Справа № 420/15454/22
24 січня 2023 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) про визнання протиправною та скасування вимоги,
встановив:
I. Зміст позовних вимог
28.10.2022 року Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради ( далі позивач) звернулась до суду із адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) ( далі - відповідач, Інспекція), в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 21.09.2022 № 2645/3.5 щодо приведення території у відповідність із законодавством.
II. Позиція позивача, заперечення відповідача
На обґрунтування вказаних вимог позивач вказує, що вимога Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 21.09.2022 № 2645/3.5 є незаконною, оскільки прийнята в порушення визначених законом повноважень, без законних на то підстав та адресована суб'єкту, повноважень якого не відносяться щодо виконання таких вимог. Зокрема, позивач вказує на відсутність у відповідача повноважень видавати оскаржувану вимогу у вигляді «вимоги щодо приведення території у відповідність із законодавством», оскільки пунктом «і» частини 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачені повноваження на внесення у встановленому порядку до органів державної влади та органів місцевого самоврядування вимог щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та оборони природних ресурсів. При цьому, Суворовська районна адміністрація не є ані органом державної влади, ані органом місцевого самоврядування, у зв'язку з чим вимога, передбачена пунктом «і» частини 1 ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», не може бути адресована позивачу. Щодо законності підстав прийняття оскаржуваної вимоги, позивач вказує, що підставою її прийняття є результат проведеного обстеження території Суворовського району (між 2-м Локомотивним провулком та 2-ою Сортувальною вулицею), проте текст оскаржуваної вимоги не містить посилання на акт, складений за результатом такого обстеження, тобто планового або позапланового заходу державного нагляду (контролю). Про проведення такого обстеження Суворовська районна адміністрація не інформувалася, жодна посадова особа районної адміністрації під час проведення обстеження не була присутня. Таким чином позивач вважає, що захід державного нагляду (контролю) у вигляді обстеження, був проведений в порушення вимог та порядку, визначених Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та без складання у встановленому цим Законом порядку відповідного акту. Також позивач вважає, що за відсутності відповідного рішення Кабінету Міністрів України, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2022 № 303 (зі змінами) «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану», Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу не мала підстав для проведення в період воєнного стану заходу державного нагляду (контролю) як у формі обстеження території, так і в іншій формі.
01.12.2022 року відповідачем надано до суду відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволені позовних вимог, вказуючи на правомірність винесеної вимоги, оскільки у даному випадку, повноваження Інспекції на видання індивідуального акту узгоджуються з положеннями пункту «і» частини першої ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 21, частини першої статті 37 Закону України «Про відходи», та передбачені Положеннями про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), а Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування та відповідно до п.7.17 Правил благоустрою території міста Одеси, затверджених рішенням Одеської міської ради від 23.12.2011 року №1631-VI до її компетенції належить вирішення питань у сфері поводження з відходами відповідно до законодавства, зокрема ліквідації стихійних звалищ при відсутності балансоутримувачів. При цьому, відповідач вказує, що оскаржувана вимога видана на підставі положень ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а не Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності», яким врегульовано здійснення планових/позапланових заходів державного нагляду (контролю), а тому твердження позивача, що вимога є незаконною з урахуванням постанови Кабінетом Міністрів України від 13.03.2022 № 303 є безпідставними.
02.12.2022 року позивачем надана відповідь на відзив на позов, яким вважає, що відповідачем у відзиві на адміністративний позов жодним чином не спростовані доводи позивача про відсутність у відповідача повноважень та законних підстав на видання індивідуального розпорядчого акту у вигляді «вимоги щодо приведення території у відповідність із законодавством» Крім того, Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу, як міжрегіональний територіальний орган Держекоінспекцїї (центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується безпосередньо Кабінетом Міністрів України), заходи державного нагляду (контролю) має здійснювати відповідно до вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) в сфері господарської діяльності» у вигляді планових або позапланових заходів, проте відповідач у відзиві на позов вказує на те, що оскаржувану вимогу видано на підставі статті 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища». Додатково звертає увагу суду на те, що датою складання акту обстеження без номеру є 13.07.2022, а датою винесення оскаржуваної вимоги 21.09.2022 року, тобто більш ніж через два місяці після складання акту. Наказ Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу від 30.06.2022 № 407, який зазначено у акті обстеження, на сайті відповідача відсутній та до відзиву не доданий. Відтак, вважає, що зазначені вище порушення вимог чинного законодавства щодо порядку проведення обстеження, щодо складання акту обстеження, щодо строків вжиття подальших заходів на підставі акту обстеження, є додатковими свідченнями протиправності вимоги від 21.09.2022 № 2645/3.5.
III. Процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 11.11.2022 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч.5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Цією ухвалою зобов'язано Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська область) разом з відзивом на позовом надати суду належним чином засвідчені копії документів, які слугували підставою для прийняття оскаржуваної вимоги від 21.09.2022 № 2645/3.5.Частиною 4 ст.243 КАС України передбачено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Оскільки відсутні клопотання про розгляд справи у судовому засіданні, справа розглядається в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
IV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
22.06.2022 року в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) видано наказ « Про забезпечення контролю за додержанням природоохоронного законодавства на території Миколаївської та Одеської областей», яким з метою належного виконання завдань, покладених на Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (далі - Інспекція) відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07.04.2020 № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.04.2020 за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (нова редакція), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 255 та наказу Інспекції від 11.03.2022 № 337 наказано інспекторам з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу, заступнику Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу ( за переліком) у період з 01 по 31 липня 2022 року брати участь у заходах державного нагляду (контролю) за дотриманням вимог природоохоронного законодавства в межах територіальних одиниць областей, не пов'язаних з проведенням перевірок суб'єктів господарювання. ( а.с. 154-155)
13.07.2022 року старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) Мазаловою І.П. та Островським А.К. складено акт обстеження ( в частині дотримання вимог природоохоронного законодавства), яким відповідно до ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 255, наказу Державної екологічної інспекції Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) «Про забезпечення контролю за додержанням природоохоронного законодавства на території Одеської та Миколаївської областей» від 30.06.2022 № 407 було здійснено виїзд на територію Суворовського району м. Одеси та при обстеженні території Суворовського району м. Одеси (між 2-й Локомотивним провулком та 2-ою Сортувальною вулицею) за координатами 46.553708, 30.745427 виявлено земельну ділянку, захаращену будівельними (відходи після розбирання будинків, ґрунт та інше) та побутовим відходами. За характером складування відходів визначено, що ймовірно, відходи завезені на територію вантажним транспортом. До даної земельної ділянки збоку 2-ої Сортувальної вулиці знаходиться в'їзд. Безпосередньо на ділянці збоку 2-ої Сортувальної вулиці знаходяться будівлі та споруди по ремонту автомобілів та ін. Обстеженням прилеглої території виявлено, що відходи розміщені також вздовж ґрунтової дороги між 2-й Локомотивним провулком та 2-ою Сортувальною вулицею. Провести точні вимірювання зазначеної земельної ділянки на час огляду неможливо, у зв'язку з значною площею засміченої території та хаотичним розташуванням відходів. ( а.с. 156)
21.09.2022 року в.о. начальника Державної екологічної інспекції Південно- Західного округу (Миколаївська та Одеська області) відносно Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради складно вимогу щодо приведення території у відповідність із законодавством, якою відповідно до статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», статті 21, частини першої статті 37 Закону України «Про відходи», Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженим наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 року за № 350/34633, Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 255, статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі пункту «і» частини першої ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», з метою реалізації повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами та усунення порушень вимог природоохоронного законодавства, виявлених під час обстеження території щодо реалізації повноважень у сфері охорони навколишнього природного середовища, поводження з відходами тощо, а також враховуючи, що Суворовська районна адміністрація є виконавчим органом Одеської міської ради і створена нею для виконання чітко визначених функцій місцевого самоврядування вимагає -
- організувати в повному обсязі збирання і видалення відходів ( п. «в» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відходи»);
- забезпечити здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та забезпечити розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи ( підпункт 12 пункту "б" частини першої статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»)
- надати результати роботи місцевих програм поводження з відходами з урахуванням правил благоустрою території населених пунктів з урахуванням та забезпеченням здійснення контролю за їх виконанням за 2022 рік ( п. «г» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відходи»)
- надати актуальну інформацію щодо розміщення на своїй підпорядкованої території об'єктів поводження з відходами (місця розміщення відходів, сховища, полігони, комплекси, споруди) для збирання, зберігання, сортування, оброблення, перероблення, утилізації, видалення, знешкодження та захоронення відходів та здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території ( п. «е» та п. «з» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відходи»)
- забезпечити в повному обсязі ліквідацію несанкціонованого і неконтрольованого звалища відходів на підконтрольній території, в тому числі несанкціонованого сміттєзвалища за координатами: 46.553708, 30.745427 ( п. «и» ч. 1 ст. 21 Закону України «Про відходи»)
- надати інформацію щодо вжитих заходів стосовно виявлення та обліку безхазяйних відходів, створення постійної діючої комісії з питань поводження з безхазяйними відходами у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 1998 № 1217 «Про затвердження Порядку виявлення та обліку безхазяйних відходів». ( стаття 12 Закону України «Про відходи»)
- надати інформацію щодо визначення виконавців послуг з вивезення побутових відходів на конкурсних засадах у порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 р. № 1173 «Питання надання послуг з вивезення побутових відходів» на підконтрольній території. ( ч. 3 ст. 35-1 Закону України «Про відходи»)
Інформацію про виконання кожного пункту вимоги надати до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) у строк до 28.10.2022. ( а.с. 157-158).
Не погоджуючись із вказаною вимогою відповідача, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.
V. Норми права, які застосував суд
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 140 Конституції України передбачено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України " Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР ( далі - Закон № 280/97-ВР), яким передбачено, зокрема
- делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад. ( ч. 1 ст. 1 Закону № 280/97-ВР);
- місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.( ст. 2 Закону № 280/97-ВР);
- державний контроль за діяльністю органів і посадових осіб місцевого самоврядування може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, і не повинен призводити до втручання органів державної влади чи їх посадових осіб у здійснення органами місцевого самоврядування наданих" їм власних повноважень. ( ст. 20 Закону № 280/97-ВР);
- до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать такі делеговані повноваження, зокрема:
визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства;
здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами
здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи ( підпункти 7, 7-1, 12 пункту « б» ч. 1 ст. 33 Закону № 280/97-ВР);
- виконавчий комітет ради є підзвітним і підконтрольним раді, що його утворила, а з питань здійснення ним повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. ( ч. 8 ст. 51 Закону № 280/97-ВР);
- органи виконавчої влади, їх посадові особи не мають права втручатися в законну діяльність органів та посадових осіб місцевого самоврядування, а також вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до повноважень органів та посадових осіб місцевого самоврядування, крім випадків виконання делегованих їм радами повноважень, та в інших випадках, передбачених законом. ( ч. 2 ст. 71 Закону № 280/97-ВР);
Правові, організаційні та економічні засади діяльності, пов'язаної із запобіганням або зменшенням обсягів утворення відходів, їх збиранням, перевезенням, зберіганням, сортуванням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням та захороненням, а також з відверненням негативного впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини на території України визначає Закон України «Про відходи» від 05.03.1998 № 187/98-ВР ( далі - Закон № 187/98-ВР), яким передбачено, зокрема
- органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують:
а) виконання вимог законодавства про відходи;
б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;
в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;
г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням;
д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;
е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами;
є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції;
(пункт "ж" частини першої статті 21 виключено на підставі Закону № 2756-VI від 02.12.2010)
з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;
и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;
і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини;
ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України;
й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю
(пункти "к", "л" частини першої статті 21 виключено на підставі Закону № 1193-VII від 09.04.2014)
м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.
Органи місцевого самоврядування приймають рішення про відвід земельних ділянок для розміщення відходів і будівництва об'єктів поводження з відходами. ( стаття 21 Закону № 187/98-ВР)
Правові, економічні та соціальні основи організації охорони навколишнього природного середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь визначає Закон України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII ( надалі - Закон № 1264-XII), яким визначено, зокрема, -
- до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема,
- організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, в тому числі, про поводження з відходами ( абзаци другий та сімнадцятий пункту "а" частини першої статті 20-2 Закону № 1264-XII)
- одержання безоплатно в установленому порядку необхідних для виконання покладених на нього завдань інформації, документів і матеріалів від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій усіх форм власності та їх посадових осіб, фізичних осіб; ( пункт "д" частини першої статті 20-2 Закону № 1264-XII)
- надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, інформування дозвільних органів про надані приписи суб'єктам господарювання, що здійснюють діяльність на підставі дозволів у сфері охорони навколишнього природного середовища, та здійснення контролю за їх виконанням; виконанням ( пункт "е" частини першої статті 20-2 Закону № 1264-XII)
-контроль у сфері поводження з відходами здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, громадські інспектори з благоустрою населених пунктів. (частина перша статті 37 Закону № 1264-XII)
- первинний виробничий контроль у сфері поводження з відходами здійснюють у межах своєї компетенції виробники відходів. Громадський контроль у сфері поводження з відходами здійснюють громадські інспектори з охорони довкілля відповідно до законодавства. ( частина третя статті 37 Закону № 1264-XII)
Відповідно до Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2020 р. за № 350/34633,
- державна екологічна інспекція відповідної області (далі - Інспекція) є територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. Державна екологічна інспекція відповідного округу (далі - Інспекція) є міжрегіональним територіальним органом Держекоінспекції та їй підпорядковується. ( пункт 1 розділу І цього Положення);
- функціями Інспекції є, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства, у тому числі, з питань поводження з відходами, зокрема щодо:
дотримання вимог документів дозвільного характеру на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
складення і ведення реєстру об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, реєстру місць видалення відходів;
перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів;
збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів (у тому числі недопущення змішування та захоронення відходів, які можуть бути утилізовані);
ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів;
дотримання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, під час виробництва продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням;
дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів;
дотримання вимог екологічної безпеки під час транспортування, зберігання, використання, знешкодження та захоронення хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів;
своєчасного та повного здійснення заходів із захисту земель від засмічення та забруднення відходами;
погодження схем санітарного очищення населених пунктів. (Підпункт 16 пункту 2 розділу II цього Положення)
VI. Оцінка суду
Із системного аналізу вищенаведених законодавчих приписів вбачається, що державний нагляд (контроль) за додержанням органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень, зокрема у сфері поводження з відходами, покладено на Держекоінспекцію у порядку визначеному ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та ст. 37 Закону України «Про відходи».
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, спірні правовідносини у цій справі виникли у зв'язку з проведенням відповідачем обстеження території Суворовського району (між 2-м Локомотивним провулком та 2-ою Сортувальною вулицею) та виявлення земельної ділянки з будівельними та побутовими відходами та прийняття за наслідками його проведеного відносно Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради вимоги про від 21.09.2022 №2645/3.5 щодо приведення території у відповідність із законодавством.
В обґрунтування протиправності оскаржуваної вимоги позивач посилається на відсутність повноважень у Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу на видання індивідуального розпорядчого акту у вигляді «вимоги щодо приведення території у відповідність із законодавством», оскільки Суворовська районна адміністрація не є ані органом державної влади, ані органом місцевого самоврядування, у зв'язку з чим вимога, передбачена пунктом « і » частини 1 ст. 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», не може бути адресована позивачу.
Надаючи правову оцінку вказаним доводам позивача, суд враховує наступне.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України " Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.
Пунктом 1.1. розділу І « Загальні положення» Положення про Суворовську районну адміністрацію Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 26.04.2017 № 1934-VII передбачено, що Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради та створюється нею з метою реалізації функцій місцевого самоврядування на території Суворовського району міста Одеси згідно із Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». (а.с. 53)
При цьому, пунктом 8 розділу « Функції інспекції» Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області), затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 01.06.2021 № 255, передбачено, що Інспекція вносить у встановленому порядку територіальним органам центральних органів виконавчої влади, місцевим органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування вимоги щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень з питань, що належать до компетенції Інспекції.
Частиною 2 ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що державне управління в галузі охорони навколишнього природного середовища здійснюють Кабінет Міністрів України, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві ради та виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, державні органи по охороні навколишнього природного середовища і використанню природних ресурсів та інші державні органи відповідно до законодавства України.
Оскільки Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради є виконавчим органом міської ради, тому Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) наділена повноваженнями на проведення перевірок позивача у сфері природоохоронного законодавства щодо виконання делегованих їм повноважень, чим спростовується позиція щодо не віднесення позивача до органу місцевого самоврядування.
Щодо повноважень Держекоінспекції на винесення вимог, то за результатами здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища в порядку, встановленому ст.20-2 Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII органами Держекоінспекції виноситься відносно органів місцевого самоврядування вимоги, але виключно щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів, що підтверджується вищеописаними положеннями п.« і » ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII, а також п. 8 розділу « Функції інспекції» Положення про Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).
Можливості внесення до органів місцевого самоврядування вимог іншого змісту, не пов'язаних з приведенням у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень, чинне законодавство не передбачає.
Як вбачається зі змісту оскаржуваної вимоги, то питання про приведення у відповідність до вимог законодавству рішень Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради вимога Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 21.09.2022 №2645/3.5 не містить.
Натомість має місце зобов'язання позивача вчинити інші дії, а саме організувати в повному обсязі збирання і видалення відходів, забезпечити здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з побутовими та виробничими відходами та забезпечити розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи, надання певної інформації та інше.
У свою чергу, зобов'язання щодо вчинення таких дій може міститись, зокрема, у приписі інспекції щодо усунення порушень законодавства з питань охорони навколишнього природного середовища, про що зазначено у пункті « е » ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII, а також у пункті 3 розділу « Функції Інспекці» Положення про територіальні та міжрегіональні територіальні органи Держекоінспекції, затвердженого наказом Міністерства енергетики та захисту довкілля України від 07 квітня 2020 року № 230, а саме проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов'язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування).
Отже, приймаючи вимогу від 21.09.2022 №2645/3.5 відносно Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради, Державна екологічна інспекція Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) вийшла за межі наданих повноважень, чим порушила вимоги ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2 частини 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень..
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що вимога Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 21.09.2022 № 2645/3.5 щодо приведення території у відповідність із законодавством є протиправною та підлягає скасуванню.
При цьому, у відзиві на позов відповідач ніяким чином не обґрунтував правомірність прийняття вимоги від 21.09.2022 №2645/3.5 на предмет її відповідності пункту « і » ч. 1 ст. 20-2 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 № 1264-XII щодо приведення у відповідність із законодавством прийнятих ними рішень у сфері охорони навколишнього природного середовища, використання, відтворення та охорони природних ресурсів.
Натомість, відповідач не заперечує, що був здійснений захід у вигляді обстеження території Суворовського району (між 2-м Локомотивним провулком та 2-ою Сортувальною вулицею) відповідно до положень пункту « і » ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища».
В контексте вказаного суд не погоджується з позицією позивача в частині застосування до спірних правовідносинах положень Закону України « Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», оскільки у цій справі вимогу винесено відносно позивача, який є органом місцевого самоврядування, у сфері природоохоронного законодавства щодо виконання делегованих їм повноважень.
Згідно з пунктами 1, 2, 3, 5, абзацу 2 пункту 7 Порядку контролю за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 9 березня 1999 року №339 (далі Порядок №339), контроль за здійсненням органами місцевого самоврядування делегованих повноважень органів виконавчої влади (далі - контроль) покладається на відповідні місцеві держадміністрації та Раду міністрів Автономної Республіки Крим, а у випадках, передбачених законодавством, - на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи (далі - органи, що здійснюють контроль).
Контроль здійснюється шляхом аналізу актів органів місцевого самоврядування, надання органами місцевого самоврядування інформації про виконання делегованих повноважень органів виконавчої влади, проведення перевірок діяльності виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Рада міністрів Автономної Республіки Крим та відповідні місцеві держадміністрації розробляють та затверджують щорічні плани здійснення контролю.
Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, їх територіальні органи здійснюють контроль відповідно до повноважень та у порядку, визначеному законодавством.
На вимогу органу, що здійснює контроль, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад мають надавати інформацію про виконання окремих делегованих повноважень.
Порядок, періодичність і терміни проведення перевірок здійснення виконавчими органами сільських, селищних, міських рад делегованих повноважень органів виконавчої влади визначаються керівником органу, що здійснює контроль (п. 8 Порядку № 339).
Відтак, доводи позивача про порушення відповідачами під час проведення перевірки приписів Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суд вважає безпідставними, оскільки вказаний закон регулює проведення перевірок суб'єктів господарювання до яких Суворовська районна адміністрація Одеської міської ради не відноситься.
Щодо інших доводів сторін по суті спірних правовідносин, то суд вважає їх спростованими вищенаведеними висновками.
VII. Висновок суду
Частиною 1 ст. 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. ( ч. 2 ст. 77 КАС України).
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
VIII. Розподіл судових витрат
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як встановлено судом, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 2481,00 гривень відповідно до платіжного документа від 06.10.2022 року № 378.
Оскільки за результатами розгляду даної справи суд дійшов висновку про задоволення позову, тому сплачений судовий збір в сумі 2481 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) на користь Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради.
Керуючись статтями 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
вирішив:
Позов Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради ( просп. Добровольського 106, м. Одеса, 65025, код ЄДРПОУ 26303235) до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (Лінія 12, 6 ст. Люстдорфської дороги 22, м. Одеса, 65114, код ЄДРПОУ 43879780) про визнання протиправною та скасування вимоги - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) від 21.09.2022 № 2645/3.5 щодо приведення території у відповідність із законодавством.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) на користь Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради судовий збір в сумі 2481,00 ( дві тисячі чотириста вісімдесят одна грн 00 коп) гривня.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя В.А. Дубровна