Код суду 233 № 233/42/23
про повернення матеріалів для дооформлення
19 січня 2023 року суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Кожевник О.А., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Луки, Самбірського району, Львівської області, одруженого, військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ч. 4 ст. 172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
03 січня 2023 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області надійшов протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 .
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії А 3604 № 141 від 31 грудня 2022 року відповідно до рапорту командира військової частини НОМЕР_1 від 14.11.2022 водій номер - обслуги зенітного артилерійського відділення взводу охорони 1127 військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_2 12.11.2022 порушив військову дисципліну та був відсутній на службі з 22 години 00 хвилин 12.11.2022 по 00 годин 00 хвилин 13.11.2022 в районі виконання бойового завдання. Своїми діями 12.11.2022 військовослужбовець військової служби за призивом під час мобілізації на особливий період скоїв адміністративне військове правопорушення передбачене ч. 4 ст. 172-11 КУпАП.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Вивчивши протокол про адміністративне правопорушення та долучені матеріали, суддя дійшов таких висновків.
Відповідно до ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом…
Протокол про адміністративне правопорушення є офіційним документом і основним джерелом доказів у справі, оскільки саме він має містити повні та точні відомості про вчиненні правопорушення, його кваліфікацію, дані про потерпілих, свідків, якщо вони є. Саме протокол про адміністративне правопорушення є документом, в якому формулюється суть правопорушення.
Відповідно до положень ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів внутрішніх справ. Однак дані матеріали оформлені неналежним чином, з порушеннями встановленого законом порядку.
За приписами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються дата і місце його складання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, прізвища, адреси свідків, потерпілих, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, тощо. Протокол підписується особою, яка його склала і особою, яка притягується до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу, в ньому робиться запис про це. При складанні протоколу особі, яка притягується до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки передбачені ст.268 КУпАП, про що робиться відмітка в протоколі.
Постановою Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 03 січня 2023 року протокол про адміністративне правопорушення серії А 3604 № 141 від 31 грудня 2022 року стосовно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172 - 11 КУпАП з додатками до нього повернуто до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення. Суддею зазначено, що у протоколі про адміністративне правопорушення серії А 3604 № 141 від 31 грудня 2022 року не зазначено місце вчинення військовослужбовцем ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, тобто адреси виконання бойових завдань яку він самовільно залишив. Саме з цих підстав матеріали справи про адміністративне правопорушення повернуто на дооформлення.
На виконання зазначеної постанови 06 січня 2023 року до Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області вдруге після належного оформлення надійшов адміністративний матеріал стосовно ОСОБА_3 з усуненими недоліками через систему «електронний суд» з копіями доказів.
Суддя зауважує, що згідно діючого законодавства судом розглядається протокол про адміністративне правопорушення, а не його електронна копія. Суддя встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи на підставі доказів.
Проте станом на 19 січня 2023 року оригінали матеріалів справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Військової частини НОМЕР_1 стосовно ОСОБА_4 ані засобами поштового зв'язку, ані безпосередньо до установи суду не надходили.
Таким чином, суддя вважає за необхідне протокол про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172-11 КУпАП вдруге направити для належного оформлення до військової частини НОМЕР_1 для усунення зазначеного суддею недоліку.
Доопрацьовану справу про адміністративне правопорушення необхідно надіслати з урахуванням вимог ч. 2 ст. 38 КУпАП, за змістом якої, у справах про адміністративні правопорушення, що підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.
Керуючись ст.ст. 278, 245, 251, 256, 276 КУпАП, суддя, -
Протокол про адміністративне правопорушення серії А 3604 № 141 від 31 грудня 2022 року стосовно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 172 - 11 КУпАП з додатками до нього вдруге повернути до військової частини НОМЕР_1 для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О. А. Кожевник