ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.486-65-72
11.09.07 м. Київ 32/371-А
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Стар Травел»
до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва
про визнання недійсним рішення
Суддя Хрипун О.О. Секретар судового засідання Ковальчук О.В.
Представники:
Від позивача Іванівській І.Є.-предст.
Від відповідача Бернадин О.А.-зав.сект., Діденко Г.І.- ст. держ.под.інп.
Обставини справи:
Позивач звернувся з позовом про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Києва від 28.11.2006 №0011892304.
Позовні вимоги мотивовані тим, що перевірка позивача проводилась відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства, а тому складений за результатами такої перевірки акт та прийняте на підставі нього рішення є незаконними. Крім того, позивач зазначає, що висновки відповідача щодо неоприбуткування товариством готівкових коштів у розмірі 944,54грн., отриманих 13.11.2006 є безпідставними, оскільки проведення готівкових розрахунків здійснюється за допомогою РРО, облік готівкових коштів ведеться в книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО, добова виручка за 13.11.2006 року в сумі 6900,00 грн. (у розмірі, що перевищує встановлений ліміт каси) здана в повному обсязі до каси обслуговуючого банку.
Відповідач проти позову заперечує посилаючись на те, що перевіркою встановлено порушення позивачем пп.2.6 п 2, п.4.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004 № 637. Зокрема, готівкові кошти у розмірі 6944,45 грн., отримані позивачем 13.11.2006, не оприбутковані в касі підприємства у встановленому порядку, що стало підставою для застосування відносно позивача штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми згідно абз.3 ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва, -
28.11.2006 відповідачем - Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі м. Києва винесене рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0011892304, яким за порушення вимог п.2.6 р.2, пп.4.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті України, затвердженого постановою правління НБУ від 15.12.2004 №637 та на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 34 722,70 грн.
Спірне рішення прийняте відповідачем на підставі акта перевірки від 14.11.2006 №265912982304, складеного співробітниками Державної податкової адміністрації у м. Києві (копія в справі), в якому, серед іншого, зазначається про порушення позивачем вимог п.9 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та п.2.6 р.2, п.4.2 р.4 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ 15.12.2004. №637.
Як зазначено в акті перевірки, позивач не забезпечив зберігання щоденних фіскальних чеків та оприбуткування готівкових коштів, а саме: у книзі обліку розрахункових операцій не зберігається Z-звіт за 13.11.2006 на суму 6944,54 грн.; у графах 1-8 запису про облік руху готівки за 13.11.2006 відсутній; прибутковий касовий ордер на суму отриманої готівки на вказану дату не складений. До перевірки надана касова книга, де останній касовий звіт складено 09.11.2006 на суму 35,20 грн., видатковий касовий ордер №53 від 09.11.2006. Грошові кошти в сумі 6944,54 грн., отримані 13.11.2006 за надані послуги, прибутковим касовим ордером не підтверджені, у касі підприємства не оприбутковані, записи в КОРО відсутні.
Відповідно до п.1.2 розділу І Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління НБУ 15.12.2004 №637 оприбуткування готівки це проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Згідно п.2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Підприємствам, яким Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Відповідно до п.4.2 зазначеного Положення усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).
Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством - юридичною особою, до складу якого вони входять.
Відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.
Аркуші касової книги мають бути пронумеровані, прошнуровані та скріплені відбитком печатки підприємства (юридичної особи). Кількість аркушів у касовій книзі засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера підприємства (юридичної особи).
Записи в касовій книзі здійснюються у двох примірниках (через копіювальний папір) чорнилом темного кольору чорнильною або кульковою ручкою. Перші примірники, що є невідривною частиною аркуша касової книги -«Вкладні аркуші касової книги», залишаються в касовій книзі. Другі примірники, що є відривною частиною аркуша касової книги -«Звіт касира», є документом, за яким касири звітують щодо руху грошей у касі. Перші і другі примірники мають однакові номери.
Виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони засвідчуються підписами касира, а також головного бухгалтера або особи, що його заміщує.
Відповідно до п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) готівки в касу підприємства штраф становить п'ятикратний розмір неоприбуткованої суми.
Згідно наявної в справі копії фіскального звіту позивача від 14.11.2006 обсяг готівки за 13.11.2006 склав 6944,54 грн. В книзі обліку розрахункових операцій позивача, витяг з якої надано до матеріалів справи, запис про оприбуткування грошових коштів у розмірі 6944,45 грн., отриманих 13.11.2006, та Z- звіт за 13.11.2006 на суму 6944,54 грн. відсутні.
З огляду на викладене, суд погоджується з висновками відповідача про те, що позивач не забезпечив належного оприбуткування готівки, а тому застосування по відношенню до позивача штрафних санкцій визнається судом правомірним.
Посилання позивача на витяг з касової книги за 13.11.2006 та прибуткові касові ордери судом не приймаються, оскільки позивачем не доведено, що ці документи існували на час здійснення відповідачем перевірки та представлялись до перевірки в установленому порядку.
При розгляді справи судом взяті до уваги твердження позивача про формальні порушення щодо вимог оформлення акта перевірки та встановленого порядку проведення перевірок, однак зазначені позивачем недоліки не можуть бути наслідком визнання недійсним прийнятого відповідачем рішення, оскільки не спростовують суті встановленого під час здійснення перевірки правопорушення.
Згідно п. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
У відповідності до п.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням всіх встановлених фактичних обставин та вимог законодавства судом визнається, що прийняте відповідачем рішення є правомірним.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 71, 94, 160-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Господарський суд міста Києва, -
В позові відмовити повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя
О.О.Хрипун