ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 909/579/22
23.01.2023 м. Івано-Франківськ
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Горпинюка І.Є., розглянувши матеріали скарги Приватного підприємства "Європа-Схід" (вих. № 12/01-2023 від 12.01.2023, вх. № 1029/23 від 19.01.2023) у справі № 909/579/22 за позовом Приватного підприємства "Європа-Схід" до відповідача Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради про стягнення 191093,24 грн.
Приватне підприємство "Європа-Схід" звернулося до Господарського суду Івано-Франківської області з позовом до Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради про стягнення 191093,24 грн, з яких: 152570,40 грн - основний борг, 7975,44 грн - пеня (відповідальність в розмірі облікової ставки НБУ), 2909,28 грн - 3% річних, 27638,12 грн -інфляційні втрати.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 03.10.2022 позов задоволено частково; стягнуто з Департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради на користь Приватного підприємства "Європа-Схід" - 152570,40 грн. заборгованості, 4389 ,00 грн. пені, 1780,68 грн. 3% річних, 22698,02 грн. інфляційних втрат та 1587,31 грн. судового збору.
02.11.2022 на виконання вказаного рішення Господарським судом Івано-Франківської області видано відповідний наказ.
На адресу суду, 19.01.2023 надійшла скарга Приватного підприємства "Європа-Схід" позивач, стягувач). Скаржник просить суд:
- розглянути скаргу у судовому засіданні за участю представників управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, Івано-Франківської області, представників органу державної виконавчої служби Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції;
- зобов'язати управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, Івано-Франківської області, та Державну виконавчу службу Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції усунути порушення (поновити порушене право заявника).
Дослідивши матеріали скарги Приватного підприємства "Європа-Схід" у справі № 909/579/22, суд зазначає таке.
За приписами статті 339, частини першої статті 340 Господарського процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права. Скарга подається до суду, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Відповідно до ч. 1 ст. 342 ГПК України, скарга розглядається у десятиденний строк у судовому засіданні за участю стягувача, боржника і державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця, рішення, дія чи бездіяльність яких оскаржуються.
За змістом частин 1, 3 ст. 169 Господарського процесуального кодексу України, при розгляді справи судом учасники справи викладають свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення, міркування щодо процесуальних питань у заявах та клопотаннях, а також запереченнях проти заяв і клопотань. Заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Водночас, частиною 2 ст. 170 ГПК України визначено, що до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Однак в порушення приписів ч. 2 ст. 170 Господарського процесуального кодексу України, подана до суду скарга не містить доказів її надіслання (надання) на адресу відповідача (боржника), Управління Державної казначейської служби України у місті Івано-Франківську Івано-Франківської області та Державної виконавчої служби Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції як органу, дія чи бездіяльність якого оскаржується.
Відповідно до ч. 4 ст. 170 ГПК України суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду.
Крім того суд звертає увагу скаржника на те, що відповідно до статті 339 ГПК України в редакції, чинній з 15 грудня 2017 року, сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.
Закон України «Про виконавче провадження» установлює правило, згідно з яким рішення, дії чи бездіяльність державного виконавця або іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом (частина перша статті 74 цього Закону). Водночас можливість та порядок оскарження рішень, дій чи бездіяльності органів Держказначейства цим Законом не визначено.
Наведені норми права є підставою для висновку, що ГПК України та Закон України «Про виконавче провадження» передбачають порядок оскарження лише рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби або приватного виконавця під час примусового виконання ними судових рішень і лише до судового органу, який видав виконавчий документ.
Водночас, Державна казначейська служба України не є органом примусового виконання судових рішень (частина 4 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження"), а згідно з пунктом 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215 є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.
У свою чергу, згідно з положеннями частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси. Відповідно до п. 1 ч. 1 статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, спори, що виникають під час виконання судових рішень центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, які не є органами примусового виконання судових рішень, розглядаються в порядку адміністративного судочинства.
Зазначене узгоджується з правовим висновком Великої Палати Верховного Суду, викладеним у постанові від 20 червня 2018 року у справі № 916/1227/16, у якій Велика Палата Верховного Суду визнала, що суди першої та апеляційної інстанцій дійшли помилкових висновків про можливість позивача оскаржити дії Управління Держказначейства в Одеській області до господарського суду, який видав виконавчий документ.
Разом з тим, при поданні скарги ПП "Європа-Схід" хоч і просить зобов'язати управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську, Івано-Франківської області, та Державну виконавчу службу Управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції усунути порушення, однак не надає жодних доказів відкриття виконавчого провадження з виконання рішення суду, постановленого у даній справі, як не додає і доказів свого звернення до органу державної виконавчої служби з приводу відкриття виконавчого провадження щодо примусового виконання наказу Господарського суду Івано-Франківської області від 02.11.2022 по справі № 909/579/22.
За наведених обставин та правових норм, суд дійшов висновку про повернення поданої скарги без розгляду.
Суд звертає увагу Приватного підприємства "Європа-Схід" на те, що повернення скарги не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків, зокрема оскарженню рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.
Керуючись статтями 169, 170, 232, 234, 235, 339, 342 Господарського процесуального кодексу України, суд
скаргу Приватного підприємства "Європа-Схід" (вих. № 12/01-2023 від 12.01.2023, вх. № 1029/23 від 19.01.2023) повернути без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду протягом десяти днів з дня складення повного тексту судового рішення.
Повний текст ухвали складено та підписано 23.01.2023.
Суддя І.Є. Горпинюк