Ухвала від 18.01.2023 по справі 738/103/23

Справа № 738/103/23

№ провадження 1-в/738/7/2023

УХВАЛА

Іменем України

18 січня 2023 року місто Мена Чернігівської області

Менський районний суд Чеpнiгiвської областi в складi судді ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» про встановлення адміністративного нагляду стосовно:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , засудженого вироком Приморського районного суду міста Одеси від 01 липня 2019 року, зміненим вироком Одеського апеляційного суду від 29 липня 2020 року за частиною 2 статті 186 КК України до 4 років позбавлення волі,

за участю: секретаря судового засіданняОСОБА_3 ,

учасників судового розгляду: прокурораОСОБА_4 ,

В С Т А H О В И В:

Суть питання, що вирішується ухвалою.

18 січня 2023 року до Менського районного суду Чернігівської області надійшло подання начальника Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_5 . Подання мотивоване тим, що засуджений ОСОБА_6 відбуває покарання у ДУ «Менська виправна колонія (№91)» за вчинення тяжкого злочину поєднаного з насильством. Початок строку покарання - 19 січня 2019 року, кінець строку - 19 січня 2023 року. За час відбування покарання ОСОБА_6 вісімнадцять разів притягувався до дисциплінарної відповідальності, з них вісімнадцять діючих, заохочень не має, що свідчить про небажання засудженого ставати на шлях виправлення і залишається небезпечним для суспільства. Заявник, посилаючись на пункт «б» статті 3, статті 5, 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», просить встановити адміністративний нагляд відносно засудженого з обмеженням: реєстрація у відділі поліції за місцем проживання після звільнення два рази на місяць.

Виклад позиції учасників судового провадження.

Представник установи виконання покарання у судове засідання не з'явився.

Прокурор підтримав подання.

Засуджений подав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує щодо встановлення адміністративного нагляду.

Встановлені судом обставини.

ОСОБА_6 засуджений згідно з вироком Приморського районного суду міста Одеси від 01 липня 2019 року, зміненим вироком Одеського апеляційного суду від 29 липня 2020 року за частиною 2 статті 186 КК України до 4 років позбавлення волі; строк відбуття покарання обчислюється з 19 січня 2019 року; зараховано в строк покарання строк попереднього ув'язнення з 19 січня 2019 року до 29 липня 2020 року включно.

Строк відбуття покарання у виді позбавлення волі закінчується 19 січня 2023 року.

З 05 жовтня 2020 року засуджений ОСОБА_6 відбуває покарання у ДУ «Менська виправна колонія (№ 91)».

У характеристиці від 16 січня 2023 року, затвердженій начальником ДУ «Менська виправна колонія (№ 91)», вказано, що за час вiдбування покарання засуджений ОСОБА_6 вісімнадцять разів притягувався до дисциплінарної відповідальності, має вісімнадцять діючих стягнень, не заохочувався, перебував на профілактичному обліку засуджених, які схильні до вчинення злісних порушень установленого порядку відбування покарання, потребує контролю за його поведінкою, після розподілу з дільниці КДіР бажання працевлаштуватися не виявляв, жодних заяв від засудженого не надходило, до суспільно корисної праці не залучений, залучається до робіт з благоустрою установи та робіт з поліпшення житлово-побутових умов у гуртожитку відділення, до покладених обов'язків відноситься посередньо, дотримується вимог безпеки праці.

Мотиви, з яких суд виходить при постановленні ухвали, і положення закону, яким він керується.

За приписами статті 158 КВК України, адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», за постановою судді в порядку, передбаченому статтею 5 вищезазначеного Закону.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд - це система тимчасових примусових профілактичних заходів спостереження і контролю за поведінкою окремих осіб, звільнених з місць позбавлення волі, що здійснюється органом Національної поліції.

Відповідно до пункту «б» статті 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб: засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо під час відбування покарання їх поведінка свідчила, що вони вперто не бажають стати на шлях виправлення і залишаються небезпечними для суспільства.

Аналіз положень Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» в частині кола осіб, до яких такий нагляд може бути застосований, підстав його застосування, а також підстав та порядку його припинення свідчить про те, що застосування адміністративного нагляду є одним із наслідків засудження особи та випливає з судового рішення, яке набрало законної сили, або з матеріалів установ виконання покарань, органів Національної поліції, що характеризують поведінку засудженого під час відбування покарання, чи після його відбування.

Суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верховного Суду, висловлену у Постанові від 04 грудня 2018 року (справа № 570/1972/17, провадження № 51-1781км18), згідно з якою Верховний Суд вказав, що заходи адміністративного нагляду за своєю правовою природою відносяться до питань, які пов'язані із засудженням особи та виникають під час або після виконання вироку й у зв'язку з цим, дійшов висновку здійснювати розгляд справи у порядку, визначеному у частинах 3, 5, 6 статті 539 КПК України та відповідно до положень статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «б», «г» і «ґ» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцезнаходженням установи виконання покарань за поданням начальника установи виконання покарань.

Згідно з положеннями частини 1, 3 статті 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості. Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.

Суд вважає, що доводи, якими обґрунтоване подання, знайшли підтвердження під час судового розгляду, а саме: ОСОБА_6 є повнолітньою особою, засуджений до позбавлення волі за тяжкий злочин, під час відбування покарання у виді позбавлення волі його поведінка свідчила, що засуджений не бажає стати на шлях виправлення, 19 січня 2023 року звільняється з місця позбавлення волі.

За таких обставин, суд дійшов висновку встановити адміністративний нагляд щодо ОСОБА_6 на строк один рік з обмеженням, визначеним у пункті г) частині 1 статті 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».

На пiдставi викладеного, керуючись статтями 1-6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», статтею 158 КВК України, статтями 537, 539 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання начальника Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» про встановлення адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_2 - задовольнити.

Встановити щодо ОСОБА_2 , засудженого згідно з вироком Приморського районного суду міста Одеси від 01 липня 2019 року, зміненим вироком Одеського апеляційного суду від 29 липня 2020 року адміністративний нагляд строком один рік з обмеженням - реєстрація у територіальному органі поліції за місцем проживання один раз на місяць у визначений день уповноваженою посадовою особою відділу поліції.

Копію ухвали направити до Державної установи «Менська виправна колонія (№91)» - для виконання.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 7 днів з дня її оголошення.

Суддя ОСОБА_1