19 січня 2023 року
м. Київ
справа № 640/17710/20
провадження № К/9901/38341/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду: судді-доповідача Коваленко Н.В., суддів: Берназюка Я.О, Чиркіна С.М., розглянувши у порядку письмового провадження в касаційному порядку справу за позовом Приватного акціонерного товариства «КІНТО» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення, за касаційною скаргою Приватного акціонерного товариства «КІНТО» на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у складі судді Шулежка В.П. від 16 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду у складі колегії суддів: Бужак Н.П., Кобаля М.І., Костюк Л.О. від 23 вересня 2021 року,
Вступ
Позивач є компанією з управління активами ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7». Позивач звернувся до відповідача із заявою щодо реєстрації змін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій. Відповідач рішенням відмовив у реєстрації змін до проспекту змін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій», оскільки фінансова звітність разом із аудиторським звітом (звітом неналежного аудитора) щодо річної фінансової звітності ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» подана не за формою, визначеною законодавством, в частині суб'єкта надання аудиторських послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності підприємству, що становить суспільний інтерес, що не відповідає вимогам пункту 7 розділу 1 Положення. Уважаючи зазначене рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду з позовом.
Зважаючи на встановлені обставини справи, підстави відкриття касаційного провадження, Суду слід дати відповідь на такі питання: 1) чи є підставою для відмови у реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до нього невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії? 2) яким критеріям має відповідати підприємство, що становить суспільний інтерес? 3) чи є ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» підприємством, що становить суспільний інтерес? 4) чи зобов'язаний ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» обирати для надання аудиторських послуг аудиторську фірму, яка включена до 4 розділу Реєстру аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності?
Короткий зміст позовних вимог
1. ПрАТ «КІНТО» звернулось до суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправним та скасування рішення, у якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25 червня 2020 року № 328 «Щодо відмови у реєстрації замін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та зміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій».
Короткий зміст рішень судів першої та апеляційної інстанцій
2. Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2021 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року, у задоволенні позовних вимог ПрАТ «КІНТО» було відмовлено.
3. Відмовляючи у задоволенні позовних вимоги, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, виходив із того, що за результатами розгляду фінансової звітності та аудиторського звіту ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» за 2019 рік Комісією встановлений факт порушення вимог Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», що виразилось у тому що в аудиторському звіті щодо річної фінансової звітності за 2019 рік ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7», поданому ПрАТ «КІНТО» до Комісії, зазначено, що суб'єктом аудиторської діяльності, який надавав ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» послуги з аудиту, є ПП «Аудиторська фірма Укрфінансаудит». Проте, ПП «Аудиторська фірма Укрфінансаудит» на період проведення аудиту річної фінансової звітності ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» не була включена до 4 розділу Реєстру. Отже, позивачем не дотримано вимог Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність», в частині обрання для ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» суб'єкта аудиторської діяльності, який включений до відповідного розділу Реєстру.
Короткий зміст вимог касаційної скарги
4. Не погоджуючись із рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального права та порушення норм процесуального права, ПрАТ «КІНТО» звернулось із касаційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги ПрАТ «КІНТО» у повному обсязі.
СТИСЛИЙ ВИКЛАД ОБСТАВИН СПРАВИ, УСТАНОВЛЕНИХ СУДАМИ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
5. Судами попередніх інстанцій установлено, що ПрАТ «КІНТО» є компанією з управління активами ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» на підставі договору про управління активами від 12 березня 2008 року № 10.
6. 15 травня 2020 року ПрАТ «КІНТО» звернулось до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою за № 194 та пакетом документів щодо реєстрації змін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.
7. Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку «Щодо відмови у реєстрації змін до проспекту змін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій» від 25 червня 2020 року № 328 відмовлено ПрАТ «КІНТО» у реєстрації змін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій на підставі вимог підпункту 2 пункту 1 розділу 5 Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 червня 2013 року № 1104, оскільки фінансова звітність разом із аудиторським звітом (звітом неналежного аудитора) щодо річної фінансової звітності ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» подана не за формою, визначеною законодавством, в частині суб'єкта надання аудиторських послуг з обов'язкового аудиту фінансової звітності підприємству, що становить суспільний інтерес, що не відповідає вимогам пункту 7 розділу 1 Положення.
8. Уважаючи зазначене рішення відповідача протиправним, а свої права порушеними, ПрАТ «КІНТО» звернулось до суду з позовом.
9. Касаційна скарга обґрунтована відсутність висновку Верховного Суду щодо питання застосування частини третьої статті 53 Закону України «Про інститути спільного інвестування», пункту 1 розділу V Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного фонду, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 червня 2013 року № 1104 та абз. 21 статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», щодо застосування поняття «підприємство, що становить суспільний інтерес» до інвестиційних фондів.
10. Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку подала відзиви на касаційну скаргу ПрАТ «КІНТО» на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного від 23 вересня 2021 року, у якому просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Релевантні джерела права
11. Правові засади здійснення державного регулювання ринків капіталу та організованих товарних ринків та державного контролю за емісією (видачею) і обігом, укладенням та виконанням фінансових інструментів в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
12. Відповідно до статті 1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
13. Метою державного регулювання ринку цінних паперів є дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства (стаття 2 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»).
14. Згідно із статтею 3 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється у таких формах:
прийняття актів законодавства з питань діяльності учасників ринку цінних паперів;
регулювання випуску та обігу цінних паперів, прав та обов'язків учасників ринку цінних паперів;
видача ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів та забезпечення контролю за такою діяльністю;
заборона та зупинення на певний термін (до одного року) професійної діяльності на ринку цінних паперів у разі відсутності ліцензії на цю діяльність та притягнення до відповідальності за здійснення такої діяльності згідно з чинним законодавством;
реєстрація випусків цінних паперів, звітів про результати розміщення цінних паперів та затвердження проспектів цінних паперів;
контроль за дотриманням емітентами порядку реєстрації випуску цінних паперів, звіту про результати розміщення цінних паперів та затвердження проспекту цінних паперів;
створення системи захисту прав інвесторів і контролю за дотриманням цих прав емітентами цінних паперів та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів;
контроль за достовірністю інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, контролюючим органам;
встановлення правил і стандартів здійснення операцій на ринку цінних паперів та контролю за їх дотриманням;
пруденційний нагляд за професійними учасниками фондового ринку в межах діяльності, яка провадиться таким учасником на підставі виданої Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку ліцензії;
контроль за системами ціноутворення на ринку цінних паперів;
контроль за діяльністю осіб, які обслуговують випуск та обіг цінних паперів;
проведення інших заходів щодо державного регулювання і контролю за випуском та обігом цінних паперів.
15. Частиною першою статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
16. Пунктами 1, 6, 10, 13 частини першої статті 1 Закону України «Про інститути спільного інвестування» визначено, що активи інститути спільного інвестування - це сформована за рахунок коштів спільного інвестування сукупність майна, корпоративних прав, майнових прав і вимог та інших активів, передбачених законами та нормативно-правовими актами Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія);
Єдиний державний реєстр інститутів спільного інвестування (далі - Реєстр) - сукупність записів про інститути спільного інвестування, які містять інформацію, визначену нормативно-правовими актами Комісії;
інститут спільного інвестування - корпоративний або пайовий фонд;
кошти спільного інвестування - кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, кошти та у випадках, передбачених цим Законом, інші активи, залучені від учасників інституту спільного інвестування, доходи від здійснення операцій з активами інституту спільного інвестування, доходи, нараховані за активами інституту спільного інвестування, та інші доходи від діяльності інституту спільного інвестування (відсотки за позиками, орендні (лізингові) платежі, роялті тощо). Кошти, внесені засновниками корпоративного фонду, вважаються коштами спільного інвестування після внесення такого фонду до Реєстру.
17. Згідно із частинами першою, другою статті 14 Закону України «Про інститути спільного інвестування» управління активами корпоративного фонду на підставі відповідного договору здійснює компанія з управління активами. Зберігання активів корпоративного фонду здійснює на підставі відповідного договору зберігач активів корпоративного фонду.
Договір між корпоративним фондом і компанією з управління активами про управління активами корпоративного фонду та договір між корпоративним фондом і зберігачем активів корпоративного фонду укладаються на строки, визначені сторонами договорів. Дію таких договорів може бути продовжено за рішенням загальних зборів учасників корпоративного фонду.
18. Протягом одного року з дня внесення відомостей про корпоративний фонд до Реєстру компанія з управління активами реєструє в Комісії випуск акцій, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспект їх емісії (частина перша статті 54 Закону України «Про інститути спільного інвестування»).
19. Частинами першою, третьою статті 53 Закону України «Про інститути спільного інвестування» визначено, що перелік документів, які необхідно подати для реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до цього проспекту, та вимоги щодо оформлення таких документів встановлюються нормативно-правовими актами Комісії.
Підставою для відмови у реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до нього є:
1) порушення емітентом цінних паперів інституту спільного інвестування або компанією з управління активами вимог законодавства про цінні папери, в тому числі наявність у поданих документах інформації, що свідчить про невідповідність умов емісії та/або обігу цінних паперів інституту спільного інвестування вимогам законодавства про цінні папери;
2) невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії;
3) наявність у проспекті емісії цінних паперів інституту спільного інвестування і документах, які подаються для його реєстрації, недостовірної інформації;
4) наявність у поданих документах взаємовиключної інформації.
20. Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 20 червня 2013 року № 1104 затверджено Положення про порядок реєстрації проспекту емісії та випуску акцій корпоративного інвестиційного фонду (далі - Положення № 1104).
21. Відповідно до пункту 7 розділу I Положення № 1104 фінансова звітність та інші фінансові документи корпоративного фонду подаються за формою, визначеною законодавством.
22. Підпунктом 7 пункту 2 pозділу III Положення № 1104 передбачено, що для реєстрації випуску акцій корпоративного фонду, що здійснюється з метою спільного інвестування, та проспекту емісії акцій корпоративного фонду компанія з управління активами подає до Комісії фінансову звітності, складену за Міжнародними стандартами фінансової звітності, разом із звітом щодо огляду проміжної фінансової звітності, складеним відповідно до Міжнародних стандартів аудиту та вимог, встановлених Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність».
Зазначена фінансова звітність корпоративного фонду має бути складена станом на дату державної реєстрації змін до статуту, пов'язаних із збільшенням статутного капіталу, підписана уповноваженою особою та головним бухгалтером (особою, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку) компанії з управління активами.
23. Пунктом 4 pозділу III Положення № 1104 визначено, що у разі відповідності поданих документів законодавству Комісія реєструє випуск акцій корпоративного фонду, що здійснюється з метою спільного інвестування, проспект емісії цих акцій та видає свідоцтво про реєстрацію випуску акцій корпоративного фонду з метою здійснення спільного інвестування (додаток 6) з урахуванням попередньої емісії акцій. Свідоцтво про реєстрацію випуску акцій з метою формування початкового статутного капіталу корпоративного фонду анулюється.
24. Згідно із підпунктами 1 - 4 пункту 1 розділу V Положення № 1104 підставою для відмови у реєстрації є:
1) порушення корпоративним фондом або компанією з управління активами вимог законодавства України про цінні папери, в тому числі наявність у поданих документах інформації, що свідчить про невідповідність умов емісії та/або обігу акцій вимогам законодавства про цінні папери;
2) невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії;
3) наявність у проспекті емісії акцій корпоративного фонду і документах, які надаються до Комісії відповідно до цього Положення, недостовірної інформації;
4) наявність у поданих документах взаємовиключної інформації.
25. Правові засади аудиту фінансової звітності, провадження аудиторської діяльності в Україні визначено Законом України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність».
26. Пунктом 19 частини першої статті 1 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» передбачено, що Реєстр аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності (далі - Реєстр) - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про аудиторів та суб'єктів аудиторської діяльності, які мають право на провадження аудиторської діяльності в Україні.
27. Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» суб'єкти аудиторської діяльності можуть надавати аудиторські послуги лише після включення до Реєстру.
Відомості до Реєстру вносяться Аудиторською палатою України.
28. Згідно із частиною першою статті 21 Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» Реєстр складається з таких розділів:
1) аудитори;
2) суб'єкти аудиторської діяльності;
3) суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності;
4) суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
Оцінка доводів учасників справи і висновків судів першої та апеляційної інстанції
29. Звертаючись 15 травня 2020 року до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку із заявою та пакетом документів щодо реєстрації змін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та заміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій, ПрАТ «КІНТО» подало аудиторський звіт щодо річної фінансової звітності за 2019 рік ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7». Суб'єктом аудиторської діяльності, який надавав ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» послуги з аудиту, є ПП «Аудиторська фірма Укрфінансаудит».
30. Як установлено судами попередніх інстанцій цінні папери ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7», управління активами яких здійснює ПрАТ «КІНТО», протягом 2019 року перебували в біржовому списку ПАТ «Українська біржа».
31. Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» підприємства, що становлять суспільний інтерес - підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах або щодо цінних паперів яких здійснено публічну пропозицію, банки, страховики, недержавні пенсійні фонди, інші фінансові установи (крім інших фінансових установ та недержавних пенсійних фондів, що належать до мікропідприємств та малих підприємств) та підприємства, які відповідно до цього Закону належать до великих підприємств.
32. Зважаючи на те, що ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7», цінні папери якого протягом 2019 року були допущені до торгів на фондових біржах, набуло статусу підприємства, що становить суспільний інтерес, а відтак у відповідності до вимог Закону України «Про аудит фінансової звітності та аудиторську діяльність» підприємства, що становлять суспільний інтерес, повинні обрати для надання аудиторських послуг аудиторську фірму, яка включена до 4 розділу Реєстру: суб'єкти аудиторської діяльності, які мають право проводити обов'язковий аудит фінансової звітності підприємств, що становлять суспільний інтерес.
33. На період проведення аудиту річної фінансової звітності ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» ПП «Аудиторська фірма Укрфінансаудит» не було включена до 4 розділу Реєстру.
34. Встановлені обставини є свідченням того, шо річна фінансова звітність ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» подана не за формою, визначеною законодавством.
35. Невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії є підставою для відмови у реєстрації внесення змін до проспекту емісії акцій корпоративного фонду.
36. Зважаючи на встановлені обставини, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку прийнявши рішення від 25 червня 2020 року № 328 «Щодо відмови у реєстрації замін до проспекту емісій акцій ПАТ «Закритий недиверсифікований корпоративний інвестиційний фонд «Синегрія-7» та зміні свідоцтва про реєстрацію випуску акцій» діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначений законами України, а тому відсутні підстави для визнання оспорюваного рішення протиправним та скасування.
Висновки за результатами розгляду касаційної скарги
37. Виходячи з підстав відкриття касаційного провадження, за результатами розгляду цієї справи, Судом сформовано наступні висновки:
1) невідповідність поданих документів та інформації, що міститься в них, вимогам нормативно-правових актів Комісії є підставою для відмови Комісією у реєстрації проспекту емісії цінних паперів інституту спільного інвестування або змін до нього;
2) підприємства, що становлять суспільний інтерес, є зокрема підприємства - емітенти цінних паперів, цінні папери яких допущені до торгів на фондових біржах.
38. За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності до норм матеріального права, що підлягають застосуванню до цих правовідносин, при дотриманні норм процесуального права; у них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Керуючись статтями 341, 345, 349, 350, 355, 356, 359 Кодексу адміністративного судочинства України,
Касаційну скаргу Приватного акціонерного товариства «КІНТО» залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 червня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23 вересня 2021 року - без змін.
Постанова суду касаційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя-доповідач Н.В. Коваленко
Судді Я.О. Берназюк
С.М. Чиркін