19 січня 2023 р. Справа № 400/11636/21
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Управління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003,
до відповідача:Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтекс-Агро», с. Бузьке, Арбузинський район, Миколаївська область, 55347,
про:застосування заходу реагування у сфері державного нагляду,
Управління Держпраці у Миколаївській області (далі - позивач, Управління Держпраці) звернулось до суду з адміністративним позовом про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтекс-Агро» (далі - відповідач, ТОВ «Інтекс-Агро») заходу реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- роботи підвищеної небезпеки зі зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів;
- експлуатацію усіх типів машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 ркоу № 62, що не зазначені у групі А;
- роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;
- експлуатацію власного електрообладнання;
- вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
- експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: повітряний ресивер ZBM 60-100 заводський № 2013/07 001013;
- роботи з налагодження, ремонту, технічного обслуговування обладнання, що працює під тиском: повітряний ресивер ZBM 60-100 заводський № 2013/07 001013;
- виконання робіт підвищеної небезпеки директору ОСОБА_1 , головному агроному ОСОБА_2 , які не пройшли навчання і перевірку знань «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» НПАОП 0.00-1.62-12;
- виконання робіт підвищеної небезпеки працівникам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які не пройшли спеціальне навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки за професією оператор АЗС, щорічне навчання та перевірку знань з питань охорони праці;
- виконання робіт підвищеної небезпеки трактористу-машиністу ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які не пройшли щорічне навчання та перевірку знань з питань охорони праці та за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків (безпечне поводження з мінеральними добривами).
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що під час проведення планової перевірки з боку відповідача було виявлено ряд порушень вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки та гігієни праці, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, що передбачає повну заборону виконання робіт та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Ухвалою від 29.11.2021 року суд відкрив провадження у справі, призначив її розгляд на 20.12.2021 року, ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та встановив відповідачу п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач відзив на позовну не надав, про дату судового засідання повідомлений належним чином.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
У період з 16.08.2021 року по 30.08.2021 року посадовими особами Управління Держпраці проведено планову перевірку щодо додержання ТОВ «Інтекс-Агро» вимог законодавства у сфері охорони праці та промислової безпеки, гігієни праці, за результатами якої складено Акт від 30.08.2021року № МК 3600/935/ОП/АПЛ (далі - Акт).
Під час перевірки виявлені порушення законодавства у сфері охорони праці, серед яких є такі, що несуть загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- відсутній дозвіл на види робіт підвищеної небезпеки зі зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів, чим порушено п. 17 групи А дод. 2 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 року № 1107;
- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці, а саме усі типи машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року № 62, що не зазначені у групі А, чим порушено п. 1 групи Б постанови Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 77;
- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра, чим порушено п. 3 групи Б дод. 2 Порядку № 1107;
- на час перевірки відсутній Акт опосвідчення стану безпеки електрообладнання, чим порушено пп. 8.2, 8.4 НПАОП 40.1-1.21-98 Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів;
- роботодавець не одержав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів, чим порушено п. 20 групи А Постанови № 77;
П. 7 акту - роботодавець не одержав дозвіл на експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: повітряний ресивер ZBM 60-100 заводський №2013/07 001013, чим порушено п. 5 групи А Кабінету Міністрів України від 03.02.2021 року № 77;
- роботодавець не одержав дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: налагодження, ремонт, технічне обслуговування обладнання, ідо працює під тиском: повітряний ресивер ZBM 60-100 заводський № 2013/07 001013, чим порушено п. 11 групи А дод. 2 Порядку № 1107;
- директор ОСОБА_1 , головний агроном ОСОБА_2 не пройшли навчання і перевірку знань «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» НПАОП 0.00-1.62-12, чим порушили п. 3.10, 3.16 глави 3 та п. 5.1, 5.5 глави 5 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- працівники ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , не пройшли спеціальне навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки за професією оператор АЗС, щорічне навчання та перевірку знань з питань охорони праці, чим порушено п.4.1, п.3.1, п.3.8 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці»;
- трактористи-машиністи ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , не пройшли щорічне навчання та перевірку знань з питань охорони праці та за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків (безпечне поводження з мінеральними добривами), чим порушено п.3.1, п.3.8, п.3.16 НПАОП 0.00-4.12-05 «Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці».
Акт підписано посадовими особами ТОВ «Інтекс-Агро» без зауважень.
30.08.2021 року Управлінням Держпраці складено припис № МК 3600/935/ОП/АПЛ, яким встановлено відповідачу терміни для усунення виявлених Актом порушень.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Відповідно до положень ст. 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694-XII (далі - Закон України № 2694) роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно до положень ст. 21 Закону України № 2694 роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 року № 2806-IV, документ дозвільного характеру - дозвіл, висновок, рішення, погодження, свідоцтво, інший документ, який дозвільний орган зобов'язаний видати суб'єкту господарювання у разі надання йому права на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності та/або без наявності якого суб'єкт господарювання не може проваджувати певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності.
За змістом п. 7 Порядку № 1107, дозвіл видається Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені у пункті 1 додатка 2; територіальним органом Держпраці - на виконання робіт підвищеної небезпеки, крім тих, що зазначені в абзаці другому цього пункту, та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені у додатку 3.
Згідно ст. 39 Закону України № 2964 посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право: забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2017 року № 877-V (далі - Закон України № 877), виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
У відповідності до ч. 7 ст. 7 Закону України № 877 на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Станом на час розгляд справи, доказів усунення встановлених Актом порушень не надано
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки під час розгляду справи не було залучено свідків та не призначено експертиз, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, код ЄДРПОУ 39787411) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтекс-Агро» (с. Бузьке, Арбузинський район, Миколаївська область, 55347, код ЄДРПОУ 30690136) - задовольнити.
2. Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтекс-Агро» (с. Бузьке, Арбузинський район, Миколаївська область, 55347, код ЄДРПОУ 30690136) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повної заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- роботи підвищеної небезпеки зі зливу, очистки, нейтралізації резервуарів, тари та інших ємностей з-під нафтопродуктів;
- експлуатацію усіх типів машин та устатковання, що наведені у підпунктах 1 і 2 пункту 2 Технічного регламенту безпеки машин, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2013 року № 62, що не зазначені у групі А;
- роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;
- експлуатацію власного електрообладнання;
- вантажно-розвантажувальні роботи за допомогою машин і механізмів;
- експлуатацію обладнання, що працює під тиском, а саме: повітряний ресивер ZBM 60-100 заводський № 2013/07 001013;
- роботи з налагодження, ремонту, технічного обслуговування обладнання, що працює під тиском: повітряний ресивер ZBM 60-100 заводський № 2013/07 001013;
- виконання робіт підвищеної небезпеки директору ОСОБА_1 , головному агроному ОСОБА_2 , які не пройшли навчання і перевірку знань «Правил охорони праці на автомобільному транспорті» НПАОП 0.00-1.62-12;
- виконання робіт підвищеної небезпеки працівникам ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , які не пройшли спеціальне навчання з питань охорони праці та безпечного виконання робіт підвищеної небезпеки за професією оператор АЗС, щорічне навчання та перевірку знань з питань охорони праці;
- виконання робіт підвищеної небезпеки трактористу-машиністу ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , які не пройшли щорічне навчання та перевірку знань з питань охорони праці та за нормативно-правовими актами з охорони праці, додержання яких входить до їхніх функціональних обов'язків (безпечне поводження з мінеральними добривами).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19.01.2023 року.
Суддя О.В. Малих