Ухвала від 19.01.2023 по справі 380/16587/22

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/16587/22

УХВАЛА

з питань закриття провадження у справі

19 січня 2023 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Сакалоша В.М., розглянув у порядку письмового провадження питання щодо зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії, -

УСТАНОВИВ:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, з вимогою:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо протизаконної невиплати ОСОБА_1 доплати до пенсії за період з грудня 2019 по травень 2022, що становить 264930,55 грн. та 920,07 грн. (загальною сумою 265 850,62 грн.), яка підтверджується та нарахована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідності до «Розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1303001841 за Дорученням № Д 1303001841/44. Пенсіонер: ОСОБА_1 » від 29 травня 2022 року, що є донарахованою за період з грудня 2019 року по травень 2022 року сумою недоотриманої пенсії, на виконання та на підставі судових рішень Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №380/16135/21 та від 31.01.2022 у справі №380/9005/21, які набрали законної сили 10.03.2022 року, у відповідності та на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 31.08.2021 №3297 «Про розмір грошового забезпечення» виданої ОСОБА_1 , та щодо протизаконної невиплати компенсації втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків виплати доплати до пенсії за період з грудня 2019 по травень 2022 року, яка протизаконно по даний час не нарахована та не є виплачена ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області виплатити ОСОБА_1 доплату до пенсії за період з грудня 2019 по травень 2022, що становить 264930.55 грн. та 920,07 грн. (загальною сумою 265 850,62 грн.), яка підтверджується та нарахована Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області у відповідності до «Розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1303001841 за Дорученням № Д 1303001841/44 .Пенсіонер: ОСОБА_1 » від 29 травня 2022 року, що є донарахованою за період з грудня 2019 року по травень 2022 року сумою недоотриманої пенсії, на виконання та на підставі судових рішень Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №380/16135/21 та від 31.01.2022 у справі №380/9005/21, які набрали законної сили 10.03.2022 року, у відповідності та на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 31.08.2021 №3297 «Про розмір грошового забезпечення» виданої ОСОБА_1 у зв'язку з пропущенням строків виплати доплати до пенси за період з грудня 2019 по травень 2022 року, що становить 264930,55 грн. та 920.07 грн. (загальною сумою 265 850,62 грн.), яка протизаконно по даний час не є виплачена ОСОБА_1 ;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію втрати частини доходів (у зв'язку з порушенням строків виплати доплати до пенсії за період з грудня 2019 по травень 2022 року, що становить 264930,55 грн. та 920,07 грн. загальною сумою 265 850,62 грн., яка є нарахована у відповідності до «Розрахунків на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1303001841 за Дорученням № Д 1303001841/44. Пенсіонер: ОСОБА_1 » від 29 травня 2022 року, на виконання та на підставі судових рішень Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №380/16135/21 та від 31.01.2022 у справі №380/9005/21, які набрали законної сили 10.03.2022 року, у відповідності та на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 31.08.2021 №3297 «Про розмір грошового забезпечення» виданої ОСОБА_1 ), яка протизаконно по даний час не нарахована та не є виплачена ОСОБА_1 (З огляду на протизаконну невиплату зазначених 264930,55 грн. та 920,07 грн. загальною сумою 265 850,62 грн - затримка виплати, складає 30 календарних місяців (з 01 грудня 2019 року включно по травень 2022 року), як і з 01 грудня 2019 року включно по листопад 2022 року затримка виплати, складає уже 36 календарних місяців), яка визначається відповідно до 03.02.2022 у справі №380/16135/21 та від 31.01.2022 у справі №380/9005/21, які набрали законної сили 10.03.2022 року. Саме ці події с тими юридичними фактами, з якими пов'язується виплата протизаконно не отриманої по даний час позивачем заборгованості на загальну суму 265 850,62 грн, за період з грудня 2019 по травень 2022 року, як і компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати.

Ухвалою від 21.11.2022 суддя прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі.

Позов обґрунтований тим, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 у справі №380/9005/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними та зобов'язання вчинити дії задоволено повністю, зокрема зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок, нарахування та негайну повну виплату пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01.01.2016, з врахуванням фактично виплачених сум, без обмеження граничного (максимального) розміру, у відповідності, на підставі та згідно довідки «Про грошове забезпечення в 2008 році», довідки від 07.06.2012 за №91- 00416, довідки від 27.10.2014 за №322 та довідки від 24.01.2020 за №91-00416 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , оформлених та поданих на виконання вищевказаних судових рішень (зазначених у описовій частині та у пункті зазначеному вище по тексту за №2 у прохальній частині цієї позовної заяви від 01.06.2021), з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», у відповідності до Порядку №988 затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України № 260 від 06.04.2016, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-ХІІ, із обов'язковим зазначенням надбавок, основних і додаткових видів грошового забезпечення та премії, в наступних розмірах: посадового окладу - 2500 грн.; окладу за спеціальним званням (майор міліції) - 2000 грн.; надбавки за стаж служби (п. 2.4 Інструкції до наказу №499, п.3 Порядку №260, п.1 ч 4 Постанови №988), 50% від 4500 грн., 4500 х 0.5= 2250 грн.; надбавки за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби у розмірі до 50% (посадового окладу 1250 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 1000 грн., процентної надбавки за вислугу років 1125 грн.) - 3375.00 грн., надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність (ч. 2.6 Інструкції до наказу №499, Довідка від 07,06.2012 №91-00416) у розмірі до 50 % посадового окладу (50% від 2500 грн.) 2500 х 0.50=1250 грн.; - надбавки за службу в умовах режимних обмежень (ч.2,.9 Інструкції до наказу №499, п. 12 Порядку №260, п.2 ч 5 Постанови №988) виплачується надбавка до посадового окладу залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно"-10 відсотків, згідно із «Архівним витягом від 19.03.2021 №641 УМВС-наказом від 14.08.1998 за №142дск о/с «Про надання допуску до державної таємниці та встановлення надбавок до посадових окладів за роботу в умовах режимних обмежень» майора міліції ОСОБА_1 » - 250 грн.; - премії (ч.2.15 Інструкції до наказу №499, п.12 Порядку №260, п.2 ч 4 Постанови №988, Довідка «Про грошове забезпечення в 2008 році», Довідка від 27.10.2014 за №322, Довідка від 07.06.2012 №91-00416) 47.3% від сумарного значення 2500+2000+2250+1250+3375=11375, 11375 x0.473=5380.38 грн.;- доплати за службу у нічний час (ч,3.7,б. Інструкції до наказу №499, п. 11 Порядку №260, п.3 ч 5 Постанови №988, Довідка «Про грошове забезпечення в 2008 році». Довідка від 27.10,2014 №322) 35% від посадового окладу, на підставі рішення Львівського окружного адміністративного суду-постанови від 24.05.2013 у справі №2а-10798/12/1370, яка набрала законної сили 18.02.2014, рішення від 08.08.2018 у справі №813/1181/18, яка набрала законної сили 31.01.2019, рішення від 28.05.2019 у справі №1.308.2019.000760)- 147 грн. (яку протизаконно проігноровано нарахувати та сплатити станом від 01.01.2016 по даний час). На звернення позивача щодо виплати заборгованості, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області не заперечило щодо наявності заборгованості, однак заначило, що її виплата буде проведена після виділення коштів відповідно до Закону України Про державний бюджет України. Вважаючи свої права порушеними в зв'язку з невиплатою коштів за рішенням суду, позивач звернувся за захистом своїх прав з новим позовом.

Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву в якому просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 у справі №380/9005/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано та з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. З 01.06.2022 року розмір пенсійної виплати становить 199212,44 грн., доплата пенсії на виконання судового рішення у справі №380/9005/21 за період з 01.12.2019 по 31.05.2022 становить 920,07 грн. Окрім того, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 у справі № 380/16135/21, яке набрало законної сили 03.02.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового пенсійного забезпечення станом на 19.11.2019 та вчинити усі необхідні дії для такого перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 31.08.2021 № 3297 «Про розмір грошового забезпечення» ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та раніше виплачених сум у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення для проведення ОСОБА_1 , з 01.12.2019. Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №380/16135/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано і з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту Персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 31.08.2021 № 3297, із врахуванням виплачених сум, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення.

З 01.06.2022 розмір пенсійної виплати на виконання вище зазначеного судового рішення не змінився і становив 19212,44 грн. Доплата пенсії на виконання судового рішення №380/16135/21 за період з 01.12.2019 по 31.05.2022 становить 264930,55 грн.

Щодо виконання судових рішень у справі № 380/16135/21 та у справі № 380/9005/21 відкриті виконавчі провадження.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області повідомлено Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) про виконання судових рішень в межах повноважень. Отже, зазначені судові рішення перебувають на примусовому виконанні.

Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив в якій просить позов задовольнити з мотивів наведених у позовній заяві та відповіді на відзив.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.01.2022 у справі №380/9005/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано та з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням виплачених сум. З 01.06.2022 року розмір пенсійної виплати становить 199212,44 грн.,

Доплата пенсії на виконання судового рішення у справі №380/9005/21 за період з 01.12.2019 по 31.05.2022 становить 920,07 грн.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 у справі № 380/16135/21, яке набрало законної сили 03.02.2022, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням видів грошового пенсійного забезпечення станом на 19.11.2019 та вчинити усі необхідні дії для такого перерахунку та виплати пенсії з 01.12.2019 на підставі нової довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Львівській області» від 31.08.2021 № 3297 «Про розмір грошового забезпечення» ОСОБА_1 станом на 19.11.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії та раніше виплачених сум у розмірі 82% відповідних сум грошового забезпечення для проведення ОСОБА_1 , з 01.12.2019.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.02.2022 у справі №380/16135/21 Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області виконано і з 01.12.2019 проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Департаменту Персоналу Міністерства внутрішніх справ України від 31.08.2021 № 3297, із врахуванням виплачених сум, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 82% сум грошового забезпечення.

Доплата пенсії на виконання судового рішення №380/16135/21 за період з 01.12.2019 по 31.05.2022 становить 264930,55 грн.

Вважаючи своє право щодо виплати коштів, нарахованих за рішенням суду, порушеним, позивач звернувся до суду з новим позовом.

Вирішуючи питання про закриття провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до статті 372 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання. Примусове виконання судових рішень в адміністративних справах здійснюється в порядку, встановленому Законом України Про виконавче провадження.

Згідно із положеннями частини 1 статті 1 Закону України Про виконавче провадження виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у згаданому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених згаданим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до згаданого Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до згаданого Закону підлягають примусовому виконанню.

В частині 1 статті 11 Закону України Про виконавче провадження йдеться про те, що державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених згаданим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

З аналізу зазначених законодавчих норм убачається, що не можна зобов'язати суб'єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом України Про виконавче провадження.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 січня 2019 року у справі № 686/23317/13-а.

Статтею 382 КАС України визначено спеціальні способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, зокрема, до них належать: зобов'язання суб'єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення та інше.

Відповідно до вимог статті 383 КАС України особа-позивач на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.

Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено певну послідовність дій, які необхідно вчинити для того, щоб зобов'язати відповідача належним чином виконати рішення суду.

Суд звертає увагу, що згадані правові норми КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача, та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.

Наявність у КАС України спеціальних норм, спрямованих на забезпечення належного виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів стягувача шляхом подання позову. Судовий контроль за виконанням судового рішення здійснюється в порядку, передбаченому КАС України, який не передбачає можливості подання окремого позову, предметом якого є спонукання відповідача до виконання судового рішення.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Отже, судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень.

Аналіз предмету позову у справі, яка розглядається, свідчить, що фактичною підставою для звернення до суду із даними позовними вимогами стала незгода позивача із бездіяльністю відповідача, допущеною на етапі виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/9005/21, №380/16135/21.

Поряд з цим, заявлені у цій справі позовні вимоги, позивач обґрунтовує виключно діями/бездіяльністю відповідача щодо виконання рішення у іншій справі №380/9005/21, №380/16135/21, у якій є таке, що набрало законної сили судове рішення та виданий виконавчий лист.

Суд звертає увагу, що з аналізу наведених у позовній заяві доводів убачається, що спір у цій справі фактично спрямований на виконання іншого судового рішення, а саме у справі №380/9005/21, №380/16135/21, а доводи позивача, викладені в позовній заяві щодо визнання незаконними дій відповідача з виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду у справі №380/9005/21, №380/16135/21.

Тобто, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими стаття 382 КАС України пов'язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

За приписами частини 5 статті 383 КАС України розгляд заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень здійснюється судом протягом 10 днів, з дня її отримання.

Відповідно до частини 6 статті 383 КАС України за наявності підстав для задоволення заяви, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону; у разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

Суд також враховує, що винесення судового рішення, яке передбачає оцінку судового рішення прийнятого в іншій справі, буде суперечити статті 129-1 Конституції України.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичного конфлікту та не відповідає об'єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним.

Отже, у спірних правовідносинах наявні обставини, з якими стаття 383 КАС України пов'язує виникнення підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Підсумовуючи наведене, суд зазначає, що вимоги про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які прийняті (вчинені або не вчинені) на виконання судового рішення в окремому судовому провадженні не розглядаються.

Відповідно, якщо позивач вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю відповідача на виконання вищевказаного судового рішення порушувалися його права, свободи чи інтереси, то він повинен був звертатися до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення), а не подавати новий адміністративний позов.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена в постановах Верховного Суду від 17 квітня 2019 року у справі № 355/1648/15-а, від 21 листопада 2019 року у справі №802/1933/18-а та від 29 липня 2021 року у справі № 460/350/19, від 31 серпня 2022 року у справі №540/3413/20, від 19 травня 2022 року №540/3410/20, від 01 лютого 2022 року у справі №440/7563/20.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій необхідно закрити.

Водночас, суд вважає за необхідне роз'яснити позивачу, що він вправі звернутися до суду в порядку статті 383 КАС України із заявою про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення).

Судові витрати між сторонами не розподіляються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.

Керуючись пунктом 1 частини першої статті 238, статтями 239, 243, 248 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

закрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії.

Судові витрати між сторонами не розподіляються.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повної ухвали суду.

Суддя Сакалош В.М.