Рішення від 23.01.2023 по справі 260/236/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2023 року м. Ужгород№ 260/236/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Калинич Я.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області (88000, вул. Ф.Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 40108913) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , через свого представника - адвоката Калинич Оксану Іллівну, звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області, в якому просить: 1. Визнати неправомірні дії Головного управління Національної поліції в Закарпатській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення поліцейського на ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.12.2015 №988, Наказу МВС України від 06.04.2016 №260 станом на листопад 2019 року за посадою поліцейського - молодший інспектор відділення охорони адмінбудинків центру обслуговування підрозділів ГУ НП в Закарпатській області, спеціальне звання старший сержант поліції, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії та індексації, для проведення з 01.12.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії. 2. Зобов'язати Головне управління Національної поліції в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення поліцейського на ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.12.2015 №988, Наказу МВС України від 06.04.2016 №260 станом на листопад 2019 року за посадою поліцейського - молодший інспектор відділення охорони адмінбудинків центру обслуговування підрозділів ГУ НП в Закарпатській області, спеціальне звання старший сержант поліції, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, премії та індексації, копію довідки надати йому, для проведення з 01.12.2019 р. перерахунку основного розміру пенсії.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що він являється пенсіонером Національної поліції України та з 01 червня 2018 року перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Закарпатській області. При призначенні йому пенсії розрахунок такої був здійснений, виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988. У зв'язку з набранням законної сили рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19, на підставі рішення Окружного адміністративного суду міста Києва у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, він звертався до Головного управління Національної поліції в Закарпатській області щодо надання інформації про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії. Однак у наданні такої йому було відмовлено з мотивів не находження від органу Пенсійного фонду України списків пенсіонерів, яким слід здійснити перерахунок пенсії, що є підставою для видачі довідки. Вважає, що вказаними діями відповідач порушив його права на соціальний захист і пенсійне забезпечення.

Відповідачем подано до суду відзив на позов, відповідно до змісту якого проти задоволення позову заперечив з мотивів його безпідставності. Так, зокрема, зазначив, що норми ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачають необхідність проведення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, що регламентує порядок проведення перерахунку зазначених пенсій, встановлено, що органи Пенсійного фонду України після прийняття Кабінетом Міністрів України щодо перерахунку пенсій складають списки осіб, пенсія яких підлягає перерахунку, та направляють їх органами, уповноваженим видавати довідки про розмір грошового забезпечення. Отже, зазначені списки є підставою для видачі відповідних довідок. Грошове забезпечення поліцейських визначається постановою Кабінету Міністрів України №988 від 15.11.2015, жодних інших нормативно-правових актів щодо збільшення грошового забезпечення поліцейським урядом не приймалось, а тому підстав для видачі позивачці нової довідки немає. При цьому звертає увагу суду на безпідставність позовної вимоги щодо включення до відомостей довідки окремих надбавок, оскільки такі наказом керівника органу позивачці не встановлювалися. Окрім того, заявляє, що лист заступника голови Національної поліції України від 24.02.2021, на підставі якого позивач просить встановити надбавки та премії, до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області не надходив.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.263 КАС України.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 проходив службу в органах Національної поліції України. Станом на день виникнення спірних правовідносин перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі - ГУ ПФУ в Закарпатській області) та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Згідно з протоколом за пенсійною №0713006364 від 01.06.2018 ОСОБА_1 з 01 червня 2018 року призначено пенсію за вислугу років, а при її розрахунку враховані наступні складові грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 1800,00 грн.;

- оклад за військове звання - 1000,00 грн.;

- відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 1260,00 грн.;

- додаткові види грошового забезпечення (у т.ч. особам, які працюють в умовах режимних обмежень премія (75,31%) - 3057,59 грн.

Листом №10ад/106/16-2022 від 23.12.2022 ГУНП в Закарпатській області повідомило позивача про відсутність підстав для виготовлення довідки про грошове забезпечення у зв'язку з не надходженням від ГУ ПФУ в Закарпатській області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Вважаючи такі дії ГУНП в Закарпатській області протиправними, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 за №2262-XII (далі - Закон №2262).

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону №2262 пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Суд враховує те, що спірні правовідносини виникли з приводу перерахунку пенсії позивача.

Порядок проведення перерахунку раніше призначених пенсій регулюється нормами ст. 63 Закону. Так, ч. 1 зазначеної статті визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

Так, п. 1 Порядку встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Вказаним Порядку врегульовано також алгоритм дій уповноважених органів щодо видачі довідок про грошове забезпечення військовослужбовців для перерахунку їх пенсії.

Зокрема, п. 2 Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунк, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС, Службі судової охорони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 Порядку, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), яка набрала чинності 02 грудня 2015 року.

П. 1 цієї постанови Кабінет Міністрів України установив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Вказаною постановою Кабінет Міністрів України затвердив: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3-10.

П. 5 Постанови №988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських: 1) надбавку за стаж служби в поліції в розмірах згідно з додатком 11; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу (надбавка виплачується особам, які безпосередньо зайняті на шифрувальній роботі); 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання заслужений - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

На виконання вимог статті 94 Закону України «Про Національну поліцію» та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало наказ №260, яким затвердило «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання» (далі - Порядок №260).

За приписами п. 2 наказу Міністерства внутрішніх справ України №260 від 06.04.2016 набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Закону України «Про Національну поліцію», тобто з 07.11.2015.

П. 3 Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання «заслужений» (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

Судом встановлено, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з 01 червня 2018 року як поліцейському, а не як особі рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.

Отже, станом на день виникнення спірних правовідносин пенсія позивача виплачується з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного нормами Постанови №988 та з урахуванням Порядку №260.

Окрім того, жодних інших нормативно-правових актів, які б підвищували грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України, що є необхідною умовою для перерахунку пенсій військовослужбовців, з моменту призначення ОСОБА_1 пенсії Кабінетом Міністрів України прийнято не було.

В свою чергу лист заступника Голови Національної поліції України В. Тетері від 24.02.2021 №2388/09/48-2021 «Про надання інформації щодо грошового забезпечення поліцейських», з врахуванням відомостей його позивач просить виготовити нову довідку, таким нормативно-правовим актом не являється.

У зв'язку з чим суд вважає, що в ГУНП в Закарпатській області були відсутні підстави для видачі позивачу нової довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року.

Так, у матеріалах справи відсутні докази того, що пенсія позивача була перерахована з урахуванням складових грошового забезпечення, визначеного абз. 1 п. 5 Постанови №45, у редакції Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018, яка діяла до визнання її нечинною.

З огляду на що суд вважає, що скасування у судовому порядку п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 не спричинило виникнення підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки її пенсія з дня призначення обчислювалась з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених діючими нормативно-правовими актами.

Таким чином, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини, крізь призму встановлених судом обставин справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

З огляду на відмову у задоволенні позову судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 241, 243, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції України в Закарпатській області (88000, вул. Ф.Ракоці, буд. 13, м. Ужгород, Закарпатська область, код ЄДРПОУ 40108913) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

СуддяЯ. М. Калинич