Постанова від 19.01.2023 по справі 200/5246/21

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 січня 2023 року справа №200/5246/21

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Сіваченка І.В., суддів: Блохіна А.А., Гаврищук Т.Г., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року (повне судове рішення складено 24 вересня 2021 року у м. Слов'янськ) у справі № 200/5246/21 (суддя в І інстанції Кошкош О.О.) за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Державної податкової служби України (далі - відповідач-1, ДПС України), Головного управління ДПС у Донецькій області (далі - відповідач-2, ГУ ДПС у Донецькій області) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ГУ ДПС у Донецькій області від 04.11.2020 №2103342/2663417171 про відмову в реєстрації податкової накладної від 15.10.2020 № 2, зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 15.10.2020 датою її фактичного отримання.

В обґрунтування позову зазначено, що позивач є платником податку на додану вартість, основним видом діяльності є вирощування сільськогосподарської продукції, яку в подальшому реалізує покупцям. Так, по договірним взаємовідносинам з ТОВ «Грейн Пауер» (код ЄДРПОУ 40227580) позивачем складено податкову накладну № 2 від 15.10.2020 (на дату відвантаження товару), яку направлено до податкового органу для її реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, згідно з отриманою позивачем квитанцією від 22.10.2020, зазначену податкову накладну прийнято, але її реєстрація зупинена відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки коди УКТЗУД/ДКПП товару/послуг 1005, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 критеріїв ризиковості здійснення операції. Позивачу запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Після отримання квитанції щодо зупинення реєстрації податкової накладної позивач подав до контролюючого органу пояснення та копії первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської діяльності.

За результатами наданих позивачем пояснень та копій документів Комісією ГУ ДПС у Донецькій області прийнято рішення: №2103342/2663417171 від 04.11.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 15.10.2020.

Позивач вважав, що рішення №2103342/2663417171 від 04.11.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 15.10.2020 є незаконним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 24 вересня 2021 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії ГУ ДПС у Донецькій області від 04.11.2020 №2103342/2663417171 про відмову в реєстрації податкової накладної від 15.10.2020 №2.

Зобов'язано ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №2 від 15.10.2020 датою її фактичного отримання - 22.10.2020.

Не погодившись з таким судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення місцевого суду, прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

В обґрунтування апеляційної скарги вказав, що згідно з прийнятим комісією ГУ ДПС рішенням від 04.11.2020 № 2103342/2663417171 причина відмови у реєстрації ПН № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних, зазначена у полі «Прийнято рішення про»: «відмову у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» «у зв'язку з:» «ненаданням платником податку копій документів:

первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладних».

Апелянт наголошує на правомірності та обґрунтованості оскаржуваного рішення податкового органу про відмову у реєстрації ПН.

Сторони до судового засідання не з'явились, про дату, час та місце судового розгляду повідомлені належним чином, тому апеляційний розгляд здійснено в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Суд апеляційної інстанції, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає за необхідне вимоги, викладені в апеляційній скарзі, залишити без задоволення, з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено наступне.

ФОП ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата та номер запису про проведення державної реєстрації 18.02.2020 номер запису: 22460000000001166, включена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Місцезнаходження ФОП ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 .

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань основним видом економічної діяльності позивача є - код КВЕД 01.11 Вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.

ФОП ОСОБА_1 зареєстрований платником податку на додану вартість з 01.04.2020.

13 жовтня 2020 року між ТОВ «Грейн Пауер» (як покупець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (як постачальник) укладено Договір поставки № 343, предметом якого є зобов'язання постачальника поставити і передати у власність, а покупця прийняти і оплатити кукурудзу 3 класу врожаю 2020 року.

Постачальник здійснює поставку Товару на умовах FСА (... місце призначення) згідно «Інкотермс» 2020 року, за винятком застережень, прямо передбачених цим Договором. Місце поставки визначається у Додаткових угодах до даного Договору.

Постачальник заявляє та гарантує, що товар має українське походження, цілком вирощений та зібраний на території України, крім тимчасово окупованих територій (п.п.1.1 - 1.2).

Кількість Товару визначається у Додаткових угодах до даного Договору. Остаточна кількість поставленого Товару визначається у Місці поставки та підтверджується даними з Реєстру накладних на прийняте зерно з визначенням показників якості за середньодобовим зразком (п.п.2.1 - 2.2).

Ціна за одиницю Товару вказується у Додаткових угодах до даного Договору.

Вартість Договору складає загальну вартість поставленого Товару (п.п.3.1 - 3.2).

Постачальник повинен здійснити поставку Товару у строки, вказані у Додаткових угодах до даного Договору (п.п 4.1).

13 жовтня 2020 року між сторонами укладено Додаткову угоду № 1 до договору поставки № 343 від 13.10.2020, про наступне.

Продавець постачає наступний Товар: кукурудза 3 кл. врожаю 2020р., ціна грн./м.т. з ПДВ 6100,02, в т.ч. ПДВ 1016,67 грн. Загальна кількість Товару за цією Додатковою угодою складає 84 (Вісімдесят чотири тони нуль кілограмів) +/- 5%.Загальна вартість Товару за цією Додатковою угодою складає суму вартості всіх поставок. Місце поставки: ГТА, ТОВ, 51325, Дніпропетровська обл., Юр'ївський р-н, с. Варварівка, вул. Пристанційна, 26 а. Покупець здійснює оплату 80% вартості поставленої партії Товару на розрахунковий рахунок Постачальника у строк два банківських дні з моменту отримання документів, передбачених у розділі 5 Договору.

Залишок у розмірі 20% вартості поставленої партії Товару оплачується Покупцем протягом трьох банківських днів з моменту реєстрації Продавцем податкової накладної з урахуванням усіх вимог чинного законодавства України. Поставка Товару в повному обсязі здійснюється в строк до 23 жовтня 2020 року включно.

Про факт виконання умов договору поставки № 343 від 13.10.2020 свідчить наступне.

15 жовтня 2020 року ФОП ОСОБА_1 виписано рахунок на оплату №2/10, назва товару - кукурудза 3 класу, врожаю 2020 року у кількості 41,358 т, загальною вартістю 252284,63 грн. в т.ч. ПДВ 42047,44 грн.

13 жовтня 2020 року ТОВ «Грейн Пауер» виписано довіреність № 961 на отримання від ФОП ОСОБА_1 цінностей за договором від 13.10.2020 № 343, додаткової угоди №1 від 13.10.2020, а саме кукурудза 3 класу, врожаю 2020 року у кількості 84,548 т.

15 жовтня 2020 року сторонами підписано видаткову накладну №2/10 назва товару - кукурудза 3 класу, врожаю 2020 року у кількості 41,358 т, загальною вартістю 252 284,63 грн. в т.ч. ПДВ 42047,44 грн.

Відповідно платіжного доручення від 19.10.2020 №910198512, платник ТОВ «Грейн Пауер», одержувач ФОП ОСОБА_1 , сума 201825,26 грн., призначення платежу оплата згідно рахунку №2/10 від 15.10.2020 кукурудза (дог. №343 ДУ 1) у т.ч. ПДВ 20% - 33637,54 грн.

15.10.2020, на виконання умов п.п.2.1 - 2.2 договору поставки № 343 від 13.10.2020, складено Реєстр №1300 від 15.10.2020 накладних на прийняте зерно: кукурудза 3 кл. умовно - заліковою вагою - 41358 кг, з визначенням показників якості за середньодобовим зразком (форма №3ХС-3).

15.10.2020 ФОП ОСОБА_1 складено податкову накладну (далі - ПН) № 2 за номенклатурою товарів - кукурудза 3 кл., врожаю 2020 року, код товару згідно УКТ ЗЕД 1005, у кількості 41,358 т. на загальну суму 252284,63 грн. в т.ч. ПДВ 42 047,44 грн.

Квитанція від 22.10.2020 свідчить, що податкова накладна №2 від 15.10.2020 прийнята, реєстрація зупинена. У якості підстави зазначено: «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 15.10.2020 №2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Коди УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 1005,, відсутні в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Запропоновано надати пояснення та копії документів, щодо підтвердження інформації зазначеної у ПН. Додатково повідомлено: показник "D"=.0000%, "Р"=43909.98

ФОП ОСОБА_1 направлено повідомлення від 30.10.2020 № 1 щодо подання пояснень та копій документів, щодо ПН реєстрація якої зупинена.

Позивачем подано: пояснення, договір поставки від 13.10.2020 № 343, додаткову угоду № 1 від 13.10.2020 до договору поставки від 13.10.2020 № 343, видаткову накладну від 15.10.2020 № 2/10, довіреність № 961 від 13.10.2020 платіжне доручення № 910198512 від 19.10.2020, реєстр № 1300 від 15.10.2020 накладних на прийняте зерно з визначенням показників якості за середньодобовим зразком, свідоцтва про реєстрацію транспортних засобів (власник ОСОБА_1 ): серія НОМЕР_2 , трактор колісний; серія НОМЕР_3 , трактор колісний; серія НОМЕР_4 , агрегат ґрунтообробний; серія ІС №037288, агрегат ґрунтообробний; серія АБ №409503, комбайн; серія АС № 174667, трактор колісний; серія АС №139318, агрегат зчепно-причепний бороновальний борона; серія НОМЕР_5 , сівалка; серія АБ №527047, сівалка; серія ІС №037289, сівалка; серія АС №174669, сівалка; серія АБ №527042, культиватор; серія АБ №527046, сівалка; власник ОСОБА_2 - серія АБ № 470071, трактор колісний; повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (форма №20-ОПП), довідка Олександрівської селищної ради від 08.10.2020 про орендовану землю сільськогосподарського призначення.

Зокрема, довідкою Олександрівської селищної ради Олександрівського р-ну Донецької області від 08.10.2020 № 335/11-12 повідомляється проте, що за ФОП ОСОБА_1 обліковуються земельні ділянки (орендована пайова земля (рілля)) сільськогосподарського призначення, загальною площею 519 га, на якій він вирощує сільськогосподарські культури.

04.11.2020 Комісією регіонального рівня прийнято рішення №2103342/2663417171 про відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН у зв'язку із ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Відповідачі у відзиві на позов зазначали, що ФОП ОСОБА_1 не вносився комісією ГУ ДПС у Донецькій області з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - комісія ГУ ДПС) до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Здійснивши оцінку обставин справи та надавши їм юридичної кваліфікації, суд прийшов до наступного висновку.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, права та обов'язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, визначаються положеннями Податкового кодексу України.

Розділ V Податкового кодексу України регулює порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, визначає платників податку, встановлює порядок реєстрації в якості платників ПДВ, визначає об'єкти оподаткування та розміри ставок податку, операції, які звільнені від оподаткування, а також, правила складання податкової накладної та/або розрахунку коригування до неї та правила їх реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до п. 185.1 ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України передбачено, що здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Пункт 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачає, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 14.1.60 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що єдиним реєстром податкових накладних є реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності кваліфікованого електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Пункт 14 Порядку № 1246 передбачає, що квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.

Згідно пункту 17 Порядку № 1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 затверджено порядки з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок зупинення реєстрації ПН); порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до пункту 2 Порядку зупинення реєстрації ПН, Таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Згідно пункту 3 Порядку зупинення реєстрації ПН, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):

Підпунктом 4) пункту 3 Порядку зупинення реєстрації ПН визначено, що, у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Відповідно до пункту 4 Порядку зупинення реєстрації ПН, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пункт 7 Порядку зупинення реєстрації ПН визначає, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно пункту 10 Порядку зупинення реєстрації ПН, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації ПН, визначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку зупинення реєстрації ПН, платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку, відповідно до пункту 13 Порядку зупинення реєстрації ПН, зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.

Відповідно до пункту 14 Порядку зупинення реєстрації ПН, таблиця даних платника податку подається з поясненням, в якому зазначається вид діяльності, з посиланням на податкову та іншу звітність платника податку.

Таблиця даних платника податку з поясненнями розглядається комісією регіонального рівня протягом п'яти робочих днів після її отримання (п. 15 Порядку зупинення реєстрації ПН).

Згідно пункту 16 Порядку зупинення реєстрації ПН, комісія регіонального рівня приймає рішення про врахування або неврахування таблиці даних платника податку, яке надсилається платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (додаток 6).

Пунктом 17 Порядку зупинення реєстрації ПН, зазначено, що у рішенні про неврахування таблиці даних платника податку в обов'язковому порядку зазначається причина такого неврахування.

В Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної наведено перелік Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Пункт 1 Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної зазначає, що відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Наказом Державної податкової служби України від 03.02.2020 № 67 затверджено Перелік кодів товарів згідно з УКТЗЕД, які застосовуються для визначення відповідності податкових накладних / розрахунків коригування, які подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, критеріям ризиковості здійснення операції при здійсненні автоматизованого моніторингу, зокрема код товару згідно з УКТЗЕД - 1005 Кукурудза.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520).

Пункт 2 Порядку № 520 передбачає, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

За даними пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520, визначено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

Отже, слід зазначити що первинним об'єктом судового дослідження у цій справі є обставини, за яких контролюючий орган вчинив дії щодо зупинення реєстрації податкової накладної та прийняв рішення про відмову у її реєстрації.

Підставою для таких дій мають бути: чіткі критерії оцінки ризиків відповідної господарської операції; конкретний перелік документів, встановлений податковим законодавством, який підлягав наданню контролюючому органу для дослідження при прийнятті ним оспорюваного рішення.

Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20 зазначив, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Керуючись викладеним, слід зазначити таке.

Аналіз положень Порядку зупинення реєстрації податкової накладної свідчить, що первинно ПН перевіряється на відповідність ознакам безумовної реєстрації податкової накладної (пункт 3.) Зокрема, однією із таких ознак є відображення у ПН операції з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

У свою чергу, якщо ПН відповідає хоча б одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у вказаному Порядку, реєстрація такої не зупиняється.

Квитанція про зупинення спірної у справі ПН свідчить, що підставою для зупинення стало те, що код УКТЗЕД/ДКПП товару/послугу 1005, відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Комісією регіонального рівня прийнято рішення від 04.11.2020 №2103342/2663417171 про відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН у зв'язку із ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити).

При цьому форма означеного рішення передбачає підкреслення документів, яких не надано.

У рішенні не підкреслено, яких саме документів не надано/яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які, на думку контролюючого органу, мали би бути представлені платником податку.

Слід наголосити, що рішення відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних є актами індивідуальної дії.

Правовий акт індивідуальної дії виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований.

Загальною рисою, яка відрізняє індивідуальні акти управління, є їх виражений правозастосовний характер.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність (гранична чіткість), а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових відносин, обумовлених цими актами; чітка відповідність такого акта нормам чинного законодавства.

Отже, загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Така позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 02.04.2019 у справі № 822/1878/18.

Правові норми, закріплені у п. 11 Порядку зупинення реєстрації ПН, містять вимогу, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної. Натомість, як вбачається зі змісту спірного рішення, підставою для відмови податковим органом позивачу у реєстрації податкової накладної є ненадання платником податку копій документів, а саме:

договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;

договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, яким оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити);

розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків;

документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларації відповідності, паспорти якості, сертифікати відповідності) наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано, підкреслити);

В приписі до вказаних пунктів, у дужках, зазначено, що документи, які не надано платником необхідно підкреслити. Між тим, рішення відповідача-2 про відмову у реєстрації податкової накладної не містить жодних підкреслень, що свідчить про не надання комісією належної оцінки вирішенню питання, які ж саме документи платником податку не було подано і яким чином це унеможливило реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» № 3477-IV від 23.02.2006, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 01.07.2003 по справі "Суомінен проти Фінляндії" вказав, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

При цьому слід наголосити, що рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Натомість, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкової накладної від 15.10.2020 № 2, у цьому випадку не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, та породжує їх неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає як на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень, так і на можливість встановлення мотивів такого суб'єкта при прийнятті спірних актів.

З огляду на наведене, посилання відповідача на те, що серед поданих позивачем документів не було певних документів, є неприйнятними.

Щодо посилання апелянта на ненадання позивачем наступних документів:

договорів, первинних документів щодо придбання ФОП ОСОБА_3 товару «кукурудза» у постачальників для подальшої сівби чи продажу (видаткові накладні, рахунки (рахунки-фактури), товарно-транспортні накладні, банківські виписки, платіжні доручення щодо фактичного перерахування коштів за отриману «кукурудзу»);

договорів, первинних документів, що підтверджують понесення ФОП ОСОБА_3 витрат на фактичний посів та вирощування «кукурудзи», збирання врожаю кукурудзи (придбання засобів захисту рослин та добрив, оплату оренди спецтехніки, витрати на паливно-мастильні матеріали, запчастини, ремонт техніки, забезпечення поливу, фумігації, зрошування, дезінфекції, Інших витрат на вирощування с/г культур), а також видаткових накладних, рахунків (рахунків- фактур), актів виконаних робіт (наданих послуг), направлених контрагентам и-постачальникам и на адресу ФОП ОСОБА_3 щодо оплати вищевказаних витрат (послуг),

то слід вказати, що спірне рішення прийнято без посилання на такі відомості.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом переліку цих документів.

Проте, як вже було встановлено, форма рішення від 04.11.2020 № 2103342/2663417171 про відмову у реєстрації ПН/РК у ЄРПН у зв'язку із ненаданням платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити) - передбачає підкреслення документів яких не надано.

У рішенні не підкреслено, яких саме документів не надано/яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, які, на думку контролюючого органу, мали би бути представлені платником податку.

Аналіз наявних в матеріалах справи представлених сторонами досліджених судом письмових доказів свідчить про надання позивачем, як платником податків до податкового органу необхідних документів щодо здійснення господарських операцій та їх обсягу, які у повній мірі були достатніми для встановлення реальності спірних господарських операцій, та давали можливість встановити обсяг операцій, наявність підстав для складання/подання спірної податкової накладної, та прийняття рішення про її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Водночас, слід зазначити, що у матеріалах справи наявна довідка Олександрівської селищної ради Олександрівського р-ну Донецької області від 08.10.2020 № 335/11-12 повідомляється проте, що за ФОП ОСОБА_1 обліковуються земельні ділянки (орендована пайова земля (рілля)) сільськогосподарського призначення, загальною площею 519 га, на якій він вирощує сільськогосподарські культури: соняшник, пшениця, кукурудза, ячмінь.

У повідомленні про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (Форма № 20-ОПП) від 02.03.2020 рахуються 37 земельних ділянок за ознакою 7 (право довгострокового користування або оренди) у графі 10 «вид права на об'єкт».

Також, позивачем надано відомості про наявність сільськогосподарської техніки (власник ОСОБА_1 ): серія ОМ № 089452, трактор колісний; серія ОМ № 089453, трактор колісний; серія АС №174668, агрегат ґрунтообробний; серія ІС №037288, агрегат ґрунтообробний; серія АБ №409503, комбайн; серія АС № 174667, трактор колісний; серія АС №139318, агрегат зчепно-причепний бороновальний борона; серія НОМЕР_5 , сівалка; серія АБ №527047, сівалка; серія ІС №037289, сівалка; серія АС №174669, сівалка; серія АБ №527042, культиватор; серія АБ №527046, сівалка; власник ОСОБА_2 - серія АБ № 470071, трактор колісний.

Щодо наданого позивачем витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (індексний номер витягу 232848248): об'єктом нерухомого майна є нежитлове приміщення, бурякосховище загальною площею 1516,9кв. м., за адресою: АДРЕСА_2 . Форма власності приватна. Власник ОСОБА_1 , на підставі договору дарування серія та номер 1002, виданого 17.11.2020.

Згідно із письмовими поясненнями наданими ФОП ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Донецькій області від 30.10.2020 б/н щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 15.10.2020: ФОП ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 19.02.2020. На підприємстві є земельні ділянки загальною площею 519 га. Довідка та відомості 20-ОПП подані і додаються. ФОП ОСОБА_1 здійснює господарську діяльність за допомогою найманих працівників, що у повному обсязі дозволяє обробляти земельні ділянки. Четверо робітників працюють протягом усього року за трудовими договорами. ФОП ОСОБА_1 згідно договору поставки № 343 від 13.10.2020 поставив кукурудзу 3 класу врожаю 2020 ТОВ «Грейн Пауер». Реальність здійснення операції підтверджується договором поставки № 343 від 13.10,2020, додатковою угодою №1 від 13.10.2020, рахунком № 2/10 від і 5.10.2020, видатковою накладною №2/10 від 15.10.2020, довіреністю №961 від 13.10.2020, платіжним дорученням № 910198512 від 19.10.2020 та реєстром накладних на прийняте зерно № 1300 від 15.10.2020 з визначенням показників якості кукурудзи за середньодобовим зразком. ФОП ОСОБА_1 є виробником сільськогосподарської продукції. Основним видом діяльності підприємства є вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (КВЕД 01.11). В рамках вказаного напрямку діяльності підприємство реалізує продукцію власного виробництва. Специфіка вказаного виду діяльності полягає в тому, що для вирощування продукції сільського господарства ФОП ОСОБА_1 закуповує відповідні матеріали, посівний матеріал, добрива, паливо. Підприємство не є посередником у купівлі та продажу товарів та послуг, а є виробником сільськогосподарської продукції.

З огляду на викладені обставини, місцевий суд дійшов обґрунтованого висновку про безпідставність та невмотивованість оскаржуваного рішення податкового органу, з огляду на що воно підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Правовим наслідком такого висновку суду є визнання застосовним пп.4 п.3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, а саме спірна ПН відповідає ознакам безумовної реєстрації податкової накладної: у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.

Платником надано достатні докази для прийняття податковим органом рішення про реєстрацію спірної ПН, що свідчить про наявність підстав для задоволення позову у даній частині.

Щодо вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну податкову накладну.

Так, відповідно до частини першої статті 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

За приписами пункту 4 частини 2 статті 245 КАС України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Аналізуючи дані положення кодексу, можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду у випадку встановлення порушення прав позивача зобов'язувати суб'єкта владних повноважень приймати рішення або вчиняти певні дії.

Так, відповідно пункту 13 Порядку № 520, рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 20 Порядку № 1246, внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку.

При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

При цьому датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в ЄРПН податкової накладної, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України, а днем реєстрації податкової накладної може бути день зазначений у рішенні суду.

Враховуючи встановлені судами обставини протиправного прийняття Комісією регіонального рівня рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН та відсутність законодавчо закріплених перешкод для такої реєстрації, місцевий суд також дійшов правильного висновку, що належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є саме зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну податкову накладну датою її надходження -22.10.2020.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 13.01.2011 (остаточне) по справі «ЧУЙКІНА ПРОТИ УКРАЇНИ» (CASE OF CHUYKINA v. UKRAINE) (Заява № 28924/04) констатував: "п.50. Суд нагадує, що процесуальні гарантії, викладені у статті 6 Конвенції, забезпечують кожному право звертатися до суду з позовом щодо своїх цивільних прав та обов'язків. Таким чином стаття 6 Конвенції втілює "право на суд", в якому право на доступ до суду, тобто право ініціювати в судах провадження з цивільних питань становить один з його аспектів (див. рішення від 21 лютого 1975 року у справі "Голдер проти Сполученого Королівства" (Golder v. theUnitedKingdom), пп. 28 - 36, Series A N 18). Крім того, порушення судового провадження саме по собі не задовольняє усіх вимог пункту 1 статті 6 Конвенції. Ціль Конвенції гарантувати права, які є практичними та ефективними, а не теоретичними або ілюзорними. Право на доступ до суду включає в себе не лише право ініціювати провадження, а й право отримати "вирішення" спору судом. Воно було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної держави дозволяла особі подати до суду цивільний позов без гарантії того, що справу буде вирішено остаточним рішенням в судовому провадженні. Для пункту 1 статті 6 Конвенції було б неможливо детально описувати процесуальні гарантії, які надаються сторонам у судовому провадженні, яке є справедливим, публічним та швидким, не гарантувавши сторонам того, що їхні цивільні спори будуть остаточно вирішені (див. рішення у справах "Мултіплекс проти Хорватії" (Multiplex v. Croatia), заява N 58112/00, п. 45, від 10 липня 2003 року, та "Кутіч проти Хорватії" (Kutic v. Croatia), заява N 48778/99, п. 25, ECHR 2002-II)".

У цьому випадку, задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН спірну податкову накладну датою її фактичного надходження, є дотриманням судом гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Оцінюючи доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції зазначає, що такі були перевірені та проаналізовані судом першої інстанції та їм була надана належна правова оцінка.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статями 291, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області - залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 вересня 2021 року в справі № 200/5246/21 - залишити без змін.

Повне судове рішення - 19 січня 2023 року.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 328 Кодексу адміністративного судочинства України.

Колегія суддів І. В. Сіваченко

А. А. Блохін

Т. Г. Гаврищук