ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
04.05.2007р.
м.Київ
№ 29/62-А
За позовом Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів
До Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго"
Предмет
адміністративного
позову
стягнення 402624,00 грн.
Суддя Усатенко І.В.
Секретар судового засідання
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва із позовом про стягнення з відповідача адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2005 році у сумі -402624,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів посилається на наступні обставини.
Всупереч до вимог ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», відповідач -ДП “НЕК “Укренерго» не дотримав встановленого 4% нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів на 2005 рік у кількості 24 робочих місця, оскільки було працевлаштовано 16 інвалідів з 40, згідно встановленого нормативу. Згідно з вимогами ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, на яких працює інвалідів менше, ніж встановлено нормативом, зобов'язані відраховувати до відділень Фонду цільові кошти на створення робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а оскільки відповідач встановлений норматив не виконав, і самостійно до 15.04.2006 року не сплатив Кримському республіканському відділенню Фонду соціального захисту інвалідів штраф за не створення 24 робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, позивач у позові просить суд стягнути з відповідача 402624,00 грн. штрафу за невиконання 4% нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2005 році.
Позивачем заявлені також: клопотання від 23.04.2007р., в якому позивач просив суд з метою повного та всебічного розгляду обставин справи та уточнення позовних вимог зобов»язати відповідача вчинити розрахунок середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за 2005 рік, та з них середньооблікової кількості штатних працівників, яким, відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, з урахуванням змін до Закону від 31.05.2005 року №2602-ІУ. Провести розрахунок згідно прикладу розрахунку, який додавався до заперечень до відзиву, та клопотання в якому позивач просить зобов»язати сторони провести звірку розрахунків штрафних санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2005 році.
Клопотання позивача про проведення відповідачем розрахунку не підлягає задоволенню з тих підстав, що позивачем необґрунтоване заявлене клопотання, крім того до матеріалів справи відповідачем надані копія звіту за формою 10-ПІ за 2005 рік, розрахунок середньо облікової кількості та фонду оплати праці за 2005 рік.. Клопотання позивача щодо складання акту звірки задоволенню не підлягає з тих підстав, що відповідач заперечує проти задоволення позову і вважає позовні вимоги повністю незаконними.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує з наступних підстав. ДП “НЕК “Укренерго» наголошує, що звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою № 10-ПІ за 2005 рік подавався його структурним підрозділом, Кримською електроенергетичною системою, а тому справа не підсудна Господарському суду м. Києва. Також звіти ДП “НЕК “Укренерго» за формою № 10-ПІ по промисловому виробництву складаються починаючи з 2007 року за період з 01.01.06 по 31.12.06, а по не промисловій діяльності з 01.01.05 по 31.12.05. Позивачем розраховано штрафні санкції за весь період, 2005 рік, що суперечить ЗУ “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
Таким чином, дослідивши у судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, Господарський суд міста Києва, -
Відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік встановленої державної статистичної звітності форми № 10-ПІ (щорічної), який було надано відповідачем позивачу, середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу Державного підприємства “Національної енергетичної компанії “Укренерго» в особі філії Кримська енергетична система у 2005 році склала 994 чоловіки, з яких кількість осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність склала 16 чоловік.
Відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік встановленої державної статистичної звітності форми № 10-ПІ (щорічної), який було надано відповідачем позивачу, чисельність інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно 4% нормативу, повинна становити 0 робочих місць.
Відповідно до Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2005 рік встановленої державної статистичної звітності форми № 10-ПІ (щорічної), який було надано відповідачем позивачу, середня заробітна плата за 2005 рік працівників Державного підприємства “Національної енергетичної компанії “Укренерго» в особі філії Кримська енергетична система склала 16776,00 грн.
Згідно розрахунку позивача, викладеного ним у позові, з урахуванням середньорічної заробітної плати Державного підприємства “Національної енергетичної компанії “Укренерго» в особі філії Кримська енергетична система у 2005 році, розмір штрафних санкцій за невиконання у 2005 році нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів складає 402624,00 грн.
Статтею 18 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено, що працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів з урахуванням побажань інваліда, наявних у нього професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико -соціальної експертизи.
Відповідно до ч.1 ст.19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" для підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, або у кількості одного робочого місця при кількості працюючих від 8 до 25 чоловік.
Відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1767 від 28.12.01. затверджений Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, згідно пункту 4 якого штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.
Як вбачається з матеріалів справи основним видом діяльності відповідача є розподілення електроенергії.
Відповідно до ч. 8 ст. 21 Закону України “Про електроенергетику» від 16.10.97 № 575/97-ВР (зі змінами та доповненнями) створення робочих місць для працевлаштування інвалідів проводиться підприємствами електроенергетики в розмірі чотирьох відсотків від чисельності працівників, зайнятих у непромисловому виробництві. Як повідомив відповідач до штатного розкладу підприємства відповідача в 2005 році у непромисловому виробництві зайнято 7 чоловік.
Відповідно до змін, внесених до Законом України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів визначаються виключно ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а якщо іншим законами встановлюються нормативи робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів, які відрізняються від зазначених у цій статті, застосовуються положення цього Закону.
Міністерством праці та соціальної політики України направлено лист-роз'яснення до Фонду соціального захисту інвалідів від 19.12.05 № 10442/0/14-05/19-2 щодо внесених до законодавства про соціальний захист інвалідів змін. Зі змісту листа вбачається, що під час обрахування нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів застосовується така величина, як середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік, підприємства вищевказаних галузей повинні заповнювати звіт за формою № 10ПІ з урахуванням змін до законодавства, починаючи з 2007 року.
Лист Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.05 не суперечить нормам Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а роз'яснює спірне питання, яке виникло в процесі його застосування, що відповідає правовим принципам та основам законодавства.
Відповідачем розраховано відповідачу штрафні санкції за рік, хоча Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» вступив в силу лише з 24.06.05. Норматив робочих місць встановлюється підприємству на рік, тобто на період з 01 січня по 31 грудня. Тому при його розрахунку слід виходити з законодавства, яке діяло на початок відповідного року.
Відповідно до ст.. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Таким чином норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів на 2005 рік для відповідача встановлюється відповідно до Закону України “Про електроенергетику».
Діючими нормативними актами передбачено нарахування штрафних санкцій за рік, та розраховуються виходячі з середньої річної заробітної плати на підприємстві, не передбачений порядок розрахування штрафних санкцій за декілька місяців. Таким чином суд приходить до висновку, що зміни, які були внесені до Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 31.05.05 повинні застосовуватись на наступний звітний період, тобто з 01.01.06.
Згідно з пунктом 8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів.
Згідно вищезазначеного спеціального законодавства, яке регламентує та регулює діяльність підприємств енергетичного комплексу, норматив створення робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідачем у 2005 році визначається в кількості 0 осіб.
Фактично відповідачем працевлаштовано 16 інвалідів зі створенням для них робочого місця та належних умов праці.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до п.34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України “Про державне мито» позивач - Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів - від сплати державного мита звільнено.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, Господарський суд міста Києва,
У позові відмовити повністю.
Постанова відповідно до частини 1 статті 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя І.В. Усатенко