ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" січня 2023 р. справа № 300/5303/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кушнір Ірина Романівна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання до нарахування та виплати пенсії,-
ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кушнір Ірина Романівна, звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання до нарахування та виплати пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 в справі №300/794/22, яке набрало законної сили 17.10.2022, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести ОСОБА_1 з 04.01.2022 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу». Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» протиправно не застосувало довідки №01-03/16-01 та №01-03/16-02 від 04.01.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Як наслідок, слід зобов'язати пенсійний орган здійснити, починаючи з 04.01.2022, нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок №01-03/16-01 та №01-03/16-02 від 04.01.2022.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача зазначила, що судовим рішенням від 19.05.2022 в справі №300/794/22 встановлено наявність в ОСОБА_1 права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16.12.1993 пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, пенсійним органом протиправно відмовлено у врахуванні довідок №01-03/16-01 та №01-03/16-02 від 04.01.2022 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, оскільки рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 по справі №300/794/22 не встановлено зобов'язання щодо врахування вказаних довідок. Отже, слід зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , починаючи з 04.01.2022, пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" з врахуванням довідок №01-03/16-01 та №01-03/16-02 від 04.01.2022.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, в якому проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 в справі №300/794/22, позивача з 04.01.2022 переведено на пенсію державного службовця без врахування довідок про заробітну плату. При цьому, судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов'язань. У випадках, коли такі зобов'язання не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсій, перерахунок здійснюється з урахуванням чинного законодавства. Звернув увагу суду, що позивач звільнена з посади державного службовця у 2009 році, тому застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких ОСОБА_1 не сплачувала страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам статті 37 Закону України "Про державну службу".
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.12.2022 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч.3 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , як пенсіонер, отримувала з 02.10.2009 пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII (а.с.82, 121).
З протоколу призначення пенсії від 11.09.2020 вбачається, що позивач з 01.05.2020 отримувала пенсію по інвалідністю відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (а.с.129).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 в справі №300/794/22, яке набрало законної сили 17.10.2022, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 13.01.2022 про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 . Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з 04.01.2022 перевести ОСОБА_1 на пенсію державного службовця за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ.
Рішенням №926040145753 від 25.10.2022 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», при цьому розмір пенсії з 04.01.2022 по 30.06.2022 склав 1934 грн., з 01.07.2022 по 30.11.2022 - 2027 грн., з 01.12.2022 - 2093 грн. (а.с.145).
Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №4560-4302/Г-02/8-0900/22 від 18.11.2022, довідки №01-03/16-01 та №01-03/16-02 від 04.01.2022 видані управлінням праці і соціального захисту населення Коломийської РДА не прийняті відповідачем для обчислення пенсії позивача, оскільки за рішенням суду не зобов'язано їх враховувати пенсійним органом (а.с.16).
Не погоджуючись з такою відмовою відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає наступне.
За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ.
Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Згідно із пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ, та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом в постановах від 10.07.2018 у справі № 591/6970/16-а, від 19.03.2019 року у справі № 466/5138/17, від 10.04.2019 року у справі №607/2474/17.
Як встановлено в судовому рішенні від 19.05.2022 під час розгляду справи за №300/794/22, стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 становив понад 20 років, а саме 20 років 10 місяців 28 днів, у зв'язку з чим вона має право на переведення з пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
В Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).
Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку).
Отже, при призначенні пенсії особі повинні враховуватися подана нею заява та додані до неї документи.
Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом з заявою №43 про призначення (перерахунок) пенсії відповідачу надавалися довідка №01-03/16-01 від 01.04.2022 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" станом на 04.01.2022, а також довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №01-03/16-02 від 01.04.2022 (а.с.17-22).
Суд зазначає, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення від 19.05.2022 в справі №300/794/22 здійснило переведення позивача на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", однак без урахування заробітної плати, зазначеної у вищевказаних довідках.
Зокрема, з рішення відповідача №926040145753 від 25.10.2022 про перерахунок пенсії позивача слідує, що в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії з 04.01.2022 по 30.06.2022 склав 1934 грн., з 01.07.2022 по 30.11.2021 - 2027 грн., з 01.12.2022 - 2093 грн. (а.с.145).
За таких обставин, суд вважає, що відповідач протиправно не врахував під час переведення позивача на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітну плату, зазначену в довідці від 01.04.2022 №01-03/16-01 станом на 04.01.2022, та в довідці №01-03/16-02 від 01.04.2022.
Одночасно суд відхиляє як безпідставні доводи відповідача про те, що застосування при розрахунку пенсії державного службовця зі складових заробітної плати, з яких ОСОБА_1 не сплачувала страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, суперечитиме нормам статті 37 Закону України «Про державну службу».
Так суд констатує, що стаж державної служби позивача станом на 01.05.2016 становив понад 20 років, та на час звернення стосовно переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" вона не є державним службовцем, тому відповідно до Порядку №622 пенсія повинна обраховуватися із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Суд вважає, що довідки від 01.04.2022 №01-03/16-01 та №01-03/16-02 видані управлінням праці і соціального захисту населення Коломийської РДА відповідають формі встановленій пунктом 4 Порядку №622.
З метою запобігання порушення права позивача на належну їй пенсію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області нарахувати та виплати позивачу пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.05.2022 в справі №300/794/22, з врахуванням довідки №01-03/16-01 від 01.04.2022 про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, або чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 04.01.2022, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №01-03/16-02 від 01.04.2022.
Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Кушнір Ірина Романівна, до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання до нарахування та виплати пенсії підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо врахування під час переведення ОСОБА_1 на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" заробітної плати, зазначеної в довідці №01-03/16-01 від 01.04.2022 станом на 04.01.2022, та в довідці №01-03/16-02 від 01.04.2022.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) нарахувати ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з 04.01.2022 пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з врахуванням довідки №01-03/16-01 від 01.04.2022 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» станом на 04.01.2022, а також довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) №01-03/16-02 від 01.04.2022 та здійснити виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.