Справа №461/459/23
24 січня 2023 року місто Львів
Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді Стрельбицького В.В.,
за участю секретаря судового засідання Рожко Ю.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, в інтересах якого діє Горбань Олександр Володимирович , до громадянина російської федерації ОСОБА_2 про продовження строку примусового затримання,
встановив:
Позиції сторін та учасників справ, заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
24.01.2023 року Горбань Олександр Володимирович, який діє в інтересах Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, звернувся до суду з позовом до громадянина російської федерації ОСОБА_2 . Відповідно до прохальної частини позовної заяви позивач просить продовжити строк затримання громадянина російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства ( АДРЕСА_1 ), які незаконно перебувають в Україні, з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення, на 6 (шість) місяців.
В обґрунтування поданого позову покликається на те, що 03.08.2022 року працівниками ГУ ДМС України у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин російської федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України.
Працівниками ГУ ДМС України у Львівській області встановлено, що дана особа перевищила дозволений строк свого перебування на території України - більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушив п.2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. Вказаний громадянин ухилився від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території України в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 03.08.2022 року у справі №461/3952/22 затримано громадянина російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають па території України, строком на шість місяців.
З метою забезпечення ідентифікації відповідача, ГУ ДМС України у Львівській області зверталось із листами до Директора Департаменту консульської служби МЗС України з приводу адміністративного затримання та сприяння у ідентифікації відповідача та повернення його на батьківщину.
Проте, станом на момент подання даного адміністративного позову, ГУ ДМС України у Львівській області отримано лист Директора Департаменту консульської служби МЗС України у якому зазначено, через повномасштабну агресію рф проти України дипломатичні відносини між Україною та росією розірвані. Діяльність посольства та консульських установ держави-агресора на території України припинена. Представлення інтересів рф дипломатичним представництвом третьої держави в Україні не здійснюється. Зазначене унеможливлює надання органами дипломатичної служби України будь-якого сприяння у підтвердженні особи і документуванні громадян країни-агресора та, відповідно розгляд направлених до МЗС звернень.
Відповідач не звертався до територіальних органів ДМС із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
З огляду на викладене та у зв'язку із неможливістю забезпечити примусове видворення відповідача, ГУ ДМС України у Львівській області вважає за доцільне продовжити строк затримання відповідача з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення.
У судове засідання представник позивача Горбань О.В. не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Відповідач - громадянин російської федерації ОСОБА_3 у судове засідання не з'явився, згідно наявних у матеріалах справи заяв, останній обізнаний про наявність даного адміністративного позову, зміст якого йому зрозумілий та з яким він згідний.
Вирішуючи питання про можливість розгляду справи за відсутності представника позивача та відповідача, суд враховує положення статті 9 КАС України, відповідно до яких розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано позовну заяву, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Таким чином, зважаючи на те, що учасники справи висловилися стосовно своєї позиції щодо розгляду справи та заявлених вимог, тобто у такій спосіб вирішили реалізувати своє право на доступ до правосуддя, враховуючи встановлені положеннями КАС України положення щодо строків розгляду даної категорії справ, суд знаходить можливим провести розгляд справи за відсутності осіб, які не з'явились в судове засідання.
Фактичні обставини, встановлені судом, зміст спірних правовідносин, докази, оцінка доводів учасників справи, норми права та мотиви їх застосування та незастосування.
Відповідно до частини 4 статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши докази у справі у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Суд встановив, що 03.08.2022 року працівниками ГУ ДМС України у Львівській області був виявлений та затриманий громадянин російської федерації ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який порушив правила перебування іноземців на території України.
Працівниками ГУ ДМС України у Львівській області встановлено, що дана особа перевищила дозволений строк свого перебування на території України - більше 90 днів протягом 180 днів, чим порушив п.2 Порядку продовження строку перебування та проживання або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України. Вказаний громадянин ухилився від виїзду з України, відмітки про продовження терміну перебування на території України в паспортному документі іноземця відсутні, законне джерело існування та підстави для подальшого перебування на території України відсутні.
Рішенням Галицького районного суду м. Львова від 03.08.2022 року у справі №461/3952/22 затримано громадянина російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають па території України, строком на шість місяців.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш, як на 18 місяців.
У відповідності до ч. 1, ч. 3 та 4 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби Безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особи без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, або орган охорони державного кордону на підставі відповідного рішення з наступним повідомленням протягом 24 годин прокурора розміщує іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частині першої цієї статті, у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Як визначено в розділі І п. 3 Інструкції «Про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства», затвердженої наказом МВС України, СБ України, від 22.01.2018 року № 38/77, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 24.04.2018 року № 482/31934, примусове повернення та примусове видворення означають систему адміністративно правових заходів, спрямованих на примушування іноземців, які незаконно перебувають в Україні, покинути територію України всупереч їх волі і бажанню.
Відповідно до ч.11 ст.289 КАС України, строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Згідно ч.12 вищевказаної статті, про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення (реадмісію) або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
Відповідно до ч.13 вказаної статті, умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
З метою забезпечення ідентифікації відповідача,
ГУ ДМС України у Львівській області зверталось із листами до Директора Департаменту консульської служби МЗС України з приводу адміністративного затримання та сприяння у ідентифікації відповідача та повернення його на батьківщину.
У процесі розгляду даного адміністративного позову встановлено, що на момент подання даного адміністративного позову, ГУ ДМС України у Львівській області отримано лист Директора Департаменту консульської служби МЗС України у якому зазначено, через повномасштабну агресію рф проти України дипломатичні відносини між Україною та росією розірвані. Діяльність посольства та консульських установ держави-агресора на території України припинена. Представлення інтересів рф дипломатичним представництвом третьої держави в Україні не здійснюється. Зазначене унеможливлює надання органами дипломатичної служби України будь-якого сприяння у підтвердженні особи і документуванні громадян країни-агресора та, відповідно розгляд направлених до МЗС звернень.
Також встановлено, що на час подання адміністративного позову у відповідача відсутній паспортний документ, обов'язкова наявність якого визначена у ст. 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», якою встановлено, що іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України. Це правило не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які перетинають державний кордон України з метою визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового або тимчасового захисту чи отримання притулку.
У процесі розгляду справи також встановлено, що відповідач не звертався до територіальних органів ДМС із заявою про визнання його біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.
Згідно з Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
Встановлено, що строк затримання відповідача у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, згідно рішення суду, спливає 03.02.2023 року, однак відповідач станом на даний час не ідентифікований у встановленому законодавством порядку, оскільки відсутня інформація з країни громадянської приналежності іноземця, що дає змогу його ідентифікувати, а також відсутні документи, що дають право перетину державного кордону України.
Беручи до уваги той факт, що станом на даний час неможливо забезпечити примусове видворення громадянина російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки ГУ ДМС України у Львівській області через повномасштабну агресію рф проти України дипломатичні відносини між Україною та росією розірвані. Діяльність посольства та консульських установ держави-агресора на території України припинена. Представлення інтересів рф дипломатичним представництвом третьої держави в Україні не здійснюється.
Таким чином, наведені обставини унеможливлюють надання органами дипломатичної служби України будь-якого сприяння у підтвердженні особи і документуванні громадян країни-агресора.
Відтак, суд приходить до висновку, що позов про продовження строку затримання відповідача у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення, на 6 (шість) місяців, підлягає до задоволення.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 6, 14, 72-77, 90, 241-243, 245-246, 250, 371 КАС України, суд,-
ухвалив:
адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України у Львівській області, в інтересах якого діє Горбань Олександр Володимирович , до громадянина російської федерації ОСОБА_2 про продовження строку примусового затримання ? задовольнити.
Продовжити строк затримання громадянина російської федерації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства ( АДРЕСА_1 ), які незаконно перебувають в Україні, з метою вжиття заходів щодо його ідентифікації та примусового видворення, на 6 (шість) місяців, тобто до 24.07.2023 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня складення судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач: Головне управління Державної міграційної служби України у Львівській області
(79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11, ЄДРПОУ 37831493, телефон 261-49-02, електронна пошта: lv@dmsu.gov.ua);
представник позивача: Горбань Олександр Володимирович
(79007, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 11, телефон НОМЕР_1 , електронна пошта: ІНФОРМАЦІЯ_2 );
відповідач: громадянин російської федерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування: Волинське ПТПІ ДМС України, 45213, Волинська область, Ківерцівський район, село Журавичі, вул. Перемоги, 27.
Повний текст рішення складено 24 січня 2023 року.
Головуючий суддя Стрельбицький В.В.