Ухвала від 20.01.2023 по справі 300/152/23

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"20" січня 2023 р. Справа № 300/152/23

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки

про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (надалі, також - представник позивача), який діє в інтересах ОСОБА_1 (надалі, також - позивач, ОСОБА_1 ) 16.01.2023 звернувся в суд з позовною заявою до Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (надалі, також - відповідач, Коломийський РТЦК та СП) в якому просить:

- визнати відмову Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо задоволення рапорту ОСОБА_1 про звільнення з військової служби - незаконною;

- зобов'язати Коломийський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки задовольнити рапорт ОСОБА_1 про звільнення його з військової служби.

Пунктами 3 та 5 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує: чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Згідно з частиною 1 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншими законами.

Частиною 3 статті 122 КАС України визначено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відтак, чинне законодавство обмежує строк звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Відповідно до частини 5 статті 122 КАС України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Пунктом 17 частини 1 статті 4 КАС України передбачено, що публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.

Таким чином, оскільки військова служба є різновидом публічної служби, для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на військову службу, її проходження та звільнення з військової служби встановлюється місячний строк.

Предметом оскарження у цій справі є правомірність відмови Коломийського РТЦК та СП щодо задоволення рапорту позивача про звільнення з військової служби.

В позовній заяві представник позивача зазначив, що ОСОБА_1 07.11.2022 звернувся до Коломийського РТЦК та СП із рапортом, в якому просив звільнити його з військової служби у запас, на підставі статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» у зв'язку із вихованням дитини, хворої на дитячий церебральний параліч, однак листом від 22.11.2022 за № 3050 відповідач повідомив позивача про відсутність підстав та поданих до рапорту документів стосовно права на звільнення з військової служби.

Однак, представник позивача звернувся з цим позовом до суду лише 11.01.2023, а відмову Коломийського РТЦК та СП позивач отримав 22.11.2022, тобто з порушенням строку, встановленого частиною 5 статті 122 КАС України місячного строку звернення.

Відповідно до частини 6 статті 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Також, відповідно до частини 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Аналізуючи зазначені норми КАС України, необхідною умовою для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи після закінчення встановленого законом місячного строку звернення до суду є долучення позивачем до позову заяви про поновлення цього строку та доказів поважності причин його пропуску.

Однак, позивачем разом з позовною заявою не подано заяву про поновлення строку звернення до суду з наведенням об'єктивних і непереборних обставин, що перешкоджали йому вчасно реалізувати своє право на звернення до суду.

Враховуючи наведене та з огляду на приписи статті 123, частини 6 статті 161 КАС України, позовна заява підлягає залишенню без руху з метою надання позивачу строку для подання до суду обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із даними позовними вимогами та надання доказів наявності поважних причин пропуску такого строку.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

На підставі наведеного, керуючись статями 122, 123, 160, 161, 169, 171 та 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Коломийського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліків шляхом, подання заяви про поновлення строку із зазначенням причин пропуску місячного строку звернення до суду із вказаним позовом та надати докази поважності причин пропуску такого строку.

Роз'яснити, що в разі бездіяльності щодо усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.