Рішення від 24.01.2023 по справі 480/7575/22

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2023 року Справа № 480/7575/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/7575/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до вислуги, яка становить 27 років 00 місяців 05 днів згідно п. "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 за вислугу років, яка становить 27 років 00 місяців 05 днів згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з часу подання заяви, тобто з 21.10.2022, з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що позивачу з 06.07.2022 року було призначено пенсію відповідно до пункту “б” статті 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Сумській області із заявою про призначенні пенсії згідно п. «а» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", оскільки вислуга років для призначення йому пенсії на час звільнення (05.07.2022) у пільговому обчисленні становить 27 років 00 місяців 05 днів. Листом від 04.11.2022 №3713-7018/Б-02/8-1800/22 відповідач повідомив позивача, що на день звільнення зі служби страховий стаж для призначення пенсії складає 28 років 09 місяців 20 днів, в тому числі календарна 19 років 06 місяців 16 днів, та трудовий стаж - 09 років 03 місяців 04 днів. А відтак враховуючи норми, визначені пунктом «а» ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що передбачає наявність у осіб, звільнених зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії. Позивач не погоджується з такою відмовою відповідача, вважає її протиправною та такою, що порушує його права на належне пенсійне забезпечення.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву. Крім того, даною ухвалою витребувано у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області належним чином завірені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 .

На виконання вимог суду представником відповідача було надано суду копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 в частині, що стосуються позовних вимог. Проте відзиву на позовну заяву, суду надано не було.

Ненадання у встановлений ухвалою суду строк відзиву, суд, з урахуванням вимог ч. 4 ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства, кваліфікує як визнання позову.

Згідно ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що наказом Державної установи "Роменська виправна колонія (№56)" Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 30.06.2022 року № 79/ОС-22, підполковника внутрішньої служби ОСОБА_1 (М-059058), начальника відділу нагляду і безпеки, 05 липня 2022 року, звільнено зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, за пунктом 7 частини 1 статті 77 (за власним бажанням) Закону України "Про національну поліцію" (а.с. 27).

В даному наказі зазначено, що вислуга років на день звільнення становить: у календарному обчисленні - 19 років 06 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 00 місяців 05 днів, трудовий стаж - 28 років 09 місяців 20 днів, страховий стаж - 28 років 09 місяців 20 днів.

З 06.07.2022 позивач перебуваєте на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримуєте пенсію за вислугу років призначену відповідно до п. “б” ст. 12 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (а.с. 31 (зворотній бік).

В подальшому позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою від 20.10.2022 року щодо призначення пенсії згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с. 19).

Листом від 04.11.2022 №3713-7018/Б-02/8-1800/22 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило позивача, що за матеріалами пенсійної справи пенсія за вислугу років призначена з 06.07.2022 року, відповідно до пункту “б” статті 12 Закону № 2262-ХІІ на підставі документів, наданих Північно-Східним міжрегіональним управлінням питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції. На день звільнення зі служби страховий стаж для призначення пенсії складає 28 років 09 місяців 20 днів, в тому числі календарна 19 років 06 місяців 16 днів, - трудовий стаж - 09 років 03 місяців 04 днів, як і зазначено у наказі № 79/ОС-22 від 30.06.2022, що був наданий Державною установою “Роменська виправна колонія (№ 56)” для призначення пенсії. Отже, розмір пенсії становить 53 % відповідних сум грошового забезпечення за 28 років стажу ((за 25 років - 50%) + (3 роки х 1%)). Згідно з доданим до звернення наказом Державної установи “Роменська виправна колонія (№ 56)” від 30.06.2022 № 79/ОС-22, календарна вислуга років складає 19 років 06 місяців 16 днів. Зважаючи на зазначене вище, та враховуючи норми, визначені пунктом “а” ст. 12 Закону № 2262 - XII, що передбачає наявність у осіб, звільнених зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше, для проведення перерахунку пенсії за умов, викладених у зверненні, підстави відсутні (а.с. 20-21).

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"(далі - Закон № 2262-XII).

Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Згідно з частиною 4 статті 17 Закону №2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

За приписами статті 17-1 Закону №2262-ХІІ порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Отже, законодавцем було надано право Кабінету Міністрів України визначати порядок обчислення вислуги років та пільгові умови призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб, визначається постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок).

Варто зазначити, що до 19.02.2022 пунктом 3 Порядку було визначено стаж, який зараховувався до вислуги років при призначенні пенсії у пільговому обчисленні.

Проте, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України 16.02.2022 постанови № 119 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393” така редакція Порядку зазнала змін (набрання чинності 19.02.2022).

На час звільнення позивача зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України пункт 2-1 Порядку визначав, що для призначення пенсій обчислення календарної вислуги років проводиться згідно з пунктами 1 і 2 цієї постанови.

Так, пунктом 1 Порядку установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах “б”-“д”, “ж” і “з” статті 1-2 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, Державній кримінально-виконавчій службі, податковій міліції на посадах начальницького і рядового складу, в Службі судової охорони на посадах молодшого, середнього і вищого складу, в Національному антикорупційному бюро, Бюро економічної безпеки на посадах начальницького складу з дня призначення на відповідну посаду.

Водночас пунктом 3 Порядку визначено стаж, який зараховується на пільгових умовах до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови.

Отже, з аналізу вказаних правових норм вбачається, що зарахування пільгового стажу особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” здійснюється лише для визначення розміру пенсії, а не для її призначення.

З матеріалів справи судом встановлено, що відповідно до наказу Державної установи "Роменська виправна колонія (№56)" Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 30.06.2022 року № 79/ОС-22, станом на 05.07.2022 вислуга років позивача складає: у календарному обчисленні - 19 років 06 місяців 16 днів, у пільговому обчисленні - 27 років 00 місяців 05 днів, трудовий стаж - 28 років 09 місяців 20 днів, страховий стаж - 28 років 09 місяців 20 днів (а.с. 27).

Крім того в поданні про призначення пенсії від 29.08.2020 року № 663/55, яке було направлено Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області разом із пенсійними матеріалами позивача, зазначено, що страховий стаж станом на 05.07.2022 року для призначення пенсії складає 28 років 09 місяців 20 днів, в тому числі: 19 років 06 місяців 16 днів у календарному обчисленні (а.с. 26).

Про наявність у позивача календарної вислуги років - 19 років 06 місяців 16 днів, також зазначено у розрахунку вислуги років при призначенні пенсії (а.с. 27 (зворотній бік)-29).

Отже, суд зазначає, що оскільки календарна вислуга років позивача станом на час звільнення становила менше 25 років, у Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області були відсутні підстави для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до п. "а" ст. 12 Закону № 2262-ХІІ.

При цьому судом не можуть бути враховані правові висновки, викладені Верховним Судом у постановах від 03.03.2021 у справі № 805/3923/18-а та від 14.04.2021 у справі № 480/4241/18, оскільки такі висновки було зроблено за іншого правового регулювання спірних правовідносин.

А відтак, враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 , є необгрунтовані та не підлягають задоволенню.

У зв'язку з тим, що у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат, понесених позивачем, відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнати протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугою років відповідно до вислуги, яка становить 27 років 00 місяців 05 днів згідно п. "а" ст.12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб"; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити та виплатити пенсію ОСОБА_1 за вислугу років, яка становить 27 років 00 місяців 05 днів згідно п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення звільнених з військової служби та деяких інших осіб", у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, з часу подання заяви, тобто з 21.10.2022, з урахуванням фактично виплачених сум - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.О. Павлічек