Справа №521/948/23
Провадження №2-а/521/56/23
20 січня 2023 року м.Одеса
Суддя Малиновського районного суду м. Одеси Маркарова С.В.,
розглянувши матеріали адміністративної справи
позивач : ОСОБА_1
відповідач : Одеська митниця
предмет позову : скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності
Позивач звернувся до суду із вищезазначеним адміністративним позовом.
Підставою відкриття провадження у адміністративній справі судом є подання особою позовної заяви, оформленої відповідно до вимог статей 160,161 КАС України, яка предметно, суб'єктно, інстанційно та територіально підсудної даному суду.
В порядку ч .2 ст. 171 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Вимоги до форми та змісту позовної заяви визначені статтями 160, 161 КАС України, відповідно до якої, зокрема, до позовної заяви позивачем надаються копії доданих до неї документів (доказів).
Оскаржуваною постановою про притягнення до адміністративної відповідальності є постанова митного органу № 1207/50000/22 від 03.11.2022 року.
Надана до позовної заяви фотокопія оскаржуваної постанови є нечитабельною.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд враховує також, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч. 1 ст. 122 КАС України), тобто можливість захисту прав і інтересів у багатьох випадках залежить від дотримання строків, встановлених на цей випадок законом.
Строк звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом - проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Дотримання строку звернення з адміністративним позовом є однією з умов для реалізації права на позов у публічно-правових відносинах, дисциплінує учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, запобігає зловживанням і можливості регулярно погрожувати зверненням до суду, сприяє стабільності діяльності суб'єктів владних повноважень щодо виконання своїх функцій.
Відсутність цієї умови приводила б до постійного збереження стану невизначеності у публічно-правових відносинах.
Статтею 122 КАС України визначений строк звернення до адміністративного суду як шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Так, за статтею 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Як вбачається із матеріалів позовної заяви спірна постанова була винесена суб'єктом владних повноважень 3.11.2022 року.
Правом оскарження постанови позивач скористався 9.01.2023 року (поштове відправлення 3076).
Позивачем на стадії відкриття провадження у справі заявлено клопотанням про поновлення пропущеного процесуального строку, встановленого законом для звернення за захистом до суду в порядку статті 121 КАС України, що відповідає вимогам закону.
Разом із тим, об'єктивні обставини поважності пропуску строку звернення до суду мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відповідно до ч.2 статті 123 КАС України, якщо вказані позивачем підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Жодні докази на підтвердження обставин, які б об'єктивно ускладнили можливість поданим позовної заяви у визначений законом строк судом позивачем до позовної заяви не надані.
Докази, що останній дізнався про постанову митного органу з матеріалів виконавчого провадження 30.12.2022 року - відсутні.
Відповідно до статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтею 169 КАС України,-
Позовну заяви - залишити без руху.
Встановити позивачу строк 10 днів з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків позовної заяви :
-надати читабельний текст оскаржуваної постанови
-надати докази для вирішення судом клопотання про пропуск позивачем строку, встановленого законом для звернення за судовим захистом з поважної причини, зокрема, про обізнаність із постановою митного органу з 30.12.2022 року при ознайомлені із постановою про відкриття виконавчого провадження.
Роз'яснити позивачу, що:
- докази мають бути подані в примірниках для суду та відповідача, відповідати вимогам ст. 79 КАС України (оригінал чи належним чином засвідчена копія)
- у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк, заява вважається неподаною та підлягає поверненню, що не перешкоджає позивачу у повторному зверненню до суду
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Маркарова
Повний текст ухвали суду виготовлений 20.01.2023 року.
20.01.23