Справа № 201/613/23
Провадження № 1-кс/201/164/2023
Іменем України
19 січня 2023 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
захисника - адвоката ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська у м. Дніпрі клопотання прокурора Лівобережної окружної прокуратури Донецької обласної прокуратури ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування в межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22022050000002737 від 29.07.2022р. відносно
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Таганрог Ростовської області рф, громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
Прокурор звернувся із клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування, на обґрунтування якого зазначив, що слідчим відділом 2 управління (з дислокації у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22022050000002737 від 29.07.2022 за підозрою громадянина України ОСОБА_5 у вчиненні злочину, передбаченому ч. 5 ст. 111-1 КК України, тобто у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Досудовим розслідуванням встановлено, що внаслідок розв'язання і ведення агресивної війни, починаючи з 24.02.2022 збройними формуваннями Російської Федерації тимчасово окуповано частини території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської областей.
Зокрема, починаючи з початку березня поточного року (більш точна дата в ході досудового розслідування не встановлена) до цього часу, Російською Федерацією тимчасово окуповано територію с. Мелекіно Маріупольського району, Донецької області.
Представниками Російської Федерації на тимчасово окупованій території с. Мелекіно Маріупольського району Донецької області було створено підпорядковану, керовану та фінансовану Російською Федерацією окупаційну адміністрацію, в яку входять органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією України.
При цьому, представники підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів узурпували виконання владних функцій держави на тимчасово окупованій території с. Мелекіно Маріупольського району Донецької області, здійснювали підбір кадрів для зайняття посад в незаконних самопроголошених органах, у тому числі із числа громадян України, які на той час перебували на вказаній тимчасово окупованій території. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу Російської Федерації.
Так, у громадянина України ОСОБА_5 з ідеологічних мотивів та підтримки входження тимчасово окупованих територій України до складу Російської Федерації, будучи обізнаним про факт ведення вказаною державою агресивної війни проти України, невизнання РФ поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані її території, виник умисел на співпрацю з представниками держави агресора.
У невстановлений період часу, але не пізніше 05.07.2022 (більш точна дата досудовим розслідування не встановлена), громадянин України ОСОБА_5 діючи умисно, з ідеологічних мотивів, з метою співпраці з представниками держави агресора, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України, підтримки рішень та дій держави-агресора, збройних формувань, окупаційної адміністрації держави-агресора, перебуваючи на тимчасово окупованій території (с. Мелекіно, Маріупольського району, Донецької області), надав згоду та був призначений на посаду так званого «голови Мелекінської сільської ради адміністрації Першотравневого району ДНР», яке розташоване за адресою: Донецька область, Маріупольський район, с. Мелекіно, вул. Набережна, буд. 6.
Так, у невстановлений період часу але не пізніше 05.07.2022 на ОСОБА_5 , як на так званого «голову Мелекінської сільської ради адміністрації Першотравневого району ДНР» покладено обов'язки, щодо забезпечення законності, охорони, прав та свобод громадян; організації та здійснення керівництва діяльністю Адміністрації; призначення та звільнення з посад заступників голови адміністрації за погодженням з головою адміністрацією Першотравневого району; призначення і звільнення з посад співробітників Адміністрації в межах своєї компетенції; організації формування бюджету; розпорядження фінансовими ресурсами відповідно до затвердженого бюджету; розроблення районних програм; в межах своєї компетенції представлення на погодження в АДМІНІСТРАЦІЮ ПРЕШОТРАВНЕВОГО РАЙОНУ посадових регламентів та посадових інструкції працівників Адміністрації; розроблення проектів планів, програм розвитку села та представлення їх голові адміністрації Першотравневого району, тощо.
Також, за час перебування на вказаній посаді ОСОБА_5 використовуючи надані представниками окупаційної адміністрації РФ організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські повноваження, на виконання завдань та функцій так званої «адміністрації Першотравневого району ДНР» , налагодив взаємодію з окремими засобами масової інформації, використовуючи їх для висвітлення діяльності окупаційної адміністрації РФ, здійснення пропагандистських акцій на її підтримку, зокрема через мережу Інтернет, та формування думки серед населення і світової спільноти як про законність власних дій, так і про легітимність створення та діяльності так званої «адміністрації Першотравневого району ДНР».
На підставі викладеного, громадянин України ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 підтверджується сукупністю зібраних під час досудового розслідування доказів, а саме:
- матеріалами, зібраними оперативними підрозділами, що є у відповідності до ст. 99 ч. 2 КПК України доказом, а саме: повідомленням про протиправне діяння, що містить ознаки злочину передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, відносно ОСОБА_5 ; рапортом про виявлення кримінального правопорушення, згідно якого ОСОБА_5 , залишився на окупованій території та добровільно перейшов на бік ворога, та на даний час призначений окупаційною владою на посаду пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у т. зв. органах влади «днр», а саме на посаду голови Мелекінської сільської ради адміністрації Першотравневого району т. зв. «днр»;
- допитом свідка, яка пояснила, що з червня 2020 року вона працює на посаді начальника відділу освіти Мангушської селищної ради Маріупольського району Донецької області, та у зв'язку зі збройною агресією рф виїхала з території смт. Мангуш. Вона знайома із ОСОБА_5 з 2020 року, який був членом виконкому Мангушської селищної ради. Останній раз вона бачила ОСОБА_5 в січні 2022 року. Їй відомо, що на теперішній час ОСОБА_5 займає посаду голови Мелекінської сільської ради адміністрації Першотравневого району т.зв. «днр». Також ОСОБА_5 відкрито висловлює свою прихильність до створення т. зв. «днр», та політики окупаційної влади;
- пред'явленням свідку особи для впізнання за фотознімками, під час якого вона впевнено впізнала гр. ОСОБА_5 ;
- протоколом проведення огляду всесвітньої мережі Інтернет, а саме телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під час якого виявлено та зафіксовано публікацію про діяльність адміністрації окупаційної влади, з фотознімками, на яких свідок вказала на ОСОБА_5 , зображеного на фотознімках до публікації;
- допитом свідка, який пояснив, що з 2007 року він працює заступником селищного голови Мангушської селищної ради. У зв'язку зі збройною агресією рф разом із сім'єю виїхав з території смт. Мангуш. З 2020 року він знайомий із ОСОБА_5 , який був членом виконкому Мангушської селищної ради. Останній раз віна бачив ОСОБА_5 в лютому 2022 року, та спілкувався з ним виключно з робочих питань. Йому відомо, що на теперішній час ОСОБА_5 займає посаду голови Мелекінської сільської ради адміністрації Першотравневого району т.зв. «днр». Також ОСОБА_5 відкрито висловлює свою прихильність до створення т. зв. «днр», та політики окупаційної влади;
- пред'явленням свідку особи для впізнання за фотознімками, під час якого він впевнено впізнав гр. ОСОБА_5 ;
- протоколом проведення огляду всесвітньої мережі Інтернет, а саме телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під час якого виявлено та зафіксовано публікацію про діяльність адміністрації окупаційної влади, з фотознімками, на яких свідок вказав на ОСОБА_5 , зображеного на фотознімках до публікації;
- протоколом проведення огляду всесвітньої мережі Інтернет, а саме телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під час якого виявлено та зафіксовано публікацію з фотознімками про діяльність адміністрації окупаційної влади, а саме про збори місцевих громадян с. Портовське та с. Білосарайська коса, де був присутній голова Мелекінської ради ОСОБА_6 ;
- протоколом проведення огляду всесвітньої мережі Інтернет, а саме телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 », під час якого виявлено та зафіксовано публікацію з фотознімками про діяльність адміністрації окупаційної влади, а саме про нараду в адмінстрації Першотравневого району, одним з ініціаторів, якого став голова Мелекінської ради ОСОБА_6 ;
- протоколом проведення огляду всесвітньої мережі Інтернет, а саме телеграм-каналу під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_3 », під час якого виявлено та зафіксовано опублікований документ, а саме довідку про склад сім'ї підписану «головою Мелекінської сільської адміністрації» ОСОБА_5 .
15 листопада 2022 року відповідно до вимог ст. ст. 42, 276-279, 480, 481 КПК України відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 складено повідомлення підозру у скоєнні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та згідно вимог, передбачених ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України, вжито заходів для вручення повідомлення про підозру у спосіб, передбачений для вручення повідомлень. Таким чином, 15 жовтня 2022 року, згідно з вимогами ч. 3 ст. 111, ст. 135, ст. 278 КПК України повідомлення про підозру вручено захиснику підозрюваного - адвокату ОСОБА_4 .
Повістки про виклик підозрюваного ОСОБА_5 до слідчого 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях до будівлі за адресою: Дніпропетровська область, м. Дніпро, площа Шевченка, буд. 7, на 21.11.2022, 22.11.2022 та 23.11.2022, які було розміщено у засобах масової інформації газеті «Урядовий кур'єр», однак ОСОБА_5 у визначений час не з'явився та не повідомив причини не явки.
Відповідно до відповіді оперативного підрозділу на даний час підозрюваний ОСОБА_5 згідно отриманої інформації переховується від органів слідства та суду та перебуває на тимчасово окупованій території м. Маріуполь Донецької області.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_5 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває у м. Маріуполь Донецької області, тобто на території, яка відповідно до постанов Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015, № 252-VIII від 17.03.2015 (з додатком), Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 є тимчасово окупованою територією.
28.11.2022 підозрюваного ОСОБА_5 оголошено у розшук.
В матеріалах кримінального провадження мається інформація, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окуповані території.
На підставі викладеного, просив надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000002737 від 29.07.2022 стосовно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Таганрог Ростовської області РФ, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 .
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених в клопотанні.
Захисник в судовому засіданні проти клопотання не заперечував.
Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а також встановлено, що ОСОБА_5 постійно перебуває на тимчасово окупованій території с. Мелекіно Маріупольського району Донецької області.
Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, у т.ч. передбачених ст. 111-1 КК України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Наведені докази в своїй сукупності підтверджують, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території, приймає участь в протиправних діях, виконує функцію так званого «голови Мелекінської сільської ради адміністрації Першотравневого району ДНР».
Про факт переховування підозрюваного ОСОБА_5 від слідства та суду свідчить те, що він на виклики для проведення слідчих та процесуальних дій, вручення підозри, на виклик слідчого судді для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу не з'явився, а тому в повній мірі можна стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відомості про переховування підозрюваного ОСОБА_5 підтверджуються опублікованими повістками про виклик, наведеними у цьому клопотанні опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Підозрюваний належним чином викликався для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває в с. Мелекіно Маріупольського району Донецької області,тобто на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, з урахуванням наведеного є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15.04.2014 р. № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У цьому випадку, достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2.частина території України, в межах якої збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку Російської Федерації проти України, з початку березня поточного року до цього часу, Російською Федерацією тимчасово окуповано територію с. Мелекіно Маріупольського району, Донецької області.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022р. № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23.12.2022р. за № 1668/39004, визначено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, згідно із яким весь Маріупольський район Донецької області з 05.03.2022р. перебуває під тимчасовою окупацією.
Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура(ч. 1 ст. 2 КПК України).
Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України)
Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.
Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається отримати дозвіл слідчого судді на проведення спеціального досудового розслідування.
Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.
Згідно із ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Статутом Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерпол, а саме п. 3, зазначено, що «Організації категорично забороняється здійснювати будь-яке втручання або діяльність політичного, військового, релігійного чи расового характеру», у зв'язку з чим співпраця каналами Інтерполу щодо вказаної особи є неможливою.
Офіційно оголосити підозрюваного ОСОБА_5 в міжнародний розшук не надається можливим через вказані правила Інтерполу.
Підозрюваний ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини три рази, не прибув на судовий виклик); перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України.
На підставі вимог ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, керуючись ст.ст. 2,7, ст.3 ч.1 п.18), ст.139 ч.5,ст.ст. 2971-2975,309,372, 376,532 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22022050000002737 від 29.07.2022р. відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст оголошений 20 січня 2023 року о 16 год. 50 хв.
Слідчий суддя ОСОБА_1