ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"18" січня 2023 р. справа № 300/4513/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі
судді Могили А.Б.,
за участі:
секретаря судового засідання Заречної В.К.,
представника позивача Бойко З.Р.,
представника відповідача Галуненка І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» до Енергетичної митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, -
Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» звернулося в суд із позовом до Енергетичної митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA903050/2022/000513 від 29.09.2022.
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» мотивовані тим, що відповідачем протиправно винесено спірну картку відмови №UA903050/2022/000513 від 29.09.2022, а тому вказана картка відмови підлягає до скасування.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» придбано у компанії «LUCKERO TRAIDING FOR GOODS WHOLESLERS L.L.C» газ вуглеводневий зріджений - бутан у кількості 5000 тонн, поставка якого здійснювалася в період з січня 2022 року по лютий 2022 року. Проте, у зв'язку з введенням воєнного стану на всій території України з 24.02.2022 та зупинкою виробництв позивача, частина поставленого товару не була перероблена. Зокрема, партія вказаного товару в кількості 187,7т поставлена позивачу згідно митної декларації №UA903060/2022/002324 від 22.02.2022 та оформлена в митному режимі переробки на митній території України. Так, позивачем для здійснення переоформлення вказаного товару з митного режиму переробки на митній території в митний режим імпорту подано електронну митну декларацію №UA903050/2022/031684 від 29.09.2022. Відповідачем протиправно, в порушення норм Митного кодексу України та за наявності достатніх документів для здійснення митного оформлення товару, прийнято оскаржувану картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. При цьому у такій картці відмови відповідачем вказано, що до товару бутан має бути застосована ставка ПДВ у розмірі 20%. На переконання позивача, відповідач безпідставно застосував 20% ставку ПДВ, оскільки поставлений ТОВ «Карпатнафтохім» бутан класифікується за кодом УКТ ЗЕД, який відповідно до пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України підлягає оподаткуванню за ставкою ПДВ 7%. Як наслідок, оскаржена картка відмови є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що відповідно до пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків. Звернув увагу суду, що основною підставою винесення відповідачем оскарженої картки відмови є неправильне зазначення позивачем в митній декларації ставки податку на додану вартість, а саме замість ставки ПДВ 20%, зазначено 7%. Вважає, що поставлений товар не підпадає під визначений пунктом 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України товар, а тому оподатковується ставкою 20% податку на додану вартість. Вказав, що поставлений позивачем товар не є скрапленим газом в розумінні положень Групи 27 «Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні» Розділу V «Мінеральні продукти» УКТ ЗЕД, а є речовиною, яка відноситься до Групи 29 «Органічні хімічні сполуки» Розділу VI «Продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості» УКТ ЗЕД. Також звернув увагу суду, що товар був ввезений на митну територію України до введення воєнного стану в Україні, тому положення пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо оподаткування товару за ставкою ПДВ 7% не можуть бути застосовані. На думку відповідача, оскаржена картка відмови винесена правомірно, тому просив суд відмовити в задоволенні позову повністю.
Крім цього, відповідачем 23.11.2022 подано заяву про уточнення відзиву на позов, в якій просив суд не розглядати окремі додатки до відзиву (а.с.129-131).
Представником позивача 07.12.2022 подано до суду додаткові пояснення по справі, у яких зазначено, що ТОВ «Карпатнафтохім» подано до митного органу всі необхідні документи та правильно вказано всі відомості щодо поставленого товару, натомість відповідачем необґрунтовано прийнято картку відмови (а.с.160-161).
Також, 17.01.2023 представником позивача подано до суду додаткові пояснення по справі у яких вказано, що товар дійсно ввезений на митну територію України до введення воєнного стану в Україні, проте, оскільки переоформлення поставленого товару з митного режиму переробки на митній території в митний режим імпорту відбулося під час дії пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тому поставлений ТОВ «Карпатнафтохім» бутан підлягає оподаткуванню за ставкою ПДВ 7%.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 08.11.2022 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
В судових засіданнях представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав викладених в позовній заяві. Пояснила суду, що до поставленого товару повинна бути застосована ставка ПДВ 7 відсотків, оскільки поміщення в митний режим імпорту з митного режиму переробки на митній території України відбулося під час дії пункту 82 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Звернула увагу суду, що код УКТ ЗЕД ввезеного газу вуглеводного скрапленого - 2901 10 00 10. Тому просила позов задовольнити.
Представник відповідача в судових засіданнях позовні вимоги не визнав і зазначив, що митним органом правомірно винесено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA 903050/2022/000513 від 29.09.2022, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають. Крім цього, у судовому засіданні представником відповідача відкликано заяву про уточнення відзиву на позов від 23.11.2022.
Суд, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши усні пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» 29.10.2004 зареєстроване юридичною особою (а.с.9-15).
Судом встановлено, що між позивачем (покупець) та компанією «LUCKERO TRAIDING FOR GOODS WHOLESLERS L.L.C» (продавець) 26.11.2021 укладено контракт №А2021-11-ОАЕ на поставку сировини (а.с.18-19).
Згідно зі специфікацією №2 від 24.01.2022 до Додатку №1 від 18.01.2022 до Контракту №А2021-11-ОАЕ від 26.11.2021, продавець зобов'язується продати та поставити на станцію Рожнятів Львівської залізниці, а покупець оплатити та прийняти газ вуглеводний зріджений експортний за період січень-лютий 2022 року (а.с.29).
В судовому засіданні встановлено, що позивачем 15.02.2022 подано до митного оформлення митну декларацію №UA903060/2022/002004 у режимі транзиту прохідного з метою переробки на митній території України товару «вуглеводні ациклічні насичені - нормальний бутан» у кількості 373,5 тонн. При цьому декларантом визначено код товару 2901 10 00 10 згідно УКТ ЗЕД (а.с.64).
Як встановлено судом, не заперечується сторонами та підтверджується дорожньою відомістю №23271829, газ вуглеводний зріджений експортний поставлений на станцію Рожнятів Львівської залізниці 21.02.2022 (а.с.128 на звороті).
Як вбачається з матеріалів справи декларантом ТОВ «Карпатнафтохім» 22.02.2022 подано до митного оформлення митну декларацію №UA903060/2022/002324 у режимі переробки на митній території України товару «вуглеводні ациклічні насичені - газ вуглеводний скраплений» у кількості 182,7 тонн. Декларантом повторно визначено код товару 2901 10 00 10 згідно УКТ ЗЕД (а.с.33).
Позивач листом від 15.09.2022 №931 звернувся до Енергетичної митниці, у якому просив перевести залишки газової сировини з митного режиму переробки на митній території в митний режим імпорту, в загальній кількості 2510,62 тонн нормального бутану, серед яких, 182,7 тонн згідно митної декларації №UA903060/2022/002324 від 22.02.2022 (а.с.35).
З метою поміщення в митний режим імпорту з митного режиму переробки на митній території України товару «вуглеводні ациклічні насичені - газ вуглеводний скраплений» у кількості 182,7 тонн, ТОВ «Карпатнафтохім» 29.09.2022 подано митну декларацію №UA903050/2022/031684 (а.с.16).
До митного оформлення позивачем подані наступні документи:
- інвойс №FI-025/2022 від 14.02.2022;
- зовнішньоекономічний контракт на поставку сировини № А2021-11-ОАЕ від 26.11.2021;
- додаткова угода №1/ЕСО від 18.01.2022;
- додаток №1 від 18.01.2022;
- специфікація №2 від 24.01.2022;
- додаткова угода №1 від 25.01.2022
- паспорт якості №161 від 14.02.2022;
- фото від 27.09.2022.
Декларантом визначено ставку ПДВ у розмірі 7% та код товару 2901 10 00 10 згідно УКТ ЗЕД.
За результатами розгляду поданих позивачем документів, митним органом сформовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні чи пропуску транспортних засобів комерційного призначення №UA903050/2022/000513 від 29.09.2022. У картці відмови зазначено, що митне оформлення за вказаною митною декларацією не може бути здійснене, оскільки порушено вимоги ст. 257 Митного кодексу України в частині незаявлення за встановленою формою точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення, а саме ставка ПДВ визначена в розмірі 7%. При цьому, за кодом 2901 10 00 10 класифікується бутан та ізобутан чистота не менше як 95% н-бутану чи ізобутану незалежно від його фізичного стану, оскільки відсутня деталізація газоподібних вуглеводнів ациклічних на скраплені (зріджені) та інші за товарною позицією 2901. Тому товар «Бутан, ізобутан», що класифікується за кодом згідно УКТ ЗЕД 2901 10 00 10, відсутній у переліку товарів, на які застосовується ставка оподаткування ПДВ у розмірі 7%. Враховуючи наведене до товару «Бутан, ізобутан» має бути застосована ставка податку на додану вартість у розмірі 20% (а.с.32).
Вважаючи спірну картку відмови протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся із даним позов до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Засади державної митної справи, в тому числі процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, умови та порядок справляння митних платежів, визначаються Митним кодексом України.
Відповідно до пункту 24 частини першої статті 4 Митного кодексу України митний контроль - це сукупність заходів, що здійснюються митними органами в межах своїх повноважень з метою забезпечення додержання норм цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів з питань державної митної справи, міжнародних договорів України, укладених у встановленому законом порядку.
Згідно з п. 25 частини першої статті 4 Митного кодексу України митний режим - це комплекс взаємопов'язаних правових норм, що відповідно до заявленої мети переміщення товарів через митний кордон України визначають митну процедуру щодо цих товарів, їх правовий статус, умови оподаткування і обумовлюють їх використання після митного оформлення.
За нормами статті 246 Митного кодексу України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.
Частина 1 статті 257 Митного кодексу України передбачає, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Положеннями частини 6 статті 257 Митного кодексу України визначено, що умови та порядок декларування, перелік відомостей, необхідних для здійснення митного контролю та митного оформлення, визначаються цим Кодексом. Положення про митні декларації та форми цих декларацій затверджуються Кабінетом Міністрів України, а порядок заповнення таких декларацій та інших документів, що застосовуються під час митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, - центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до положень статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга - це передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов'язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених пунктом 30.2 цієї статті.
Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії. Контролюючі органи здійснюють контроль за правильністю надання та обліку податкових пільг, а також їх цільовим використанням, за наявності законодавчого визначення напрямів використання (щодо умовних податкових пільг) та своєчасним поверненням коштів, не сплачених до бюджету внаслідок надання пільги, у разі її надання на поворотній основі.
Відповідно до пункту 30.9 статті 30 Податкового кодексу України податкова пільга може надаватись, серед іншого, шляхом встановлення зниженої ставки податку та збору.
Пунктом 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України встановлено, що тимчасово, на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів, а також нафти або нафтопродуктів сирих, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД 2709 00 10 00 та 2709 00 90 00, оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків.
Згідно з пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України податок на пальне справляється та обчислюється за такими ставками, зокрема за кодами УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00 скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази євро за 1000 літрів зі ставкою 52; за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10 бутан, ізобутан зі ставкою 52.
Так, пунктом 41 підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів на такі товари: бензини моторні; важкі дистиляти (газойль); скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази; бутан, ізобутан.
При цьому, коди товару «скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази» згідно з УКТ ЗЕД, серед інших, визначені 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00; а до товару «бутан, ізобутан» - 2901 10 00 10.
З системного аналізу наведених норм слідує, що для застосування до поставленого позивачем товару (газ вуглеводний скраплений - код УКТ ЗЕД 2901 10 00 10) ставки ПДВ у розмірі 7% відповідно до пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, необхідно щоб:
- операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України такого товару повинні відбуватися, під час дії правового режиму воєнного стану;
- поставлений товар класифікувався за кодами УКТ ЗЕД, які визначені пунктом 41 підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, і відносився до однієї з таких груп товарів: бензинів моторних, важких дистилятів чи скрапленого газу.
Частиною 1 статті 3 Митного кодексу України визначено, що при здійсненні митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що переміщуються через митний кордон України, застосовуються норми законів України та інших нормативно-правових актів з питань митної справи, чинні на день прийняття митної декларації митним органом України.
Умови перебування товарів, транспортних засобів комерційного призначення у відповідному митному режимі, обмеження щодо їх використання, застосування заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами України з питань державної митної справи та у сфері зовнішньоекономічної діяльності (ч. 1 ст. 73 МКУ).
Згідно з ч.1 ст.147 МКУ переробка на митній території - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари піддаються у встановленому законодавством порядку переробці без застосування до них заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, за умови подальшого реекспорту продуктів переробки.
Імпорт (випуск для вільного обігу) - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України (стаття 74 МКУ).
Відповідно до ч. 3 ст. 75 МКУ для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна:
1) подати митному органу, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари;
2) сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту;
3) виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.
В частині 1 статті 248 Митного кодексу України зазначено, що митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.
З моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації (ч.8 ст.264 МКУ).
Згідно з частинами 2-3 статті 270 МКУ правила оподаткування товарів, що переміщуються через митний кордон України, іншими (крім мита) митними платежами встановлюються Податковим кодексом України з урахуванням особливостей, що визначаються цим Кодексом. Особливості оподаткування митними платежами товарів, поміщених у відповідний митний режим, визначені у статті 286 та розділі V цього Кодексу, а також у розділах V і VI Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 278 МКУ датою виникнення податкових зобов'язань із сплати мита у разі ввезення товарів на митну територію України чи вивезення товарів з митної території України є дата подання митному органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання митним органом у випадках, визначених цим Кодексом та законами України.
Як вбачається зі змісту п. 187.8 статті 187 ПКУ, датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення товарів на митну територію України є дата подання митної декларації для митного оформлення.
Президентом України 24 лютого 2022 року прийнято Указ №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Відповідно до пункту 1 Указу №64/2022 воєнний стан діє з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який Указами Президента України від 14.03.2022 №133/2022, від 22.04.2022 №259/2022, від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022 було продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб, з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб та з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб відповідно.
На затвердження даних указів Верховною Радою України прийнято відповідні закони.
Як вже встановлено судом, позивачу 21.02.2022 здійснено поставку товару на станцію Рожнятів Львівської залізниці, тобто до введення правового режиму воєнного стану.
При вирішенні цієї справи суд виходить з конституційного принципу незворотності дії законів та інших нормативно-правових актів у часі, який сформульований, зокрема у рішеннях Конституційного Суду України. Так, згідно з висновками щодо тлумачення змісту статті 58 Конституції України, викладеними у рішеннях цього Суду від 13 травня 1997 року №1-зп, від 9 лютого 1999 року №1-рп/99, від 5 квітня 2001 року №3-рп/2001, а також від 13 березня 2012 року №6-рп/2012, закони та інші нормативно-правові акти поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності; дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється із втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце; дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.
Єдиний виняток з даного правила, закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, складають випадки, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
При цьому суд зазначає, що поміщення в митний режим імпорту з митного режиму переробки на митній території України поставленого ТОВ «Карпатнафтохім» товару, згідно поданої митної декларації 29.09.2022 №UA903050/2022/031684, не може вважатися операцією з постачання на митній території України в розумінні положень пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки 21.02.2022 поставлений товар прибув до місця, визначеного в специфікації №2 від 24.01.2022 Додатку №1 від 18.01.2022 до Контракту №А2021-11-ОАЕ від 26.11.2021.
Щодо відповідності поставленого позивачу товару кодами УКТ ЗЕД відповідно до пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України суд зазначає наступне.
Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів та затверджується законом про Митний тариф України. В УКТ ЗЕД товари систематизовано за розділами, групами, товарними позиціями, товарними підпозиціями, найменування і цифрові коди яких уніфіковано з Гармонізованою системою опису та кодування товарів. Для докладнішої товарної класифікації використовується сьомий, восьмий, дев'ятий та десятий знаки цифрового коду. Структура десятизнакового цифрового кодового позначення товарів в УКТ ЗЕД включає код групи (перші два знаки), товарної позиції (перші чотири знаки), товарної підпозиції (перші шість знаків), товарної категорії (перші вісім знаків), товарної підкатегорії (десять знаків) (стаття 67 Митного кодексу України).
Ведення УКТ ЗЕД здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (стаття 68 Митного кодексу України).
Згідно з положеннями частин 1-5 статті 69 Митного кодексу України, товари при їх декларуванні підлягають класифікації, тобто у відношенні товарів визначаються коди відповідно до класифікаційних групувань, зазначених в УКТ ЗЕД. Митні органи здійснюють контроль правильності класифікації товарів, поданих до митного оформлення, згідно з УКТ ЗЕД. На вимогу посадової особи митного органу декларант або уповноважена ним особа зобов'язані надати усі наявні відомості, необхідні для підтвердження заявлених ними кодів товарів, поданих до митного оформлення, а також зразки таких товарів та/або техніко-технологічну документацію на них. У разі виявлення під час митного оформлення товарів або після нього порушення правил класифікації товарів митний орган має право самостійно класифікувати такі товари. Під складним випадком класифікації товару розуміється випадок, коли у процесі контролю правильності заявленого декларантом або уповноваженою ним особою коду товару виникають суперечності щодо тлумачення положень УКТ ЗЕД, вирішення яких потребує додаткової інформації, спеціальних знань, проведення досліджень тощо.
З огляду на зазначене слідує, що класифікацію товарів за УКТ ЗЕД здійснює особа, яка подає митну декларацію. У свою чергу, митний орган здійснює контроль за такою класифікацією і може самостійно визначити код задекларованого товару лише в тому разі, коли виявить порушення правил класифікації з боку декларанта. Повноваження митного органу щодо самостійного визначення коду товару не є дискреційними та обумовлені виключно наявністю порушення правил класифікації з боку декларанта.
Процедуру ведення УКТ ЗЕД визначено Порядком ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року №428.
Згідно з положеннями пунктів 2, 3 Постанови №428 передбачено, що УКТ ЗЕД є товарною номенклатурою Митного тарифу України, затвердженого Законом України «Про Митний тариф України», що використовується для цілей тарифного та інших видів регулювання зовнішньоекономічної діяльності, ведення статистики зовнішньої торгівлі та здійснення митного оформлення товарів. УКТ ЗЕД складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів Всесвітньої митної організації (далі - Гармонізована система) з урахуванням Комбінованої номенклатури Європейського Союзу.
Митний тариф України встановлюється Законом України «Про Митний тариф України» від 04.06.2020 №674-IX, згідно статті 1 якого Митний тариф України є невід'ємною частиною цього Закону та містить перелік ставок загальнодержавного податку - ввізного мита на товари, що ввозяться на митну територію України і систематизовані згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД), складеною на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів.
Як уже зазначено вище, згідно поданих ТОВ «Карпатнафтохім» до контролюючого органу митних декларацій, позивачем визначено код поставленого товару 2901 10 00 10 згідно УКТ ЗЕД. Суд зазначає про відсутність спору між позивачем та відповідачем щодо визначення коду такого товару.
Суд зауважує, що до Групи 27 «Палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки; бітумінозні речовини; воски мінеральні» Розділу V «Мінеральні продукти» УКТ ЗЕД за кодами 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 класифікуються відповідно бутани: для специфічних процесів переробки, для хімічних перетворень у процесах, для інших цілей: чистота якого більш як 90 %, але менш як 95 % та інші.
Водночас, до Групи 29 «Органічні хімічні сполуки» Розділу VI «Продукція хімічної та пов'язаних з нею галузей промисловості» УКТ ЗЕД відносяться вуглеводні ациклічні насичені за кодом 2901 10 00 10 - бутан, ізобутан.
З огляду на вищезазначене суд приходить до переконання, що бутани, які відповідають кодам УКТ ЗЕД 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 з системного аналізу положень Податкового кодексу України та Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності є мінеральними паливами, а саме скрапленим газом (пропан або суміш пропану з бутаном) чи іншими газами.
В свою чергу, бутан, який класифікується за кодами УКТ ЗЕД 2901 10 00 10 є органічною хімічною сполукою.
Суд зазначає, що оподатковуються за ставкою у розмірі 7 відсотків згідно пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України бензинів моторних, важких дистилятів та скрапленого газу, що класифікуються за кодами УКТ ЗЕД, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу, на які згідно з пунктом 41 підрозділу 5 цього розділу встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів.
В пп.215.3.4 п.215.3 ст.215 Податкового кодексу України дійсно визначено зокрема за кодами УКТ ЗЕД 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00 - скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази; за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10 - бутан, ізобутан.
Одночасно суд приймає до уваги те, що пунктом 41 підрозділу 5 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, встановлено ставку акцизного податку у розмірі 0,00 євро за 1000 літрів на такі товари: бензини моторні; важкі дистиляти (газойль); скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази; бутан, ізобутан.
При цьому, коди товару «скраплений газ (пропан або суміш пропану з бутаном) та інші гази» згідно з УКТ ЗЕД, серед інших, визначені 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00; а до товару «бутан, ізобутан» - 2901 10 00 10.
З системного аналізу наведеного слідує, що оподатковуються за ставкою ПДВ у розмірі 7 відсотків згідно пункту 82 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України бутани, які відповідають кодам УКТ ЗЕД 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00.
В свою чергу, оскільки бутан, як органічна хімічна сполука, за кодом УКТ ЗЕД 2901 10 00 10, не передбачений пунктом 82 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тому податкова пільга встановлена вказаною нормою не може бути застосована до такого товару.
Враховуючи наведені обставини суд вважає, що митним органом правомірно встановлено, що при здійсненні митного контролю та митного оформлення позивачем товару, декларованого на підставі митної декларації №UA903050/2022/031684 від 29.09.2022, повинна застосовуватися ставка податку на додану вартість на загальних підставах.
З огляду на вищезазначене суд приходить до переконання, що Енергетичною митницею правомірно прийнято карту відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення №UA903050/2022/000513 від 29.09.2022.
Враховуючи встановлені обставини справи в сукупності, а також правове регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що митним органом доведено правомірність прийняття оскаржуваної картки відмови, натомість позивачем не доведено протилежного.
В підсумку суд вважає, що відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законами України, з урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішень (вчинення дії) та неупереджено.
Таким чином, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» до Енергетичної митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення до задоволення не підлягає.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатнафтохім» до Енергетичної митниці про визнання протиправною та скасування картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.
Рішення складене в повному обсязі 23 січня 2023 р.