Справа №751/4454/22
Провадження №2/751/26/23
Рішення
Іменем України
11 січня 2023 року місто Чернігів
в складі: головуючого - судді Ченцової С. М.
при секретарі Мороз М. В.
учасники справи:
позивач - ОСОБА_1
представник відповідача - Склярець Н.В.
розглянувши у судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Чернігівгаз» про захист прав споживача
І. Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача
ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до АТ «Чернігівгаз» про зобов'язання відповідача за власний рахунок встановити до 01 січня 2023 року індивідуальний лічильник обліку газу за адресою: АДРЕСА_1 ; та зобов'язати відповідача перерахувати нарахування природного газу за періоди з 01.05.2017 року до 07.02.2019 року, з 08.02.2019 року до 06.03.2019 року, з 07.03.2019 року до дати встановлення газового лічильника.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що природний газ у квартирі позивача використовується лише для приготування їжі. Лічильника природного газу у квартирі немає. Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу від 05.03.2021 року №1338-ІХ було продовжено термін їх встановлення до 01.01.2023 року.
Позивачка 31.08.2022 року звернулася до технічного директора АТ «Чернігівгаз» Савенка С.В., де просила безкоштовно встановити лічильник природного газу для приготування їжі, на що 01.09. 2022 року отримала відповідь, що «по будинку за адресою АДРЕСА_2 , з 01.04.2017 року введено в експлуатацію загальнобудинковий прилад обліку газу та обсяг спожитого природного газу визначається за показаннями будинкового вузла обліку, з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
З такою відповіддю позивач не згодна. Зазначає, що рахунки на оплату спожитого газу за показниками загальнобудинкового приладу обліку на весь будинок, не відповідають реальним обсягам спожитого позивачкою газу.
Співвласники багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 , не надавали дозволу на встановлення загальнобудинкового лічильника газу, чим було порушено дію статті 10 Закону України від 14.05.2015 року № 417- VIII « Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку».
Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.10.2021 року у справі №212/5836/17 «Односторонні дії газорозподільної організації щодо встановлення загальнобудинкового лічильника газу без згоди на це співвласників відповідного багатоквартирного будинку слід кваліфікувати, як протиправні вчинені до 20 січня 2018 року чи після цієї дати» (пункт - 110 мотивувальної частини постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.10.2021 року №212/5836/17).
Велика Палата Верховного Суду від 26.10.2021 року у справі №212/5836/17 дійшла висновку, що згода мешканців будинку є обов'язковою для встановлення загальнобудинкового приладу обліку газу (пункт 88- мотивувальної частини постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.10.2021 року у справі №212/5836/17).
28.11.2022 року відповідач АТ «Чернігівгаз» надіслав на адресу суду відзив з додатками, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а.с.15-20).
Заперечення обґрунтовано тим, що позивач є побутовим споживачем природного газу, який використовується для приготування їжі. Квартира АДРЕСА_3 не обладнана індивідуальним приладом обліку газу. Облік спожитого природнього газу за адресою позивача проводиться згідно показів будинкового газового лічильника на підставі Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу (будинкових), затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 16.05.2002 року №620.
31.08.2022 року позивач звернулася до АТ «Чернігівгаз» із заявою, у якій просила встановити їй у квартирі індивідуальний лічильник комерційного обліку природного газу. 01.09.2022 року відповідач надав відповідь, у якій зазначив про встановлення загальнобудинкового лічильника у 2017 році та можливість позивача встановити індивідуальний газовий лічильник за власні кошти.
Згідно з пунктом 4 Закону України Про внесення змін до Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу" щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу від 5 березня 2021 року № 1338- IX, який набрав чинності 28.03.2021 року, у статті 6 у частині першій в абзаці четвертому підпункту "а" пункту 1 цифри і слова "1 січня 2021 року" замінено цифрами і словами ”1 січня 2023 року".
Зазначає, що обсяг спожитого позивачем природного газу визначався за показаннями будинкового вузла обліку відповідно до п.п.2) п.5 Тимчасового положення про порядок : зведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від травня 2002 року № 620.
Відтак, у даний час обсяг спожитого позивачем природного газу визначається за показаннями будинкового вузла обліку.
Про встановлення загальнобудинкових лічильників повідомлялось в газеті «Деснянка» від 06.10.2016 року та погоджувалась з балансоутримувачем будинку дата проведення монтажних робіт з установки загальнобудинкового лічильника з тимчасовим відключенням будинків від газопостачання (жодних заперечень не було від споживачів щодо встановлення загальнобудинкового лічильника).
Звертають увагу на те, що на час виникнення спірних правовідносин ні Законом, ні підзаконними нормативними актами не було передбачено встановлення лише індивідуальних лічильників газу, а визначено обов'язок суб'єкта господарювання, що здійснює розподіл природного газу на відповідній території про забезпечення приладовим комерційним обліком газу.
У плані розвитку на 2016 рік було зазначено адреси будинків, в яких необхідно встановити загально будинковий лічильник , в тому числі була зазначена і адреса будинку позивача.
За ініціативи AT «Чернігівгаз» (Оператора ГРМ) та за його рахунок в багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_2 , був організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу Elster ВК-G16Т, заводський № 34910479.
Введення в експлуатацію будинкового вузла обліку природного газу здійснюється відповідно до вимог глави 4 розділу X Кодексу ГРМ.
Отже, багатоквартирний будинок був обладнаний загальнобудинковим лічильником з повним дотриманням встановленого законом порядку.
17.03.2017 року прийнято в експлуатацію будинковий вузол обліку природного за адресою: АДРЕСА_2 . З цієї дати загальнобудинковий ВОГ є комерційним та по ньому можуть проводитись комерційні розрахунки за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року № 620.
31.01.2017 року між AT «Чернігівгаз» та КП «Новозаводське» було укладено договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів № 6-75-046. Відповідно до розділу 2 даного договору, ПАТ «Чернігівгаз» (Оператор ГРМ) бере на себе зобов'язання, а КП «Новозаводське» (Управитель) зобов'язується сприяти Оператору ГРМ у знятті, фіксації показань будинкових (загальнобудинкових) вузлів обліку газу. Показання лічильників газу, які встановлені у квартирах знімає та фіксує Оператор ГРМ або споживач у встановленому законом порядку.
Просить прийняти до уваги, що на час виникнення спірних правовідносин введення в експлуатацію загальнобудинкового лічильника ні Законом, ні підзаконними нормативними актами не було передбачено обов'язку у суб'єкта господарювання на отримання дозволу у мешканців житлового будинку на встановлення загальнобудинкового лічильника газу, оскільки ЗУ «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» у редакції, що діяла до 20.01.2018 року, не містила такої вимоги.
Приймаючи до уваги те, що визначений законом строк впродовж якого суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовуються тільки для приготування їжі, не завершився та спливає 1 січня 2023 року, а відтак відсутні підстави вважати, що відповідачем не виконані зобов'язання по встановленню такого лічильника у квартирі позивачки.
Стосовно зобов'язання АТ «Чернігівгаз» поновити режим нарахування природного газу відповідно до Норм споживання природного газу побутовими споживачами природного газу у разі відсутності лічильників газу, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №63 від 30 січня 2019 року, постановою Кабінету Міністрів України №143 від 27 лютого 2019 року, з 1 травня 2017 року до часу встановлення індивідуального газового лічильника, відповідач зазначає, що дані Постанови не діяли на момент встановлення загальнобудинкового приладу обліку, тому не можуть бути застосовані.
Таким чином, за адресою АДРЕСА_2 забезпечено облік природного газу відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи та інші процесуальні дії у справі
Ухвалою судді від 02.11.2022 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження, з викликом сторін.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини викладені у позові та наявні у справі докази. Додатково пояснила, що проживає у квартирі одна, користується лише плитою. Не заперечує, що після встановлення загально будинкового лічильника, з квітня 2017 року сплачувала за показниками цього лічильника. Але, на теперішній час просить застосувати судову практику викладену у рішеннях Верховного Суду, та задовольнити позов.
Представник відповідача у судовому засіданні, позовні вимоги не визнала, з підстав зазначених у відзиві. Додатково пояснила, що облік споживчого природного газу за адресою позивача проводиться згідно показів будинкового газового лічильника, на підставі Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання лічильників природного газу, затвердженого Постановою КМ України від 16.05.2002 року №620. На заяву позивача від 31.08.2022 року про встановлення у квартирі індивідуального лічильника, надана відповідь що у будинку у 2017 році встановлено загальнобудинковий лічильник, позивач може встановити індивідуальний лічильник за власні кошти.
Звертає увагу суду, що про встановлення загально будинкового лічильника було повідомлено у газеті «Деснянка» від 06.10.2016 року, дата установки лічильника погоджена із балансоутримувачем, тимчасово будинки відключались від газопостачання, тому споживачам було відомо про встановлення загально будинкового лічильника, заперечень не було. АТ «Чернігівгаз» на виконання Закону України «Про ринок природного газу» був розроблений план розвитку газорозподільної системи на 2016-2025 роки, де передбачались заходи із встановлення загально будинкових лічильників. 31.01.2017 року між AT «Чернігівгаз» та КП «Новозаводське» було укладено договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів АДРЕСА_4 . За адресою, де проживає позивач такий лічильник був встановлений за власні кошти товариства. Із 2018 року подовжений термін до 01.01.2023 року, для встановлення індивідуальних лічильників газу для населення, які проживають у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі.
ІІІ. Фактичні обставини, встановлені судом та зміст спірних правовідносин
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_3 та є споживачем послуг постачання/розподілу природного газу.
31.08.2022 року ОСОБА_1 звернулася до АТ «Чернігівгаз» із заявою, у якій просила встановити їй у квартирі індивідуальний лічильник комерційного обліку природного газу (ас.7).
Із відповіді АТ «Чернігівгаз» №140-Лв-8702-0922 від 01.09.2022 року на звернення ОСОБА_1 від 31.08.2022 року слідує, що у будинку за адресою: АДРЕСА_2 , із 01.04.2017 року введено в експлуатацію загальнобудинковий прилад обліку газу. Обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються: у будинках, де не встановлено квартирних лічильників газу, за показаннями будинкового вузла обліку з подальшим розподілом обсягів спожитого газу між споживачами пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні; у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу: для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників. Кількість осіб у квартирі, іншому ізольованому житловому приміщенні для проведення розрахунку та розподілення спожитих обсягів газу визначається вiдповiдно до кількості зареєстрованих осіб. Інформація про зміну їх кількості подається побутовими споживачами оператору газорозподiльної системи до 25 числа місяця, що передує розрахунковому. Відповідальність за своєчасність та достовірність поданої iнформацiї несе побутовий споживач, що її подає. У разі подання такої інформації із запізненням - вона враховується в наступному розрахунковому перiодi без перерахунку минулих періодів.
Згідно із п. 2 статті 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», побутові споживачі природного газу фізичні особи (населення) можуть самостійно - забезпечити встановлення індивідуальних приладів обліку природного газу (індивідуальних лічильників) з подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Порядок і розміри компенсації витрат на придбання та встановлення індивідуальних приладів облiку природного газу для споживачів природного газу фізичних осіб (населення) встановюються Кабінетом Міністрів України, але методика компенсації грошових коштів на даний час КМУ не розроблена (а.с.8-10).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №551 від 31.03.2016 затверджений План розвитку газорозподільної системи ПАТ «Чернігівгаз» на 2016-2025 роки та джерела його фінансування по розділах.
Будинок АДРЕСА_2 включений у План розвитку газорозподільної системи на 2016 рік згідно Інвестиційної програми газорозподільного підприємства АТ «Чернігівгаз»» на 2016 рік, зокрема у розділі І такої програми.
31.01.2017 року між АТ «Чернігівгаз» та КП «Новозаводське» Чернігівської міської ради укладений договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів № 6-75-046 (а.с.22-26).
Відповідно до акту про приймання закінченого будівництвом об'єкту системи газопостачання, приймальна комісія 17.03.2017 року прийняла закінчений будівництвом газопровід, лічильник № 34910479 (а.с. 27)
Відповідно до акту приймання загальнобудинкового комерційного вузла обліку газу в експлуатацію від 01.04.2017 року за адресою: АДРЕСА_2 встановлений вузол обліку газу Elster ВК-G16Т, заводський № 34910479 (а.с.54).
Відповідно до розділу 2 даного договору ПАТ «Чернігівгаз» (Оператор ГРМ) бере на себе зобов'язання, а КП «Новозаводське» (Управитель) зобов'язується сприяти Оператору ГРМ у знятті, фіксації показань будинкових (загальнобудинкових) вузлів обліку газу. Показання лічильників газу, які встановлені у квартирах знімає та фіксує Оператор ГРМ або споживач у встановленому законом порядку.
Позивач сплачує відповідачу послугу за спожитий газ по особовому рахунку № НОМЕР_1 на підставі повідомлення про сплату, про що сторони підтвердили у судовому засіданні та підтверджується рахунками (а.с.39-44).
ІV. Норми права, які застосував суд та оцінка аргументів сторін
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров'я і життєдіяльності.
За змістом статті 21 Закону України «Про захист прав споживачів» права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо при реалізації продукції будь-яким чином порушується свобода волевиявлення споживача та/або висловлене ним волевиявлення.
Відповідно до п. 3, 4, 7 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про захист прав споживачів» крім інших випадків порушень прав споживачів, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав'язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.
Як зазначено в преамбулі Закону України «Про житлово-комунальні послуги» цей Закон регулює відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг.
Згідно із ч. 1 ст. 2 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» предметом регулювання цього Закону є відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках.
Як наведено у ст. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг.
Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах
Взаємовідносини Оператора ГРМ із суб'єктами ринку природного газу, зокрема правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року, який поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти, яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС, Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Пункт 1 глави 1 Розділу VI Кодексу ГРС визначає, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимоги Кодексу та договору розподілу природного газу.
Згідно із постановою НКРЕКП від 19 червня 2017 року Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», код ЄДРПОУ 03358104, видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу природного газу в межах території м. Чернігів та Чернігівської області.
Постановою НКРЕКП від 04.06.2019 р. № 942 «Про внесення змін постанови НКРЕКП від 19 червня 2017 року № 807» внесено зміни: 1) у назві абревіатури «ПАТ» замінити абревіатурою «АТ»; 2) у тексті постанови слова « ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО ГАЗОПОСТАЧАННЮ ТА ГАЗИФІКАЦІЇ» у всіх відмінках замінити словами «АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «ОПЕРАТОР ГАЗОРОЗПОДІЛЬНОЇ СИСТЕМИ» у відповідних відмінках.
Відповідно до Статуту АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз» від 29 березня 2019 року, ідентифікаційний код 03358104, товариство є правонаступником всіх прав та обов'язків Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз».
За таких обставин АТ «Оператор газорозподільної системи «Чернігівгаз», ідентифікаційний код 03358104, є Оператором ГРМ і суб'єктом господарювання, на якого покладені обов'язки згідно із ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Позивач є споживачем природного газу, а відповідач - Оператором ГРМ, виконавцем комунальної послуги, спрямованої на задоволення потреби фізичної особи у забезпеченні газопостачанням.
Відповідно до п. 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ якщо побутовий споживач за договором розподілу природного газу не забезпечений лічильником газу, фактичний об'єм спожитого (розподіленого) природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний календарний місяць визначається за нормами споживання.
Згідно із вимог п. 1 гл. 5 розділу IX Кодексу ГРМ за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.
Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.
У разі наявності ВОГ природного газу, встановленого для ведення такого обліку в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків або гуртожитків, визначення об'єму спожитого природного газу мешканцями зазначених об'єктів здійснюється відповідно до Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.
Відповідно до п.п.2) п.5 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 січня 2016 р. № 46), обсяги спожитого мешканцями будинку (будинків) природного газу, обладнаного будинковим вузлом обліку, визначаються: у будинках, де крім будинкового вузла обліку частково встановлено квартирні лічильники газу:
- для споживачів, що мають квартирні лічильники газу, - за показаннями таких лічильників;
- для споживачів, що не мають квартирних лічильників газу, - за показаннями будинкового вузла обліку, з яких виключаються сумарні показання квартирних лічильників газу, встановлених у цієї групи споживачів, з подальшим розподілом такої різниці оператором газорозподільної системи між споживачами, які не мають квартирних лічильників газу, пропорційно кількості осіб, зареєстрованих у квартирі або іншому ізольованому житловому приміщенні.
Обсяг спожитого позивачем природного газу визначався за показаннями будинкового вузла обліку відповідно до п.п.2) п.5 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620.
Отже, обсяг спожитого позивачем природного газу визначається за показаннями будинкового вузла обліку.
Про встановлення загальнобудинкових лічильників повідомлялось у газеті «Деснянка» від 06.10.2016 року та з балансоутримувачем будинку погоджувалась дата проведення монтажних робіт з установки загальнобудинкового лічильника з тимчасовим відключенням будинків від газопостачання.
Введення в експлуатацію будинкового вузла обліку природного газу здійснюється відповідно до вимог глави 4 розділу Х Кодексу ГРМ.
Багатоквартирний будинок по АДРЕСА_2 був обладнаний загальнобудинковим лічильником.
17.03.2017 року прийнято в експлуатацію будинковий вузол обліку природного газу за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.
У ч. 1 ст. 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» з метою забезпечення комерційного обліку природного газу для населення суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, оснащують споживачів природного газу - фізичних осіб (населення) індивідуальними лічильниками газу.
Згідно із пунктом 4 Закону України Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу від 5 березня 2021 року № 1338- IX, який набрав чинності 28.03.2021 року, у статті 6 у частині першій в абзаці четвертому підпункту «а» пункту 1 цифри і слова «1 січня 2021 року» замінено цифрами і словами «1 січня 2023 року».
Відповідно до абзацу 4 п.п. «а» п.1 ст. 6 цього ж Закону суб'єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов'язані: 1) забезпечити встановлення лічильників газу: а) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.
Аналогічний обов'язок в частині встановлення лічильників газу, в тому числі індивідуальних, перед населенням мають відповідні бюджети та саме ж населення.
Згідно із п. 4 Тимчасового положення про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг з газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2002 року № 620, у разі незгоди власника квартири (будинку) розраховуватися за спожитий газ за показаннями будинкового вузла обліку на будинок (групу будинків) він може встановити квартирний лічильник газу (вузол обліку) окремо на квартиру (будинок) за власні кошти.
Позивач має право самостійно придбати лічильник газу, звернутись до Оператора газорозподільної системи (Оператор ГРМ) для узгодження порядку дій щодо встановлення лічильника газу (видача технічних умов, погодження проекту тощо) і отримати відповідну компенсацію. Також, позивач має право на встановлення лічильника газу до 1 січня 2023 року, яке повинно забезпечити йому АТ «Чернігівгаз».
Враховуючи наведені обставини, та приймаючи до уваги те, що між Акціонерним товариством «Чернігівгаз», як оператором ГРМ, та КП «Новозаводське», як управителем будинку 31.01.2017 року укладений Договір щодо зняття показань будинкового (загальнобудинкового) вузла обліку та лічильників газу, встановлених у квартирах споживачів; про встановлення загальнобудинкових лічильників повідомлялось у газеті «Деснянка» від 06.10.2016 року, з балансоутримувачем будинку погоджувалась дата проведення монтажних робіт з установки загальнобудинкового лічильника, з тимчасовим відключенням будинків від газопостачання, тобто споживачам було відомо про встановлення загальнобудинкових лічильників, в тому числі і позивачці, яка сплачувала кошти за отримані послуги, суд дійшов висновку про відсутність юридичних підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов'язання АТ « Чернігігвгаз» перерахувати нарахування природного газу за періоди з 01.05.2017 року до 07.02.2019 року, з 08.02.2019 року до 06.03.2019 року, з 07.03.2019 року до дати встановлення газового лічильника.
На момент встановлення загальнобудинкового приладу обліку по АДРЕСА_2 - 17.03.2017 року, норми споживання природного газу населення у разі відсутності газових лічильників, затверджених Постановою КМУ № 63 від 30.01.2019 року та Постановою КМУ № 143 від 27.09.2019 року «Питання споживання природного газу» не діяли, тому не можуть бути застосовані.
За адресою: АДРЕСА_2 забезпечено облік природного газу відповідно до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача за власний рахунок встановити до 01 січня 2023 року індивідуальний лічильник обліку газу за адресою: АДРЕСА_1 , суд враховуючи, що позивачка сплачувала за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, у тому числі безпосередньо індивідуальних, тому дійшов висновку про те, що відповідач зобов'язаний надавати послуги, які оплачені позивачкою та забезпечити встановлення індивідуального лічильника газу для населення, що проживає у квартирі, в яких газ використовується тільки для приготування їжі.
Оскільки позивач звернулася до суду із позовом 28.10.2022 року, визначений законодавством строк для встановлення АТ «Чернігівгаз» лічильника газу у квартирі позивача, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , в якій газ використовується тільки для приготування їжі, закінчувався лише 1 січня 2023 року, тому права позивача на момент подачі позиву не були порушені.
Суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 не обґрунтованими та передчасними, отже відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись статтями 15-16, 633, 634, 642 ЦК України, статтями 13, 43, 76-81, 263, 265, 268, 354 ЦПК України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Чернігівгаз» про захист прав споживача - відмовити.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 16 січня 2023 року
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання зареєстровано за адресою: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач: Акціонерне товариство «Чернігівгаз» (місцезнаходження: 14021, м. Чернігів, вул. Любецька, 68)
Суддя С. М. Ченцова