13.09.07р.
Справа № А23/263
За позовом Прокурора м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську, Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області
до Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськводоканал", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області
про стягнення 1052703,78 грн.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від прокурора: Зіма В.Б. - прокурор, посвідчення № 117
Від позивача: Прокопенко Є.М. - головний державний податковий інспектор, дов. від 10.01.07 № 193/10/24
Барабанов О.В. - нач. відділу, дов. від 13.09.07 №33016/10/24
Євтушенко О.В. - головний державний податковий інспектор, дов. від 05.04.07 № 8891/10/100
Від відповідача: не з"явився
Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Дніпродзержинську про звернення стягнення на активи відповідача в розмірі узгодженої заборгованості по платежах до бюджету та пені на загальну суму 1052703,78 грн. з податку на додану вартість та земельного податку.
19.07.07 відповідачем подано письмове клопотання про зупинення провадження у справі з тих підстав, що Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськводоканал" оскаржує суму нарахованих штрафних санкцій, які включені до загальних вимог позивача, у зв'язку з чим до розгляду спору про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення № 444/15-2/03341322/2022 від 03.07.06 у справі господарського суду Дніпропетровської області №А37/250-07, є неможливим розгляд даної справи.
Позивач проти клопотання про зупинення заперечує, посилається на те, що вимоги по справі №А37/250-07 стосуються лише частини вимог у даній справі, у зв'язку з чим позивачем подано усне клопотання про відкладення розгляду справи для уточнення позовних вимог.
Ухвалою від 19.07.07 провадження у справі № А23/263 зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі №А37/250-07 господарського суду Дніпропетровської області.
21.08.07 позивач надав письмову заяву про уточнення позовних вимог, відповідно до якої просить звернути стягнення на активи відповідача в розмірі узгодженої заборгованості по платежах до бюджету та пені на загальну суму 1052512 грн. 31 коп. без врахування суми, визначеної податковим повідомленням-рішенням від 03.07.06 № 444/15-2/03341322/2022, у зв'язку з чим просить суд поновити провадження у справі №А23/263.
Представник відповідача у судове засідання, призначене на 13.09.07 для вирішення питання про поновлення провадження у справі, не з'явився, про час і місце судового засіданні відповідач повідомлений судом належним чином. Причини неявки представника відповідача суду не відомі. Заяви та клопотання від відповідача до початку судового засідання не надходили.
В судовому засіданні, призначеному на 13.09.07, судом провадження у справі за клопотанням позивача поновлено.
Представник прокурора проти задоволення заяви позивача про зменшення розміру позовних вимог на суму штрафних санкцій, які зазначені у податковому повідомлені-рішенні від 03.07.06 № 444/15-2/03341322/2022, фактичної відмови позивача від позову в цій частині заперечує.
Неявка представника відповідача у судове засідання за викладених обставин не перешкоджає розгляду справи. Розгляд справи відбувається за наявними в ній доказами.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників прокурора, позивача, господарський суд, -
Відповідач - Комунальне виробниче підприємство Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськводоканал" відповідно до Статуту, зареєстрованому виконкомом Дніпродзержинської міської ради 27.04.04, є правонаступником Комунального підприємства "Дніпродзержинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства", створеного рішенням сесії Дніпродзержинської міської ради від 31.03.99. Засновником підприємства є Дніпродзержинська міська рада.
Відповідач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у м. Дніпродзержинську як платник податків.
За результатами проведеного аналізу стану розрахунків з бюджетом позивачем встановлено, що станом на 26.03.07 відповідач має заборгованість по платежах до бюджету в загальному розмірі 1052703,78 грн., із якої:
по земельному податку -в сумі 764325,78 грн. (основний платіж - 630812,69 грн., 133513,09 грн. -пеня);
по податку на додану вартість - в сумі 288378,00 грн. (основний платіж).
Податковий борг з земельного податку в сумі 630812,69 грн. визначений, виходячи з самостійно визначених відповідачем податкових зобов'язань згідно податкових розрахунків земельного податку за січень-грудень 2006 року (розрахунки від 04.12.06 вх.№ 70056, від 30.11.06 вх.№ 69653), самостійно нарахованих відповідачем штрафних санкцій за уточнюючим податковим розрахунком земельного податку від 28.07.06, та суми податкового зобов'язання визначеного податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення від 03.07.06 № 444/15-2/03341322/2022, яким застосовано до відповідача штрафну санкцію в розмірі 191,47 грн. (отримано відповідачем 02.07.06).
Податковий борг з податку на додану вартість в сумі 288378,00 грн. складається з несплаченого самостійно визначеного відповідачем податкового зобов'язання згідно поданої позивачеві податкової декларації за травень 2006 року.
Копії податкових декларацій, розрахунків, податкового повідомлення-рішення від 03.07.06 долучені до матеріалів справи.
Відповідно до п.п.5.3 ст.5 Закону України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України для подання податкової декларації. Під терміном "податкова декларація" Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" розуміє документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).
У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
Як вбачається з матеріалів справи, 07.06.07 відповідач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з адміністративним позовом про визнання недійним податкового повідомлення-рішення від 03.07.06 № 444/15-2/03341322/2022, 03.07.07 господарським судом винесена ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі № А37/250-07 за позовом Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськводоканал". На момент вирішення даної справи спір у справі № А37/250-07 не вирішено.
Відповідно до пп.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у встановлені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків (відповідача).
Виходячи з зазначених норм, станом на 13.09.07 (день прийняття рішення у даній справі) сума податкового зобов'язання -191,47 грн., визначена позивачем податковим повідомленням-рішенням від 03.07.06 № 444/15-2/03341322/2022, ще не набула статусу податкового боргу, у зв'язку з чим на таке податкове зобов'язання не можуть розповсюджуватись положення Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" стосовно порядку погашення податкового зобов'язання, позовні вимоги в цій частині є безпідставними.
Щодо решти визначеної прокурором суми, на момент вирішення спору докази погашення відповідачем податкового боргу з зазначених вище податків сторонами не подані, із матеріалів справи не вбачаються.
В порядку, визначеному ст. 16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України № 77 від 01.03.01, платнику податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням узгоджених податкових зобов'язань нарахована пеня по земельному податку в сумі 133513,09 грн.
Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення суми податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
Позивач керувався положеннями пп.16.3.3 п.16.3 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", відповідно до якого при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. При надходженні від відповідача коштів в погашення податкового боргу здійснений розподіл сплачених сум на суму, що спрямовується на погашення податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені. При цьому позивач діяв з дотриманням вимог п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", в якому передбачено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Порушень з боку позивача при нарахуванні пені судом не встановлено.
Статтею 67 Конституції України закріплений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), надає право звернення стягнення в рахунок погашення податкового боргу платника податків на його активи.
Під активами платника податків цей Закон України визначає кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п.1.7 ст. 1).
Порядок погашення податкового боргу комунальних підприємств, до числа якого належить відповідач, визначається статтею 11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". Відповідно до п.11.1 цієї статті з метою погашення податкового боргу такого платника податків податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечують здійснення основної діяльності платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем вживались передбачені цим Законом заходи щодо самостійного погашення відповідачем податкового боргу, які до погашення податкового боргу у визначеній прокурором сумі не призвели.
На момент вирішення спору докази погашення відповідачем податкового боргу в загальній сумі 1052512,31 грн., стягнення коштів та продажу активів відповідача в рахунок погашення його податкового боргу не подані, із матеріалів справи не вбачаються.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що вимоги позивача про звернення стягнення на активи відповідача в рахунок погашення його податкового боргу нормам діючого законодавства, зокрема ст.11 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", не суперечать, підлягають задоволенню в сумі 1052512 грн. 31 коп.
Керуючись ст. 94, ст.ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Задовольнити позов в сумі 1052512 грн. 31 коп.
Звернути стягнення на активи Комунального виробничого підприємства Дніпродзержинської міської ради "Дніпродзержинськводоканал", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровської області, в розмірі 1052512 грн. 31 коп. в рахунок погашення заборгованості по платежах до бюджету по податку на додану вартість (288378,00 грн.), по земельному податку (764134,31 грн.).
В решті позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.Ю.Добродняк
19.10.07
Згідно з оригіналом
Помічник судді Н.Ф. Голов'яшкіна