Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
17 січня 2023 року Справа № 820/2867/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Зоркіної Ю.В.,
при секретарі - Логачовій К.А,
за участі представників:
позивача - Артюх Ю.В.,
відповідача - Коробкової Х.О,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення експертизи по справі за позовом Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про скасування податкових повідомлень-рішень,
установив
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому з урахування уточнених позовних вимог, просив скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові МГУ ДФС від 13.05.2016 року №0000104100, №0000114100, №0000124100, № 0000144100, прийняті відносно нього.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.07.2016 року позов задоволено, зокрема. скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові МГУ ДФС від 13.05.2016 року №0000104100, №0000114100, № 0000124100, № 0000144100, прийняті щодо Комунального підприємства "Харківські теплові мережі".
Постановою Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 24.03.2021 р. касаційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби задоволено частково. Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18 липня 2016 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2016 року, у справі № 820/2867/16 скасовано, а справу направлено до Харківського окружного адміністративного суду на новий розгляд.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 р., залишеного без змін постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021 року адміністративний позов задоволено, зокрема, скасовано податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Харкові МГУ ДФС від 13.05.2016 року №0000104100, №0000114100, № 0000124100, № 0000144100, прийняті щодо Комунального підприємства "Харківські теплові мережі".
Постановою Верховного Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.10.2022 р. касаційну скаргу Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, утвореного на правах відокремленого підрозділу ДПС задоволено. Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 14.06.2021 року та постанову Другого апеляційного адміністративного суду від 20.10.2021, у справі № 820/2867/16 скасовано, а справу направлено до Харківського окружного адміністративного суду на новий розгляд.
У підготовчому судовому засіданні представником позивача заявлено клопотання про призначення експертизи в обґрунтування якого зазначено, що з огляду на специфіку спірних господарських операцій необхідно ретельно перевірити на підставі належних документів обставин виконання розглядуваних поставок та транспортованого газу, порядку та умови постачання, приймання та обліку, тощо. Установлення наведених обставин є необхідним для перевірки того, чи відображають представлені платником первинні документи реальні факти господарської діяльності.
З'ясування зазначеного питання потребує спеціальних знань у сфері бухгалтерського обліку.
В клопотанні представник позивача просив доручити проведення експертизи Харківському науково-дослідному інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса та зазначив, що оплату по проведенню експертизи здійснить за власний рахунок.
Представник відповідача проти призначення експертизи заперечувала, зазначивши, що висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки, ґрунтувалися виключно на сукупності тих документів, що надавалися платником податків до перевірки та стосувалися її предмета; позивачем під час розгляду справи не ставилося питання щодо проведення експертизи; суд повинен надати належну правову оцінку доводам позивача та відповідача, якими вони мотивують свою правову позицію у справі, оцінити у сукупності й взаємозв'язку та надати належне обґрунтування щодо причин відхилення певних доказів, надання переваги тим чи іншим доводам або доказам, отже, вказане питання повинно вирішуватись виключно судом, оскільки експерт не наділений повноваженнями надавати будь-яку правову оцінку.
Суд, заслухавши думки представників сторін, вважає за необхідне призначити по справі судово-економічну експертизу, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини 1 ст. 102 КАС України, суд за клопотанням учасника справи або з власної ініціативи призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з'ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) жодною стороною не наданий висновок експерта з цих самих питань або висновки експертів, надані сторонами, викликають обґрунтовані сумніви щодо їх правильності.
Згідно положень 3 - 5 ст. 102 КАС України, при призначенні експертизи судом експерт або експертна установа обирається сторонами за взаємною згодою, а якщо такої згоди не досягнуто у встановлений судом строк, експерта чи експертну установу визначає суд. З урахуванням обставин справи суд має право визначити експерта чи експертну установу самостійно. У разі необхідності може бути призначено декілька експертів для підготовки одного висновку (комісійна або комплексна експертиза). Питання, з яких має бути проведена експертиза, що призначається судом, визначаються судом. Учасники справи мають право запропонувати суду питання, роз'яснення яких, на їх думку, потребує висновку експерта.
Згідно пункту 1.2.3 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 08.10.98 № 53/5, одним з основних видів (підвидом) експертизи є економічна: бухгалтерського та податкового обліку; фінансово-господарської діяльності; фінансово-кредитних операцій.
Відповідно до п.1.1 "Експертиза документів бухгалтерського обліку, оподаткування і звітності" глави І розділу ІІІ "Економічна експертиза" Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України 08.10.1998 № 53/5, основними завданнями експертизи документів бухгалтерського обліку, оподаткування і звітності є визначення: документальної обґрунтованості розміру нестачі або надлишків товарно-матеріальних цінностей і грошових коштів на підприємствах, в установах, організаціях і їх структурних підрозділах (далі - підприємство) періоду їх утворення; документальної обґрунтованості оформлення операцій з одержання, зберігання, виготовлення, реалізації товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів, основних засобів, надання послуг; документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з основними засобами, товарно-матеріальними цінностями, грошовими коштами, цінними паперами та іншими активами; документальної обґрунтованості відображення в обліку операцій з нарахування та виплати заробітної плати, інших виплат; документальної обґрунтованості, задекларованої платником податку бази оподаткування податком на прибуток підприємств, та суми податку, що підлягає сплаті за певний звітний період, визначеної органом податкового контролю; документальної обґрунтованості формування платником податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, визначення суми податку на додану вартість, що підлягає сплаті, та суми податку на додану вартість, заявленої до бюджетного відшкодування; документальної обґрунтованості окремих елементів податків та зборів, визначених платником у відповідних деклараціях (розрахунках, звітах).
Суд вважає, що для з'ясування обставин, які мають значення для розгляду і потребують спеціальних знань, повного та всебічного вирішення справи у сукупності з правовою оцінкою доводам позивача та відповідача, якими вони мотивують свою правову позицію у справі, необхідно призначити судово - економічну експертизу.
Відповідно до ч.1 ст. 103 КАС України, про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій (яким) доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.
Ухвала про призначення експертизи направляється особам, яким доручено проведення експертизи, та учасникам справи. Об'єкти та матеріали, що підлягають дослідженню, направляються особі, якій доручено проведення експертизи (провідному експерту або експертній установі) (ч.3 вказаної статті).
Згідно ч.5 ст. 103 КАС України, в ухвалі про призначення експертизи суд попереджає експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов'язків.
Матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи (частина 1 статті 105 КАС України).
Суд зауважує, що відповідно до ч.7 ст. 102 КАС України, призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.
Окрім того, в силу положень ч.6 ст. 103 КАС України, у разі виникнення сумніву щодо змісту та обсягу доручення призначений судом експерт невідкладно подає суду клопотання щодо його уточнення або повідомляє суд про неможливість проведення ним експертизи за поставленими питаннями.
Відповідно до положень п.4 ч.2 ст. 236 КАС України, суд має право зупинити провадження у справі в разі призначення судом експертизи - до одержання її результатів.
Керуючись положеннями ст. ст. 102 - 103, 105 - 106, 236, 241, 243, 248, 256, 294, 295, 297 КАС України, суд, -
Клопотання представника позивача про призначення експертизи - задовольнити.
Призначити судово-економічну експертизу по справі за позовом Комунального підприємства "Харківські теплові мережі» до Північного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків скасування податкового повідомлення-рішення .
На розгляд та вирішення експертів поставити наступні питання:
Чи підтверджуються документально витрати КП «Харківські теплові мережі» у взаємовідносинах з ТОВ «Українська нафто-газова компанія» за договором №п/12-104 купівлі-продажу природного газу від 31.07.2012 р. за період 2012 - 2013 р.р., що формують собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Якщо підтверджуються, то на яку суму;
Чи підтверджуються документально обсяги господарських операцій (об'єм та суми) та проведення розрахунків (суми) між КП «Харківські теплові мережі» та ТОВ «Українська нафто-газова компанія» за договором №п/12-104 купівлі-продажу природного газу від 31.07.2012 р. за період 2012 - 2013 р.р.;
Чи підтверджуються документально використання в господарській діяльності КП «Харківські теплові мережі» обсягів отриманих товарів від ТОВ «Українська нафто-газова компанія» за договором №п/12-104 купівлі-продажу природного газу від 31.07.2012 р. за період 2012 - 2013 р.р.;
Чи підтверджується документально зазначені в акті перевірки від 21.04.2016 р. № 36/28-09-41-/31557119 висновки: - про завищення собівартості придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг) на загальну суму 122 266 098 грн., що призвело до заниження податку на прибуток за 2012 рік на суму 10 387 322 грн., до завищення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за 2013 рік у сумі 72 802 658 грн.; - про завищення податкового кредиту на загальну суму 23 321 153 грн., що призвело до: заниження суми ПДВ, яка підлягає сплаті до бюджету у розмірі 17 273 117 грн.; завищення суми від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту за грудень 2012 року на суму 2 679 108 грн.; завищення суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню за січень 2013 року, заявленої у зменшення податкових зобов'язань з ПДВ наступних звітних (податкових) періодів, на суму 3 368 928 грн.
Проведення експертизи доручити експертам Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса»
Попередити експертів про кримінальну відповідальність відповідно до ст. ст. 384, 385 Кримінального кодексу України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов'язків.
Для проведення судової експертизи матеріали адміністративної справи №820/2867/16 направити до Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. Засл. проф. М.С. Бокаріуса», що знаходиться за адресою: 61177, м. Харків, вул. Залютинська, 8.
Витрати, пов'язані із проведенням судової експертизи, покласти на позивача.
Зупинити провадження по справі - до одержання судом результатів експертизи.
Копію даної ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її складання.
У повному обсязі ухвала виготовлена 23.01.2023
Суддя Зоркіна Ю.В.