справа № 380/14491/22
провадження № П/380/14604/22
20 січня 2023 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Клименко О.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача від 28 жовтня 2022 року про залишення адміністративного позову без розгляду та клопотання позивача від 02 листопада 2022 року про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до суду у справі № 380/14491/22 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Івана Франка, 25, м. Львів, 79005) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 (Позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовом до Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, яка полягає у невиготовленні та ненаправленні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та ОСОБА_1 нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року з урахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;
- зобов'язати Львівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області та на адресу ОСОБА_1 нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01 березня 2018 року, включивши в таку основні (посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років) та додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премію з урахуванням змін у грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43 і 63 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Ухвалою судді від 24 жовтня 2022 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення (виклику) сторін.
03 листопада 2022 року від відповідача через канцелярію суду надійшло клопотання від 28 жовтня 2022 року про залишення адміністративного позову без розгляду.
Указане клопотання обґрунтоване тим, що позивач пропустив шестимісячний строк звернення з цим позовом до суду. Зазначає, що відповідь на заяву, з якою позивач звернувся щодо отримання нової довідки про розмір грошового забезпечення, не змінює момент, коли позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав, а свідчить лише про час, коли він почав вчиняти дії щодо реалізації свого права, і ця дата не пов'язується з початком перебігу строку звернення з позовом до суду. Вказує, що з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія, вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Зауважує, що адміністративний позов позивача не містить жодного обґрунтування поважності причин пропуску строку звернення з позовом до суду та відповідних доказів на підтвердження таких обставин. Просить суд адміністративний позов позивача залишити без розгляду.
У відповіді на відзив від 02 листопада 2022 року позивач вказує, що саме дата 28 червня 2022 року, тобто день оприлюднення постанови Великої Палати Верховного Суду від 06 червня 2022 року у справі № 520/2098/19 пов'язується із днем коли він повинен був дізнатися про порушення своїх прав та законних інтересів. Відмову в задоволені своєї заяви про виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивач отримав 29 вересня 2022 року. З цим позовом до суду позивач звернувся 08 жовтня 2022 року. Отже період від дня, коли позивач дізнався про порушення своїх прав, і до дня звернення з цим позовом до суду становить більше трьох місяців, що свідчить про дотримання ним строку звернення із адміністративним позовом. Просить суд відмовити у задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду та поновити пропущений строк звернення з цим позовом до суду.
Вирішуючи клопотання відповідача та позивача, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно із частиною першою статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Учасники справи зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки (частина 2 статті 44 КАС України).
Відповідно до частини першої, абзацу першого частини другої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, за загальним правилом, установленим статтею 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи передбачено шестимісячний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Разом з тим частиною третьою статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.
Предметом оскарження у цій справі є бездіяльність Львівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо невиготовлення та ненаправлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року для перерахунку та виплати його пенсії з 01 січня 2018 року.
Суд відзначає, що Кодекс адміністративного судочинства України є загальним законом, яким врегульовані строки звернення до адміністративного суду за захистом прав.
Водночас спеціальним законом, яким урегульовано правовідносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262).
Згідно з частиною третьою статті 51 цього Закону перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Зважаючи на предмет позову у цій справі, яким є вимоги позивача, що стосуються видачі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до норм Закону № 2262, суд уважає, що строк звернення до суду з цим адміністративним позовом у силу вимог частини третьої статті 51 цього Закону позивачем не пропущений.
Подібна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06 грудня 2022 року у справі № 711/8648/17.
Відповідно до частини першої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Згідно з частиною третьою статті 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Оскільки строк звернення з цим позовом до суду позивачем не пропущений, то у задоволенні клопотання відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду та клопотання позивача про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до суду належить відмовити.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання відповідача від 28 жовтня 2022 року про залишення адміністративного позову без розгляду та клопотання позивача від 02 листопада 2022 року про поновлення пропущеного строку звернення з позовом до суду - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання, окремо не оскаржується, заперечення щодо строку звернення до суду може бути викладено в апеляційній скарзі на рішення у цій справі.
Повний текст ухвали складено 20 січня 2023 року.
Суддя Клименко О.М.