24 січня 2023 року справа №360/837/22
м. Дніпро
Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Гаврищук Т.Г., Сіваченко І.В., розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 р. у справі № 360/837/22 (головуючий І інстанції Тихонов І.В.) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-
01 лютого 2022 року ОСОБА_1 (далі також - позивач), з урахуванням уточнень, звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області № 121630010041 від 31.12.2021, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”; зобов'язати Головне Управління Пенсійного Фонду України в Луганській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 15.11.1991 по 21.08.1992 та з 14.10.1992 по 26.03.1993 на “Шахта “Перевальськая” в/о Луганськвугілля на посаді “горнорабочего подземного с полным рабочим днем под землей”, та з 16.10.1995 по 17.04.2005, на ВАТ “Алчевський металургійний комбінат” на посаді шлаковшщика, та зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 , пенсію за віком на пільгових умовах, за Списком № 1 згідно ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач звернувся до відділу обслуговування громадян № 9 (м. Сєвєродонецьк) Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області з приводу призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Надані позивачем заяву та додані до неї документи було спрямовано за принципом екстериторіальності до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. 31.12.2021 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області було винесено рішення за № 121630010041 про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
У зазначеному вище рішенні відповідачем було зазначено підстави для винесення такого рішення, а саме. До пільгового стажу позивача ОСОБА_1 , не було зараховано періоди роботи з 15.11.1991 по 21.08.1992, та з 14.10.1992 по 26.03.1993, коли позивач працював мовою оригіналу - на “Шахта “Перевальськая” п/о Луганскуголь на посаді “горнорабочего подземного с полным рабочим днем под землей”. Зазначені періоди не зараховані до пільгового стажу позивача, як зазначено відповідачем в оскаржуваному рішенні - “оскільки довідка потребує зустрічної перевірки”.
Також до пільгового стажу позивача ОСОБА_1 , не зараховано період роботи з 16.10.1995 по 17.04.2005 р, коли позивач працював, мовою оригіналу - на ТОВ “Алчевський металлургічний комбінат” на посаді шлаковшщика. Зазначений період відповідачем не зараховано до пільгового стажу позивача так як, - “підприємство знаходиться в стадії банкрутства та зарахування цього періоду можливе після винесення рішення комісії Головного управління Пенсійного фонду України”.
Позивач ОСОБА_1 , вважає, що рішення відповідача є незаконним.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 р. у справі № 360/837/22 позов задоволено частково, внаслідок чого визнано противоправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від № 121630010041 від 31.12.2021, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”. Зобов'язано Головне управління пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 24.12.2021 з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 15.11.1991 по 21.08.1992, та з 14.10.1992 по 26.03.1993 на “Шахта “Перевальська” в/о Лугансквугіллля на посаді гірника підземного з повним робочим днем під землею та з 16.10.1995 по 17.04.2005 на ВАТ “Алчевський металургійний комбінат” на посаді шлаковщика.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області не погодився з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржене судове рішення та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що оскільки, у трудовій книжці позивача не зазначені відомості про умови праці, а саме про зайнятість в шкідливих та важких умовах праці повний робочий день, тому підтвердження спеціального трудового стажу відбувається на підставі уточнюючої довідки підприємства. На підтвердження роботи роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 позивачем надано довідку “Шахти” Перевальська” про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 07.04.2008 № 617, яка потребує зустрічної перевірки. Позивачем надана довідка ВАТ “Алчевський металургійний комбінат” від 23.08.2017 №016/1203, яке перебуває у стадії банкрутства.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження у відповідності до ст. 311 КАС України.
Відповідно до вимог ч. 1,2 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги, і дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої та апеляційної інстанції встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , 24.12.2021 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 31.12.2021 № 121630010041 відмовлено ОСОБА_1 в призначення пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю необхідного страхового та пільгового стажу.
В оскаржуваному рішенні зазначено, що необхідний страховий стаж визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список № 2) становить 28 років 6 місяців. Страховий стаж заявника становить 25 років 8 місяців 13 днів. Необхідний пільговий стаж на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2. визначений пунктом 2 частини другої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (Список № 2) становить 12 років 6 місяців. 1 Пільговий стаж позивача становить 0 років 0 місяців 0 днів. Результати розгляду документів, доданих до заяви: за доданими документами до пільгового стажу не зараховано період з 15.11.1991 по 21.08.1992, з 14.10.1992 по 26.09.1993 згідно довідки №617 від 07.04.2008, оскільки довідка погребує зустрічної перевірки. Також до пільгового стажу не зараховано періоди з 16.10.1995 по 17.04.2005 згідно довідки №016/1203 від 23.08.2017р., оскільки підприємство находиться в стадії банкрутства та зарахування цього періоду можливе після винесення рішення комісії Головного управління Пенсійного фонду України.
Трудова книжка НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1 містить наступні записи щодо спірних періодів роботи:
Запис № 1 від 26.06.1985-16.05.1987 - служба в Радянській армії;
Запис № 2 від 11.09.1987 - прийнятий учнем токаря, наказ від 07.09.1987 № 239к;
Запис № 3 від 01.11.1987 - переведено в цех № 2 учнем токаря, наказ від 2910.1987 № 633;
Запис № 4 від 16.12.1987 - присвоєно 2й розряд токаря, наказ від 10.12.1987 № 161;
Запис № 5 від 20.06.1988 - переведено в цех № 1 токарем 2го розряду, наказ № 377 від 21.06.1988;
Запис № 6 від 01.08.1988 - переведено в цех № 3 токарем 2го розряду, наказ № 454к від 01.08.1988;
Запис № 7 від 20.10.1988 - переведено в цех № 2 токарем 2го розряду, наказ від 20.10.988 від 317к;
Запис № 9 від 17.01.1991 - присвоєно 3й розряд токаря, наказ від 17.01.1991 № 5;
Запис № 10 від 20.06.1991 - звільнений за власним бажанням, наказ від 21.06.1991 № 103-к;
Запис № 11 від 20.07.1991 - прийнятий слюсарем т/о, наказ від 22.07.1991 № 74;
Запис № 12 від 31.08.1991 - звільнений за власним бажанням, наказ від 22.08.1991 № 82;
Запис № 13 від 30.09.1991 -прийнятий учнем гірника підземного 1го розряду, наказ від 10.10.1991 № 211к;
Запис № 15 від 15.11.1991 - переведений гірником підземним 3го розряду з повним робочим днем під землею, наказ від 13.11.1991 № 400;
Запис № 16 від 26.09.1993 - звільнений за власним бажанням, наказ від 24.09.1993 № 138к;
Запис № 17 від 05.07.1994 - прийнятий в охорону стрелком, наказ від 05.07.1994 № 33;
Запис № 18 від 06.09.1994 - звільнений за власним бажанням, наказ від 07.09.1994 № 1669;
Запис № 19 від 12.01.1995 - прийнятий котельником 2го розряду, наказ від 11.01.1995 № 4/к;
Запис № 20 від 09.10.1995 - звільнений за власним бажанням, наказ від 10.10.1995 № 230к;
Запис № 21 від 16.10.1995 - прийнятий в мартеновський цех шлаковщиком 2го розряду, наказ від 16.10.1995 № 153;
Запис № 24 від 17.04.2005 - звільнений за власним бажанням, наказ від 21.04.2005 № 388;
Запис № 30 від 25.08.2006 - прийнятий електрогазозварником 4го розряду, наказ від 22.08.2006 № 152/ок;
Запис № 31 від 27.11.2006 - звільнений за власним бажанням, наказ від 27.11.2006 № 207/ок;
Запис № 32 від 01.06.2007 - прийнятий електрогазозварником 4го розряду, наказ від 01.06.2007 № 87-к;
Запис № 33 від 21.06.2007 - звільнений за власним бажанням, наказ від 21.06.2007 № 93-к;
Запис № 34 від 11.07.2007 - прийнятий електрогазозварником 4го розряду, наказ від 11.07.2007№ 1/к-0073;
Запис № 36 від 31.01.2008 - звільнений за власним бажанням, наказ від 31.01.2008 № 0047.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].
Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Згідно з частиною першою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення..
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п'ята статті 45 Закону № 1058-IV).
Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Згідно з абзацом першим пункту 1.5 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Днем звернення за перерахунком пенсії, переведенням з одного виду пенсії на інший, поновленням виплати пенсії, виплатою недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами (абзац п'ятий пункту 1.7 розділу I “Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії” Порядку 22-1).
Абзацом першим пункту 2.7 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 встановлено, що до заяви про перерахунок пенсії у зв'язку з урахуванням страхового стажу (заробітної плати) після призначення пенсії, у зв'язку зі зміною кількості членів сім'ї, а також в інших випадках, які спричиняють збільшення чи зменшення розміру пенсії, надаються документи, передбачені підпунктами 2-4 пункту 2.1, пунктом 2.6 цього розділу.
Відповідно до пункту 2.10 розділу II “Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший” Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів. Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі (абзаци другий, третій пункту 4.1 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.
Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов'язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV “Приймання, оформлення і розгляд документів” Порядку № 22-1).
Аналіз наведених норм права дозволяє дійти висновку, що у разі звернення пенсіонера з заявою про перерахунок пенсії, уповноважений орган Пенсійного фонду України має за результатами розгляду такої заяви прийняти рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії. При цьому, рішення про відмову в перерахунку пенсії має містити зазначення причин відмови та порядку його оскарження.
Частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Статтею 62 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII “Про пенсійне забезпечення” визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня1993 року № 637 (далі - Порядок № 637), визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли і трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Зазначений Порядок № 383 регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Зазначена постанова набула чинності з 21.08.1992. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.1992, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункт 4.1 Порядку № 383).
З зазначених правових норм слідує, що страховий стаж особи за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку (до 01.01.2004) обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду України на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Законом № 1058-IV, - за даними трудової книжки, після впровадження системи персоніфікованого обліку (після 01.01.2004) - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
При цьому, значення трудової книжки, як основного документу, що підтверджує пільговий стаж роботи, встановлено статтею 62 Закону № 1788-ХІІ, і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.
Проте, якщо трудова книжка відсутня або у ній не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж - період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, якими можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Що стосується тверджень відповідача щодо неможливості зарахування до пільгового стажу роботи позивача періодів його роботи з 15.11.1991 по 21.08.1992 та з 14.10.1992 по 26.03.1993, 16.10.1995 по 17.04.2005 - через відсутність уточнюючих довідок.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637, у випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, в яких має бути зазначені періоди, що зараховуються до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, що зараховується до спеціального трудового стажу, професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, на підставі яких видана довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Аналіз зазначених нормативно-правових актів свідчить про те, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 25.02.2021 у справі № 683/3705/16-а та від 27.02.2020 у справі № 577/2688/17. Верховний Сук вислови наступну правову позицію: « Отже, колегія суддів зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. І лише у разі її відсутності, або відсутності в ній відповідних записів, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, зокрема, уточнюючих довідок підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тобто, уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавити лише в разі коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.»
З огляду на те, що трудова книжка позивача містить всі необхідних записи, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення позивача, періоди роботи позивача з 15.11.1991 по 21.08.1992 та з 14.10.1992 по 26.03.1993, 16.10.1995 по 17.04.2005 підлягають зарахуванню до пільгового стажу.
З огляду на все вищевикладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач 2 безпідставно відмовив позивачу в перерахунку пенсії без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, тобто його рішення є необґрунтованим та протиправним.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про необхідність визнання противоправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від № 121630010041 від 31.12.2021, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Щодо інших позовних вимог суд зазначив наступне.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку 22-1 визначає, що саме “орган, що призначає пенсію” (за спірних правовідносин - ГУПФУ в Луганській області з огляду на те, що позивач звертався саме до відповідача 2) повинен всебічно, повно і об'єктивно розглянути всі подані документи, після чого установити наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.
Статтею 58 Закону №1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.
Суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку та призначення пенсій громадянам, та на свій розсуд розраховувати пільговий та страховий стаж позивача.
Пункт 4.7. розділу ІV Порядку 22-1 визначає, що саме “орган, що призначає пенсію” (за спірних правовідносин - ГУПФУ в Луганській області) повинен всебічно, повно і об'єктивно розглянути всі подані документи, після чого установити наявність чи відсутність права особи на одержання пенсії.
Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
З урахуванням дискреційних повноважень пенсійного органу на прийняття рішення про призначення пенсії та визначення підстав, за яких призначається пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні, суд першої інстанції дійшов висновку про можливість з метою належного та ефективного захисту прав позивача вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву позивача від 24.12.2021 з урахуванням висновків, викладених у судовому рішенні, зарахувавши до пільгового стажу періоди роботи з 15.11.1991 по 21.08.1992 та з 14.10.1992 по 26.03.1993, з 16.10.1995 по 17.04.2005 .
З огляду на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про часткове задоволення позову.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Ураховуючи наведене, колегія суддів не знаходить правових підстав для задоволення апеляційної скарги і відповідно для скасування оскаржуваного судового рішення, оскільки судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права, правові висновки суду першої інстанції скаржником не спростовані.
Керуючись 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 р. у справі № 360/837/22 - залишити без задоволення. Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 17 червня 2022 р. у справі № 360/837/22 - залишити без змін.
Повне судове рішення складено 24 січня 2023 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя А.А. Блохін
Судді Т.Г. Гаврищук
І.В. Сіваченко