Справа № 203/348/23
Провадження № 1-кс/0203/619/2023
20 січня 2023 року слідчий суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
при секретарі - ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, заявлене у кримінальному провадженні № 42021000000002019, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30 вересня 2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України,
До слідчого судді Кіровського районного суду м. Дніпропетровська надійшло складене прокурором клопотання про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_1 . В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що Третім слідчим відділом (з дислокацією у м. Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42021000000002019 відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30 вересня 2021 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України.
Розслідування встановлено, що з метою збереження дієвого механізму правового регулювання експорту металобрухту і зменшення дефіциту брухту чорних металів на внутрішньому ринку задля першочергового забезпечення потреб вітчизняної обробної промисловості, формування умов відбудови об'єктів інфраструктури, приведення економіки у відповідність до новітніх екологічних вимог, а відповідно збереження декількох тисяч кваліфікованих робочих місць у економіко-утворюючій галузі, на законодавчому рівні введені обмеження на вивезення металобрухту за кордон, а саме встановлено вивізне мито на брухт чорних металів на рівні 58 євро за 1 тонну, проте зазначені заходи не дають суттєвого ефекту, так лише протягом 2020 року загальний експорт промислового металобрухту перебільшив 40 тис. тонн.
Так, службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , а на цей час службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , зловживаючи службовими повноваженнями за попередньою змовою із службовими особами суб'єктів господарювання, а саме TOB « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та іншими, організували протиправну схему з незаконного отримання підприємствами, експортерами металобрухту, відшкодування з державного бюджету України більшої частини сплаченого вивізного мита на брухт чорних металів шляхом безпідставного складання Євросертифікатів та підміною понять побутового та промислового металобрухту, внаслідок чого експортери металобрухту, безпідставно отримують відшкодування з Державного бюджету у розмірі 51 євро з кожних раніше сплачених 58 євро чим, з урахуванням об'ємів експорту, спричиняють Державі збитки в особливо великих розмірах.
В межах розслідування зазначеного кримінального провадження, 29 грудня 2022 року за вих. 19898-22/15-02-3 старшим слідчим Третього слідчого відділу (з дислокацією у місті Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві ОСОБА_4 , на підставі ст. 93 КПК України, направлено запит до ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо надання інформації про операцій з експорту металобрухту митне оформлення яких здійснювалось ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за період з 01 січня 2021 року по теперішній час щодо: переліку суб'єктів господарювання, які здійснювали операції з експорту металобрухту; переліку операції з експорту металобрухту із зазначенням суб'єктів господарювання, які їх здійснювали, їх представників (у т.ч. за довіреностями та якими здійснювалось митне оформлення), дат їх проведення, характеристик металобрухту (у т.ч. його класифікації), даних щодо походження брухту металів, об'єму поставок та країн призначення; розміру сплаченого вивізного мита на брухт чорних металів за кожною експортною операцією окремо з наданням копій підтверджуючих документів;інформацію щодо відшкодування частини сплаченого вивізного мита на брухт чорних металів за вищевказаний період по кожному суб'єкту господарювання окремо із зазначенням підстав відшкодування та наданням копій підтверджуючих документів; інформацію щодо видачі митницею сертифікатів з перевезення товарів ІНФОРМАЦІЯ_4 та EUR- ІНФОРМАЦІЯ_5 за вказаний період з наданням копій заяв для видачі сертифікатів, відповідних декларацій та копій виданих сертифікатів; інформацію щодо службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) якими здійснювалось митне оформлення вищевказаних операцій з експорту металобрухту та якими здійснювалось оформлення документації з повернення частини сплаченого вивізного мита на брухт чорних металів (у т.ч. якими здійснювалось прийняття відповідних заяв, підготовка документів та їх візування) із зазначенням посад, П.І.Б., дати народження, місця проживання та контактних даних.
В той же час, ІНФОРМАЦІЯ_1 листом № 7.5-08-01-1/27/8.14/47 від 03.01.2023 слідчому відмовлено у наданні вищевказаної інформації та рекомендовано отримати вказану інформацію при дотриманні відповідної процедури, передбаченої Митним кодексом України та Кримінальним процесуальним кодексом України.
У клопотанні прокурор зазначає, що на даний час у органів досудового розслідування існують реальні підстави вважати, що у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 може міститись інформація необхідна для підтвердження або спростування вищевказаного факту. Також можуть матись інші будь які відомості та інша інформація, яка може бути корисною для проведення всебічного, повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, а тому просив надати дозвіл на здійснення тимчасового доступу до вищезазначених документів, з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій.
Клопотання в силу ч. 2 ст. 163 КПК України розглянуто без виклику уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Прокурор у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином, надав чуду заяву, в якій клопотання підтримав, а також просив останнє розглянути за його відсутності, у зв'язку із чим на підставі ч. 4 ст. 163 КПК України слідчий суддя вважає за можливе розглянути клопотання за відсутності прокурора.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання прокурора, приходить до наступного висновку
За змістом ст. ст. 131, 162 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно зі ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів, полягає у наданні слідчому особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Надання тимчасового доступу до речей і документів під час досудового розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді за клопотанням слідчого, погодженого з прокурором.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю - ч. 5 ст. 163 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч. 5 ст. 163 КПК України, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Враховуючи наведені положення кримінального процесуального законодавства та приймаючи до уваги, що матеріали кримінального провадження можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, вважаю, що для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування справи, у даному провадженні є потреба в отриманні дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись ст. ст. 94, 110, 131, 132, 159, 162, 163, 369-372 КПК України, слідчий суддя
Клопотання прокурора відділу Дніпропетровської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання тимчасового доступу до речей і документів, що містять охоронювану законом таємницю, заявлене у кримінальному провадженні № 42021000000002019, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 30 вересня 2021 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 190, ч. 2 ст. 364 КК України - задовольнити.
Надати прокурорам першого відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Дніпровської обласної прокуратури: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_3 , та слідчим Третього слідчого відділу (з дислокацією у м. Дніпрі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Полтаві, ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_4 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів, що містять охоронювану законом таємницю з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , а саме до документів, що містять інформацію про операції з експорту металобрухту, митне оформлення яких здійснювалось ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) за період з 01 січня 2021 року по теперішній час, зокрема: документів що містять інформацію про перелік суб'єктів господарювання, які здійснювали операції з експорту металобрухту; документів що містять інформацію про перелік операції з експорту металобрухту із зазначенням суб'єктів господарювання, які їх здійснювали, їх представників (у т.ч. за довіреностями та якими здійснювалось митне оформлення), дат їх проведення, характеристик металобрухту (у т.ч. його класифікації), даних щодо походження брухту металів, об'єму поставок та країн призначення; документів що містять інформацію про розмір сплаченого вивізного мита на брухту чорних металів за кожною експортною операцією окремо з наданням копій підтверджуючих документів; документів що містять інформацію про відшкодування частини сплаченого вивізного мита на брухт чорних металів за вищевказаний період із зазначенням підстав відшкодування; документів що містять інформацію про інформацію щодо видачі митницею сертифікатів з перевезення товарів ІНФОРМАЦІЯ_4 та EUR- ІНФОРМАЦІЯ_5 за вказаний період, заяв для видачі сертифікатів, відповідних декларацій та копій виданих сертифікатів; документів що містять інформацію про службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) якими здійснювалось митне оформлення вищевказаних операцій з експорту металобрухту та якими здійснювалось оформлення документації з повернення частини сплаченого вивізного мита на брухт чорних металів (у т.ч. якими здійснювалось прийняття відповідних заяв, підготовка документів та їх візування) із зазначенням посад, П.І.Б., дати народження, місця проживання або контактних даних.
Зобов'язати уповноважених осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 надати визначені документи з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Встановити двомісячний строк дії ухвали з дня постановлення ухвали.
Ухвала є остаточною й оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1