікаційних норм та вимог до спортивного звання «Майстер спорту України», визначених пунктом 8 розділу III «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України.
Крім того, згідно додатку до Наказу Мінмолодьспорту України №1223 від 10.12.2013 року (в редакції Наказу Мінмолодьспорту України №1466 від 10.04.2017 року) затверджено склад комісії з присвоєння спортивних звань у кількості 11 членів. У наданому відповідачем витязі з протоколу №4 від 06.09.2022 року Комісії з питань присвоєння спортивних звань зазначається присутність на засіданні 10 членів комісії включно з секретарем, який має право голосу, та відсутність 1-го ( ОСОБА_4 ). Проте, в частині визначення результатів голосування фігурує 9 членів (проголосувало «за» - 7, «проти» - 0, «утрималось» -2).
Розглянувши надані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.
З матеріалів справи вбачається, що громадська організація «Федерація гандболу Одеської області» у зв'язку з виконанням нормативних вимог Єдиної спортивної класифікації України звернулася до Управління фізичної культури і спорту Одеської облдержадміністрації з проханням порушити клопотання про присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу, зокрема, ОСОБА_1 .
Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації листом від 08.11.2021 № 1677/01-14/1168 звернулося до Міністерства молоді та спорту України з проханням присвоїти спортивне звання «Майстер спорту України» з гандболу, зокрема, ОСОБА_1 .
Департамент олімпійського спорту Міністерства молоді та спорту листом від 26.11.2021 № 10242/4.6 повідомив, що надані до Мінмолодьспорту матеріали на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу не відповідають вимогам пункту 8 розділу ІІІ «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 11.10.2013 № 582.
19.01.2022 громадська організація «Федерація гандболу Одеської області» у зв'язку з виконанням нормативних вимог Єдиної спортивної класифікації України звернулася до Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації з проханням порушити клопотання про присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу, зокрема, ОСОБА_1 .
Управління фізичної культури і спорту Одеської обласної державної адміністрації листом від 10.02.2022 № 124/01-12/2-22/191 повторно звернулося до Міністерства молоді та спорту України з проханням присвоїти спортивне звання «Майстер спорту України» з гандболу, зокрема, ОСОБА_1 .
Департамент олімпійського спорту Міністерства молоді та спорту листом від 13.05.2022 № 2460/4.6 повідомив, що надані до Мінмолодьспорту матеріали на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу не відповідають вимогам пункту 8 розділу ІІІ «Умови присвоєння спортивних звань» Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 11.10.2013 № 582. 03.08.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, у якій просив забезпечити реалізацію закріпленого законодавством України права на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу.
Відповідно до витягу з протоколу № 4 засідання Комісії з питань присвоєння спортивних звань Міністерства молоді та спорту України вирішено не підтримувати кандидатуру ОСОБА_1 для присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України». Результат голосування: за - 7, проти - 0, утрималися - 2.
На звернення позивача відповідач листом від 28.09.2022 № 675/Ц-373/22/4.6 повідомив, що надані матеріали на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу відповідно до Кваліфікаційних норм та вимог Єдиної спортивної класифікації України з олімпійських видів спорту, затверджених наказом Мінмолодьспорту від 17.04.2014 № 1258, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 8 травня 2014 за № 488/25265, було розглянуто Комісією з питань присвоєння спортивних звань та прийнято рішення про відмову (протокол № 4 від 06.09.2022) у зв'язку з невідповідністю вимогам пункту 8 розділу ІІІ Положення про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженого наказом Мінмолодьспорту від 11.10.2013 № 582, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 4 листопада 2013 за № 1861/24393, а саме ОСОБА_1 з 22-х ігор чемпіонату України з гандболу серед чоловічих команд Суперліги сезону 2020-2021 рр. згідно з протоколами змагань був заявлений у 14-ти протоколах, а ігрова активність зафіксована та підтверджена лише у 3-х.
Не погоджуючись із тим, що йому відмовлено у присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.
Спірні правовідносини врегульовано Законом України 24.12.1993 року № 3808-XII «Про фізичну культуру і спорт» (із змінами і доповненнями) (далі - Закон №3808), Положенням про Міністерство молоді та спорту України, затвердженим Кабінетом Міністрів України від 02.07.2014 року №220 (із змінами і доповненнями) (далі - Положення №220), Положенням про Єдину спортивну класифікацію України, затвердженим наказом Міністерства молоді та спорту України від 11.10.2013 року №582, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.11.2013 року за № 1861/24393 (із змінами і доповненнями) (далі - Положення про ЄСКУ).
Відповідно до частин першої - третьої статті 42 Закону №3808 Єдина спортивна класифікація України визначає порядок, умови та вимоги, необхідні для присвоєння спортсменам і тренерам спортивних звань та спортивних розрядів з видів спорту, визнаних в Україні. Єдина спортивна класифікація України затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту, відповідно до затвердженого ним Положення про Єдину спортивну класифікацію України з урахуванням пропозицій всеукраїнських спортивних федерацій.
В Україні присвоюються такі спортивні звання: заслужений тренер України; заслужений майстер спорту України; майстер спорту України міжнародного класу; гросмейстер України; майстер спорту України.
Спортсменам, які виконали кваліфікаційні вимоги, передбачені Єдиною спортивною класифікацією України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, видає посвідчення про присвоєння відповідного спортивного звання.
Згідно з абзацами 1-2 пункту 1 Положення №220 Міністерство молоді та спорту України (Мінмолодьспорт) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінмолодьспорт є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у молодіжній сфері, сферах фізичної культури і спорту, національно-патріотичного виховання.
Відповідно до пункту 1 розділу I Положення про ЄСКУ єдина спортивна класифікація України визначає порядок, умови та вимоги, необхідні для присвоєння спортсменам і тренерам (тренерам-викладачам) спортивних звань та спортивних розрядів з видів спорту, визнаних в Україні.
Згідно з пунктом 1-2 розділу IV Положення про ЄСКУ спортивні звання присвоюються наказом Мінмолодьспорту України.
Згідно з пунктами 8-10 розділу IV Положення про ЄСКУ підставою для відмови у присвоєнні спортивного звання є: невиконання вимог цього Положення; невиконання кваліфікаційних норм та вимог до видів спорту, які затверджуються наказом Мінмолодьспорту України; виявлення недостовірної інформації в документах, які подано на присвоєння спортивного звання; довічна спортивна дискваліфікація спортсмена, у тому числі за порушення антидопінгових правил.
Для врегулювання спірних питань, пов'язаних з присвоєнням спортивних звань, наказом Мінмолодьспорту України утворюється постійно діюча комісія з питань присвоєння спортивних звань (далі - Комісія), яку очолює заступник Міністра молоді та спорту України з відповідного напряму діяльності.
Основними завданнями Комісії є: розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання у разі їх повторного надходження в установленому порядку; розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання у разі відсутності висновку або негативного висновку всеукраїнської спортивної федерації з відповідного виду спорту (спортивної федерації інвалідів); розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання "Заслужений тренер України" першому тренеру (тренеру-викладачу) спортсмена; розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання "Заслужений тренер України" тренеру, який виконав умови присвоєння спортивних звань, але не має відповідної освіти; розгляд питання щодо позбавлення спортивного звання; розгляд матеріалів для присвоєння спортивних звань іноземцям та особам без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах; забезпечення дотримання посадовими особами Мінмолодьспорту України установлених цим Положенням строків опрацювання відповідних матеріалів.
Порядок роботи Комісії визначається наказом Мінмолодьспорту України.
Наказом Мінмолодьспорту України від 10.12.2013 року №1223 «Про створення комісії з питань присвоєння спортивних звань та визначення порядку її роботи» створено постійно діючу комісію з питань присвоєння спортивних звань (далі також - Комісія) та затверджено її склад згідно з додатком. Визначено, що загальне керівництво діяльністю Комісії здійснює голова Комісії (у разі його відсутності - заступник голови Комісії); організаційною формою роботи Комісії є засідання, які проводяться у разі необхідності; підготовку матеріалів до засідань Комісії здійснює структурний підрозділ, до повноважень якого належать питання щодо присвоєння спортивних звань, за поданням структурного підрозділу, до повноважень якого віднесено координацію розвитку відповідного виду спорту; засідання Комісії є правомочним у разі присутності на ньому більш як половини її членів; рішення Комісії приймається на її засіданні шляхом відкритого голосування більшістю голосів присутніх (у разі рівного розподілу голосів голос голови Комісії є вирішальним) та оформлюється протоколом, який підписують усі присутні на засіданні члени Комісії.
Відповідно до додатку до наказу Мінмолодьспорту України від 10.12.2013 року №1223 затверджено склад комісії з питань присвоєння спортивних звань у кількості 12 членів.
Наказом Мінмолодьспорту України від 10.04.2017 року №1466 внесено зміни до Складу Комісії з питань присвоєння спортивних звань, затвердженого наказом Мінмолодьспорту України від 10.12.2013 №1223, виклавши його в новій редакції, що додається.
Відповідно до додатку до наказу Мінмолодьспорту України від 10.12.2013 року №1223 (в редакції наказу Мінмолодьспорту від 10.04.2017 року №1466) затверджено склад комісії з питань присвоєння спортивних звань у кількості 11 членів.
Згідно з статтею 42 Закону України "Про фізичну культуру і спорт" (далі - Закон) Єдина спортивна класифікація України визначає порядок, умови та вимоги, необхідні для присвоєння спортсменам і тренерам спортивних звань та спортивних розрядів з видів спорту, визнаних в Україні. Єдина спортивна класифікація України затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері фізичної культури та спорту, відповідно до затвердженого ним Положення про Єдину спортивну класифікацію України з урахуванням пропозицій всеукраїнських спортивних федерацій.
В Україні присвоюються такі спортивні звання: заслужений тренер України; заслужений майстер спорту України; майстер спорту України міжнародного класу; гросмейстер України; майстер спорту України.
Спортсменам, які виконали кваліфікаційні вимоги, передбачені Єдиною спортивною класифікацією України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері фізичної культури та спорту, видає посвідчення про присвоєння відповідного спортивного звання.
Згідно із пунктом 1 розділу І Положення про Єдину спортивну класифікацію України затверджену наказом Мінмолодьспорту від 11.10.2013 №582 та зареєстровано у Міністерстві юстиції України 04.11.2013 за №1861/24393 (далі - Положення) Єдина спортивна класифікація України визначає порядок, умови та вимоги, необхідні для присвоєння спортсменам і тренерам (тренерам-викладачам) спортивних звань та спортивних розрядів з видів спорту, визнаних в Україні.
Відповідно до пункту 8 розділу III Положення в ігрових видах спорту кваліфікаційні норми та вимоги до спортивного звання "Майстер спорту України" та спортивних розрядів вважаються виконаними, якщо учасник команди був включений до заявочного листка стартового протоколу змагань, брав участь у змагальній діяльності і зіграв не менше ніж 50 відсотків ігор за календарем відповідних змагань.
У випадках неможливості проведення усіх ігор, передбачених календарем відповідних змагань чемпіонату України на відповідний рік, з незалежних від організатора причин (загроза поширення епідемії, пандемії та/або на час загрози військового, техногенного, природного чи іншого характеру), чемпіонат у відповідному спортивному сезоні вважається таким, що відбувся, якщо проведено не менш ніж 50 відсотків ігор, передбачених календарем таких змагань.
Відповідно до Додатку 15 Кваліфікаційних норм та вимог Єдиної спортивної класифікації України з олімпійських видів спорту (Гандбол), затверджених Наказом Міністерства молоді та спорту України від 17.04.2014 року за № 1258, на присвоєння спортивного звання «Майстер спорту України» претендують гравці команди, яка посіла 1-3 місце на чемпіонаті України (суперліга).
Згідно з пунктом 7, 8 розділу IV Положення у разі невідповідності матеріалів вимогам, передбаченим пунктами 2 та 3 цього розділу, структурний підрозділ Мінмолодьспорту України, до повноважень якого віднесено координацію розвитку виду спорту, письмово повідомляє установу, заклад, організацію (Міністерство освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим, структурний підрозділ з фізичної культури та спорту обласних, Київську та Севастопольську міські державні адміністрації), яка порушила клопотання, про відмову у присвоєнні спортивного звання.
Підставою для відмови у присвоєнні спортивного звання є:
невиконання вимог цього Положення;
невиконання кваліфікаційних норм та вимог до видів спорту, які затверджуються наказом Мінмолодьспорту України;
виявлення недостовірної інформації в документах, які подано на присвоєння спортивного звання;
довічна спортивна дискваліфікація спортсмена, у тому числі за порушення анти допінгових правил.
Також відповідно пункту 10 розділу IV Положення основними завданнями Комісії є:
розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання у разі їх повторного надходження в установленому порядку;
розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання у разі відсутності висновку або негативного висновку всеукраїнської спортивної федерації з відповідного виду спорту (спортивної федерації осіб з інвалідністю);
розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання "Заслужений тренер України" першому тренеру (тренеру-викладачу) спортсмена;
розгляд матеріалів щодо присвоєння спортивного звання "Заслужений тренер України" тренеру, який виконав умови присвоєння спортивних звань, але не має відповідної освіти;
розгляд питання щодо позбавлення спортивного звання;
розгляд матеріалів для присвоєння спортивних звань іноземцям та особам без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах;
забезпечення дотримання посадовими особами Мінмолодьспорту установлених цим Положенням строків опрацювання відповідних матеріалів.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 22-х проведених турів Чемпіонату України з гандболу серед чоловічих команд Суперліги сезону 2020-2021 до заявочного листа стартового протоколу змагань був включений у 14 іграх (нормативна вимога включення до заявочного листка стартового протоколу змагань), в тому числі у 12 іграх брав участь у змагальній діяльності на рівні 30-50 відсотків ігрового часу (нормативна вимога участі у змагальній діяльності та гри не менше ніж 50 відсотків ігор за календарем відповідних змагань). Таким чином, з 22 турів (ігор) був заявлений та фактично грав у 12-ти, що складає 55 % усіх ігор за календарем змагань.
Протоколом № 4 від 06.09.2022 засідання комісії з питань присвоєння спортивних звань ОСОБА_1 відмовлено у присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України».
Однак, як вбачається з протоколу № 4 від 06.09.2022 засідання комісії з питань присвоєння спортивних звань, відповідачем не зазначено в протоколі підстав обґрунтування прийняття рішення про відмову позивачеві у присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України», а тому суд вважає, що в цій частині позов підлягає задоволенню.
Оскільки судом визнано протиправним та скасовано рішення суб'єкта владних повноважень щодо відмови в присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу, наслідком встановлення такої протиправності рішення є зобов'язання Міністерства молоді та спорту України повторно розглянути питання щодо присвоєння позивачу спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу.
Доводи відповідача висновки суду не спростовують.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Приписами ч.1 ст.77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Враховуючи те, що відповідач не надав суду належних та допустимих доказів в обґрунтування своїх заперечень, суд дійшов до висновку про задоволення позову.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 143, 242 - 246, 250, 255, 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Міністерства молоді та спорту України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань присвоєння спортивних звань Міністерства молоді та спорту України, оформлене протоколом № 4 від 06.09.2022 року, в частині відмови ОСОБА_1 в присвоєнні спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу.
Зобов'язати Міністерство молоді та спорту України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 42, код ЄДРПОУ 38649881) повторно розглянути питання щодо присвоєння ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) спортивного звання «Майстер спорту України» з гандболу.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства молоді та спорту України (01601, м. Київ, вул. Еспланадна, 42, код ЄДРПОУ 38649881) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 992 (дев'ятсот дев'яносто дві) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.С. Пекний