Постанова від 23.01.2023 по справі 569/11116/22

Справа № 569/11116/22

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2023 року м. Рівне

Суддя Рівненського міського суду Рівненської області Яковлєв Д.В., з участю представника Рівненської митниці Держмитслужби Опанасика С., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності за порушення митних правил ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , директора ПП «Ол Транс Глобал» за ч.1 ст. 483 МК України, -

ВСТАНОВИВ :

05.08.2021 року декларантом ТОВ «АВТОВЕСТ-БРОК» ОСОБА_2 на митний пост «Рівне» Рівненської митниці подано митну декларацію типу ІМ40ЕЕ №UA204020/2021/254991 від 05.08.2021 року з метою ввезення на митну територію України товару: «Автомобіль вантажний марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ». До вказаної митної декларації типу ІМ40ЕЕ директором ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» ОСОБА_1 подано документ купівлі - продажу (Invoice) № 210805/74-TXD/OLTR від 05.08.2021 року.

07.08.2021 року громадянином України ОСОБА_3 (паспорт НОМЕР_3 ), через Львівську митницю, ввезено на територію України товар: «Автомобіль вантажний марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ».

У якості підстави для переміщення вказаного транспортного засобу через митний кордон України громадянином ОСОБА_3 подано митним органам документ купівлі - продажу (Invoice) № 210805.74-TXD/OLTR від 05.08.2021 року, де вказано, що продавцем є компанія «TXD FEDERATION LLC» (Avtomshenebeli Str., 88, Kutaisi, Georgia), покупцем ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273, адреса: 43023, Україна, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 1, офіс 403). У вказаному документі купівлі - продажу зазначено, що вартість автомобіля становить 3900,00 євро.

09.08.2021 року декларантом ТОВ «АВТОВЕСТ-БРОК» ОСОБА_2 на митний пост «Рівне» Рівненської митниці подано митну декларацію типу ІМ40ДЕ №UA204020/2021/255583 для проведення митного оформлення товару: «Автомобіль вантажний марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ». Митне оформлення транспортного засобу проведено митницею за рівнем митної вартості на рівні 123 534,84 грн., або еквівалент 3900,00 євро.

Листом Департаменту міжнародної взаємодії Державної митної служби України № 26/26-04/7.13/392 від 09.02.2022 «Про відповідь митних органів Республіки Польща» надіслано інформацію та копії документів стосовно експорту з цієї країни автомобіля вантажного марки «FORD», амодель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 .

В результаті опрацювання надісланої інформації та копій документів встановлено невідповідність даних, що містяться в доданих до звернення документах, даним заявленим при митному оформленні транспортного засобу на території України.

Зокрема з'ясовано, що згідно документів, наданих митними органами Республіки Польща вантажний автомобіль марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , був реалізований громадянкою ОСОБА_4 ( АДРЕСА_2 ) громадянці ОСОБА_5 ( АДРЕСА_3 ).

Вартість вказаного транспортного засобу відповідно до митної декларації країни експортера № 21PL402010E1178913 від 06.08.2021р., становить 5340,00 євро (статистична вартість 24555,00 польських злотих), що за офіційним курсом НБУ на день митного оформлення становить 170 684,26 грн.

Одночасно, при вивезенні вантажного автомобіля марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 з території Європейського союзу громадянином ОСОБА_6 подавалася вище зазначена митна декларація країни експортера, в якій вказана дана вартість, а саме: 5340,00 євро. У вказаній митній декларації в графі 44 «пред'явлені документи, свідоцтва, дозволи» зазначений рахунок № 109/07/2021.

Про те, під час ввезення вказаного транспортного засобу на митну територію України гр. ОСОБА_3 подано інший документ купівлі продажу (Invoice) № 210805.74-TXD/OLTR від 05.008.2021 року з іншими відомостями щодо продавця, покупця товару та вартості транспортного засобу.

З цього слідує, що під час ввезення вантажного автомобіля марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 в Україну, директор ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» ОСОБА_1 через громадянина України ОСОБА_7 свідомо приховав від митного контролю документи, на підставі яких був придбаний вказаний автомобіль (в яких вказана реальна вартість автомобіля вантажного), що в подальшому призвело до зменшення розміру митних платежів в сумі 15 087,81 грн.

Згідно положень частини 4 статті 58 Митного кодексу України митною вартістю товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорт, є ціна, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за товари, якщо вони продаються на експорт в Україну, скоригована у разі потреби з урахуванням положень частини десятої цієї статті.

Статтею 257 Митного кодексу України передбачено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Згідно з частиною 8 статті 264 Митного кодексу України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно ч. 1 ст. 467 Митного кодексу України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).

У відповідності до графи 8 митної декларації типу ІМ40ДЕ №UA204020/2021/255583 від 09.08.2021р., ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) є одержувачем товару: «Автомобіль вантажний марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ».

Згідно графи 9 митної декларації типу ІМ40ДЕ №UA204020/2021/255583 від 09.08.2021р., ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273), є особою відповідальною за фінансове врегулювання.

У відповідністю із положеннями статті 459 Митного кодексу України, суб'єктами відповідальності при вчиненні порушення митних правил підприємствами є посадові особи цих підприємств.

Згідно з ч. 2 ст. 459 та пп. 7, 43 ст. 4 МК України, суб'єктами відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємства - керівники та інші працівники підприємств, які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за виконання вимог, встановлених Митним кодексом України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.

Гр. ОСОБА_1 в Рівненську митницю не прибув, пояснень не надав.

Таким чином, громадянин України директор ПП «ОЛ ТРАНС ГЛОБАЛ» (код ЄДРПОУ 43883273) ОСОБА_1 вчинив дії спрямовані на переміщення товару: «Автомобіль вантажний марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 », вартістю 170 684,26 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів: документ купівлі-продажу (Invoice) № 210805.74-TXD/OLTR від 05.008.2021, що містить неправдиві відомості щодо продавця, покупця товару та вартості транспортного засобу, неправдиві відомості необхідні для визначення його митної вартості.

В діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, а саме переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю.

Приймаючи участь в попередніх судових засіданнях захисник ОСОБА_1 - адвокат Таргоній П.В. вказав, що ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України не визнає, подав письмові пояснення, в яких просив суд закрити провадження в справі, в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.

Представник Рівненської митниці Держмитслужби Опанасик С. в судовому засіданні матеріали про порушення митних правил підтримав і просив застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення, передбачене санкцією статті, за якою кваліфіковані його дії.

Заслухавши представника Рівненської митниці ДМС Опанасика С., дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України.

Відповідно до вимог ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження у справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.

Згідно з ч. 1 ст. 467 МК України, зі змінами, внесеними відповідно до Закону України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України», процесуальні строки накладення адміністративного стягнення обчисляються з моменту виявлення правопорушення (цей момент може співпадати з моментом складання протоколу про порушення митних правил, а також відраховуватись з моменту встановлення ознак правопорушення).

Як вбачається із ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, окрім іншого, підлягає встановленню чи було вчинено адміністративне правопорушення і чи винна дана особа в його вчиненні.

Згідно зі ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

У відповідності до ст. 9, 10 КУпАП правопорушення визнається вчиненим: 1) умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків, 2) з необережності, коли особа, яка його вчинила, передбачала можливість настання шкідливих наслідків своєї дії чи бездіяльності, але легковажно розраховувала на їх відвернення або не передбачала можливості настання таких наслідків, хоч повинна була і могла їх передбачити.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 483 МК України адміністративна відповідальність настає в разі вчинення переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Основним безпосереднім об'єктом правопорушення за даним законом є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України, а об'єктивною стороною - дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, активна поведінка (вчинок) особи.

Суб'єктивна сторона передбачає наявність прямого умислу, тобто винний у скоєнні правопорушення чітко розуміє та усвідомлює обставини і характер незаконного переміщення товарів, предметів і речовин через митну територію України і прагне їх ввезти на територію України з порушенням встановленого порядку чи вивезти з України, у тому числі і шляхом використання спеціально виготовлених сховищ (тайників).

Винуватість ОСОБА_1 у вчинені правопорушення підтверджується матеріалами справи, зокрема, протоколом про порушення митних правил №0086/20400/2022 від 05.08.2022, копією митної декларації типу ІМ40ДЕ UA204020/2021/255583 від 09.08.2021, та іншими матеріалами справи.

Відповідно до ч. 6 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8, підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів.

Відповідно до ст. 336 МК України, митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.

Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.

Відповідно до ч. 8 ст. 264 МК України, з моменту прийняття органом доходів та зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Згідно з ч. 1 ст. 266 МК України, декларант зобов'язаний : 1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом; 2) на вимогу митного органу пред'явити товари, транспортні засоби комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення; 3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей; 4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу; 5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Згідно ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 03.06.2005 року, №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів, чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Підробленими треба вважати як фальшиві документи, так і справжні, до яких внесено неправдиві відомості чи окремі зміни, що перекручують зміст інформації щодо фактів, які ними посвідчуються, а також документи з підробленими підписами, відбитками печаток та штампів.

Таким чином, матеріалами справи доведено та судом встановлено, що особою, яка притягується до відповідальності, вчинено дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом надання в якості підстави для переміщення товарів до органу доходів і зборів документів, що містять неправдиві відомості, чим скоєно порушення митних правил, передбачене ч. 1 ст. 483 МК України.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Враховуючи вищевикладене, суд накладає на правопорушника стягнення, відповідно до санкції ч. 1 ст. 483 МК України, у виді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією цих товарів.

У відповідності до ст. 40-1 КУпАП, ч.2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" підлягає стягненню з порушника в прибуток держави судовий збір.

Керуючись ст. 483, 495 Митного кодексу України, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості товарів безпосередніх предметів порушення митних правил в сумі 170 684 (сто сімдесят тисяч шістсот вісімдесят чотири) грн. 26 коп., з конфіскацією вантажного автомобіля марки «FORD», модель «TRANSIT COURIER», ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 .

Стягнути із ОСОБА_1 в прибуток держави судовий збір в сумі 496 (чотириста дев'яносто шість) грн. 20 коп.

Постанова може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або органом доходів і зборів, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови до Рівненського апеляційного суду через Рівненський міський суд.

Суддя Рівненського міського суду Д.В. Яковлєв