Постанова від 20.09.2007 по справі 32/319-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА

01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.486-65-72

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.09.07 м. Київ 32/319-А

За позовом

Державної податкової інспекції у Печерському районі м. Києва

До

Треті особи

Державної акціонерної компанії "Укрресурси"

на стороні позивача, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору

1. Міністерство фінансів України

2. Державне казначейство України

3. Головне управління Державного казначейства України у м. Києві

Про

стягнення заборгованості

Суддя Хрипун О.О.

Секретар судового засідання Ковальчук О.В.

Представники:

від позивача

Припіяло С.В. -гол.держ.под.інсп., Піскун І.О. -держ.под.інсп.,

Ярмак М.М. -гол.держ.под.інсп.,

від відповідача

від третіх осіб

Макотченко Л.М. -предст., Мацькова Н.О. - предст.

1. Іщенко Р.А. -юр., Вегера Л.О. -юр.

2. Пашун Л.М. -заст.нач від.прав.експ.,

3. Наталич А. -пров.сп.юр.відд.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача простроченої заборгованості перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими в 1993 -1998 роках у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами в сумі 43957599,30 грн., в тому числі 4500000,00 грн. основного боргу, 25189156,68 грн. пені та 14268442,62 грн. відсотків.

Заявою від 03.08.2007 № 10567/9/10-209 (в справі) позивач збільшив позовні вимоги та просить стягнути з відповідача шляхом зарахування коштів на відповідний рахунок Державного казначейства України прострочену заборгованість перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими в 1993 -1998 роках у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами, а саме: по основному боргу -4500000,00 грн., по відсотках -14712278,22 грн., по пені за прострочення платежу -25872876,22 грн.

Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем зобов'язань щодо повернення до бюджету коштів за договором № 65 від 24.04.1996, укладеним між Міністерством фінансів України та Державною акціонерною компанією "Укрресурси", про бюджетну позичку на фінансування добудови 7 рибопромислових суден на ДП "Чорноморський суднобудівний завод" з наступною їх поставкою в рахунок відшкодування боргів ФКК "Росконтракт".

Відповідач позовні вимоги заперечив, стверджуючи, що позивач пропустив строк позовної давності, та звернувся з завою про застосування наслідків пропуску строку позовної давності. Крім того, відповідач зазначив, що не є правонаступником прав та обов'язків ліквідованого Держкомресурсів, а лише контролював погашення державного зовнішнього боргу за рахунок державного бюджету.

Третя особа -Міністерство фінансів України - вимоги позивача підтримала, вказавши, що відповідач умов договору щодо повернення у повному обсязі отриманих коштів у визначений умовами договору термін, ні у більш пізній строк не виконав, і тому має заборгованість перед державним бюджетом за отриману бюджетну позичку, по відсотках, нарахованих за користування бюджетною позичкою, та з пені, нарахованої на суму основного боргу та на суму відсотків за користування бюджетною позичкою. Третя особа також зазначила, що строк позовної даності, встановлений статтею 257 ЦК України, на бюджетні правовідносини не розповсюджується.

Третя особа -Державне казначейство України позов підтримала та надала суду відомості про розмір заборгованості відповідача.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, Господарський суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно із частиною першою ст. 9 Закону України "Про бюджетну систему України", що діяв на момент укладення договору № 22-04/33 від 25.12.1998р., правила складання і виконання бюджетів, що входять до складу бюджетної системи України, затверджуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Частиною 1 ст. 36 вказаного Закону встановлено, що Кабінет міністрів України організовує виконання Державного бюджету України через Міністерство фінансів України, міністерства, інші органи державної виконавчої влади, Уряд Автономної республіки Крим, виконавчі органи місцевих Рад народних депутатів.

Підпунктом 3 п. 4 Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.1993 № 147, що діяло на час укладення договору № 22-04/33 від 25.12.1998, передбачалося, що організація виконання державного бюджету по видатках, здійснення фінансування видатків у межах наявних фінансових ресурсів у Державному бюджеті по видатках є одним із основних завдань, покладених на Міністерство фінансів України.

Статтею 4 Закону України "Про державний бюджет України на 1996 рік" встановлювався обсяг видатків державного бюджету на 1996 рік. Одним із видів цих видатків є бюджетні позички на підтримку державних підприємств, на реалізацію яких у 1996 році в державному бюджеті було передбачено 10000 млрд. крб.

24 квітня 1996 р. Міністерство фінансів України уклало з Державною акціонерною компанією "Укрресурси" договір № 65 про бюджетну позичку у розмірі 4880 млрд.крб. на строк 1,5 роки на фінансування добудови 7 рибопромислових суден на ДП "Чорноморський суднобудівний завод" з наступною їх поставкою в рахунок відшкодування боргів ФКК "Росконтракт" (доручення Прем'єр-міністра України від 03.04.1996 № 32-293/4)

Пунктом 1.3 договору сторони погодили, що бюджетна позичка надається Мінфіном Укрресурсам на строк 1,5 років без права використання цих коштів на споживання та погашення заборгованості перед бюджетом з оплатою 30% річних. Оплата відсотків за даним договором, нарахованих за користування бюджетною позичкою, здійснюється одночасно з поверненням сум вказаної позички.

При цьому пунктом 1.2 договору № 65 від 24.04.1996 сторони погодили, що фінансування здійснюється мінфіном згідно затвердженого Кабінетом Міністрів України графіку від 24.04.1996 на транзитний рахунок Укрресурсів з подальшим перерахуванням їх на окремий бюджетний рахунок ЧСЗ (ДП "Чорноморський суднобудівний завод") для обліку коштів, одержаних і використаних для завершення будівництва суден.

Пунктом 1.4 договору № 65 від 24.04.1996 на Укрресурси покладався обов'язок установити контроль за цільовим використанням одержаних коштів ЧСЗ згідно п. 1.2 договору.

Згідно з п. 3.2 сторони погодили, що Укрресурси вишукують за участю Мінфіну механізм та джерела погашення бюджетної позички в сумі 4880 млрд.крб. та відсотків в строк згідно з п. 1.3 договору.

Аналіз даного договору дає підстави вважати, що договором на Державну акціонерну компанію "Укрресурси" не покладався обов'язок щодо повернення бюджетної позички, а лише щодо пошуку разом з Міністерством фінансів України механізмів та можливостей її погашення. Крім того, бюджетна позичка не надавалася безпосередньо Державному підприємству "Укрресурси", а лише перераховувалася на його транзитний рахунок з вимогою забезпечити перерахування ДП "Чорноморський суднобудівний завод" та проконтролювати її цільове використання останнім. Добудовані 7 рибопромислових суден ДП "Чорноморський суднобудівний завод" був зобов'язаний поставити в рахунок відшкодування боргів ФКК "Росконтракт".

Як свідчать матеріали справи, Державною акціонерною компанією "Укрресурси" на виконання договору № 65 від 24.04.1996 було одержано з державного бюджету та перераховано ДП "Чорноморський суднобудівний завод" з метою фінансування добудови риболовецьких траулерів 12.05.1996 - 3000000 грн., 27.05.1996 - 1000000 грн., 04.01.1997 - 500000 грн.

Державна акціонерна компанія "Укрресурси" була створена відповідно до Указу Президента України № 789/94 від 21.12.1994 "Про реформування системи матеріально-технічного забезпечення народного господарства" на базі підприємств і організацій, що входять до сфери управління Державного комітету України з матеріальних резервів, у зв'язку з цим Державний комітет України з матеріальних ресурсів був ліквідований. Проведення, починаючи з 01.01.1995, розрахунків за поставки природного газу, нафти і нафтопродуктів відповідно до міжурядових угод України і Російської Федерації та Туркменістану було покладено на новостворену компанію.

Згідно зі статутом Державної акціонерної компанії "Укрресурси", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.01.1995 № 46 "Питання Державної акціонерної компанії "Укрресурси", компанія відповідає за своїми зобов'язаннями всім належним їй майном, компанія не відповідає за майновими зобов'язаннями акціонерів (р. ІІІ п. 6). Засновником та єдиним акціонерном компанії є держава в особі Кабінету Міністрів України (п. 2 р. І).

Відповідно до 4 постанови від 21.01.1995 № 46 до прийняття Кабінетом Міністрів України рішення за наслідками роботи ліквідаційної комісії Компанія є правонаступником колишнього Державного комітету з матеріальних ресурсів. Пунктом 7 вказаної постанови на ліквідаційну комісію, утворену розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 1994 р. № 944, був покладений обов'язок після складання ліквідаційного балансу внести Кабінетові Міністрів України пропозиції щодо погашення заборгованості Державного комітету з матеріальних ресурсів не за рахунок державного бюджету.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.07.1995 Компанію "Укрресурси" було визнано правонаступником Держкомресурсів у частині майнових прав і пов'язаних з ними немайнових прав та зобов'язань перед ФКК "Росконтракт" (Російська Федерація). Компанію "Укрресурси" разом з Мінекономіки, Мінфіном та МЗЕЗторгом було зобов'язано погодити з ФКК "Росконтракт" графік погашення йому заборгованості, що виникла за результатами торговельно-економічних відносин у 1994 році, передбачивши в цьому графіку встановлення цінового дисконту та збільшення обсягу зустрічних поставок. Пунктом з даного розпорядження Кабінет міністрів України зобов'язав Мінфін разом з Мінмашпромом і компанією "Укрресурси" опрацювати механізм поповнення обігових коштів цієї компанії шляхом передачі риболовецьких суден виробництва Чорноморського суднобудівного заводу в рахунок погашення заборгованості перед Росконтрактом.

Розпорядженням від 06.10.1995 № 601-р Кабінет Міністрів України зобов'язав Компанію "Укрресурси" здійснити поставку риболовецьких суден виробництва Чорноморського суднобудівного заводу в рахунок погашення заборгованості перед Росконтрактом згідно з погодженим графіком і в міру виконання останнім зустрічних поставок згідно з Угодою між Урядом України і Урядом Російської Федерації про основні принципи торгово-економічного співробітництва в 1995 році. Компанію "Укрресурси" було зобов'язано відкрити транзитний рахунок для фінансування завершення Чорноморським суднобудівним заводом будівництва риболовецьких суден, а Чорноморський суднобудівний завод -окремий бюджетний рахунок для обліку коштів, одержаних і використаних на завершення будівництва суден. Відповідно до п. 2 даного розпорядження цільові кредити, видані банками компанії "Укрресурси" для закупівлі риболовецьких суден, та проценти по ним мали погашатися за рахунок коштів, отриманих від реалізації залишків невикористаного газу, поставленого Туркменістаном у 1994 році.

Таким чином, на Державну акціонерну компанію "Укрресурси" був покладений обов'язок забезпечити погашення державного зовнішнього боргу за рахунок коштів державного бюджету.

Відповідно до ст. 33 ЦК УРСР, чинного на час укладення договору, держава не відповідає по зобов'язаннях державних організацій, які є юридичними особами, а ці організації не відповідають по зобов'язанням держави.

Частиною 4 ст. 17 Бюджетного кодексу України передбачено, що у разі невиконання юридичними особами своїх зобов'язань щодо погашення та обслуговування наданих на умовах повернення кредитів, залучених державою або під державні гарантії, інших гарантованих державою зобов'язань, та стягнення заборгованості перед Державним бюджетом України з наданих підприємствам і організаціям позичок із державного бюджету, позичок, наданих за рахунок коштів, залучених державою або під державні гарантії, плати за користування цими позичками органи стягнення застосовують механізм стягнення цієї заборгованості у порядку, передбаченому законом для стягнення не внесених у строк податків і неподаткових платежів, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна боржників.

У відповідності до п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" до функцій державних податкових інспекцій належить подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Під майном в даному випадку необхідно розглядати всі активи платника податків, в тому числі грошові кошти та інше майно, яке належить платнику податків на праві власності.

Частиною 1 ст. 21 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" визначено, що в 2007 році органи Державної податкової служби України є органами стягнення заборгованості юридичних осіб перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі.

Головне управління державного казначейства України у місті Києві на адресу Державної податкової адміністрації у м. Києві на виконання ст. 21 Закону України "Про державний бюджет на 2007 рік" та згідно ст. 17 Бюджетного кодексу України направило подання № 685 від 14.06.2007 про стягнення з ДАК "Укрресурси" (договір № 65 від 25.04.1996) 4500000,00 грн. простроченої заборгованості перед Держбюджетом за бюджетними позичками наданими в 1993 - 1998 роках у зв'язку з тимчасовими фінансовими труднощами , подання № 688 від 14.06.2007 про стягнення з ДАК "Укрресурси (договір № 65 від 25.04.1996) 14346576,22 грн. пені, подання № 686 від 14.06.2007 про стягнення з ДАК "Укрресурси (договір № 65 від 25.04.1996) пені у сумі 11526300,00 грн. та подання № 687 від 14.06.2007 про стягнення з ДАК "Укрресурси (договір № 65 від 25.04.1996) заборгованості по відсотках у розмірі 14712278,22 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Позивачем не надано доказів на підтвердження зобов'язань Державної акціонерної компанії "Укрресурси" щодо погашення за власні кошти бюджетної позички у розмірі 4880 млрд.крб., направленої на фінансування добудови 7 рибопромислових суден на ДП "Чорноморський суднобудівний завод" з наступною їх поставкою в рахунок відшкодування боргів ФКК "Росконтракт".

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 71, 72, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

В позові відмовити повністю.

Відповідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

На постанову в 10-денний строк з дня складення постанови у повному обсязі може бути подано заяву про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана в 10-денний строк без попереднього подання заяви.

Суддя

О. О.Хрипун