Ухвала від 23.01.2023 по справі 240/1619/23

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

23 січня 2023 року м. Житомир справа № 240/1619/23

категорія 105000000

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Майстренко Н.М., розглядаючи скаргу Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області на рішення та дії державного виконавця,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернулася Гришковецька селищна рада Бердичівського району Житомирської області зі скаргою на рішення та дії державного виконавця, у якій просить:

- визнати неправомірними дії державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький);

- визнати неправомірною та скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження від 14.12.2022 ВП №70545912 державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький);

- визнати неправомірною та скасувати постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 14.12.2022 ВП №70545912 державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький);

- визнати неправомірною та скасувати постанову про стягнення виконавчого збору від 14.12.2022 за ВП №70545912 державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький).

Враховуючи вимоги статей 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), скарга на рішення та дії державного виконавця підлягає залишенню без руху.

Відповідно до частини 1 статті 287 КАС України учасники виконавчого провадження та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб.

Частиною 1 статті 269 КАС України передбачено, що у справах, визначених статтями 273-277, 280-283-1, 285-289 цього Кодексу, заявами по суті справи є позовна заява та відзив на позовну заяву (відзив).

Гришковецька селищна рада Бердичівського району Житомирської області, звертаючись до Житомирського окружного адміністративного суду, подала скаргу на рішення та дії державного виконавця з порушенням норм КАС України.

Відтак, Гришковецькій селищній раді Бердичівського району Житомирської області слід визначитися зі своїми намірами щодо подання до суду цієї скарги або привести свої вимоги у відповідність до процесуального закону - КАС України.

Вимоги щодо оформлення та подання позовної заяви до адміністративного суду передбачені нормами статей 160, 161 КАС України.

Частиною 3 статті 161 КАС України також передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

В порушення зазначених норм, судовий збір не сплачено.

У прохальній частині скарги Гришковецька селищна рада Бердичівського району Житомирської області просить визнати протиправними та скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження, про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження та про стягнення витрат виконавчого збору від 14.12.2022, винесені державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький).

Отже, зміст прохальної частини поданої скарги свідчить, що Гришковецькою селищною радою Бердичівського району Житомирської області заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру та дві позовні вимоги майнового характеру.

Судовий збір слід обраховувати відповідно до розміру ставок, встановлених Законом України "Про судовий збір" (далі - Закон.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлено ставку судового збору 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону визначено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлено ставку судового збору 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до частини 3 статті 6 Закону за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2023 встановлений в розмірі 2684 гривні.

Зважаючи на це, а також враховуючи встановлені Законом ставки судового збору й розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2022 року, за подання до суду цього позову судовий збір становить 8052,00 грн. (2481,00 грн. * 3 позовні вимоги).

Частиною першою статті 122 КАС України також передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця визначені статтею 287 КАС України.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.

Частиною 6 статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

З правового аналізу вказаних норм вбачається, що перебіг строку звернення до адміністративного суду розпочинається саме з моменту, коли Гришковецька селищна рада Бердичівського району Житомирської області дізналася про порушення її прав.

Звертаючись до суду, Гришковецька селищна рада просить визнати протиправними та скасувати постанови державного виконавця від 14.12.2022, зазначаючи у скарзі, що про оскаржувані постанови дізналася 03.01.2023, а з позовом звернулася 17.01.2023.

Гришковецька селищна рада Бердичівського району Житомирської області всупереч вказаним нормам також не надала заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду.

Відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

За таких обставин подана скаргу підлягає залишенню без руху для усунення зазначених недоліків шляхом надання:

- позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статей 5, 160, 161, 287 КАС України (у кількості примірників відповідно до кількості учасників справи);

- документу про сплату судового збору у розмірі 8052,00 грн.;

- заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду із зазначенням підстав для поновлення строку звернення з вказаним позовом до суду та доказів поважності причин його пропуску або дотримання строків звернення з позовом до суду.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256 КАС України, суд

ухвалив:

Скаргу Гришковецької селищної ради Бердичівського району Житомирської області залишити без руху.

Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали. Копію цієї ухвали надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення. У разі якщо недоліки не будуть усунуті у строк, встановлений судом, скаргу буде повернуто позивачу.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Суддя Н.М. Майстренко