Справа № 640/18851/19 Суддя (судді) першої інстанції: Літвінова А.В.
23 січня 2023 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Лічевецького І.О., суддів - Мельничука В.П., Оксененка О.М., при секретарі - Рейтаровській О.С., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом у якому просив:
- визнати протиправною відмову Головного управління ПФУ в м. Києві щодо проведення перерахунку, раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення за посадою, з якої йому була призначена пенсія;
- зобов'язати Головне управління ПФУ в м. Києві з 01.01.2019 здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 74 процентів від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки №101-2019/6 від 29.08.2019 наданої Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України та стягнути заборговану суму.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що Державним космічним агентством України підготовлено довідку від 29.08.2019 року №101-2019/б про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2019 для перерахунку пенсії, однак відповідач не здійснив перерахунок пенсії позивачу па підставі нової довідки.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2022 року адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в м. Києві щодо зменшення ОСОБА_1 з 01.01.2018 основного розміру пенсії з 74% до 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Зобов'язано Головне управління ПФУ в м. Києві здійснити ОСОБА_1 з 01.01.2018 перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб», у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 74% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням в частині відмови у задоволенні позовних вимог, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в цій частині та прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Апелянт зазначає, що доводи суду першої інстанції щодо незаконності видачі Державним космічним агентством України довідки про розмір грошового забезпечення за посадою від 29.08.2019 року №101-2019/б є незаконними і спростовуються вимогами чинного законодавства України.
Окрім цього, апелянт звертає увагу, що суд не звернув увагу на ту обставину, що у зазначеній довідці вказано, що вона видана на підставі постанови КМУ від 13.08.2008 року №45, що є підставою для визнання такої довідки законної.
Ухвалою колегії Шостого апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2022 року відкрито провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_1 , призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження з 16 січня 2023 року.
Від Головного управління ПФУ в м. Києві відзив на апеляційну скаргу не надходив, що не перешкоджає розгляду справи за наявними у ній матеріалами в порядку письмового провадження.
Оскільки відповідач у своїй апеляційній скарзі оскаржує судове рішення в частині відмови у задоволенні позовних вимог, то саме в цій частині перевіряється законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в м. Києві та отримує пенсію, призначену відповідно до вимог Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Державним космічним агентством України складено довідку від 29.08.2019 №101-2019/б про розмір грошового забезпечення позивача, за нормами чинними на 01.01.2019, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №1298 та від 13.02.2008 №45.
Позивач звернувся до відповідача із заявою від 05.09.2019, в якій просив здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії, пенсіонеру з числа військовослужбовців Збройних Сил України, з 01.01.2019 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виданої Національним центром управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 29.08.2019 №101-2019/6, та виходячи з розрахунку пенсії 74 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією у повному обсязі, починаючи з моменту перерахунку пенсії.
Головне управління ПФУ в м. Києві листом від 12.09.2019 року №201569/03 повідомило позивача про те, що позивачу з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Зазначено, оскільки після проведеного перерахунку розмір пенсії зменшився, то з урахуванням статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсії позивача проводиться в раніше встановленому розмірі.
Не погоджуючись із відмовою пенсійного органу провести перерахунок пенсії на підставі довідки Державного космічного агентства України від 29.08.2019 року № 101-2019/б про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся із зазначеним позовом до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.
Суд першої інстанції, відмовляючи в цій частині у задоволенні позовних вимог, виходив із того, що зазначена довідка від 29.08.2019 №101-2019/б складена на підставі нормативно-правового акту, який не застосовується до спірних відносин, а відтак, вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю, не створює для Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.
Надаючи правову оцінку правомірності прийнятого судом першої інстанції рішення з урахуванням доводів апеляційної скарги та встановлених обставин справи, колегія суддів зазначає про таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок №45), постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103).
Відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону).
Відповідно до положень ст. 43 цього Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом і які були відряджені для роботи в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або у сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях, вищих навчальних закладах та одержували заробітну плату в порядку і розмірах, установлених для працівників цих органів та організацій, пенсії обчислюються виходячи з посадового окладу, встановленого за аналогічною посадою відповідно для осіб офіцерського складу, прапорщиків і мічманів, військовослужбовців надстрокової служби та військової служби за контрактом, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, поліцейських, співробітників Служби судової охорони та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Як вбачається із довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України від 29.08.2019 №101-2019/б, яка міститься в матеріалах справи, зазначено, що підставою для її складання є постанова КМУ від 30.08.2020 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» та постанова КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 5 постанови КМУ №1298 зазначено, що умови оплати праці, посадові оклади (ставки заробітної плати) та ставки погодинної оплати праці, визначені цією постановою, поширюються на відповідні категорії працівників (не військовослужбовців і тих, що не мають звань рядового і начальницького складу) всіх бюджетних установ, закладів та організацій незалежно від відомчого підпорядкування.
Так, Верховний Суд України у постанові від 05.03.2012 у справі № 21-439а11 (номер рішення в ЄДРСР 23740258) погодився з позицією Вищого адміністративного суду України, висловленій в ухвалі від 31 березня 2009 року у справі № к-3531/08, та суди зазначили, що порядок обчислення, виплати грошового забезпечення та призначення і перерахунок пенсії військовослужбовців регулюється спеціальним законодавством. Суди також зазначили, що посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організації окремих галузей бюджетної сфери» від 30.08.2002 № 1298, згідно з якою було збільшено посадові оклади керівних працівників, фахівців, робітників Національного центру управління та випробування космічних засобів, є безпідставним, оскільки пунктом 5 цієї постанови, передбачено, що її дія на військовослужбовців не поширюється.
Виходячи із зазначеного, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що вищезазначена довідка від 29.08.2019 року складена на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 1298 від 30.08.2002 року, який не застосовується до спірних відносин, а відтак вказана довідка не має юридичного значення для цілей перерахунку пенсії військовослужбовцю, не створює для пенсійного органу обов'язків щодо її застосування для цілей перерахунку пенсії позивачу.
Крім того, як вбачається із довідки Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України № 101-2019/б від 29.08.2019 року, розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2019 складає: посадовий оклад 5763,00 грн., оклад за військовим званням полковника 1480 грн., надбавка за вислугу років 3621,50 грн., надбавка за складність, напруженість у роботі 2881,50 грн. (згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298), надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (Постанова Кабінету Міністрів України № 728) - 864,45 грн.; премія 106,39% - 6131,26,82 грн. усього 20 741,71 грн.
Відтак, суд першої інстанції вірно зазначив, що до складу довідки включені складові, що також суперечить пункту 5 постанови КМУ №1298.
Враховуючи викладене у сукупності, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції, що зазначена довідка від 29.08.2019 №101-2019/б містить складові, а також складена на підставі нормативно-правового акту, який не застосовується до спірних відносин, а тому вказана довідка не має правового значення та не створювала правових наслідків для цілей її застосування ГУ ПФУ для цілей перерахунку пенсії позивачу.
Отже, колегія суддів апеляційної інстанції вважає, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, прийнято законне та обґрунтоване рішення відповідно з вимогами матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що окружним адміністративним судом при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до п. 1. частини першої статті 315, частини першої статті 316 Кодексу адміністративного судочинства України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30 вересня 2022 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 КАС України.
Головуючий суддя І.О.Лічевецький
суддя В.П.Мельничук
суддя О.М.Оксененко